Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων - Coord.Gr


Recommended Posts

Δες αν έχεις ορίσει σωστά το σύστημα προέλευσης γιατί το κάθε σύστημα δέχεται ένα ορισμένο εύρος τιμών συντεταγμένων, και μάλλον εκεί έχεις κάνει το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δίνεις τα στοιχεία με την εξής μορφή:

πχ 23ο 15' 23,15'' θα πληκτρολογηθούν ----> 23.152315 σαν να είναι δεκαδικού συστήματος. Δοκίμασε το και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας . έχω εγκαταστήσει το coord.gr στον υπολογιστή μου αλλά έχω ένα σημαντικό πρόβλημα : Ενώ προσπαθώ να βάλω τις συντενταγμένες απο το GPS που έχω ( garmin dakota 20 ) και να τις μετατρέψω σε ΕΓΣΑ87 ενώ δέχεται την μια συντενταγμένη "Ε" μετα μόλις βάλω και την δεύτερη συντενταγμένη "Β" και πατήσω Enter , η πρώτη συντενταγμένη κατα κάποιο τρόπο " μηδενίζεται " δηλαδή το 22.56.43,5 γίνεται 22.00.00,0 και φυσικά μου βγάζει εντελώς λάθος συντενταγμένες . Τί κάνω λάθος ; ; ;

Link to comment
Share on other sites

Αφενός μεν πρόσεξε στο coord gr να επιλέξεις σαν σύστημα προέλευσης το wgs 84 , αφετέρου δε στις ρυθμίσεις του υπολογιστή διαχωριστής δεκαδικών να είναι η τελεία και των χιλιάδων το κενό

Link to comment
Share on other sites

Εαν εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση , δεν αντιμετωπίζεις τέτοιο πρόβλημα, αν είναι όλα σωστά ρυθμισμένα όπως προείπε ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

έχω εγκαταστήσει το coord.gr αλλά μου παρουσιαζει κάποιο πρόβλημα : Βάζω κανονικά μια συντενταγμένη π.χ. 22.54.65,4 και μετα παταω Enter . Την δεχεται την πρώτη , μετά βάζω και την δευτερη π.χ. 39.54.54,6 . Μόλις πατήσω Enter μου 'μηδενίζει" την πρώτη συντενταγμένη σε 22.00.00,0 . Τι κάνω λάθος ; ; ;

 

edit-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

πήγα στον πινακα ελένχου , τοπικες ρυθμίσεις , στους αριθμούς αλλά δεν μου βγάζουν τα windows vista να διαλέξω συμβολο για διαχωρισμό δεκαδικών ή χιλιάδων . Μου βγάζει μόνο τα ακόλουθα : α)σύμβολο υποδιαστολής , β) πλήθος δεκαδικών ψηφίων, γ) Συμβολο ομαδοποίησης ψηφίων , δ) ομαδοποίηση ψηφίων , ε) σύμβολο αρνητικου μορφη στ) μορφή αρνητικου αριθμού , εμφανηση αρνητικων αριθμων, διαχωριστικο λιστας , συστημα μετρησης, σταθερα ψηφία και χρήση εγγενων αριθμών . Θα το εκτμούσα πολύ εαν με κατατόπιζες γιατι εχω πελαγώσει ! Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

edit----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εαν εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση , δεν αντιμετωπίζεις τέτοιο πρόβλημα, αν είναι όλα σωστά ρυθμισμένα όπως προείπε ο συνάδελφος.

. . . . πήγα στον πινακα ελένχου , τοπικες ρυθμίσεις , στους αριθμούς αλλά δεν μου βγάζουν τα windows vista να διαλέξω συμβολο για διαχωρισμό δεκαδικών ή χιλιάδων . Μου βγάζει μόνο τα ακόλουθα : α)σύμβολο υποδιαστολής , β) πλήθος δεκαδικών ψηφίων, γ) Συμβολο ομαδοποίησης ψηφίων , δ) ομαδοποίηση ψηφίων , ε) σύμβολο αρνητικου μορφη στ) μορφή αρνητικου αριθμού , εμφανηση αρνητικων αριθμων, διαχωριστικο λιστας , συστημα μετρησης, σταθερα ψηφία και χρήση εγγενων αριθμών . Θα το εκτμούσα πολύ εαν με κατατόπιζες γιατι εχω πελαγώσει ! Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση το πρόγραμμα τόσο σε win 7 όσο κ σε XP αλλά μου βγάζει μήνυμα: "could not create directory:c\program files\common files\κοινή χρήση microsoft \DAO

 

επίσης το ίδιο πρόβλημα μου το εμφανίζει κ όταν προσπαθώ να εγκαταστήσω και το demo του geocalc

:confused:

 

ευχαριστώ για όποια απάντηση κ καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το ιδιο πρόβλημα με τον papathvas έχω κ εγώ.Το δούλευα κανονικά σε xp sp2 κ μετά απο format που έκανα αναβάθμισα σε sp3 και δεν μπορώ να το εγκαταστήσω....αν καποιος κομπιουτεράς ξέρει ας μας δώσει τα φώτα του...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το είχα και γω αυτό το πρόβλημα και νομίζω λύθηκε ως εξής:

 

Ψάξτε στο google για τα αρχεία dao350.dll, dao360.dll. Κατεβάστε τα και βάλτε τα στο φάκελο system ή system32 των windows (δε θυμάμαι σε ποιό :)

 

Μετά από το μενού Έναρξη των Windows, γράψτε στο "Εκτέλεση.." την εντολή CMD. Θα βγείτε στο command prompt. Εκεί γράψτε :

 

regsvr32 dao350.dll Και ENTER

regsvr32 dao360.dll Και ENTER

 

LINKS:

http://www.dlldump.com/download-dll-files_new.php/dllfiles/D/DAO350.DLL/3.51.1608.0/download.html

 

http://www.dlldump.com/download-dll-files_new.php/dllfiles/D/dao360.dll/03.60.8618.0/download.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.