Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Kαλησπερα

Γνωριζει κανενας συναδελφος τι ισχυει ακριβως με τις μεταβατικες διαταξεις του 289/11 , συγκεκριμενα με την παραγραφο 3.  των οικισμων 

 

*3. Οικοδομική άδεια υφισταμένου κτηρίου ή αποπερατωμένου τμήματός του, η οποία εκδόθηκε κατ’ εφαρμογή της παραγράφου 1, αναθεωρείται εντός του χρόνου ισχύος της σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις, υπό την προϋπόθεση ότι με την αναθεώρηση δεν επέρχεται αύξηση του συντελεστή δόμησης, του συντελεστή κατ’ όγκο εκμετάλλευσης, του ποσοστού κάλυψης και του επιτρεπόμενου ύψους που καθορίζονται από τις διατάξεις του παρόντος.

 

Δεν κατισχυει το αρθρο του ΝΟΚ?

 

Άρθρο 34 (ισχείει από 4-7-12) (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ-όλ(οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ-όλο)
Μεταβατικές διατάξεις
Οικοδομικές άδειες σε ισχύ κατά την έναρξη ισχύος (4-7-2012) του παρόντος αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους
 είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων του παρόντος 
είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων, που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής τους.

*

 

Συγκεκριμενα .

Εχει βγει μια οικοδομικη αδεια διωροφου κτιριου σε οικισμο <2000

 

Πηγα για αναθεωρηση της ΟΑ. Χωρις υπερβαση καλυψης –δομησης-ογκου και υπεβαλλα φακελο πριν το 4030/11, αλλα μετα την ισχυ του ΠΔ. 289/11. 

Η οικοδομη ειχε ξεκινησει και εχει αποπερατωθει η θεμελιωση και τα τοιχεια του υπογειου , όταν υπεβαλλα την Ο.Α.

 

Η Υπαλληλος μου ειπε ότι δεν μπορω να παω με τις προυφισταμενες διαταξεις 181δ/1985 γιατι δεν εχει αποπερατωθει καποιο τμημα..Επειδη όμως με ενδιεφεραν κυριως αλλα θεματα στην Αναθεωρηση και δεν ειχα προβλημα (οπως αρχικα νομιζα) το αποδεχηκα. .   Όμως στην πορεια η υπαλληλος ανακαλυψε ότι στην αρχικη Ο.Α ειχαν γινει καποια λαθη και μια εσοχη επρεπε να υπολογιστει στην καλυψη που δεν ειχε..

Δημιουργουνται ομως τα εξης ερωτηματα. 

Α.  Και ποιο θεωρειται τμημα? Η Θεμελιωση και τα τοιχεια δεν θεωρουνται?

Θεωρω ότι το 34 , κατισχυει αυτων και δεν μας ενδιαφερει καθολου εάν εχει ξεκινησει η οικοδομη (μονο στους  ελεγκτες δομησης μας επηρεαζει)

 

Β. Πως μιλαει το διαταγμα για όχι υπερβαση της καλυψης η δομησης του 289δ/2011 αφου οι προγενεστερες ΟΑ. θα εχουν εφοσον πηγαιναν με το ΠΔ. του 1985. 

 

Και στην δικη μου περιπτωση τελικα δημιουργειται το εξης προβλημα.

Στην πραγματικοτητα ενώ με την αναθεωρηση δεν ζηταω υπερβαση δομησης και καλυψης,  τελικα επειδη  πρεπει να διορθωσω τα λαθος στους υπολογισμους της καλυψης,  προκυπτει μεγαλυτερη καλυψη σε σχεση με την αρχικη Ο.Α  και μαλιστα μεγαλυτερη του    60% της καλυψης του οικοπεδου .

 

Η μονη τελικα λυση είναι να παω με το Π.Δ. 131Δ/1985, που εχει καλυψη 70%, όπως ειχε εκδοθει. 

 

Σας παρακαλω τη βοηθεια σας. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε μονοκατοικία (δύο επιπέδων) αλλάζει η θέρμανση κι αντί για μονοσωλήνιο θα τοποθετήσουν ενδοδαπέδια θέρμανση.

Δεν αλλάζει το κατακόρυφο δίκτυο. Ίσως μόνο αντί για λέβητα βάλουν αντλία θερμότητας. Δεν είναι σίγουρο όμως.

Μια απλή ερώτηση: Για το ενδοδαπέδιο αντί για μονοσωλήνιο και μόνο, απαιτείται αναθεώρηση αδείας. Προσωπικά δεν το νομίζω. Σιγά την αλλαγή. Και προς το καλύτερο είναι.

Αν μπει αντλία θερμότητας αντί για το λέβητα??? Προσπαθώ να αποφύγω την αναθεώρηση, χωρίς να δώσω μίζες σε ολόκληρη την πολεοδομία.

Παρακαλώ για τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

η άδεια είναι σε ισχύ?

αν ναι και μπορεί να γίνει αναθεώρηση, η αλλαγή από λέβητα σε Α/Θ και η αντικατάσταση του συστήματος θέρμανσης σε ενδοδαπέδια, δεν επηρεάζει τις μελέτη ενεργειακής απόδοσης?

 

Με όλο το συναδελφικό σεβασμό θα διαφωνήσω με τη φράση σου "χωρίς να δώσω μίζες σε ολόκληρη την πολεοδομία.",  διότι θεωρώ πως κάτι τέτοιο "τσουβαλιάζει" όλους τους συναδέλφους που εργάζονται στις υπηρεσίες δόμησης, αδικώντας τους καθολικά.

Link to comment
Share on other sites

Παύλο, έχω πεθερικά στην Καλαμάτα, οπότε ...o σεβασμός δεδομένος!!!

Δεν έκανα εγώ τη μελέτη ούτε την επίβλεψη. Η άδεια είναι σε ισχύ.

Είναι για συγγενή στον οποίο θα κάνω την εγκατάσταση της ενδοδαπέδιας και γενικά των Η/Μ.

Εννοείται ότι βελτιώνεται η κατάσταση και η ενεργειακή συμπεριφορά. Δεν αρκεί το πιστοποιητικό του ενεργειακού επιθεωρητή που θα βγει στο τέλος?

Ο ελεγκτής δόμησης θα ενδιαφερθεί για σύστημα που δεν θα μπορεί να δει αφού θα έχουν μπει τα πλακάκια?

Δεν ξέρω τη διαδικασία. Δεν μου έχει ξανατύχει. Γι' αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορείς να κάνεις απλή ενημέρωση της άδειας σύμφωνα με το ν4030 άρθρο 6 παρ. 9 β για τροποποιήσεις των μελετών που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης.

Από την άλλη σκέφτομαι ότι το να αλλάξει κανείς το λέβητα και να βάλει αντλία θερμότητας και αντί για σώματα ενδοδαπέδιους σωλήνες νομίζω ότι συνιστά ριζική αλλαγή εγκατάστασης θέρμανσης και ενδεχομένως να πρέπει να γίνει αναθεώρηση λόγω αλλαγής μελέτης κατά την παρ 3 του άρθρου 6.

Επίσης,  στο άρθρο 4/Α,4 / απόφ. 9875 ΔΕΚ 465/24-2-2012 έλεγχος εργασιών δόμησης θα διαπιστώσεις ότι ο ελεγκτής δόμησης θα ελέγξει ακόμη και τις θέσεις και το είδος των εγκαταστάσεων θέρμανσης σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες (τελικός έλεγχος). 

 

Σε κάθε περίπτωση θα κάνεις ερώτηση στην ΥΔΟΜ. Προσωπικά τείνω προς αναθεώρηση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Και η νέα μελέτη τι θα περιλαμβάνει?

Το τεύχος της ενδοδαπέδιας που δίνει το 4Μ? Νομίζω ότι μόνο συλλέκτες δείχνει και υπολογισμό μέτρων σωλήνα. Δεν λέει για τρόπο στρωσίματος, κτλ.

Θα γίνει και αλλαγή του τεύχους της μελέτης θερμικών απωλειών? Η δαπεδοθέρμανση δίνει περίπου 100w/m2, άσχετα του τι μπορεί να έχεις υπολογίσει στο τεύχος απωλειών. Ασχολείται μέχρι τα 2μ ύψος.

Ποιός κάθεται να τα ελέγξει αυτά? Πρέπει να σχεδιάσω και τις σωληνώσεις στο δάπεδο? Ή θα μου τα δώσει η προμηθεύτρια εταιρία? Θα ζητήσουν και παραπάνω λεφτά εννοείται.

Αν τελικά χρειαστεί αναθεώρηση, πόσο πάει το "κασέρι" για 300τμ? Πρέπει να κάνει αναθεώρηση και σε στατικά, στη δουλειά του πολιτικού μηχανικού?

ΥΓ: Το πρόβλημα είναι ότι τη μηχανολογική μελέτη την έκανε ο υπάλληλος της πολεοδομίας (κι έβαλε άλλο γνωστό του να την υπογράψει) αλλά δεν σκαμπάζει από "νέα συστήματα". Σαν να μιλάω σε θεολόγο.

Βάλε ό,τι να'ναι μου λέει και κάνουμε μετά αναθεώρηση - αποτύπωση. Καλύτερα να μην έμπλεκα καθόλου... Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

Edited by vlasis13
Link to comment
Share on other sites

Για την αναθεώρηση θα σου απαντήσει η Υ.ΔΟΜ για 100% αν απαιτείται.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι απαιτείται αναθεώρηση για αλλαγή μελέτης θέρμανσης. Στατικά και αρχιτεκτονικά δεν αναθεωρούνται. Ίσως να χρειάζεται ενημέρωση των σχεδίων κάτοψης υπογείου αν δεν γίνει το λεβητοστάσιο-χώρος δεξαμενής καυσίμου.

Για το πως πρέπει να σχεδιαστεί το δίκτυο ενδοδαπέδιας θέρμανσης δεν δύναμαι να απαντήσω. Ίσως να ρωτήσεις κάποιο συνάδελφο μηχανολόγο και εδώ στο φόρουμ στα αντίστοιχα νήματα.

Όσο αφορά για το ποιος θα ελέγξει διάβασε προσεκτικά τον έλεγχο από ελεγκτή δόμησης (τελικός έλεγχος) στην απόφαση που παρέθεσα στο #225, καθώς και τι γίνεται όταν δοθεί σήμα διακοπής εργασιών, με επακόλουθο τον έλεγχο των μελετών.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Παύλο

γιατί να χρειάζεται αναθεώρηση από τη στιγμή που δεν απαιτούνται εγκρίσεις από άλλους φορείς??

 

Πρόκειται καθαρά για απλή ενημέρωση φακέλου και σ' αυτό πρέπει να επιμείνει ο Βλάσης

ακόμη και αν η ΥΔΟΜ, του λέει άλλα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω για απλή ενημέρωση φακέλου. Οι μηχανικοί που το ανέλαβαν θέλουν προφανώς να πληρωθούν για αναθεώρηση.

Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω για τι τάξης μεγέθους μιλάμε. Αν η αναθεώρηση κοστίζει μόνο 500Ε, κακώς ασχολούμαστε.

Αν μιλάμε για 5000Ε, υπάρχει θέμα. Δεν περισσεύουν "αεριτζίδικα" λεφτά..

Η ΥΔΟΜ (υπάλληλός της) έκανε την μελέτη των Η/Μ. Βάζει βέβαια άλλον να σφραγίζει. Να ρωτήσω τον ίδιο που έκανε τη μελέτη?

Μα αυτός μου λέει ότι θα έχουμε πρόβλημα με τον ελεγκτή δόμησης που θα στείλει το ΥΠΕΚΑ.

Αν δεν βάλω αντλία, αλλά μόνο ενδοδαπέδιο με τον προβλεπόμενο στα σχέδια λέβητα, με τις ίδιες κατακόρυφες, γιατί να χρειάζεται αναθεώρηση?

Και ποιό το κόστος της για μεζονέτα 300τμ? Μόνο αυτό αλλάζει. Ούτε κουφώματα, ούτε τίποτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ πως είναι ενημέρωση μελετών.

Ο ΕΔ θα δει τις ενημερωμένες μελέτες οπότε δεν θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.