Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

@armenopoulos

Το 1 είναι συμβατό με το 3. Για το 2 δεν γνωρίζω

 

 

@SeNNinhA

Μέχρι να βγει άλλη εγκύκλιος που να ακυρώνει την υπάρχουσα, δύσκολα θα δεχτούν οι υπάλληλοι μελέτη από μη εγκεκριμένο λογισμικό. Απ'ότι έχω καταλάβει δεν χρειάζεται να είναι εγκεκριμένο και το λογισμικό θέρμανσης ή ψύξης, αλλά το λογισμικό για την μελέτη του ΚΕΝΑΚ πρέπει να είναι.

Το κεφάλαιο 1.2 της πρώτης ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ το έχεις διαβάσει;

 

@ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ

1. Έχουν πάρει κάποιοι άδεια τον Οκτώβριο από πολεοδομίες που δεν είχαν ενημερωθεί σε μικρές απομακρυσμένες περιοχές αλλά χωρίς ΜΕΑ. Έχω ακούσει και για συνάδελφο στην Αττική που πήρε με ΜΕΑ αλλά δεν ξέρω πως στο καλό το κατάφερε. Ακόμα δεν έχουν ενημερωθεί οι υπάλληλοι στις υπηρεσίες για την διαδικασία, δεν τους έχει σταλεί από το ΤΕΕ το πρόγραμμα για να κάνουν έλεγχο των υπολογισμών και δεν τους έχουν σταλεί οι ΤΟΤΕΕ ώστε να μάθουν τι πρέπει να ελέγξουν.

2. Χωρίς την άδεια του ενεργειακού επιθεωρητή ακόμα και να ξέρουμε την διαδικασία δεν μπορούμε να βγάλουμε πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης. Μέχρι να βγουν οι άδειες ή θα έχει πάρει παράταση η διαδικασία ή θα έχουν βγει επιπλέον εγκύκλιοι.

Μην ξεχάσω και τις 3 ΤΟΤΕΕ που δεν έχουν δημοσιευθεί ακόμα οπότε δεν μπορούμε να είμαστε "διαβασμένοι" από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΑΚΟΥΡΑ παίζοντας διαπίστωσα ότι το πρόγραμμα δεν μπορεί να δεχθεί ταυτόχρονα στην καρτέλα του ΖΝΧ ηλεκτρικό θερμοσίφωνα με κάποια άλλη μονάδα ενέργειας (σε υφιστάμενη κατοικία που έχει για τον χειμώνα λέβητα και για το καλοκαίρι την ηλεκτρική αντίσταση του boiler χωρίς ηλιακό).

Τσεκάρισέ το και εσύ, αν κάνω λάθος πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπώ για πολλοστή φορά:

 

Το λογισμικό που αναφέρεται η εγκύκλιος καθώς και ο ΚΕΝΑΚ είναι λογισμικό για τον υπολογισμό της ενεργειακής κατανάλωσης και κατάταξης του κτιρίου.

 

Τα πρότυπα ΕΛΟΤ που αναφέρονται στο κεφάλαιο 1.2 της ΤΟΤΕΕ 20701-1 αυτό ακριβώς ορίζουν. Το πως θα γίνονται αυτοί οι υπολογισμοί.

 

Και μάλιστα από κάτω αναγράφεται:

 

"Για τους υπολογισμούς (αυτοί που αναφέρονται στα προαναφερόμενα ΕΛΟΤ, δηλαδή της ενεργειακής κατανάλωσης του κτιρίου) χρησιμοποιούνται λογισμικά τα οποία θα αξιολογούνται από την Ε.Υ.Επ.Εν. Οι παράμετροι υπολογισμού θα καθορίζονται από τα στοιχεία της αρχιτεκτονικής και της Η/Μ μελέτης του κτιρίου και σύμφωνα με την παρούσα τεχνική οδηγία καθώς επίσης και σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ των κλιματικών δεδομένων.

 

Ε, λοιπόν το μεγαλύτερο μέρος του τευχους της ΜΕΑ είναι ακριβώς αυτός ο υπολογισμός των παραμέτρων υπολογισμού που αναφέρονται σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ. Υπολογίζονται γραφικά οι γωνίες σκιασμού και οι συντελεστές. Υπολογίζονται τα U των δομικων στοιχείων, υπολογίζεται το Um του κτιρίου υπολογίζονται τα εμβαδά των επιμέρους δομικών στοιχείων και ελέγχονται σε σχέση με τα μέγιστα επιτρεπόμενα. Υπολογίζονται και οι θερμογέφυρες.

 

Όλα αυτά ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ. Αποτελούν απλώς τα δεδομένα τα οποία θα πρέπει να εισαγεις στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για να σου βγάλει την ενεργειακή κατανάλωση και κατάταξη του κτιρίου.

 

Δεν θέλετε να το καταλάβετε, δικαίωμά σας βέβαια. Θα το διαπιστώσετε σύντομα ότι έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος θα δείξει, ας μην αναλώνουμε τον χρόνο μας στο αν χρειάζεται ή όχι πιστοποιημένο λογισμικό.

 

Ακόμα όμως και να αρκεί το λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, είναι αντιπαραγωγικό να συντάξουμε την μελέτη με το χέρι. Προσωπικά εκτιμώ ότι χρειάζονται πάνω από 4 μέρες για κάθε ενεργειακή μελέτη μιας πολυκατοικίας χωρίς ειδικό λογισμικό (τεύχη, σχέδια, σκαριφήματα). Αν μάλιστα προκύψει στην πορεία και αλλαγή στα αρχιτεκτονικά το ταμείο θα πάει μείον.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχουν ενημερωθεί οι υπάλληλοι στις υπηρεσίες για την διαδικασία, δεν τους έχει σταλεί από το ΤΕΕ το πρόγραμμα για να κάνουν έλεγχο των υπολογισμών και δεν τους έχουν σταλεί οι ΤΟΤΕΕ ώστε να μάθουν τι πρέπει να ελέγξουν.

 

Δεν γίνεται έλεγχος των υπολογισμών. Η ΜΕΑ θεωρείται και ελέγχεται σε συγκεκριμενα σημεία. Οι ΤΟΤΕΕ υπάρχουν διαθέσιμες σε οποιον τις ζητήσει οπότε δεν είναι δικαιολογία αυτό.

 

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιος λογισμικό θέλεις για την σύνταξη της ΜΕΑ. Δεν χρειάζεται καν να αναφέρεις με ποιον τρόπο την έγραψες πόσο μάλλον δεν χρειάζεται να είναι εγκεκριμένο. Ενα απλό word & excel αρκεί. Το λογισμικό για την ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου θέλει την έγκριση.

 

Αλλά ούτως ή άλλως όλες οι εταιρείες λογισμικών πια χρησιμοποιούν το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ εξωτερικά εκτός του λογισμικού τους . Δημιουργούν και στέλνουν το .xml αρχείο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ο οποίο θα πρέπει να έχεις ήδη αγοράσει επιπλέον και μετά εισάγουν ξανά τα αποτελέσματα του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στο λογισμικό τους για να συντάξουν την ΜΕΑ. Οπότε δεν χρειάζονται στην ουσία καν έγκριση με αυτό τον τρόπο αφού χρησιμοποιούν αυτούσιο το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ χωρίς να το έχουν ενσωματώσει στο λογισμικό τους. Μάλιστα κατά την σύνταξη της ΜΕΑ αναφέρεται το S/N του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σαν πρόγραμμα υπολογισμού και όχι το δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΑΚΟΥΡΑ παίζοντας διαπίστωσα ότι το πρόγραμμα δεν μπορεί να δεχθεί ταυτόχρονα στην καρτέλα του ΖΝΧ ηλεκτρικό θερμοσίφωνα με κάποια άλλη μονάδα ενέργειας (σε υφιστάμενη κατοικία που έχει για τον χειμώνα λέβητα και για το καλοκαίρι την ηλεκτρική αντίσταση του boiler χωρίς ηλιακό).

Τσεκάρισέ το και εσύ, αν κάνω λάθος πες μου.

 

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δεν μπορεί να δεχθεί 2 πηγές ΖΝΧ. Ισως να είναι κάποιο bug. Στην θερμανση και την ψύξη πάντως δεν έχει πρόβλημα με τον αριθμό και τον τύπο των μονάδων.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μπορεί να δεχτεί όσες πηγές ΖΝΧ θέλεις να βάλεις.

 

Όταν έχει ηλιακό συλλέκτη υπολογίζει την παραγωγή ΖΝΧ από αυτόν πρώτα και μόνο το υπόλοιπο από τις άλλες πηγές.

post-22980-131887254619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@armenopoulos

Το 1 είναι συμβατό με το 3. Για το 2 δεν γνωρίζω

 

 

@SeNNinhA

Μέχρι να βγει άλλη εγκύκλιος που να ακυρώνει την υπάρχουσα, δύσκολα θα δεχτούν οι υπάλληλοι μελέτη από μη εγκεκριμένο λογισμικό. Απ'ότι έχω καταλάβει δεν χρειάζεται να είναι εγκεκριμένο και το λογισμικό θέρμανσης ή ψύξης, αλλά το λογισμικό για την μελέτη του ΚΕΝΑΚ πρέπει να είναι.

Το κεφάλαιο 1.2 της πρώτης ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ το έχεις διαβάσει;

 

@ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ

1. Έχουν πάρει κάποιοι άδεια τον Οκτώβριο από πολεοδομίες που δεν είχαν ενημερωθεί σε μικρές απομακρυσμένες περιοχές αλλά χωρίς ΜΕΑ. Έχω ακούσει και για συνάδελφο στην Αττική που πήρε με ΜΕΑ αλλά δεν ξέρω πως στο καλό το κατάφερε. Ακόμα δεν έχουν ενημερωθεί οι υπάλληλοι στις υπηρεσίες για την διαδικασία, δεν τους έχει σταλεί από το ΤΕΕ το πρόγραμμα για να κάνουν έλεγχο των υπολογισμών και δεν τους έχουν σταλεί οι ΤΟΤΕΕ ώστε να μάθουν τι πρέπει να ελέγξουν.

2. Χωρίς την άδεια του ενεργειακού επιθεωρητή ακόμα και να ξέρουμε την διαδικασία δεν μπορούμε να βγάλουμε πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης. Μέχρι να βγουν οι άδειες ή θα έχει πάρει παράταση η διαδικασία ή θα έχουν βγει επιπλέον εγκύκλιοι.

Μην ξεχάσω και τις 3 ΤΟΤΕΕ που δεν έχουν δημοσιευθεί ακόμα οπότε δεν μπορούμε να είμαστε "διαβασμένοι" από τώρα.

 

Μήπως εννοείς αυτό που λέει: Οι παράμετροι υπολογισμου θα καθοριζονται απο τα στοιχεια της αρχιτεκτονικης και ηλεκτρομηχανολογικης μελετης....,

δηλ. ότι όλα τα στοιχεια που μπαινουν στο λογισμικο του ΤΕΕ, για να βγει η καταταξη, ειναι απο τις μελετες (αρχιτεκτονικες, Η-Μ) τις οποιες μελετες θεωρει σαν παραμετρους υπολογισμου?

Και για να γινω πιο συγκεκριμμενος, μπορουμε να κανουμε τις μελετες οπως ξεραμε και απο αυτες, να παιρνουμε τα στοιχεια που απαιτουνται και να τα βαζουμε στο Λογισμικο ΤΕΕ, π.χ. απο την μελετη θερμανσης την ισχυ του λεβητα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, είμαι λίγο μπερδεμένος σχετικά με τις αμοιβές για την ΜΕΑ και τις απαιτούμενες Η/Μ που χρειάζονται για να ολοκληρωθεί η ΜΕΑ.

 

Ξέρω οτι θα αναρωτηθείτε και θα μου πείτε, έχεις λύσει όλα τα προβλήματα με τον ΚΕΝΑΚ και κόλυσες στις αμοιβές?

 

Η απάντηση είναι ΟΧΙ.

 

Και εγώ έχω όλους τους προβληματισμούς που αναφέρονται απο τους συναδέλφους.

 

Τέλος πάντων, να πώ την απορία μου.

 

Σήμερα με φώναξε συνάδελφος πολ. μηχ., να συζητήσουμε για ΚΕΝΑΚ και Η/Μ που απαιτούνται για μία μονοκατοικία περίπου 120τμ και αφού τα είπαμε όλα, φτάσαμε στις αμοιβές.

 

Ξέρω, οτι η αμοιβή για την ΜΕΑ, είναι το 20% των αρχιτεκτονικών.

 

(μελέτη αρχιτεκτονικά = 2000 Ε, τόσο έβγαζε το πρόγραμμα)

 

2000*20% = 400 Ε (καλά λεφτά δε λέω, για επίβλεψη δεν έγραφε τίποτα)

 

Στα Η/Μ, έβαλε στο πρόγραμμα θέρμανση & κλιματισμό & έβγαλε αντίστοιχα

 

για (μελέτη + επίβλεψη) ~ 400 + ~ 700 αντίστοιχα

 

Μπήκα μετα στο site του ΤΕΕ για τις αμοιβές και βρήκα αυτό που παραθέτω:

 

ΑΜΟΙΒΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΤΙΡΙΟΥ

Σας ενημερώνουμε ότι λειτουργεί ήδη στο σύστημα του ΤΕΕ ο υπολογισμός των αμοιβών για Μελέτες Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων, σύμφωνα με το άρθρο 12 του ΚΕΝΑΚ (ΚΥΑ Δ6/Β/οικ.5825, ΦΕΚ 407/9.4.2010), με ποσοστό υπολογισμού 20% και 18% (ανάλογα με την συνολική επιφάνεια του κτιρίου) επί της αμοιβής των εκάστοτε απαιτούμενων μελετών.

 

Η ερώτηση:

 

Οι αμοιβές των Η/Μ που απαιτούνται για την ΜΕΑ, υπολογίζονται σύμφωνα με ποσοστό του προυπολογισμού του έργου (ανάλογα με την μελέτη, πχ θέρμανση 6% & κλιματισμό 12%) όπως γίνεται μέχρι τώρα ή σύμφωνα με αυτό τον πίνακα excel?

 

Σε τελική ανάλυση, δεν καταλαβαίνω το υπογραμμισμένο (απο μένα) κομμάτι του ΤΕΕ, για τί αν υπολογίζονται με το excel του ΤΕΕ, ή κάτι δεν έχω καταλάβει ή γα......τα.

 

Κάποια βοήθεια, για να το καταλάβω?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και για να γινω πιο συγκεκριμμενος, μπορουμε να κανουμε τις μελετες οπως ξεραμε και απο αυτες, να παιρνουμε τα στοιχεια που απαιτουνται και να τα βαζουμε στο Λογισμικο ΤΕΕ, π.χ. απο την μελετη θερμανσης την ισχυ του λεβητα?

 

Σαφώς και οι επιμέρους μελέτες γίνονται όπως προβλέπεται μέχρι σήμερα. Τα στοιχεία τους τα εισάγεις ως δεδομένα στην ΜΕΑ. Γιαυτό και άλλαξε το άρθρο 25 διότι για την σύνταξη της ΜΕΑ χρειάζεσαι τα στοιχεία από τις υπόλοιπες μελέτες και άρα πρέπει να τις κάνεις.

 

 

Οι αμοιβές των επι μέρους μελετών υπολογίζονται όπως υπολογίζονταν μέχρι σήμερα. Δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό.

 

Η αμοιβή για την ΜΕΑ είναι το 20% επί των αμοιβών των αρχιτεκτονικών και των Η/Μ μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.