Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή ασφαλειών


Recommended Posts

Καλημέρα

 

Εχω αρχισει και ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό και εγώ με τις μελέτες φωτοβολταικών.

 

Οι ερωτησεις μου βεβαια είναι ηλεκτρολογικής φύσεως.

 

1)Ποτε χρησιμοποιούμε αυτόματο διακόπτη?

2)Πως γινεται η διαστασιολόγηση του?

3)Γιατι τοποθετούμε Γενικό διακόπτη?

4)Γενικά που μπορω να διαβάσω με ποια λογική τοποθετουμε τις ασφαλειες σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα?

5)Στον κλάδο της προστασίας υπερτάσεων πρέπει να τοποθετηθεί και αυτόματος διακόπτης?

6)Πως γίνεται η διαστασιολόγηση του αγωγού γείωσης?

 

Μιλαω παντα για εγκαταστάσεις οικιακών φωτοβολταικών.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

παρε του Π.Ντοκόπουλου πρώην καθηγητή ΑΠΘ το <<Εσωτερικές εγκαταστάσεις καταναλωτών μέσης και χαμηλής τάσης>>

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Εχω αρχισει και ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό και εγώ με τις μελέτες φωτοβολταικών.

 

Οι ερωτησεις μου βεβαια είναι ηλεκτρολογικής φύσεως.

 

1)Ποτε χρησιμοποιούμε αυτόματο διακόπτη?

2)Πως γινεται η διαστασιολόγηση του?

3)Γιατι τοποθετούμε Γενικό διακόπτη?

4)Γενικά που μπορω να διαβάσω με ποια λογική τοποθετουμε τις ασφαλειες σε ένα ηλεκτρικό κύκλωμα?

5)Στον κλάδο της προστασίας υπερτάσεων πρέπει να τοποθετηθεί και αυτόματος διακόπτης?

6)Πως γίνεται η διαστασιολόγηση του αγωγού γείωσης?

 

Μιλαω παντα για εγκαταστάσεις οικιακών φωτοβολταικών.

 

Ευχαριστω

 

 

1. Ο Αυτόματης διακόπτης (ή διακόπτης ισχύος ή μικροαυτόματος) χρησιμοποιείται για τη προστασία των ηλεκτρικών γραμμών (καλωδίων) και τείνει να αντικαταστήσει τις παλιές συντηκτικές ασφάλειες. Άρα και στα φωτοβολταϊκά για τον ίδιο λόγο τον χρησιμοποιείς.

 

2. Οι τιμές είναι τυποποιημένες. Η διαστασιολόγηση εξαρτάται από τη διατομή του καλωδίου και το επιτρεπόμενο ρεύμα σε αυτό. Δηλαδή για παράδειγμα, καλώδιο 10mm2 σε νορμάλ συνθήκες ασφαλίζεται με 35Α συντηκτική ασφάλεια (τυποποιημένη τιμή) ή 32Α μικροαυτόματο (επίσης τυποποιημένη τιμή). Επειδή υπό νορμάλ συνθήκες το καλώδιο 10mm2 μπορεί να φορτιστεί και με ρεύμα λίγο μεγαλύτερο των 40Α, δύναται αν το καλώδιο είναι εγκατεστημένο στον άερα (κατηγορίες εγκατάστασης κλπ) να επιλεχθεί και μικροαυτόματος 40Α (πάλι τυποποιημένη τιμή).

 

3. Ο γενικός διακόπτης ή αλλιώς διακόπτης φορτίου διαφέρει από τον αυτόματο διακόπτη στο ότι "λειτουργεί" χειροκίνητα και φυσικά είναι πιο απλός στη κατασκευή (δεν υπάρχουν θερμικά και μαγνητικά στοιχεία) και πιο ανθεκτικός . Γενικώς, όταν θέλει κανείς να μπορεί να απομονώνει ένα κύκλωμα είναι προτιμότερο να έχει ΚΑΙ γενικό διακόπτη για τη δουλειά αυτή. Ο λόγος είναι πως οι αυτόματοι διακόπτες ισχύος ΔΕΝ έχουν κατασκευαστεί για χειρισμούς on/off και αν τους χρησιμοποιείς και ως διακόπτες φορτίου τους καταπονείς.

 

4. Πρώτα διακόπτης φορτίου και μετά μικροαυτόματος ή ασφάλεια. Ο διακόπτης φορτίου στόχο έχει να απομονώνει όλο το κύκλωμα και γιαυτό μπαίνει πρώτος.

 

5. Νομίζω πως όχι.

 

6. Από τους κανονισμούς. Μέχρι την διατομή των 16mm2 και 25mm2 είναι ίδιος με της φάσης. Γενικά για καλώδια πάνω από διατομή 16mm2 μπορεί η διατομή της γείωσης να είναι μικρότερη των αγωγών φάσης πάντα όμως μεγαλύτερη από το μισό της διατομής του αγωγού φάσης (1η τυποποιημένη τιμή). Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι έχεις μια συνηθισμένη τριφασική εγκατάσταση (χωρίς αρμονικές κλπ) η οποία απαιτεί αγωγό φάσης 25mm2 τότε είτε χρησιμοποιήσεις καλώδιο 5x25mm2, είτε 3x25+16N+16G , είτε 4x25+16G είσαι σωστός και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε Kouko, οποιοδήποτε βιβλίο ηλεκτρικών εγκαταστάσεων να ανοίξεις έχει την τυποποίηση που ζητάς.

 

Δηλαδή, για κάθε διατομή καλωδίου, μέγιστη επιτρεπόμενη ένταση και τι ασφάλεια απαιτείται

 

απο κει και πέρα ανάλογα με τις συνθήκες (τρόπς εγκατάστασης, θερμοκρασία περιβαλλοντος κλπ) υπάρχουν συντελεστές διόρθωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.