Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Τελικά άκυρο με τακτοποίηση γιατί η άδεια βγήκε 9/2012 δηλαδή μετα τις 28/7/2011....σωστά?

Αρα πάω με Αναθεώρηση αλλαγής επιβλέποντος και προσθήκη???Είμαι μέσα στις ημερομηνίες που μου παρέθεσες.

Αυτο σημαίνει σχέδια ξανά από την αρχή?

Ξανά ΙΚΑ κλπ...?

Οταν λές ότι θα χω θεμα με το φεμ του μηχανικού τι εννοείς?

Ευχαριστώ.

Μια εγκύκλιος σχετική:

 

Εγκ-81104/12-6-00 [ΙΣΧΥΕΙ από 12-6-00]

"Θεώρηση οικοδομικής άδειας για σύνδεση οικοδομικής με τα

δίκτυα ηλεκτρισμού και ύδρευσης (ΔΕΗ)".

(σε περιπτώσεις που η συμμετοχή του μηχανικού

καθίσταται δυσχερής ή αδύνατος)

Αναφορικά με την διαδικασία και τον τρόπο θεώρησης

οικοδομικών αδειών για την σύνδεση οικοδομών με τα δίκτυα

ηλεκτρισμού και ύδρευσης σύμφωνα με την παρ.5 του Αρθ-7 του

ΠΔ/8-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/13-7-93) σε περιπτώσεις που η συμμετοχή του

επιβλέποντος μηχανικού καθίσταται δυσχερής ή αδύνατος, σας

γνωρίζουμε τα εξής:

1. Εφόσον έχουν περατωθεί οι οικοδομικές εργασίες ο δε

επιβλέπων μηχανικός απεβίωσε ή κηρύχθηκε σε αφάνεια με δικαστική

απόφαση (Αρθ-40 - Αρθ-50 ΑΚ και 785 επ. ΚΠΔ) είναι δυνατή η

θεώρηση της αδείας κατόπιν διενέργειας αυτοψίας από την

Πολεοδομική Υπηρεσία και υποβολής τεχνικής έκθεσης από

οποιονδήποτε τρίτο μηχανικό.

2. Σε κάθε άλλη περίπτωση (συνταξιοδότηση επιβλέποντος,

διαμονή στο εξωτερικό κλπ) επιβάλλεται αναθεώρηση της αδείας γι'

αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού, προκειμένου να καταστεί εφικτή η

συνέχιση της διαδικασίας θεώρησης της αδείας.

3. Τέλος για όλες τις προαναφερόμενες περιπτώσεις τόσο η

καταβολή της αντίστοιχης αμοιβής επίβλεψης σύμφωνα με την

ισχύουσα νομοθεσία (μέσω Εθνικής Τραπέζης η ΤΕΕ) όσο και των

αναλόγων φόρων (ΦΕΜ) και κρατήσεων (ΤΣΜΕΔΕ) που την βαρύνουν,

είναι υποχρεωτική για την θεώρηση της οικοδομικής αδείας, ο δε

τρόπος απόδοσης αυτών δεν αποτελεί αντικείμενο των πολεοδομικών

υπηρεσιών αλλά των υπόχρεων για την καταβολή αυτών (Μηχανικών και

ιδιοκτητών) και των κατά περίπτωση αρμοδίων φορέων για την

είσπραξή τους (ΕΤΕ, ΤΕΕ, ΔΟΥ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Manolis gon σ ευχαριστώ για την εγκύκλιο, άυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν το σπίτι δεν είχε αυθαιρεσίες σε σχέση με την αδεια θα ήταν πιο απλά τα πράγματα...

Οσο για τις αμοιβες ενημερωσα τον πελάτη και είπε οτι ειχε πληρωθεί κανονικά, αν ειχε καταθεσει τις αμοιβες και τα ΦΕΜ με καποιο τρόπο θα βρεθουν...

Απ τη στιγμή που έχει αυθαιρεσίες θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση, εφόσον δεν μπορούν να υπαχθούν στο 4014 σωστα?

Πιστεύεις οτι θα μπορουσε να γίνει με πιο απλό κ πιο οικονομικό τρόπο απ την αναθεώρηση?

Αυριο θα πάω κ απο την Πολεοδομία, να δω τι θα μου πουν κι αυτοί :???:

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που απεβίωσε ο προηγούμενος μηχανικός θα έπρεπε να έχει οριστεί νέος μηχανικός.Οι εργασίες που έχουν γίνει από τότε και μετά κανονικά είναι αυθαίρετες.Συνεπώς η ύπαρξη νέου επιβλέποντα είναι αναγκαία.Μην ξεχνάς ότι θα πρέπει να αναφέρεις σε τεχνική έκθεση σε ποιο στάδιο θα παραλάβεις την οικοδομή.Αυτό θα κρίνει και τις υπόλοιπες ενέργειες.

Ενημέρωση δε μπορεί να γίνει.Αναθεώρηση θα γινόταν αν δεν είχε κατασκευαστεί η υπέρβαση.Αν πάλι θες να κάνεις αναθεώρηση τότε σύμφωνα με το παρακάτω έγγραφο επειδή μάλλον θα σου το θεωρήσουν σαν προσθήκη θα πάς με τον 4030.

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

Πολύ πιθανό να είναι η σωστότερη λύση η νομιμοποίηση και όχι η τακτοποίηση, μέσω του 4014 αν ταιριάζουν οι ημερομηνίες κατασκευής και ένταξης στον 4014.Θέλει λίγο ψάξιμο.

Εγώ στηριζομαι σ αυτό το έγραφο, εφόσον οι εργασιες ξεκίνησαν πριν την 1/3/2012 για να το περάσω σαν προσθήκη...όλες οι αλλαγές θα μπορούσαν να έχουν γίνει νόμιμα γιατι έιχε περιθωριο δόμησης, αλλά ο μηχανικός για κάποιο λόγο που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, της είπε θα το "φτιάξουμε μετα" :roll: :roll:

Εχω καταλάβει κάτι λάθος?

Εσύ με τη δικια σου εμπειρία τι θα έκανες?

Ο πελάτης μου θέλει να γίνουν όλα νομιμα, επίσης εγώ θέλω να βρω την πιο οικονομική λύση, αλλά ειλικρινά δεν έχω εμπειρία στις άδειες..

Υπάρχει κι άλλος τρόπος να νομιμοποιηθούν ?

 

Αν έχουν πραγματοποιηθεί οι αυθαιρεσίες πως θα δικαιολογηθεί η αναθεώρηση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Πήγα σήμερα Πολεοδομία, θα γίνει Αναθεώρηση, θα περάσουμε μέσα όλες τις αλλαγές κι επειδη έχουμε προσθήκη όλα θα γίνουν με τον Νεο τροπο έκδοσης αδειών, αλλαγή στατικών κ υπολογισμός με ΚΑΝΕΠΕ,έγκριση δόμησης κλπ κλπ.....

Το πως θα δικαιολογησουμε την αναθεωρηση ενω εχουν γίνει οι εργασίες..:με τεχνικη έκθεση στην οποία δε θα δηλώνονται οι εργασίες που έχουν γινει και με φωτογραφίες που όμως ΔΕ θα φαίνονται κατασκευασμένες οι αλλαγές....Επίσης ενας συναδελφος εκεί μας ειπε οτι εφόσον είναι σε ισχυ η αδεια και έχουμε περιθωριο δόμησης δεν θα εχουμε πρόβλημα. Αφου πάρουμε την αναθεωρηση στο τέλος της κατασκευης θα καλέσουμε και τον Ελεκτη δόμησης..

Αυτά!

Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Σε άδεια του 2010 χωρίς ΚΕΝΑΚ, έχει κατασκευαστεί πισίνα έχει γίνει μερική μετόπιση του κτιρίου (χωρίς παραβίαση των ορίων) και κλείσιμο Η/Χ (έχει εξαντληθεί σ.δ.) γίνεται αναθεώρηση (για πισίνα και μετατόπιση), ή πρέπει να τα εντάξω όλα στον 4014/11?

Πιστεύω πως δεν μπορώ να αναθεωρήσω αυτά που με συμφέρουν και τους Ημιυπαίθριους μετά στον 4014/11.

Ποιά είναι η γνώμη σας?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα λεγόμενά τους μπορεί να γίνει νομιμοποίηση για τα νόμιμα και τακτοποίηση για τις υπερβάσεις των συντελεστών.Αυτό που μένει είναι αν μπορεί να γίνει πρακτικά.Δηλ για να νομιμοποιήσεις θα πρέπει να έχεις τακτοποιήσει αλλά το σύστημα αν γράψεις "προς έκδοση αδείας" δεν προχωρά ώστε να τελειοποιήσεις την τακτοποίηση..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, τελικά έχει ξεκαθαριστεί αν είναι δυνατό να αναθεωρηθεί άδεια ('95) με πρόσφατες και τακτοποιημένες και περαιωμένες αυθαιρεσίες (4014) όταν προκύπτει υπόλοιπο δόμησης (συμπεριλαβάνοντας και τις αυθαιρεσίες στον υπολογισμό);

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.