Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους!

 

Στην οικοδομή που επιβλέπω, η άδεια έχει βγει τον Φεβρουάριο του 2012 προ ΝΟΚ, και στην κατασκευή έχουμε κάνει κάποιες αλλαγές για καλύτερη ενεργειακή απόδοση του κτιρίου.

Π.χ. Τη θερμομόνωση θα την βάλουμε εξωτερική αντί ενδιάμεση που φαίνεται στην άδεια (τα φέροντα στοιχεία και οι εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου θα είναι τα ίδια με την άδεια) και επίσης τα κουφώματα από συρόμενα εντός του εξωτερικού τοίχου θα τα κάνουμε επάλληλα.

Για να είμαι τυπικά εντάξει θέλω να κάνω αναθεώρηση της άδειας. Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Επειδή εκτός από την μελέτη του ΚΕΝΑΚ, θα γίνει και αλλαγή στα αρχιτεκτονικά (χωρίς όπως προανέφερα να κάνουμε αλλαγή στις διαστάσεις ούτε στους ηυ παρά μόνο στην μόνωση και στα αλουμίνια), πρέπει να ακολουθήσω τον ΝΟΚ;

Δηλαδή αφού κάνω αναθεώρηση πρέπει να υπολογίσω ηυ σύμφωνα με τον ΝΟΚ για παράδειγμα; κάτι που θα σήμαινε αλλαγές στην κατασκευή που δεν είναι εφικτές στην παρούσα φάση (έχει ολοκληρωθεί η τοιχοποιία)

Ελπίζω να μην είναι άσχετη η απορία μου αλλά με μελέτες αρχιτεκτονικών έχω ασχοληθεί ελάχιστα. 8-)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομικές άδειες σε ισχύ κατά την έναρξη ισχύος του ΝΟΚ, (δηλ. 9-7-2012) αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους, είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων του παρόντος, είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής τους (Αρθ-34).

 

H άδεια εκδόθηκε τον Φεβρουάριο του 2012 άρα στη περίπτωσή σου έχει ισχύ το άρθρο 34.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οικοδομικές άδειες σε ισχύ κατά την έναρξη ισχύος του ΝΟΚ, (δηλ. 9-7-2012) αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους, είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων του παρόντος, είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής τους (Αρθ-34).

 

H άδεια εκδόθηκε τον Φεβρουάριο του 2012 άρα στη περίπτωσή σου έχει ισχύ το άρθρο 34.

 

Στην περίπτωση που έχουν αλλάξει οι χρήσεις γης στην περιοχή στο ενδιάμεσο διάστημα μεταξύ της αρχικής έκδοσης της οικ. άδειας και της αιτούμενης αναθεώρησης, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειμαι στο σωστο θεμα.

λοιπον, εχω αδεια απο το 85 ως προσθηκη ισογειου και οροφου σε υπαρχον χωρις αδεια κτισμα προ του 55.επειδη υπηρχε ρευμα δεν πηγαν να παρουν αλλο μετρητη. τωρα ομως δεν θελουν να φαινεται οτι με ενα μετρητη εχουν 300 τ.μ.

τι πρεπει να γινει? αναθεωρηση?για να παρει ρευμα το νεο κτισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θελω μια βοηθεια. Εχω χτίσει ένα ισόγειο σπίτι 70 τ.μ με αδεια κανονικα στις Κυκλαδες ( μπορω να χτισω μεχρι 150-200 τμ) , και θέλω ένα μερος της βεραντας η οποια είναι τεραστια να την κανω δωματιο περιπου 15 τμ. Από πανω ηδη η βεραντα εχει κεραμοσκεπη ( χωρις αδεια). Χρειαζεται να βγαλω αδεια ξανα από την αρχη για 15 τετραγωνικα? Χοντρικα ξερετε τι θα μου κοστισει ? Εχετε να με συμβουλεψετε τι πρεπει να κανω και τι εναλλακτικε ςεχω ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Δεν εχω ξανακάνει αναθεώρηση κ θα ήθελα να μάθω τα εξής:

 

Σε άδεια που βγήκε πέρσι με παλιο συστημα, και δεν έχουν ξεκινήσει εργασίες, ο ιδιοκτήτης τώρα αποφάσισε να κτίσει το μισό (σχήμα κάτοψης Γ - θα κτίσει το ένα σκέλος).

 

1. Αν έχω καταλάβει καλά, αναθεωρούνται όλες οι μελέτες πλην ΜΕΑ (θα είναι <50μ2) ?

2. Τι γίνεται με τις αμοιβές? Η αλλαγή είναι της τάξης του 40%

3. Έχει κάποιο όφελος εαν διατηρήσει το (μισό) περίγραμμα ή πρόκειται τελικά για νέα μελέτη?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.