Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

καλημέρα συναδελφοι... η περίπτωσή που με απασχολεί αφορά διώροφη οικοδομή ( 2 οροφοδιαμερίσματα) με υπόγειο, εντός ιστορικού διατηρητέου οικισμού η οποία έχει άδεια με ημ/νια έκδοσης 10/7/2012, μελετήθηκε με ΓΟΚ και εκδόθηκε με παλαιά έντυπα... Η οικοδομή σταμάτησε στα τοιχία του υπογείου γιατί δεν αρεσε στους ιδιοκτήτες η κάτοψη (ήταν ομολογουμένως προβληματική) και ήρθαν σε μένα να τους αναθεωρήσω - βελτιώσω την άδεια.

 

Σύμφωνα με την εγκύκλιο 18/12 ΔΟΚΚ, Β περίπτωση δλδ άδεια μετά την 1-3-2012, αναθεωρείται σύμφωνα με το αρθρο 6 του Ν.4030 αλλά με τα παλιά έντυπα - θεσμικό πλαισιο, εφόσον δεν αυξάνουν κάλυψη, δόμηση και όγκος. Στον ΝΟΚ όμως στο άρθρο 34 λέει ότι μόνο ΟΑ που έχουν εκδοθεί πριν την έναρξη ισχύος του 4/7/2012 (είμαι μια εβδομάδα μετά!) αναθεωρούνται κατ' επιλογή με όλες τις διατάξεις του ΓΟΚ ή όλες τις διατάξεις του ΝΟΚ.

 

Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ΓΟΚ καθώς ο ΝΟΚ βάζει τις γνωστές απαιτήσεις για ΑΜΕΑ που θέλω να αποφύγω. Η πολεοδομία μου απάντησε ότι μπορώ αλλά θέλω να το τεκμηριώσω για να μη βρεθώ προ εκπλήξεων αργότερα... 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους 

επειδή κοντεύω να τρελαθώ με μια συνάδελφο, μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε το εξής; Θέλω να κάνω αναθεώρηση σε άδεια που έχει εκδοθεί τον Οκτώβρη του 2008 και η οποία ήταν σε ισχύ κατά την δημοσίευση του ΝΟΚ (και θα είναι μέχρι το 2015, σύμφωνα με τα νέα δεδομένα). Ο σκοπός της αναθεώρησης είναι η διαφορετική διαμόρφωση του Π.Χ., μετατροπή εξωστών σε Η/Υ χώρους (υπάρχει περίσσια) και η νομιμοποίηση μερικών χώρων από τα επιπλέον τετραγωνικά που θα προκύψουν από τις ευεργετικές διατάξεις του ΝΟΚ. Η οικοδομή βρίσκεται στο στάδιο των σοβατισμάτων. Μπορώ ή δεν μπορώ βάσει του άρθρου 34 του ΝΟΚ να αναθεωρήσω χρησιμοποιώντας τον ΝΟΚ; Υπάρχει περίπτωση επειδή ο ΦΟ είναι ολοκληρωμένος να πρέπει να πάω με τις διατάξεις του προηγούμενου ΓΟΚ;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει το άρθρο 34. Πρόσεχε όμως αν επιλέξεις ΝΟΚ θα πρέπει να έχουν εφαρμογή στο κτίριο σου όλες οι διατάξεις του.

Δεν ξέρω αν κάνοντας αναθεώρηση θα πρέπει στο τέλος των εργασιών να γίνει έλεγχος από ελεγκτή δόμησης. Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα αν θεωρήσεις νοκ είναι ότι θελεις ασανσερ με τις απαραιτητες διαστάσεις για ΑΜΕΑ + την θεση αναμονης αμαξιδίου σε κάθε οροφο στο κλιμακοστάσιο... τα πληροι? εγω για αυτο τον λόγο θελω να αποφυγω τον ΝΟΚ. Στην δικιά μου περίπτωση όμως η άδεια εκδόθηκε και 1 εβδομαδα  μετά την ισχυ του ΝΟΚ...

Edited by mikehellas
Link to comment
Share on other sites

ναι, έχετε δίκιο, είναι και η μελέτη προσβασιμότητας στην μέση... Δεν ξέρω αν για να χώσουμε μέσα κάποια τετραγωνικά αξίζει το μπλέξιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

σε οικοδομή που είναι σε εξέλιξη κάνω μια αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα μηχανικού και παράλληλα αλλαγές σε περιβάλλοντα χώρο και μηχανολογικές μελέτες.

Θα μπορούσα να βάλω και απλή ενημέρωση για τον περιβάλλοντα και τα μηχανολογικά αλλά αφού ούτως ή άλλως κάνω αναθεώρηση είπα να τα βάλω όλα μαζι..

το πρόβλημα τώρα....

Τύπωσα λοιπόν το τοπογραφικό ξανά και πήγα να περάσω έλεγχο τοπογραφικόυ θεωρώντας ότι πρόκειται για τυπική διαδικασία καθώς από τους ίδιους πέρασα (με χίλια βάσανα) πριν λίγους μήνες.

Μου έδωσαν 1 σελίδα παρατηρήσεις..

βρες την τροποποίηση της πράξης εφαρμογής (δεν έγινε τώρα φυσικά αλλά χρόνια πριν). τις μεταγραφές της, συμβόλαια ιδιοκτήτη και μεταγραφές κλπ

μη τα πολυλογώ.. ένα κάρο πράγματα.

μέχρι του να αναλάβει κάποιος στο σεντόνι την μελέτη τοπογραφικού..

τους εξηγώ ότι δεν έγινε νέο τοπογραφικό ουτε θα πληρωθεί κάποιος για αυτό, ούτε τροποποιείται κάτι στο παλιό τοπογραφικό αλλά δεν καταλαβαίνουν τίποτα..

πριν πάω ξανά να τσακωθώ μαζί τους ήθελα αν ξέρατε να μου πείτε αν έχουν δίκιο στο να θέλουν να ελέγξουν εκ νέου το τοπογραφικό.

Παλιά ήξερα ότι πήγαινες με το παλιό εγκεκριμένο και δεν πέρναγες ουσιαστικό έλεγχο

thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή έχω θολώσει λίγο με τις εγκυκλίους και δεν είμαι σίγουρη ότι κατέληξα στο σωστό συμπέρασμα παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει: Έχουμε άδεια που η αίτηση και πληρότητα ήταν τον Σεπτέμβριο του 2010. Τελικά η άδεια εκδόθηκε τον Φεβρουάριο του 2013. Σήμερα θέλουμε να αναθεωρήσουμε καταργώντας το υπόγειο, αυξάνοντας κάλυψη και δόμηση. Αναθεωρούμε με Νοκ ή Γοκ;

Link to comment
Share on other sites

ή το ένα ή το άλλο....

 

και θυμήσου ότι στον ΓΟΚ η πέργολα ήταν μόνο για φυτά και δεν έχει τις αλλαγές του ορισμού που έχει ο ΝΟΚ (σημαντικό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.