Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Ισχύος Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης


gior35

Recommended Posts

Θέλοντας να ελαφρύνω λίγο την κουβέντα μας έχω να πω ότι αυτό το φθινόπωρο εκτός από τον ΚΕΝΑΝ σε τουρκικό σίριαλ θα μας απασχολήσει λίγο στην αρχή και ο ΚΕΝΑΚ.

Σοβαρά τώρα θέλω να συμβουλέψω όλους τους συναδέλφους να μην αγχώνονται ακόμα κι αν οι ημερομηνίες και ο κρατικός προγραμματισμός του κανονισμού είναι για κλάματα. Μην υπερβάλλετε.

 

Παρά το γεγονός ότι είμαι μηχανικός ειδικευμένος σε ενεργειακό σχεδιασμό κτιρίων πρέπει να ομολογήσω ότι έχω πολλές απορίες. Το θέμα της επάρκειας της ενεργειακής μελέτης επαφίεται στην εκπαίδευση και την εμπειρία του ίδιου του μηχανικού.

 

Τώρα τα προγράμματα που είναι ικανά να κάνουν ενεργειακές μελέτες είναι όπως πολύ σωστά προανέφεραν το EPA-NR και το αδερφάκι του το λογισμικό του ΤΕΕ. Για EnergyPlus το αφήνω για τους δυνατούς λύτες και τους μερακλήδες (φοβερό εργαλείο αλλά προσωπική εκτίμηση ότι δεν συμφέρει για τον κακοπληρωμένο μηχανικό προς το παρόν στην Ελλαδα). Το DesignBuilder είναι ένα πολύ γραφικό και όμορφο εργαλείο αλλά ως εκεί. Όσον αφορά τα εμπορικά προγράμματα στην Ελλάδα είναι σε νηπιακό στάδιο και θέλουν τουλάχιστον 3 μήνες να ενσωματώσουν τις οδηγίες.

 

Μην τρελλαίνεστε με τεχνικές λεπτομέρειες. Το βέβαιο είναι οτι η ηλεκτρονική διακυβέρνηση περνάει και στις μελέτες (ένεκα της πράσινης ανάπτυξης βλέπουμε XML). Οι ΤΟΤΕΕ είναι αρκετά κατατοπιστικές για όσους έκαναν το κόπο και τις διάβασαν ουσιαστικά με αρκετά σημεία όμως αμφισβήτησης.

 

Εγώ προσωπικά το καλοκαίρι άρχισα μια προσπάθεια να μεταφέρω όλα τα πινακοποιημένα δεδομένα των ΤΟΤΕΕ σε ειδικές φόρμες στο excel για να αυτοματοποιήσω την δική μου εργασία. Αυτό όμως ήταν δική μου λόξα. Απαραίτητη όπως είναι σήμερα τα πράματα κρίνω την αγορά του EPA-NR και του νέου λογισμικού του ΤΕΕ (δηλαδή 200 Ευρώ που είναι συμφέρουσα τιμή). Τα προγράμματα αυτά στερούνται σύνδεσης με σχέδια σε γραφικό περιβάλλον οπότε σχεδόν βέβαια δεν γλυτώνουμε την αγορά του αντίστοιχου ΚΕΝΑΚ-οειδούς εμπορικού προγράμματος σε δεύτερο χρόνο.

 

Για τον έλεγχο των μελετών που είναι και το ζέον ζήτημα όλων για να κλείσω χαρούμενα

"Δεν περνάς, κυρα -Μαρία

δεν περνάς, δεν περνάς.(δις)

Θα υπάγω εις τους κήπους (και τους ημιυπαίθριους)

δεν περνώ, δεν περνώ."

 

"Περνά περνά η μέλισσα με τα μελισσόπουλα και με τα παιδόπουλα, παιδόπουλα"

 

Ποιά είναι η Μαρία, ποιο το μέλι και ποια τα μελισσόπουλα το αφήνω στην δική μας κρίση...την οικονομική.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

[@antonella;227515]

 

Έχοντας ασχοληθεί λίγο και έχοντας διαβάσει τα σχετικά περί ΚΕΝΑΚ μου έχουν γεννηθεί κάποιες απορίες τις οποίες και παραθέτω.

 

1) Το λογισμικό του ΤΕΕ είναι απαραίτητο τόσο για την ενεργειακή μελέτη όσο και για την ενεργειακή επιθεώρηση. Για την μελέτη χρησιμοποιείται το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ» ενώ για την επιθεώρηση το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ». Το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ» απαιτεί εισαγωγή αρχείου .xml το οποίο το εξάγουν τα εμπορικά προγράμματα. Σωστά μέχρι εδώ; Ερώτηση: Το αρχείο .xml είναι απαραίτητο ή μπορείς απλά να εισάγεις τα δεδομένα με το χέρι αφού τα έχεις υπολογίσει; Το «ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ» δεν απαιτεί αρχείο .xml, σωστά; Η εισαγωγή των δεδομένων γίνεται χειροκίνητα;

 

Απάντηση

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (ενερ. επιθεώρηση) απαιτεί αρχείο xml που λαμβάνει ο επιθεωρητής οπό τον serer του ΥΠΕΚΑ όταν καταχωρήσει τα στοιχειά του ιδιοκτησιακού καθεστώτος του προς επιθεώρηση κτηρίου, και δεν λαμβάνεται από κανένα εμπορικό πρόγραμμα.Ο επιθεωρητής στην ουσία δουλεύει με το αυτό αρχείο xml καταχωρώντας όλα τα στοιχεία κελύφους και Η/Μ συστημάτων, και όταν τελειώσει την καταχώρηση το κάνει upload στον server του ΥΠΕΚΑ για να εκδοθεί το πιστοποιητικό, το οποίο αποστέλλεται ηλεκτρονικά στον επιθεωρητή για σφράγισμα και παράδοση στο ιδιοκτήτη Το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΜΕΛΕΤΗ δεν απαιτεί κανένα αρχείο εισαγωγής απλώς καταχωρούνται τα στοιχεία όπως απαιτούν οι ΤΟΤΕΕ για βοηθήσει τον μελετητή να κάνει τις επιλογές.

 

 

2) Γενικεύοντας το παραπάνω, η αγορά ενός εμπορικού προγράμματος είναι απαραίτητη τόσο για την ενεργειακή μελέτη όσο και για την ενεργειακή επιθεώρηση; Στο site μιας εκ των εταιριών που διαθέτουν τέτοιο πρόγραμμα αναφέρεται ότι το λογισμικό του ΤΕΕ χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό της ενεργειακής κατάταξης και μόνο ενώ οι υπολογισμοί για τη θερμομόνωση του κτιριακού κελύφους που απαιτούνται στη μελέτη ενεργειακής απόδοσης δεν εκτελούνται από το λογισμικό αυτό. Αυτό όντως ισχύει; Και αν ναι, ισχύει και για την ενεργειακή μελέτη και για την ενεργειακή επιθεώρηση;

 

 

Για την επιθεώρηση δεν απαιτείται κανένα επιπλέον λογισμικό επί της διαδικασίας εξάλλου η θερμομόνωση του κτιριακού κελύφους δεν απαιτείται στην επιθεώρηση παρά μόνο η κατάταξη, όπως και οι ίδιες οι εταιρίες αναφέρουν αλλά εντέχνως και σκοπίμως εμπλέκουν την επιθεώρηση με την μελέτη. Για την μελέτη (ΜΕΑ) τα λογισμικά των εταιριών είναι υποχρεωμένα να ενσωματώσουν την μηχανή υπολογισμών του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, μπορούν όμως να διαφοροποιηθούν στον τρόπο εισαγωγής των δεδομένων της μελέτης (γεωμετρία κτηρίου, συστήματα Η/Μ κοκ)

 

3) Στο λογισμικό του ΤΕΕ για την ενεργειακή μελέτη πρέπει να ορίσουμε το κτίριο μας ως έχει καθώς και το κτίριο αναφοράς. Από όσο το έψαξα, το λογισμικό σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις σενάρια αλλά δεν αναφέρει κάπου πώς να εισάγεις το κτίριο αναφοράς... ή τουλάχιστον δεν το βρήκα εγώ. Συνεπώς, πρέπει να τρέξουμε το πρόγραμμα 2 φορές; Μια για το κτίριο μας ως έχει και μια για το κτίριο αναφοράς; Και μετά πώς τα συγκρίνουμε; Ή είμαι τελείως λάθος; :roll:

 

Απάντηση

Το κτήριο αναφοράς κτίζεται παράλληλα και εσωτερικά με το υφιστάμενο ή το προς μελέτη κτήριο (εξάλλου έχει την ίδια γεωμετρία και χαρακτηριστικά με το μελετούμενο -υφιστάμενο

κτήριο) απλά τα δομικά του στοιχεία και τα Η/Μ έχουν συγκεκριμένες τιμές (θερμοπερατότητα αποδόσεις κλπ). Παράλληλα γίνεται και ο έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας του κτιρίου αναφοράς άρα εμμέσως και του προς μελέτη κτηρίου. Οπότε δεν χρειάζεται να τρέξεις το πρόγραμμα 2 φορές όπως ενδεχομένως να έκανες στο EPA-NR

 

4) Έχω μια νέα κατοικία περίπου 65τμ η οποία προορίζεται για εξοχική και συγκεκριμένα θερινή κατοικία. Συνεπώς, ο ιδιοκτήτης, και δικαίως, δεν θέλει να βάλει θέρμανση. Επίσης, λιγότερο δικαίως, δεν θα έβαζε ούτε κλιματιστικά ούτε ηλιακό σε αυτή τη φάση λόγω οικονομικής κρίσης!! Καταλαβαίνω ότι πλέον χωρίς ηλιακό δεν γίνεται να βγει Β το κτίριο. Δεκτό. Αλλά αυτή η τροποποίηση του άρθρου 25, για την οποία ακόμα δεν υπάρχει καν υπουργική απόφαση (!!!) αλλά αναφέρεται μόνο στην εγκύκλιο, απαιτεί να γίνουν μελέτες θέρμανσης ΚΑΙ ψύξης και μάλιστα να εφαρμοστούν κιόλας υποχρεωτικά; Παράλογο;

 

Απάντηση

Ίσως η λύση των Α.Θ. με υψηλό COR ή EER καλύψει ενδεχομένως την κατάσταση. Για το παράλογο είναι κάτι που θέλει συζήτηση. Καθώς το ίδιο παράλογο καλούνται να το εφαρμόσουν ή το έχουν εφαρμόσει ήδη όλες οι χώρες της ΕΕ μεσογειακές και μη.

 

5) Έχω και μια ακόμα περίπτωση μιας κατοικίας περίπου 200τμ στην οποία ο ιδιοκτήτης θα έβαζε πέτρα εξωτερικά για να «κερδίσει» τμ στην κατασκευή... Άρα με τα προηγούμενα δεδομένα θα βάζαμε τούβλο, μόνωση ανάμεσα και πέτρα εξωτερικά. Τώρα όμως για να γίνει αυτό απαιτείται τεράστιο πάχος μόνωσης (δεν το έχω υπολογίσει ακόμα αλλά αναμένεται μεγάλο). Επειδή είμαι νέα στο επάγγελμα και έπεσα πάνω στις αλλαγές και έχω μπερδευτεί αρκετά, μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμια ιδέα για το πώς να το αντιμετωπίσω έτσι ώστε να μην αυξηθεί πολύ το πάχος και το κόστος;

 

Απάντηση

Η προσοχή σε τέτοιου ε'ίδους κατασκευές θα πρέπει να δοθεί στις θερμογέφυρες, το μεγαλύτερο πάχος μόνωσης είναι κάτι αναγκαίο (κακό ως προς τον ωφέλιμο χώρο) το οποίο όμως στην διάρκεια ζωής του κτηρίου θα βγάλει πολλές φορές τα λεφτά του.

 

 

6) Νότια ανοίγματα: Αν δεν μπορείς να έχεις ΚΑΘΟΛΟΥ λόγω ορίων οικοπέδου κλπ τι κάνεις; Επίσης, η λύση του να τοποθετήσεις το κτίριο αλλού στο οικόπεδο δεν παίζει...

 

Απάντηση

Εαν λόγω ορίων οικοπέδου δεν δύναται να έχεις νότια ανοίγματα απλά δεν θα έχεις, καθώς αυτό από μόνο του στοιχειοθετεί την απουσία νότιων ανοιγμάτων (αιτιολογική έκθεση) και θα έχεις καλύτερη μόνωση και κουφώματα.

 

Νομίζω να βοήθησα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα για Ε.Ε. είναι ξεκάθαρο, για μισθωτους μηχανικούς όπως εγώ σε βαρια βιομηχανια, που τωρα θέλω παράλληλα να ανοιξω χαρτια μου για ενεργειακες επιθεωρήσεις τι χρειάζεται ξερει κάποιος? Να προσθέσω ότι έχω ΜΕΚ Β τάξης στα Η/ Μηχανολογικά και στα Ενεργειακά αυτο κανονικά δεν θα ηταν αρκετο?

 

Καλημερα. δεν υπάρχει άλλος μισθωτος που να έχει ψαξει το θέμα για μια απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθωτοί πρέπει να ρωτήσουν λογιστή. Λογικά γίνεται αλλά ποιός ο λόγος;

Δεν επιτρέπεται να βγάλεις πιστοποιητικό για κτίρια που ολόκληρα ή μέρος τους ανήκουν στην εταιρεία που εργάζεσαι και σε συγγενείς μέχρι και δευτέρου βαθμού. Αν βγάλεις αυτές τις δουλειές απ'έξω, υπολόγισε αν αξίζει να ασχοληθείς ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αναρτήθηκε στο portal του ΤΕΕ παράδειγμα μελέτης 6οροφης οικοδομής !

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ : http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Από συνάδελφο μηχανολόγο μηχανικό, τον οποίο θεωρώ επαρκώς ενημερωμένο για τις εξελίξεις, μαθαίνω ότι ο ενεργειακός επιθεωρητής στην Ενεργειακή επιθεώρηση που θα συντάξει για υφιστάμενα κτήρια (προκειμένου αυτά να μεταβιβαστούν ή να ενοικιαστούν), θα πρέπει να συμπεριλάβει και ένα σκαρίφημα με την υπάρχουσα κατάσταση της κατασκευής.

 

Το ερώτημα που μου γεννάται είναι το εξής (και το θέτω μέσω παραδείγματος):

Γίνεται ενεργειακή επιθεώρηση σε ισόγεια μονοκατοικία Χ τετραγωνικών, στην οποία έχουν κλείσει οι ημιυπαίθριοι, και ο ιδιοκτήτης δεν μπήκε στη διαδικασία να τους τακτοποιήσει για τον Υ λόγο. Ο μηχανικός που θα επιθεωρήσει θα σημειώσει στο σκαρίφημά του ότι οι ημιυπαίθριοι έχουν κλείσει.

 

Ερωτώ λοιπόν:

Μπορεί η ενεργειακή επιθεώρηση να λειτουργήσει ως ελεγκτικός μηχανισμός και να αποτελέσει αποδεικτικό της παράβασης;

Link to comment
Share on other sites

@ voutsas

Μιλαμε για επιθεωρηση. Δεν απαιτειται σκαριφημα, απλα στο πιστοποιητικο υπαρχει χωρος για φωτογραφια του κτηριου...Αρα οτι φαινεται απο κει..Ο ιδιοκτητης ας προσεχε...

 

ΥΓ. Δεν γνωριζω αν στην περιπτωση επιθεωρησης μιλαμε για ΜΕΑ, στην ουσια παλι ΜΕΑ συντασεται, αλλα νομιζω ο ορος ΜΕΑ ανφερεται σε νεες κατασκευες...Στην περιπτωση επιθεωρησης αλλα ονομαζεται "ενεργειακη επιθεωρηση"

Link to comment
Share on other sites

@ Erling

 

Καμιά ιδέα για το ποιες υπηρεσίες θα έχουν αντίγραφο της ενεργειακής επιθεώρησης?

 

@Terry

 

Νομίζω ότι θα απαιτείται σκαρίφημα. Αλλά ακόμη και να μην είναι έτσι, τα τετραγωνικά που θα δηλώνονται, όπως και ο όγκος, θα πρέπει να είναι τα πραγματικά και όχι της άδειας.

Και αυτό γιατί οι πραγματικές ενεργειακές απαιτήσεις ενός χώρου, αν αποδοθούν στα πραγματικά τετραγωνικά και όγκο (τα οποία είναι μειωμένα) ρίχνουν την κατηγορία του κτιρίου.

 

Οπότε είτε σκαρίφημα είτε απλή αναφορά στα δεδομένα του όγκου και των τετραγωνικών θα μπορεί να εξακριβωθεί η νομιμότητα του χώρου.

Δεν είναι και πολύ δίκαιο αυτό. Άποψή μου βέβαια, αλλά ωθεί σε νέο γύρο τακτοποιήσεων.

 

ΥΓ. Δεκτή η παρατήρηση για τους ορισμούς. Το διόρθωσα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Μηχανικοί, σχετικά με όσους παρακολούθησαν τα μέχρι στιγμής Σεμινάρια που διοργάνωσε το ΤΕΕ.

Ακούγεται ευρέως ότι αυτά τα Σεμινάρια ειναι άκυρα και πρέπει να ξαναγίνουν.

Οπότε όσοι αφιερώσαμε χρόνο, κόπο και κάποιοι χρήματα πρέπει να καταστήσουμε σαφές στο ΤΕΕ ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίναι με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.