Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Για το ποσοστό της αμοιβής να συνεννοηθείς με την ΥΔΟΜ, αλλά αυτό ενδιαφέρει μόνο για τον υπολογισμό της νόμιμης.Εσύ πας με συμφωνημένη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

έχω το εξής θέμα, θέλω να κάνω αναθεώρηση σε έγκριση δόμησης που εκδόθηκε αλλά δεν προχώρησε σε άδεια δόμησης καθώς ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να μειώσει τα μ2. Οπότε κάνω αναθεώρηση ως προς το τοπογραφικό και το διάγραμμα δόμησης. Η ΥΔ επιμένει πως πρέπει να πληρωθούν καινούριες αμοιβές και όλες οι κρατήσεις ξανά  (δλδ ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη και ΤΣΜΕΔΕ μηχανικού), εγώ τους είπα πως από όσο γνωρίζω τα ποσά αυτά συμψηφίζονται με τα προηγούμενα που ήδη πληρώθηκαν αλλά αυτοί επιμένουν ότι πρέπει να πληρωθούν απο την αρχή. Μήπως μπορεί κάποιος να μου υποδείξει κάποιο επίσημο έγγραφο όπου να λέει τι γίνεται  με τις κρατήσεις σε αναθεώρηση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο μπορώ να θυμηθώ για αναθεώρηση με τις προ 4030 άδειες, το ΤΣΜΕΔΕ πληρωνόταν εξαρχής. Δεν γινόταν συμψηφισμός. 

Δεν έχω κάποιο νόμο για να το βασίσω. Ίσως να μην το είχα ψάξει τότε που μου παρουσιάστηκε. Αν έχει αλλάξει κάτι ας τοποθετηθεί κάποιος συνάδελφος επί του θέματος. 

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει ερώτημα στο ΤΕΕ επ' αυτού το 2008 ή 9 (αλλά δεν μπορώ να την βρω..να την αναρτήσω)

 

Τι είχε γίνει!!

Υπέβαλα μελέτη ή οποία στο 9/μηνο μου επιστράφηκε και την  υπέβαλα εκ νέου

Ο υπάλληλος μου ζητούσε αμοιβές με νέο λ και στη μελέτη και στην επίβλεψη (μιας και τα είχα όλα πληρωμένα)

 

Τότε το ΤΕΕ μου απάντησε

"ότι εφόσον αποδεικνύεται (από την προηγούμενη κατάθεση φακέλου στην Υ.ΔΟΜ και από την κατάθεση αμοιβής στο ΤΕΕ)

ότι η μελέτη συντάχθηκε τότε  ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ προσαρμογή αμοιβής μελέτης

αλλά η αμοιβή επίβλεψης ΠΡΕΠΕΙ να προσαρμοσθεί με το νέο λ"

 

όλα λογικότατα τα είδα

(την διαφορά της επίβλεψης την πλήρωσα στην ρευμ/ση)

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είχε μπει με τον 4030 και επίσης με τον ίδιο νόμο γίνεται προφανως και η αναθεώρηση. Στο άρθρο 6 παρ. 8 ο 4030 λέει ότι συμψηφίζονται οι εισφορές και οι κρατήσεις κατά την αναθεώρηση. Οπότε λέω να του κοπανήσω ένα έγγραφο με αυτό το άρθρο/παρ. και να ζητήσω συμψηφισμό. Αν κάποιος συνάδελφος έχει άλλη άποψη για τον συγκεκριμένο άρθρο παρακαλώ να ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχ πρόχειρο τον νοκ, έλεγξε ποτέ και μέσα σε ποιο χρονικό διάστημα μπορείς να κανείς αναθεώρηση την έγκριση δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Χρονικά είμαι εντάξει καθώς όπως λέει και το άρθρο 6 αναθεωρείται στον χρόνο ισχύος της, άρα το πρώτο έτος. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κενό στη νομοθεσία. Το άρθρο 6§8 μιλάει για τις άδειες και όχι για τις εγκρίσεις. 

Θεωρώ πως ο ελεγκτής των αρχιτεκτονικών πρέπει να σου καθορίσει ένα ποσοστό αναθεώρησης του ΠΥ και επ αυτού να πληρωθούν οι εισφορές και οι κρατήσεις.

Σίγουρα πάντως όχι πλήρης νέο ΠΥ αφού κάνεις αναθεώρηση. Αλλιώς γιατί να κάνεις αναθεώρηση και να μην προχωρήσεις σε νέα έγκριση δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.