Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση καταγγελίας του ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

ΚΛΑΣΣΕΙΣ ΤΩΡΑ

 

βαλτε τελος στο χαρατσι κυριοι του ΤΣΜΕΔΕ.

 

οι εποχες εχουν αλλαξει ανεπιστρεπτι για το συναφι μας...και θα φατε μεγαλο κανονι το προσεχες διαστημα.

 

 

 

(κλασσεις βασει των οποιων θα διαμορφωνεται και η συνταξη...πχ. 1.000€/ετος-2.000€/ετος-3.000€/ετος-4.000€/ετος-5.000€/ετος με καθ' ετος επιλογη του καθενος σε ποια κλασση θα υπαγεται και τελικο συμψηφισμο ωστε να προκυψει το ποσο της συνταξης)

 

ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις απαντησεις του τοπικ, οποτε συγχωρεστε με αν αυτα που θα πω εχουν ξαναειπωθει:

Ως νεος μηχανικος,και ελευθερος επαγγελματιας αδυνατω να πληρωνω καθε εξαμηνο τα 1500+ που μου ζητα το ΤΣΜΕΔΕ για να εχω ασφαλιστικη ενημεροτητα,καλα για τον τομεα της υγειας ειναι ΓΤΠ!

Αν τα χρηματα αυτα τα διναμε σε ιδωτικη ασφαλιση θα ειμασταν βασιλιαδες στην περιθαλψη.

Και μη μου πειτε ως επιχειρημα οτι πρεπει να ειμαι ευγνωμων στο ΤΣΜΕΔΕ που θα με περιθαλψει σε ενα νοσοκομειο σε μια επεμβαση, γιατι αυτο ειναι αυτονοητο και δεδομενο, οποια ασφαλεια και να εχεις ακομα και ο τελευταιος αγροτης του ΟΓΑ το εχει, και ο αλλοδαπος εργατης του ικα επισης.

Αλλα οταν με υποχρεωνεις να προπληρωσω επισκεψεις-φαρμακα-εξετασεις και μετα κανεις ενα χρονο να μου δωσεις καποια απο αυτα πισω, ε σορρυ δεν ειναι αυτη περιθαλψη.

Ευτυχως η γυναικα μου εχει ικα και τα παιδια μου τα ασφαλισα εκει, δωρεαν επισκεψεις σε παιδιατρο-δωρεαν εμβολια.

Αν τα ειχα ΤΣΜΕΔΕ ακομα θα ετρεχα να παρω τα λεφτα μου πισω.(ΤΣΜΕΔΕ Πατρας)

 

Τωρα, γιατι δεν κοιταμε τι κανουν οι αλλοι επαγγελματιες?

Πχ οι δικηγοροι αναλογα με τις υποθεσεις που αναλαμβανουν,κολλανε καποια κουπονια ασφαλισης και στο τελος πληρωνουν τη διαφορα.

 

Οι φαρμακοποιοι ζητησαν απο Λοβερδο να πληρωνουν ασφαλιστικες εισφορες αναλογα με το τζιρο που κανει ο καθενας.

 

Εμεις τα ζωα οι μηχανικοι που ειμαστε?

Γιατι δεν διεκδικουμε κατι αντιστοιχο?

Να πληρωνουμε αναλογα με το τζιρο μας δλδ, ή πχ ενα ποσοστο της αμοιβης να πηγαινει υπερ ασφαλισης κλπ?

 

Ειναι δικαιο εγω που βγαζω καθαρα 10-15Κ το χρονο να πληρωνω το ιδιο ΤΣΜΕΔΕ με το μεγαλομηχανικο που βγαζει 100?

 

Συμφωνώ! Ιδιαίτερα με το "εμείς τα ζώα" :)

 

Στην απραξία μας ίσως φταίει το ότι είμαστε πολλές ειδικότητες μαζί, ενώ οι φαρμακοποιοί είναι όλοι φαρμακοποιοί οι νομικοί είναι νομικοί κ οι γιατροί γιατροί. Σε μας υπάρχουν πολλοί σύλλογοι , όσες κ οι ειδικότητες. Άντε να συννενοηθούν οι Ναυπηγοί, οι Π Μηχανικοί, οι Τοπογράφοι, Χημικοί, οι Κομπιουτεράδες, οι Μηχανολόγοι, κλπ όλοι μαζί για κοινή δράση - κινητοποίηση.. Οι μηχανολόγοι, οι κομπιουτεράδες ίσως κι οι ναυπηγοί πιστεύω ότι δεν έχουν το ίδιο μεγάλο πρόβλημα που έχουν οι μηχανικοί που απασχολούνται κυρίως στην οικοδομή.

Το ΤΕΕ που μας εκπροσωπεί όλους, υποτίθεται, είναι μέρος του συστήματος και προφανώς διαπλεκώμενο με τα πολιτικά κ μεγάλα συμφέροντα..

Δεν βλέπω φώς... :(

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση:

 

Δεν πληρώνει το ίδιο ΤΣΜΕΔΕ ο μηχανικός που βγάζει 20.000€ τον χρόνο και ο μηχανικός που βγάζει 100.000€ τον χρόνο.

 

Ο πρώτος πληρώνει στο ΤΣΜΕΔΕ 4.000€ + 2% των αμοιβών (χονδρικά) = 4.400€

Ο δεύτερος πληρώνει στο ΤΣΜΕΔΕ 4.000€ + 2% των αμοιβών = 6.000€

Το 2% πληρώνεται στον τζίρο, όχι στο κέρδος.

 

Αν δεχτούμε και ένα ελάχιστο λειτουργικό κόστος 40%, τότε ο πρώτος θα έχει φορολογητέο εισόδημα (20.000-4.440) *((100-40)/100)= 9360€ συνεπώς δεν θα πληρώσει φόρο εισοδήματος.

Ο δεύτερος θα έχει φορολογητέο εισόδημα (100.000 - 6000) *((100-40)/100)= 56.400€ από τα οποία θα πληρώσει φόρο εισοδήματος 14.080€. Μετά τον φόρο εισοδήματος του μένουν 56400-14080=42.320€

 

Δεν λέω ότι ο πρώτος πληρώνει λίγα, αλλά αναλογικά αυτός που παίρνει περισσότερα πληρώνει εκθετικά περισσότερες εισφορές και φόρους.Ενώ η αρχική διαφορά στον τζίρο (ΔΠΥ) είναι 80.000€, η διαφορά μετά τις εισφορές και τον φόρο εισοδήματος είναι κάτω από 33.000€.

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά πως αυτά που πληρώνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ σαν κρατήσεις επί των αμοιβών μας δεν είναι ασφαλιστικές εισφορές όπως οι δικηγόροι για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ,επίσης ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω 100 % , μου μετράει και συντάσσει ένα τοπογραφικό ο GRTOPO ΠΧ για ένα γήπεδο μου΄(όχι για οικοδομική άδεια ) στο ποσό που πληρώνω υπάρχει 2 % για (πρώην ) ΤΣΜΕΔΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά πως αυτά που πληρώνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ σαν κρατήσεις επί των αμοιβών μας δεν είναι ασφαλιστικές εισφορές όπως οι δικηγόροι για παράδειγμα.

 

Αν δεν είναι ασφαλιστικές εισφορές, τότε τι είναι και τι ανταποδοτικό όφελος μας προσφέρει αυτή η κράτηση;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον sundance

αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν υπάρχει η επιλογή της παύσης, για όσο διάστημα είναι κάποιος άνεργος (νέος ή μη). Σε άλλο ταμείο νομίζω γίνεται αυτό ετσι δεν είναι? (ΤΕΒΕ). Ποιο είναι δηλάδη το πλόβλημα? Σου λένε είσαι ελ.επαγγελματίας. ε, και? Η έχεις δουλεία ή δεν έχεις. Φαίνεται από τις αποδείξεις που κόβεις η όχι.

Η ευρωστία του ταμείου στηρίζεται στον άνεργο?

Αν έχει κάποιος 1500 ή 1000 να διαθέσει χωρίς δουλειά για περίθαλψη το 6μηνο, κάνει ιδιωτική και πηγαίνει Ιατρικό 1η θέση. Συντάξιμα χρόνια? εδώ παίζεται η καθημερινή επιβίωση του, αυτό θα σκεφτει αν και ποτέ, πότε θα πάρει σύνταξη?

Κάτι πρέπει να γίνει, επιστολές στο ΤΣΜΕΔΕ,ΤΕΕ, υπουργείο και εγώ δεν ξέρω τι...δεν πάει άλλο. Δεν παίζει βρε αδερφέ πως να το κάνουμε με το ζόρι?

ΠΑΥΣΗ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά που δεν μπορούν ούτε καν να πληρώσουν το ταμείο τους φαίνεται να είναι μεγάλα. Το ΤΕΕ είναι υποχρεωμένο να κάνει μια δημοσκόπηση - στατιστική επεξεργασία στην οποία να διαφαίνεται αυτή η κατάσταση. Και αν δεν είναι υποχρεωμένο να το υποχρεώσετε. Η κατάσταση είναι θλιβερή το λιγότερο αν όχι αξιόλυπητη.

 

Αν δεν μπορούμε να δούμε τα νούμερα δεν θα μπορούμε να προχωρήσουμε σε στρατηγική επίλυσης του προβλήματος. Με άναρθρες κραυγές συμμετεχόντων σε ιστοσελίδα, ένα είναι σίγουρο. Δεν γίνεται τίποτα.

 

Ϊσως ο Κύριος Κάπος λόγω ονόματος μπορούσε να γράψει μια επιστολή στο ΤΕΕ,καθ'ότι αναγνωρίσιμος. Ισως δημοσιεύσιμη στο ενημερωτικό δελτίο το οποίο κατά άλλα είναι ιδανικό για προσάναμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.