Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή σχολής


OrestisIoan

Recommended Posts

Καλησπέρα, μετά και την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των πανελλαδικών εξετάσεων, όπου τα πήγα αρκετά καλά ώστε να μπορώ να περάσω σε οποιαδήποτε σχολή του 2ου, 4ου επιστημονικού πεδίου θέλω, πήρα την απόφαση να ανοίξω αυτό το θέμα, για να ακούσω τις συμβουλές σας ως προς το που πρέπει τελικά να περάσω (Μιλάμε πάντα για πολυτεχνείο).:roll:

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καμία απολύτως προτίμηση και πως δεν έχω αναστολές να περάσω οπουδήποτε, απλά με όσα έχω ακούσει τις τελευταίες μέρες, πραγματικά δεν βγάζω άκρη. Εσείς που είστε ειδικοί(:oops:) μπορείτε να με διευκολύνετε; :wink:

 

Ευχαριστώ 8-)

Link to comment
Share on other sites

Οι δουλειές είναι γενικά πεσμένες...σε όλους σχεδόν τους τομείς. Δεν πιστεύω να είναι έτσι σε 5-6 χρόνια, μετά την κάθοδο έχουμε άνοδο...που θα πάει...

 

Πάντως μόνο και μόνο από αυτό

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καμία απολύτως προτίμηση και πως δεν έχω αναστολές

 

σαν ΠΟΛ. ΜΗΧ. καλά θα τα πας.;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Μετά από πολύ ψάξιμο στην πόλη μου, λέω να βάλω ή πολιτικών ή ηλεκτρολόγων μηχανικών.Πιο ειδικά το δεύτερο με ενδιαφέρει περισσότερο, καθώς μπορείς να εργαστείς κι ως καθηγητής στο γενικό λύκειο.Ωστόσο τα πιο θετικά σχόλια τα έχω ακούσει για το πολιτικών στο ελεύθερο επάγγελμα.Εσείς αν μπορούσατε να ξαναεπιλέξετε τι θα διαλέγατε και σε ποια πόλη?Τα 19650 μόρια που έχω βγάλει μου επιτρέπουν να περάσω ακόμη και στο Μετσόβιο.Σας ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Tα 19650 μόρια που έβγαλες είναι πράγματι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ!

Σημαίνει, αν δε κάνω λάθος, μέσο όρο στα μαθήματα που έδωσες 19,65?

 

Δε μπορώ να σου προτείνω τι να επιλέξεις καθώς δε σε γνωρίζω προσωπικά

 

Αν εγώ ξαναδιάλεγα φυσικά και θα έβαζα πάλι αρχιτεκτονική - ήταν και τότε η πρώτη μου επιλογή - και ας περνάω αυτή την εποχή δύσκολα όπως οι περισσότεροι από εμάς. Τα πράγματα θα φτιάξουν, μην αφήνεις τη ... μιζέρια που μας πιάνει εμάς τους μεγαλύτερους να σε επηρεάζει.

 

Ίσως Πολιτικών Μηχανικών σου ανοίγει πιο ευρύ πεδίο για το ελέυθερο επάγγελμα από ότι άλλες σχολές του πολυτεχνείου.

 

Διάλεξε με βάση τι αρέσει σε σένα, γίνε πράγματικά καλός σε αυτό - δηλαδή της τάξης των 19650 μορίων και βάλε - και για την επαγγελματική σου αποκατάσταση ένα έχω να σου προτείνω: στόχευσε ψηλά, πολύ ψηλα!

 

Δηλαδή καλό είναι να γίνεις καθηγητής της μέσης εκπαίδευσης αν σπουδάσεις ηλεκτρολόγος μηχανικός (έχε υπόψη σου ότι το μισθό θα σου τον ... κουτσουρεύουν όποτε το ταμείο δε βγαίνει) αλλά καλύτερο για σένα τώρα που είσαι στο ξεκίνημα θα είναι να στοχεύεις κάπου όπως πχ περιγράφεται σε σημερινό αρθρο της Ελευθεροτυπίας :

Οι «κομπιουτεράδες» του ΑΠΘ «έσκισαν» στο Χάρβαρντ! - εννοεί ομάδα από τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς

 

Καλή σταδιοδρομία!

Link to comment
Share on other sites

...Εσείς αν μπορούσατε να ξαναεπιλέξετε τι θα διαλέγατε και σε ποια πόλη?Τα 19650 μόρια που έχω βγάλει μου επιτρέπουν να περάσω ακόμη και στο Μετσόβιο.Σας ευχαριστώ και πάλι..

 

Καταρχήν θερμά συγχαρητήρια!! Με τέτοια μόρια πας όντως όπου θέλεις...

 

Βλέπω ότι είσαι από Ξάνθη...

Ήρθα στην πόλη αυτή το 1992 και έψαχνα να βρω τρόπο να κάνω μεταγραφή για ΕΜΠ. Σε λίγες μέρες άλλαξα γνώμη. Η Ξάνθη έχει πολύ καλό πολυτεχνείο και προσφέρεται για "ζεστές" σπουδές. Βέβαια, εσύ που θα είσαι εκεί, θα είσαι λίγο ξεκομμένος από την υπόλοιπη φοιτητική κοινότητα γιατί θα ζεις (αναγκαστικά) με τους γονείς σου.

Στην Αθήνα χάνεσαι, δεν ξέρεις τους συμφοιτητές σου, δεν ξέρεις τους καθηγητές, σε τρώει το πήγαιν' έλα, η ταλαιπωρία, η κίνηση, πολλά έξοδα κλπ

Τα ζυγίζεις όλα και αποφασίζεις... Βέβαια σε αυτό μάλλον θα έχουν γνώμη και οι δικοί σου, γιατί όταν έχεις επιλογή να σπουδάσεις στην πόλη σου (δωρεάν) αλλά αποφασίσεις να πας 700 χιλιόμετρα μακριά μόνο και μόνο για να κάνεις φοιτητική ζωή...

Η Θεσσαλονίκη είναι μια καλή περίπτωση αλλά υπάρχει πάντα το μειονέκτημα του κόστους!

 

Τώρα για το τι να δηλώσεις, σου συστήνω ανεπιφύλακτα τους Πολιτικούς μηχανικούς λόγω εύρους επαγγελματικών δικαιωμάτων. Κάνε όμως ότι σου αρέσει (αυτό μετράει πάνω απ' όλα).

 

Και πάλι συγχαρητήρια και καλή επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας..

 

 

Tα 19650 μόρια που έβγαλες είναι πράγματι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ!

Σημαίνει, αν δε κάνω λάθος, μέσο όρο στα μαθήματα που έδωσες 19,65?

 

Πιο ειδικά έγραψα 19.5-20 στα διάφορα θετικά μαθήματα και 18 έκθεση (ακόμα απορώ πως;)) και έβγαλα 19659 μόρια, μιλάμε για πολύ τύχη!

 

 

Αν εγώ ξαναδιάλεγα φυσικά και θα έβαζα πάλι αρχιτεκτονική - ήταν και τότε η πρώτη μου επιλογή - και ας περνάω αυτή την εποχή δύσκολα όπως οι περισσότεροι από εμάς.

 

Αρχιτεκτονική αν και το σκέφτηκα αργότερα δεν μπορώ να περάσω, καθώς δεν έδωσα σχέδιο..

 

 

Δηλαδή καλό είναι να γίνεις καθηγητής της μέσης εκπαίδευσης αν σπουδάσεις ηλεκτρολόγος μηχανικός (έχε υπόψη σου ότι το μισθό θα σου τον ... κουτσουρεύουν όποτε το ταμείο δε βγαίνει) αλλά καλύτερο για σένα τώρα που είσαι στο ξεκίνημα θα είναι να στοχεύεις κάπου όπως πχ περιγράφεται σε σημερινό αρθρο της Ελευθεροτυπίας :

Οι «κομπιουτεράδες» του ΑΠΘ «έσκισαν» στο Χάρβαρντ! - εννοεί ομάδα από τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς

 

Για καθηγητής το είπα επειδή πάντα μ' άρεσε, κι έπειτα είναι μια σταθερή δουλειά, ενώ στα υπόλοιπα, όπως ας πούμε το δικό σας επάγγελμα, η πελατεία παίζει, έτσι δεν είναι;;

 

 

Βλέπω ότι είσαι από Ξάνθη...

Ήρθα στην πόλη αυτή το 1992 και έψαχνα να βρω τρόπο να κάνω μεταγραφή για ΕΜΠ. Σε λίγες μέρες άλλαξα γνώμη. Η Ξάνθη έχει πολύ καλό πολυτεχνείο και προσφέρεται για "ζεστές" σπουδές. Βέβαια, εσύ που θα είσαι εκεί, θα είσαι λίγο ξεκομμένος από την υπόλοιπη φοιτητική κοινότητα γιατί θα ζεις (αναγκαστικά) με τους γονείς σου.

Στην Αθήνα χάνεσαι, δεν ξέρεις τους συμφοιτητές σου, δεν ξέρεις τους καθηγητές, σε τρώει το πήγαιν' έλα, η ταλαιπωρία, η κίνηση, πολλά έξοδα κλπ

Τα ζυγίζεις όλα και αποφασίζεις... Βέβαια σε αυτό μάλλον θα έχουν γνώμη και οι δικοί σου, γιατί όταν έχεις επιλογή να σπουδάσεις στην πόλη σου (δωρεάν) αλλά αποφασίσεις να πας 700 χιλιόμετρα μακριά μόνο και μόνο για να κάνεις φοιτητική ζωή...

Η Θεσσαλονίκη είναι μια καλή περίπτωση αλλά υπάρχει πάντα το μειονέκτημα του κόστους!

 

Τώρα για το τι να δηλώσεις, σου συστήνω ανεπιφύλακτα τους Πολιτικούς μηχανικούς λόγω εύρους επαγγελματικών δικαιωμάτων. Κάνε όμως ότι σου αρέσει (αυτό μετράει πάνω απ' όλα).

 

Η αλήθεια είναι πως Ξάνθη δεν πρόκειται να δηλώσω, το σκέφτομαι περισσότερο για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, γιατί και η κοπέλα μου θα περάσει εκεί..8-)

 

 

Τέλος, είμαι ανάμεσα σε πολιτικών και ηλεκτρολόγων μηχανικών όσον αφορά τη σχολή και ανάμεσα στις δύο μεγαλουπόλεις όσον αφορά την πόλη.

 

 

Ως προς την πόλη, όλοι μα όλοι, από καθηγητές μου και μηχανικούς που ρώτησα μέχρι τους γονείς και την κοπέλα μου, λένε να πάω Θεσσαλονίκη γιατί έχει καλύτερη φοιτητική ζωή.

 

Ως προς τη σχολή, ο πατέρας μου σπούδασε ηλεκτρολόγος μηχανικός στο ΑΠΘ και τώρα δουλεύει ιδιωτικός υπάλληλος σε γραφείο τελείως άσχετο από το αντικείμενο του, μου είπε ότι σταματησε να ψάχνει από τα 35 του. Μα καλά είναι τόσο χάλια τα πράγματα ειδικά σήμερα στο χώρο των ηλεκτρολόγων;

Πήγα τις προάλλες στο ΚΕΣΥΠ και μου είπανε ότι είναι το επάγγελμα του μέλλοντος και πραγματικά έχω μπερδευτεί.

 

 

Έλπιζω κάποιος να με ενημερώσει για το πως είναι σήμερα τα πράγματα, αναμένω τις απαντήσεις σας.. :shock:

Link to comment
Share on other sites

[...] γιατί και η κοπέλα μου θα περάσει εκεί..8-)[...]

ΟΧΙ ΜΗ! ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΔΑ!

 

Σοβαρά τώρα, αυτό μην το σκέφτεσαι καθόλου, είναι γεμάτος ο κόσμος γκόμενες/κοπέλες/γυναίκες/νοικοκυρές/αφεντικίνες ότι θέλεις, όπως το θέλεις κτλ όταν είσαι φοιτητής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.