Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

 

Εχω αδεια αρχες του 2010 αρχες και σε πολεοδομια της αθηνας μου απαντησαν οτι παρατεινεται αυτοματα η ισχυ της χωρις καμμια διαδικασια μεχρι αρχες του 2017 βαση της τριχρονης παρατασης του ΝΟΚ.

Κανοντας ενα ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα απο πολεοδομια της επαρχιας σε αδεια του 2009 που η διαρκεια της με βαση την τριχρονη παραταση του ΝΟΚ παρατεινεται μεχρι το 2016 οτι τελικα εχει παρει παραταση μεχρι 8/2/15 και οχι την τριχρονη που προβλεπει το αρθρο 29 του ΝΟΚ.Την αδεια που βρηκα δεν την επισυναπτω ολοκληρη μια και δεν ξερω αν πρεπει αλλα ανεβαζω το επιμαχο σημειο.

μα αφού λέτε ότι παρατείνονται αυτόματα χωρίς καμία διαδικασία γιατί έχει σφραγίδα παράτασης . Χρειαζόταν να σφραγιστεί για την παράταση? αφού αυτόματα παρατάθηκαν?

sos γιατί είχα άδεια το 2009 και το 2013 μου είπαν ότι παρατάθηκε αυτόματα. Αλλά δεν μου έβαλαν κάποια σφραγίδα παράτασης. Εχω πρόβλημα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ουτε εμενα μου εβαλαν σφραγιδα.Το ζητησα και μου ειπε ο υπαλληλος οτι δεν βαζουν στις τριχρονες παρατασεις με τον ΝΟΚ.Αυτα σε ΥΔΟΜ της Αθηνας

Επισης κατι ακομα .Η αδεια μου οπως ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα ηταν αρχες του 2010 και ουσιαστικα τωρα με την τριχρονη παραταση η πρωτη τετραετια εγινε επταετια.

Οταν τον ρωτησα αν θελω το 2017 να αναθεωρησω για παραταση ισχυος ποσα χρονια δικαιουμαι 4 ή 1 ακομα? μου απαντησε οτι δεν ξερει.

Ειχα μαζι μου το εγγραφο 45244/12 συμφωνα με το οποιο η τριχρονη παραταση ισχυει τοσο για τις αδειες που ειναι στην πρωτη τετραετια οσο και αυτες που ειναι στην δευτερη

και του τονισα οτι ουσιαστικα αυτες που ειναι στην δευτερη τετραετια πανε στα 11 χρονια και παλι η απαντηση ηταν οτι δεν εχει καμμια ενημερωση

EGGRAFO_6.pdf

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν είχες άδεια του 2007 η οποία τον Φεβρουάριο του 2011 παρατάθηκε ώς το 2015 με σφραγίδα , άρα 1/3/2011 για λίγες μέρες είχε ήδη την σφραγίδα παράτασης(2 κατοικίες η μία είχε ολοκληρωθεί και ηλεκτροδοτηθεί αλλά η δεύτερη δεν ξεκίνησε ακόμα και για αυτήν παρατάθηκε), αυτή αυτόματα έχει παραταθεί ώς 2018? ας μήν έχει ξεκινήσει?

Link to comment
Share on other sites

Η τριχρονη παραταση κατα ΝΟΚ δεν σχετιζεται με το σταδιο εργασιων .

Εφοσον η αδεια ειχε αναθεωρηθει για την δευτερη τετραετια της και επομενως ηταν σε ισχυ τον Μαρτη του 11 συμφωνα με το εγγραφο 45244/12 που εχω ανεβασει στο #252 μηνυμα παιρνει τα τρια επιπλεον χρονια

 

Εγγραφο 45244/12

 "Η  ανωτέρω  παράταση  ισχύει  είτε  αφορά  στην  πρώτη  τετραετία  ισχύος  της  οικ.  άδειας,  είτε  στη δεύτερη τετραετία µε την προϋπόθεση ότι είχε εκδοθεί αναθεώρηση για παράταση ισχύος της."

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποια περίπτωση που αφορά αναθεώρηση, ως προς ορισμένες μελέτες, Οικοδομικής Άδειας εν ισχύ, η οποία εκδόθηκε με τις διατάξεις του Γ.Ο.Κ. και εντάσσεται στην κατηγορία (Α) της υπ' αριθ. 18/06.12.2012 εγκυκλίου της Δ/σης Ο.Κ.Κ. του Υ.Π.Ε.Κ.Α. Σύμφωνα με την εγκύκλιο, η συγκεκριμένη άδεια "αναθεωρείται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν.4030/11, εφαρμόζοντας το θεσμικό πλαίσιο με βάση το οποίο εκδόθηκε".

Υπέβαλα λοιπόν όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στην αρμόδια Υπηρεσία για να λάβω την απάντηση ότι, "βάσει του 5086/25.11.2013 έγγραφο του Υπουργείου δεν μπορούμε να προβούμε σε οποιαδήποτε μορφή αναθεώρησης Ο.Α. που εκδόθηκε με το Γ.Ο.Κ., πριν υλοποιηθεί η αναφερόμενη στο έγγραφο νομοθετική ρύθμιση".

 

Έχει αντιμετωπίσει πρόσφατα κάποιος/α από εσάς παρόμοια περίπτωση? Κάποια γνώμη επί του θέματος?

Edited by tlsman
Link to comment
Share on other sites

Η τριχρονη παραταση κατα ΝΟΚ δεν σχετιζεται με το σταδιο εργασιων .

Εφοσον η αδεια ειχε αναθεωρηθει για την δευτερη τετραετια της και επομενως ηταν σε ισχυ τον Μαρτη του 11 συμφωνα με το εγγραφο 45244/12 που εχω ανεβασει στο #252 μηνυμα παιρνει τα τρια επιπλεον χρονια

 

Εγγραφο 45244/12

 "Η  ανωτέρω  παράταση  ισχύει  είτε  αφορά  στην  πρώτη  τετραετία  ισχύος  της  οικ.  άδειας,  είτε  στη δεύτερη τετραετία µε την προϋπόθεση ότι είχε εκδοθεί αναθεώρηση για παράταση ισχύος της."

παιδια τελικάισχύουν τα 3 χρόνια παράταση ή αυτό ώς 2/2015?

http://www.michanikos.gr/topic/37135-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%8E/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα η'θελα την βοήθειά σας αν είναι δυνατόν γιατί έχω μια πολύ δύσκολη περίπτωση.

Μέσα σε Α Ζώνη αρχαιολογικού χώρου υπάρχει βιομηχανία που έχει κατασκευαστεί πριν τη θεσμοθέτηση του Αρχαιολογικού χώρου. Το Υπουργείο έχει βγάλει διάφορες αποφάσεις για τις υφιστάμενες βιομηχανίες οι οποίες λένε με λίγα λόγια ότι μπορείς να κάνεις επισκευές και λοιπές εργασίες ύστερα από την σχετική γνωμοδότηση του Κεντρικού αρχαιολογικού συμβουλίου. Μέσα σε αυτό το οικόπεδο ήταν όλα νόμιμα μέχρι που το 2000 έβγαλαν μια οικοδομική άδεια για μια νέα μονάδα 950 μ2. Αυτό το κτίριο δεν κατασκευάστηκε ποτέ και αντί αυτού κατασκευάστηκε σε άλλη θέση στο οικόπεδο ένα κτίριο αποθήκης 450 μ2, επέκταση στα γραφεία που είδη υπήρχαν κατά 50 μ2 και κατασκευάστηκε και ένα υπόστεγο 200 μ2. Τα συνολικά τετραγωνικά που κατασκευάστηκαν είναι λιγότερα από αυτά της αδείας (950 μ2) και σε θέση που τα επιτρέπουν οι πολεοδομικές διατάξεις. Έχω κάνει ένταξη στον 4014 για έκδοση οικοδομικής άδειας και έχει πληρωθεί παράβολο 2000 ευρώ (δεν γνωρίζαμε πόσες φορές θα πάρει παράταση ο 4014 και δεν θέλαμε να χάσουμε τις προθεσμίες). Αυτή τη στιγμή εκκρεμούν κάποιες αποφάσεις του Υπουργείου Πολιτισμού για το αν δέχονται αυτές τις αλλαγές η' όχι ώστε να μπορέσουμε να προχωρήσουμε στην έκδοση οικοδομικής αδείας. Την πρώτη φορά που έστειλα τον φάκελλο στο Υπουργείο για νομιμοποίηση με τον 4014 μου είπαν να μην το θίξουμε έτσι στο συμβούλιο αλλά να το δείξουμε σαν αναθεώρηση της άδειας που είχε εκδοθεί το 2000. Έστειλα πάλι τον φάκελλο με νέα αίτηση για αναθεώρηση της άδειας του 2000 και δείχνει να ήμαστε σε καλό δρόμο από την πλευρά του Υπουργείου. Το πρόβλημα τώρα είναι πώς θα το αντιμετωπίσει όλο αυτό η πολεοδομία. Θα δεχθεί την απάντηση του Υπουργείου για να βγάλω άδεια δόμησης με τον 4014? (πλέον έχει μεταφερθεί στον 4178 η δήλωση) Αν όχι θα δεχθεί να κάνω αναθεώρηση της άδειας του 2000 που έχει λήξει? Εσείς πως θα το αντιμετωπίζατε όλο αυτό? Από την άλλη ο 4014 λέει ότι δεν υπάγονται αυθαίρετα σε αρχαιολογικούς χώρους άλλα αυτές οι εγκαταστάσεις προϋπάρχουν και αντιμετωπίζονται διαφορετικά.

 

Αυτά τα λίγα και όμορφα για την ώρα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

1. Κατ αρχήν αναθεώρηση γίνεται σε άδεια που δεν έχει λήξη η ισχύ της.

2. Όταν πας στην πολεοδομία για έγκριση δόμησης (με τίτλο αδείας: Νομιμοποίηση βάση της παρ1α του άρθρου 23 Ν4178/13 κτιρίου ... οικοδ. άδεια ....) για την πληρότητα θα σου ζητηθεί προ έγκριση υπουργείου βιομηχανίας και προέγκριση αρχαιολογίας.

Πιθανότατα να παρουσιαστεί πρόβλημα με τον τίτλο της έγκρισης, ατό έχει να κάνει με τον εκάστοτε ελεγκτή της ΥΔΟΜ 

3. Η διαδοχη κατάσταση του 4014 είναι ο 4178 δεν θα υπάρχει προβλημα σε αυτό. εσύ τυπώνεις την δήλωση του 4178 και με αυτό και το εξοφλημένο παράβολο πας ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μου πουν στην ΥΔΟΜ ότι κακός έκανα δήλωση στον 4178 επειδή είναι αρχαιολογικός χώρος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.