Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Παράθυρα σε σύνορο οικοπέδου


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Δεν ξέρω την σωστή ορολογία

Τα κάγκελα του μπαλκονιού του είναι πάνω στο όριο

και δεν είναι κάγκελο είναι στηθαίο αν το λέω σωστά με καγκελάκι από πάνω

το μπαλκόνι είναι τραβηγμένο προς τα μέσα σαν να είναι χωνευτό,ελπίζω να καταλαβαίνεται τι εννοώ και είναι τα μπαλκόνια της κρεββατοκάμαρας τους

αν εγώ χτίσω θα ήθελα να χτίσω με τον τοίχο μου στα μπαλκόνια τους

δλδ θα τους κλείσω όλη την θέα

Το σπίτι είναι διόρωφο και έχει μπαλκόνια και στον πρώτο και στον δεύτερο όροφο

δεν είμαι μηχανικός αλλά νομίζω ότι έχει κι άλλες παρανομίες όσον αφορά το ύψος του σπιτιού ,έχει βγάλει ακόμη έναν όροφο από κάτω λογω του ότι είναι κατηφορικό

ακόμη έχει βγάλει και 2 παράθυρα τα οποία είναι τραβηγμένα προς τα μέσα

δεν είναι δλδ στην ίδια ευθεία με τον τοίχο δίπλα από τα μπαλκόνια

 

δεν έχουν απόσταση από το όριο ο τοίχος τους είναι πάνω στο όριο

ήθελα να ήξερα ο μηχανικος τους δεν μπορούσε να τους πει ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνουν???δεν πρεπει οι μηχανικοί να προσέχουν περισσότερο???δεν ξέρουν τον νόμο???

ο δικός μου μηχανικός γιατί με προειδοποίησε όταν εγώ ήθελα να χτίσω??

 

ελπίζω να καταλαβαίνεται πως είναι

αυτό που με τρομοκράτησε πιο πολύ είναι αν εχουν το δικαίωμα να πάρουν από το δικό μου οικόπεδο

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας

τα χρόνια είναι πλέον δύσκολα και πήραμε αυτό το οικόπεδο μετα κόπων και βασάνων δουλεύοντας και οι 2 ,δεν θα το αντέξω να γίνει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω μια αντίστοιχη περίπτωση θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει πρώτα να απευθυνθώ σε μηχανικό ή σε δικηγόρο.Τα τελευταία 5 χρόνια οι διπλανοί (και συγγενείς..) έχτισαν σπίτι, τα οικόπεδα συνορεύουν και προς τη μεριά μας υπάρχει η μια πόρτα τους με σκαλιά (από την άλλη μεριά έχουν και άλλη είσοδο). Τα σκαλιά μάλλον περνούν πάνω στη δικιά μας πλευρά.Επίσης υπάρχουν υδροροές για να πέφτουν τα νερά προς τη μεριά μας καθώς και η κεραία της τηλεόρασης.

Τι πρέπει να κάνω και ποιο θα είναι το συνολικό κόστος;

Επίσης, επειδή χτίσαν όλο τους το χώρο υπάρχει περίπτωση να "φάνε" το δικό μας συντελεστή δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω και ποιο θα είναι το συνολικό κόστος;

Επίσης, επειδή χτίσαν όλο τους το χώρο υπάρχει περίπτωση να "φάνε" το δικό μας συντελεστή δόμησης;

Δεν προκύπτει περίπτωση δόμησης στην ιδιοκτησία σας από αυτά που λέτε.

Τα σκαλιά θεωρούνται διαμόρφωση.

Η απορροή υδάτων σε ξένη ιδιοκτησία απαγορεύεται.

Οι εγκαταστάσεις ενός κτιρίου πρέπει να είναι εντός των ορίων της ιδιοκτησίας (κεραία τηλεόρασης).

Τα ανοίγματα σε επαφή με το όριο του οικοπέδου δεν επιτρέπονται (εκτός αν ισχύουν ειδικοί όροι στην περιοχή, πολύ-πολύ παλιές γειτονιές σε χωριά ή πόλεις).

 

Το κόστος της επαναφοράς στα νόμιμα επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και όχι τους γειτονικούς ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και συγνώμη αλλά μπορώ να αναρτησω φωτογραφίες του κτιρίου πουείναι στο όριο του οικοπέδου μου???

για να καταλάβετε περι τίνος πρόκειται???

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα12

αρχικά να απευθυνθείτε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας ο οποίος αφού εξετάσει τεχνικά και νομικά (στο επίπεδο που επιτρέπεται) θα σας συμβουλεύσει για τις απαραίτητες ενέργειες

απο το φόρουμ θα πάρετε απόψεις και γνώμες αλλά δεν μπορεί να υποκατασταθεί η δουλειά συναδέλφου που θα ασχοληθεί με την υπόθεση σε βάθος και απο 'κοντά΄

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και συγνώμη αλλά μπορώ να αναρτησω φωτογραφίες του κτιρίου πουείναι στο όριο του οικοπέδου μου???

για να καταλάβετε περι τίνος πρόκειται???

Μαρια71 να βαλεις φωτογραφιες να το δουμε. Για μενα η λυση (αφου ειναι και συγγενης) ειναι του πειτε με ομορφο τροπο οτι θα κτισετε σπιτι και θα ειναι πανω στο οριο σας. Αυτος εκτισε μεσα στο οικοπεδο του αλλα παρανομα τις βεραντες και το ηξερε οτι μια μερα μπορει να συμβει αυτο. Εσεις αυτο που θα κανετε ειναι να κτισετε το δικο σας. Τωρα αν θα του κοψετε την θεα ας προσεχε αυτος απο την αρχη. Αν τωρα χαλάσουν οι σχεσεις σας...μονη σου ειπες οι εσυ και ο αντρα σου δουλευατε χρονια για να κανετε αυτο το σπιτικο. Αρα μην κοιτας τους αλλους, κοιτα το δικο σου. Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι σαφέστατος. Ιδιαίτερα σε κτήρια μετά το 1985 αν δεν έχει αφήσει απόσταση ≥Δ τότε δεν έχει δικαίωμα να αφήσει ανοίγματα.

 

Αν είναι διατηρητέο το ακίνητο δεν το αγγίζει κανείς.

 

Αν είναι προ του 1973 χρειάζεται δικαστική απόφαση για να κλείσουν.

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=52029&postcount=10

Κτιριοδομικός Κανονισμός

Αποφ. 3046/89, ΤΗΣ 30.1/3.2.1989 (ΦΕΚ 59 Δ΄) άρθρ. 10, παρ. 9-10

10. Ανοίγματα που προϋπήρχαν του Ν. Δ/τος 8/1973 και αντιβαίνουν στην απαγόρευση της προηγούμενης παραγράφου δεν κλείνονται με πράξη της διοίκησης, αλλά ύστερα από δικαστική απόφαση, που εκτελείται σύμφωνα με τις διατάξεις της πολιτικής δικονομίας».

 

Κοίταξε και αυτό το θέμα.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4911

Link to comment
Share on other sites

post-39462-131887243991_thumb.jpg

δεν ξέρω πόσο καθαρά φαίνεται

αήμερα που του είπα φιλικά να κλείσει όλα αυτά μου είπε ότι ο τοίχος είναι τυφλός και δεν έχει τίποτα

κι όλα αυτά τι είναι???

Link to comment
Share on other sites

το κτίριο δεν είναι διατηρητέο και χτίστικε μέσα στην τελευταία δεκαετία

μετά το 2000 δηλαδή

υπήρχε παλιό κτιριο των 60 τετραγωνικών το οποίο γκρεμίστικε και πάνω σε αυτό χτίστικε αυτό που βλέπετε αλλά σε τριπλάσια τετραγωνικά και διόρωφο

έχω τσαντιστεί πάρα πολύ που μου είπε ότι ο τοίχος είναι τυφλός

ένας φίλος λέει ότι ο κύριος βασίζεται στην παλιά άδεια που ισχυρίζεται ότι ήταν πριν από το 55 αλλά όλοι ξέρουμε ότι το παλιό κτίσμα χτίστικε μετά το 1960 και υπάρχουν και μάρτυρες για αυτό

εκτός αυτού όταν υπάρχει παλιά άδεια δεν πρέπει να κάνεις τόσα ανοίγματα όσα υπήρχαν και παλιά???

ένα παράθυρο υπήρχε ,αλλά αυτός έβγαλε όλα αυτά που βλέπετε

ούτε μπαλκόνια υπήρχαν ούτε τίποτα

πείτε μου την γνωμη σας σας παρακαλώ

 

δεν είναι το πρόβλημα μου μόνο να χτίσω

είναι δεν θέλω να έχω όλα αυτά από την μεριά μου

τι μπορώ να κάνω???

πρέπει να πάω στην πολεοδομία??

να πάρω δικηγόρο???

αν δεν χτίσω τώρα θα μπορέι να διεκδικεί από μένα επειδή δεν αντέδρασα???

έχω παιδιά θέλω να ξέρω τι αντιμετωπίζουν

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.