Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

κεντρικό συμπέρασμα

1) η "λίστα ελέγχου" να αντιστοιχεί επακριβώς στις παραγράφους και στα σχέδια σκιάσεων, αναλυτικών υπολογισμών κλπ.

2) οι θερμογέφυρες (και γενικά τα πάντα:α/διαφανη) αναλυτικές προμετρήσεις.

3)πλήρη ταύτιση των καταναλώσεων στα Η/Μ με τα data της ΜΕΑ

4) ακριβής αποτύπωση των υψών των γειτονικών κτιρίων

5) ηλιόθερμο να φαίνεται στις σχετικές μελέτες =ύδρευση+κατακόρυφο

6) το Α/C να φαίνεται και να υπολογίζεται και στα ηλεκτρολογικά

κατά τα λοιπά τα γνωστά...........

 

Συναδελφε comba επετρεψε μου μερικες ερωτησεις:

-Πιστευεις οτι το συγκεκριμμενο λογισμικο που εχεις σε βοηθαει ωστε να υπολογισεις σωστα & με ασφαλεια τα δεδομενα που θα βαλεις στο ΤΕΕ ΜΕΛΕΤΗ

-Τις Η-Μ μελετες τις κανεις με αυτο το λογισμικο

-Χρειαστηκες επιμορωτικο σεμιναριο απο την προμηθευτρια εταιρεια ή μονο διαβασμα του ΚΕΝΑΚ

-Ο μηχανικος της Πολεοδομιας ελεγξε την ΜΕΑ και ποτε θα παρεις απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Silent Arrow, δεν περιγράφω εξιδανικευμένες καταστάσεις, ούτε είμαι από άλλο πλανήτη. Ισως να είμαι στην πιάτσα περισσότερα χρόνια απ' ότι υποθέτεις.

Αυτό που αλλάζει το τοπίο είναι οι επιθεωρήσεις και ο μηχανισμός κάτω απ' τον οποίο γίνονται. Δεν σταματάει η υπόθεση ενός κτηρίου στις παρηκμασμένες (στην καλύτερη περίπτωση) Πολεοδομίες της Υπεύθυνης Δήλωσης (στην καλύτερη πάντα περίπτωση).

Η επιθεώρηση δύσκολα ελέγχεται.

Οι επιθεωρητές δεν θα' ναι βέβαια εισαγγελείς, θα είμαστε εγώ και συ. Για ποιο λόγο όμως να στήσεις μια επιθεώρηση; Δεν θα είναι κτίριο που είχες κάποια σχέση. Και αν εγώ <<τα πάρω>> για να βγάλω μαϊμού πιστοποιητικό, αυτό θα είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί σε επανέλεγχο. Εγώ προσωπικά αν εντοπίσω κάποιον να παίζει τέτοιο παιχνίδι, θα τον δώσω στεγνά και επώνυμα. Δεν είσαι ο μόνος που είσαι έξω φρενών με τις καταστάσεις που μας οδήγησαν εκεί που βρισκόμαστε σήμερα.

Πρέπει να είναι κάποιος βλάκας για να βάλει το κεφάλι του στον ντορβά με αυτόν τον τρόπο.

Οι ιδιοκτήτες/εργολάβοι έχουν ήδη καταλάβει ότι το ρίσκο να τους βγει μια οικοδομή αυθαίρετη είναι μεγάλο ώστε να αξίζει να τζογάρουν.

Απ΄την άλλη αν θέλει κάποιος συνάδελφος να χειριστεί έναν τεράστιο όγκο δουλειάς και ευθύνης δωρεάν, δική του υπόθεση. Ή να δίνει την υπογραφή του σε λαμόγια που περιέγραψες, πάλι δική του ευθύνη. Αργά ή γρήγορα θα τον κυνηγάνε θεοί και δαίμονες.

 

Αν τώρα γίναμε μηχανικοί και δεν παίρνουν στα σοβαρά τη δουλειά μας.... είναι λυπηρό. Θυμάμαι όμως τις εποχές, που όταν αναφέρονταν στους μηχανικούς το κάναν με κάποιο σεβασμό.

Τι διαφορετικό είχαν εκείνοι οι Μηχανικοί; Πρέπει να το (ξανα)ανακαλύψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Silent Arrow, δεν περιγράφω εξιδανικευμένες καταστάσεις, ούτε είμαι από άλλο πλανήτη. Ισως να είμαι στην πιάτσα περισσότερα χρόνια απ' ότι υποθέτεις.

 

No offence δεν εχω διαθεση να προσβαλλω κανενα.

 

Εγώ προσωπικά αν εντοπίσω κάποιον να παίζει τέτοιο παιχνίδι, θα τον δώσω στεγνά και επώνυμα.

 

Ειπες μεγαλη κουβεντα. Σε ποιο κρατος θα τον δωσεις? Με ποιο νομο? Σε ποιο δικαστηριο?

 

Οι επιθεωρητές δεν θα' ναι βέβαια εισαγγελείς, θα είμαστε εγώ και συ. Για ποιο λόγο όμως να στήσεις μια επιθεώρηση;

 

ΑΝΕΤΑ. Το μπουμπουκι θα πει δως μου τωσα και σου βγαζω εγω το αχρηστο σπιτι Α με 5 αστερια.

 

Πρεπει το κρατος επιτελους να αρχιζει να παιρνει αδειες ασκησης επαγγελματος πολιτικων μηχανικων, αρχιτεκτονων κλπ. Οχι για ενα χρονο. Για παντα. Αλλιως τα αυθαιρετα θα συνεχιζουν να υπαρχουν, τα παραπλανητικα σχεδια στις πολεοδομιες θα βασιλευουν, τα μαϊμου τοπογραφικά θα κυκλοφορουν, οι κακοτεχνιες θα επαναλαμβανονται, οι συναλλαγες θα συνεχιζονται και ολα αυτα στην υγεια των κοροιδων (και εγω μεσα εννοειται!!!) που ξημεροδιαβαζονται με τις ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ. Η πιατσα απλα γελαει μαζι μας.... που συζηταμε τον ΚΕΝΑΚ εδω μεσα δυστυχως :evil: . Ευτυχως που δεν διαβαζουν νομους, δεν εχουν αποριες, δεν χρησιμοποιουν καν ιντερνετ... γιατι η δουλεια γινεται και διαφορετικα... ξερουν αυτοι.

 

Φιλικα παντα,

Silent Arrow

Link to comment
Share on other sites

Silent Arrow, πραγματικά δεν προσβλήθηκα.

Στο buildingcert έχει e-mail για τέτοιες περιπτώσεις που θα μπορείς να απεθυνθείς. Η διαδικασία επανελέγχου είναι καθορισμένη.

Δεν είναι κάρφωμα. Πρέπει να ξεριζωθούν τα μπουμπούκια. Το οφείλουμε στους εαυτούς μας και στα παιδιά μας.

 

Σε καινούργια οικοδομή που θα βγει άδεια είχαμε μέχρι τώρα 3 συναντήσεις με τον εργολάβο για την κατασκευή και τον ΚΕΝΑΚ. Μέχρι σήμερα δεν ήθελε ούτε να μας βλέπει. Και δεν μιλάμε για καινούριο στην πιάτσα, ψαρωμένο άτομο. Είναι καλά κωλοπετσωμένος. Επειδή όμως είναι σοβαρό και έξυπνο άτομο, έψαξε τις εταιρίες και τα πιστοποιητικά (είναι πλέον και η ψηφιακή καταγραφή στη μέση από του χρόνου). Εχει καταλάβει μέχρι που τον παίρνει να κινηθεί.

 

Οσον αφορά άλλους που δεν ασχολούνται με τον ΚΕΝΑΚ, δεν τους βλέπω να γελάνε. Περισσότερο τους βλέπω να χάσκουν με το στόμα ανοιχτό λίγο μουδιασμένοι. Περίμεναν βλέπεις την παράταση και αντί αυτής τους ήρθε η 2η εγκύκλιος σαν κατραπακιά.

Πίστεψέ με φίλε μου. Αξίζει να είμαστε αισιόδοξοι. Δεν θα αλλάξουν όλα. Αλλά σίγουρα κάτι θα αλλάξει προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Είτε θέλουμε είτε όχι, με τον ΚΕΝΑΚ πρέπει όλα να γίνονται όπως φαίνονται στην μελέτη.

 

Τέρμα πλέον η μελέτη για την πολεοδομία και η μελέτη εφαρμογής που κάναν κάποιοι συνάδελφοι. Θα γίνεται από την αρχή η μελέτη εφαρμογής.

 

Θα έχουμε όχι 1 αλλά 3 ή και περισσότερους ελέγχους .

Προ ΚΕΝΑΚ: Επιβλέπων μηχανικός

Μετά ΚΕΝΑΚ: Επιβλέπων μηχανικός, ενεργειακός επιθεωρητής του κατασκευαστή, ενεργειακός επιθεωρητής του πελάτη (προαιρετικά). Αν γίνει πώληση ή νέα μίσωθση μετά από τα 10 έτη θα χρειαστεί πάλι πιστοποιητικό από τον ιδιοκτήτη και πιθανόν να ζητήσει και ο ενοικιαστής δεύτερη γνώμη από επιθεωρητή της εμπιστοσύνης του.

Δυστυχώς θα είναι τόσοι πολλοί οι ενεργειακοί επιθεωρητές αν κρίνω από το μέχρι τώρα ενδιαφέρον που θα αντιστοιχούν 1-2 επιθεωρήσεις τον χρόνο στον καθένα μας.

 

Φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκαιο. Σίγουρα δεν πρόκειται για την τρελή κονόμα. Οι καινούργιες οικοδομές είναι λίγες.

Απ' την άλλη όμως οι μισοί (απ' όσους ξέρω) που δηλώσανε και πήραν την έγκριση του Προσωρινού δεν πρόκειται να ασχοληθούν. Είτε γιατί δεν είναι η αρπαχτή που νομίζανε είτε γιατί δεν ξέρουν από που ανοίγει ένας υπολογιστής... (ειδικά η πρώτη λίστα περιλαμβάνει συνάδελφους πανάρχαιους).... είτε γιατί ασχολούνται με εργολαβίες και που να τρέχεις για 300 ευρώ.... για διάφορους λόγους.

Απ' τον Ιούλιο και πέρα μπαίνουν και τα τμήματα κτιρίου, που θα πάει, θα ανοίξουν κάποια στιγμή και οι κατασκευές...

Πιστεύω sdim ότι σε κανά χρόνο θα γίνει 3-4 (ίσως και περισσότερο) επιθεωρήσεις τον μήνα στον καθένα.

Ενα συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Silent Arrow, δεν περιγράφω εξιδανικευμένες καταστάσεις, ούτε είμαι από άλλο πλανήτη. Ισως να είμαι στην πιάτσα περισσότερα χρόνια απ' ότι υποθέτεις.

Αυτό που αλλάζει το τοπίο είναι οι επιθεωρήσεις και ο μηχανισμός κάτω απ' τον οποίο γίνονται. Δεν σταματάει η υπόθεση ενός κτηρίου στις παρηκμασμένες (στην καλύτερη περίπτωση) Πολεοδομίες της Υπεύθυνης Δήλωσης (στην καλύτερη πάντα περίπτωση).

Η επιθεώρηση δύσκολα ελέγχεται.

Οι επιθεωρητές δεν θα' ναι βέβαια εισαγγελείς, θα είμαστε εγώ και συ. Για ποιο λόγο όμως να στήσεις μια επιθεώρηση; Δεν θα είναι κτίριο που είχες κάποια σχέση. Και αν εγώ <<τα πάρω>> για να βγάλω μαϊμού πιστοποιητικό, αυτό θα είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί σε επανέλεγχο. Εγώ προσωπικά αν εντοπίσω κάποιον να παίζει τέτοιο παιχνίδι, θα τον δώσω στεγνά και επώνυμα. Δεν είσαι ο μόνος που είσαι έξω φρενών με τις καταστάσεις που μας οδήγησαν εκεί που βρισκόμαστε σήμερα.

Πρέπει να είναι κάποιος βλάκας για να βάλει το κεφάλι του στον ντορβά με αυτόν τον τρόπο.

Οι ιδιοκτήτες/εργολάβοι έχουν ήδη καταλάβει ότι το ρίσκο να τους βγει μια οικοδομή αυθαίρετη είναι μεγάλο ώστε να αξίζει να τζογάρουν.

Απ΄την άλλη αν θέλει κάποιος συνάδελφος να χειριστεί έναν τεράστιο όγκο δουλειάς και ευθύνης δωρεάν, δική του υπόθεση. Ή να δίνει την υπογραφή του σε λαμόγια που περιέγραψες, πάλι δική του ευθύνη. Αργά ή γρήγορα θα τον κυνηγάνε θεοί και δαίμονες.

 

Αν τώρα γίναμε μηχανικοί και δεν παίρνουν στα σοβαρά τη δουλειά μας.... είναι λυπηρό. Θυμάμαι όμως τις εποχές, που όταν αναφέρονταν στους μηχανικούς το κάναν με κάποιο σεβασμό.

Τι διαφορετικό είχαν εκείνοι οι Μηχανικοί; Πρέπει να το (ξανα)ανακαλύψουμε.

 

Εαν ενας Μηχανικός προσαχθεί σε δικαστηριο χωρις Δικηγορο ειναι καταδικασμενος. Η απλη παρασταση Δικηγορου κοστιζει τουλαχιστον 300 ευρω?

Οποτε σκεφθειτε ΚΑΛΑ πριν συνταξετε και υπογραψετε ενεργειακη επιθεωρηση.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε comba επετρεψε μου μερικες ερωτησεις:

-Τις Η-Μ μελετες τις κανεις με αυτο το λογισμικο

 

οι μελέτες Η/Μ γίνονται και τώρα με τα λογισμικά που γινόταν "εξαπανέκαθεν" απλά βάζουμε τα νέα data που επιβάλει ο ΚΕΝΑΚ περί αερισμού, βαθμοημερών ,βαθμού απόδοσης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λυσεις στο θεμα εφαρμογης των Κανονισμων ειναι δυο:

1) Ο ορος τεχνικο γραφειο να ειναι ταυτισμενος με την λεξη Μηχανικος. Σχεδον τα μισα και πλεον τεχνικα γραφεια ελεγχονται απο πλουσιους 'μαναβηδες' που εχουν υπαλληλους μηχανικους που αμοιβονται για τρεις και εξηντα και υπογραφουν κι ολας (απο αναγκη εννοειται....).

 

2) Αυστηρη τιμωρια ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ των Μηχανικων που εμπλεκονται σε παρανομιες. Το κρατος να αφαιρει την αδεια ασκησης επαγγελματος δια παντος.

 

Υπαρχουν Νομοθεσιες:

α) ΓΕΝΙΚΟΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

β) Δομηση Εντος Οικισμων & Εκτος Σχεδιου

γ) ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ

δ) Αρτιοτητα οικοπεδων

ε) Αιγιαλος / Παραλια

ζ) Δασος

η) Ρυμοτομια

 

Τεχνικοι Κανονισμοι:

θ) Ελληνικος Αντισεισμικος Κανονισμος

ι) Ελληνικος Κανονισμος Οπλισμενου Σκυροδεματος

κ) Ευρωκώδικας 3 - Μεταλλικες Κατασκευες

λ) Κτιριοδομικος

μ) Κανονισμος Τεχνολογιας Σκυροδεματος

κλπ

 

Ξερετε τι ποινες και προστιμα επιβαλλουν ολες οι παραπανω νομικες διαταξεις αν δεν εφαρμοστουν? Απιστευτες. Την λεξη κατεδαφιση την μνημονεουν για πλακα. Ενα προστιμο της ταξης των 50.000 ευρω ειναι συνηθες. Και για τον επιβλεποντα Μηχανικο. Εφαρμοζονται οι ποινες? Οχι παιδια... Γιατι η κατασκευη, ο ελεγχος της και η πολιτικη ειναι πεπλεγμενα τοσο πολυ μεταξυ τους που δεν προκειται να δουμε ποτε φως αν δεν μπει το μαχαιρι στο κοκκαλο. Και δεν θελει κανεις να φτασει το μαχαιρι στο κοκκαλο γιατι αρεσει, βολευει αυτη η κατασταση.

 

Εχω διαβασει τον ΚΕΝΑΚ και τις 4 ΤΟΤΕΕ τρεις φορες ως τωρα. Αλλα με αυτα που βλεπω γυρω μου αλλα και γνωριζω (παππους & πατερας Πολιτικος Μηχανικος, μανα Αρχιτεκτονισσα) επιτρεψτε μου να διεκδικω το παρασημο του Ηλιθιου γι' αυτο το διαβασμα.

 

Εχετε δει ποτε το κρατος να σταματαει μια μπετονιερα στο δρομο και να της παιρνει δειγμα για ελεγχο? ΠΟΤΕ. Οταν το δειτε τοτε τα πραγματα θα αρχιζουν να πηγαινουν προς το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.