Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αγορά ημιτελούς ή κατασκευή;


Recommended Posts

Πρωτα απ' ολα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

Λόγω προσωπικου προβλήματος δεν ειχα την ευκαιρια να τις δω νωριτερα.

Οφειλω να πω οτι με μπερδεψατε λιγο.

Πριν απο μερικές μερες βρηκα και καποιον ακόμα κατασκευαστη ο οποίος στην ιδια περιοχη παραδιδει επισης στα τουβλα και μιλωντας μαζι του ξεφυγε η τιμη κατασκευής, η οποία συμφωνα με τα λεγομενα του ειναι γυρω στις 40.000€ για μεζονετα 50+50 με σκεπή στα τουβλα και με οικοπεδο 1 στρεμα.

Οταν η τιμη πωλησης σε αυτο το σταδιο ειναι 120.000€ με κανει να σκεφτομαι οτι δεν βγαζει απλα κερδος αλλα αισχροκερδεί.

Βρηκα 500μ πιο κοντα στην παραλία 70000€ το στρεμα χωρις να παζαρεψω καθολου. Αυτος που πηρε 6 στρεματα πιο μακρια απο αυτο που βρηκα δεν θα το πηρε τουλάχιστον 65000€;

Αρα 15000€ κερδος το κομματι Χ 4 μεζονετες 60000€ κέρδος για παραδοση μονο στα τουβλα. Απο εκει και μετά οπως μου ειπε γυρω στις 40000€ για να τελειωσει.

Το μονο που περναει από το μυαλό μου ειναι το πόσο κοροϊδα μας πιανουν μερικοι τυποι σαν και αυτόν, εμαςε που δεν κατεχουμε το αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

yiannis972 εάν εσύ έκανες μία επένδυση 400.000 με τι ποσοστό κέρδους θα ήσουν ευχαριστημένος συμπεριλαμβάνοντας και την προσωπική σου εργασία για διάστημα 1 έτους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κοροϊδία αλλα προσφορά και ζήτηση. Η κοροιδία για μένα ειναι οταν ο πελάτης αγοράζει κατι χωρίς πρώτα να το εξετάσει με μηχανικό της εμπιστοσύνης του.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που περναει από το μυαλό μου ειναι το πόσο κοροϊδα μας πιανουν μερικοι τυποι σαν και αυτόν, εμαςε που δεν κατεχουμε το αντικειμενο.
Eγώ δεν θα ασχοληθώ με το πόσο κέρδος βγάζει , αλλά θα σου πω απλά γιατί δεν το κάνεις και εσύ . Να αφήσεις την θεσούλα σου στο δημόσιο , να ρευστοποιήσεις την περιουσία σου γιά να βρείς τα 400-500-600 χιλιάρικα , να δουλεψεις προσωπικά και να περιμένεις μετά αυτά να τα πάρεις από τους πελάτες όποτε έρθουν αυτοί .

 

Και που να δείς πόσο κορόιδο σε πιάνουν οι γιατροί , οι δικηγόροι , οι ηλεκτρολόγοι , οι υδραυλικοί , οι νεκροθάφτες και οι σ....τζήδες , που ούτε αυτονών κατέχεις το αντικείμενο ούτε θέλεις να το κάνεις .

 

Τι ακούμε ρε παιδί μου από ορισμένους.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ' ολα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας.

Λόγω προσωπικου προβλήματος δεν ειχα την ευκαιρια να τις δω νωριτερα.

Οφειλω να πω οτι με μπερδεψατε λιγο.

Πριν απο μερικές μερες βρηκα και καποιον ακόμα κατασκευαστη ο οποίος στην ιδια περιοχη παραδιδει επισης στα τουβλα και μιλωντας μαζι του ξεφυγε η τιμη κατασκευής, η οποία συμφωνα με τα λεγομενα του ειναι γυρω στις 40.000€ για μεζονετα 50+50 με σκεπή στα τουβλα και με οικοπεδο 1 στρεμα.

Οταν η τιμη πωλησης σε αυτο το σταδιο ειναι 120.000€ με κανει να σκεφτομαι οτι δεν βγαζει απλα κερδος αλλα αισχροκερδεί.

Βρηκα 500μ πιο κοντα στην παραλία 70000€ το στρεμα χωρις να παζαρεψω καθολου. Αυτος που πηρε 6 στρεματα πιο μακρια απο αυτο που βρηκα δεν θα το πηρε τουλάχιστον 65000€;

Αρα 15000€ κερδος το κομματι Χ 4 μεζονετες 60000€ κέρδος για παραδοση μονο στα τουβλα. Απο εκει και μετά οπως μου ειπε γυρω στις 40000€ για να τελειωσει.

Το μονο που περναει από το μυαλό μου ειναι το πόσο κοροϊδα μας πιανουν μερικοι τυποι σαν και αυτόν, εμαςε που δεν κατεχουμε το αντικειμενο.

 

 

Φίλε μου, δε σε πιάνει κορόιδο κανένας. Ο άνθρωπος δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα να σου δώσει δωρεάν σπίτι. Έφτιαξε τα σπίτια για να τα πουλήσει. Και πρέπει να βγάλει κέρδος.

Εγώ φτιάχνω σπίτι μόνος μου. Ένα θα σου πω: ΟΧΙ, ΠΟΤΕ, ΜΑΚΡΙΑ!!!!!! από την κατασκευή.

Βρες ένα έτοιμο που σου αρέσει, βρες ένα μηχανικό να το ελέγξει, μάθε από την αγορά για το ποιόν του κατασκευαστή να είσαι σίγουρος τι παίρνεις, και πάρτο. ΌΤΑν λέω έτοιμο, εννοώ τελειωμένο, με το κλειδί στο χέρι. Όχι να θέλει πλακάκια, σκ@τ@κια κλπ. κλπ.

Αν είναι να το φτιάξεις εσύ, τότε χίλιες φορές καλύτερα το προκάτ, ακόμα και το isobox που πρότεινε κάποιος παραπάνω.

Δεν είμαι μηχανικός, ούτε εργολάβος, ούτε έχω σχέση με την υπό συζήτηση περιοχή. Δημόσιος υπάλληλος είμαι, ή αλλιώς, ΠΑΘΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ερωτημα ειναι απλο. Σπιτι με τα λεφτα ισα-ισα δεν φτιάχνεις. Ξεκινάς με 1400Ε το τμ και πρεπει να εισαι ετοιμος για υπέρβαση. Υπαρχουν παραθυρα και παράθυρα, πλακάκια και και πλακακια, μπριζα και μπριζα, καυστηρες και καυστήρες, κλπ. Εαν θέλεις και καλο μπανιο, κουζινα, κιγκαλερία, φράχτες, μπογιές, σοβαδες, μονωσεις, στεγανωσεις, επιπεδωσεις, σοβαδες, τριψιματα, τεχνιτες, επικαλυψεις, μπετα, καλούπια, σωλήνες, αρμούς, αρμόστοκους, ηλεκτρικά ταμπλό και όλου του είδους τα τελειώματα και λεπτομέρειες και πανω σε αυτα εαν μας πείς οτι δεν θελω ρε παιδια να εχω προβληματα στα επόμενα 30 χρόνια με μινιμουμ συντηρηση, τοτε τα 1400 κάντα 2100 για να εισαι μέσα. Αρα 250 τμ χ 2100=525,000Ε.

Link to comment
Share on other sites

pegiavass, προτείνεις πλήρως αποπερατωμένο.

Και μηχανικό να ελέγξει.

Τι να ελέγξει ο μηχανικός? Αν έβαλε καλά τα πλακάκια ή τα ρουμπινέτα και τις πόρτες?

Εγώ προτείνω, αν κάποιος θέλει να αγοράσει, αγορά από σχέδια και πρόσληψη μηχανικού για έλεγχο σε όλα τα στάδια κατασκευής.

Μόνο έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

και αυτό με την αγορά από τα σχέδια σχετικό είναι

άμα τελικά δε γινει σωστά πχ η χάραξη του κτιρίου τι να κάνει ο ιδιοκτήτης ή ο μηχανικός του;

 

καθε επιλογή έχει πλεονετήματα και μειονεκτήματα

Link to comment
Share on other sites

myri, ότι θα έχει προβλέψει στο προσύμφωνο.

Αν δεν έχει προβλέψει ή δεν έχει κάνει, θα πάει σε δικαστήρια η ιστορία ή σε συμβιβασμό ο οποίος είναι και δίκοπο μαχαίρι μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.