Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση καταγγελίας του ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Λυπάμαι που δεν συμπάσχω με τους νέους μηχ. αλλά αυτοί μπορούν να φύγουν αν θέλουν, κι αν δεν θέλουν μπορούν να δουλέψουν οπουδήποτε! Δεν είναι ντροπή στην ηλικία τους!

Για έναν 45-55-..αρη όμως?

...υπερπροσφοράς μηχανικών και δη πολύ νεώτερων κ αδέσμευτων... !

 

A, τέλεια......να σηκωθεί λοιπόν ο πιο ενεργός πληθυσμος μιας χώρας οι νέοι να φύγουν...

για κανεναν δεν ειναι ντροπή να δουλεύει κάπου σε οποιαδήποτε ηλικία....

Σκέψου τωρα τον εαυτό σ, 25-30 χρονων που εκανες όνειρα....να κάνεις καποια πραγματα στη ζωή σου, να σου λενε κάτι τέτοιο.φύγε!

Πήγαινε και βαλε στη θεση των νεων που ανεφερες, το παιδί σ!!!!!!!! σαρέσει???

 

ελεος, πια σκεφτείτε λιγο, πριν γραψετε...

αν αρχισουμε μες στη κριση να αλληλοκατήγουρουμε αλλους, και να νοιαζομαστε μονο για τον εαυτό μας, απλά χαθήκαμε, αντί να πολεμαμε το κοινό "εχθρό" θα τρωγόμαστε μεταξύ μας, τέλεια!!!

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά καταχωρημένο από Φοίβη

Λυπάμαι που δεν συμπάσχω με τους νέους μηχ. αλλά αυτοί μπορούν να φύγουν αν θέλουν, κι αν δεν θέλουν μπορούν να δουλέψουν οπουδήποτε! Δεν είναι ντροπή στην ηλικία τους!

 

Αγαπητή Φοίβη, γιατί δεν πας πρώτα εσύ να μας πεις πως είναι και μετά άν είναι καλά, ένας-ένας θα έρθουμε κι εμείς. Μην ξεχάσεις να μας στείλης την διεύθυνση σου μόνο να σου στέλνουμε καμιά κάρτα στις γιορτές μέχρι να σταθεροποιηθείς στο νέο σου περιβάλλον, (εδώ ταιριάζει, και το δες άν έρχομαι!).

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί "παλιοί" θα έπρεπε να κοκκινίζετε και μόνο με τη σκέψη του να γράφετε τέτοιες φαιδρότητες. Δε φτάνει που τόσα χρόνια ευτελίσατε το επάγγελμα τρώγωντας με χρυσά κουτάλια και ο κόσμος κοιτάζει ακόμα και εμάς τους νέους με καχυποψία θεωρώντας μας εξαρχής απατεώνες, δε φτάνει που γεμίσατε τα αστικά κέντρα με κτίρια κακόγουστα, χωρίς λειτουργικότητα και ίχνος περιβαλλοντικής συνείδησης · αντί να σιωπάτε, έρχεστε τώρα να μας κάνετε και υποδείξεις για το πως και που να εργαστούμε, λες και σας έβαλε κανένας κεχαγιά στα @@ μας, αντί να σας πάρουν τις άδειες και να σας κλείσουν φυλακή με τις τόσες παρανομίες σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης ως επιλογή για τους νέους- αδέσμευτους κ ανοιχτόμυαλους και την ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ (όσο είναι καιρός)..

 

Αφήστε τις ειρωνείες , τίς γενικεύσεις και τίς εν θερμώ αντιδρασεις. Σκεφτείτε ψύχραιμα κ λογικά και θα καταλάβετε ότι έχω απολύτως δίκιο!

 

Αν δεν είχα γνώση του θέματος δεν θα μιλούσα καν. Και το εξωτερικό γνωρίζω πολύ καλά, καθότι σπούδασα κ εργάστηκα 10 χρόνια εκτός Ελλάδος, στην Ευρώπη, και την κάκιστη πλευρά της αγοράς της χώρας μας ξέρω πολύ καλά, καθότι ξεκίνησα την "καρριέρα" μου εκ του μηδενός σε μια χώρα που η επαγγελματική επιτυχία καθορίζεται κατά κανόνα από τις κοινωνικοπολιτικές "σχέσεις" κι όχι από την πραγματική αξία του επιστήμονα. (Εσείς που τελειώσατε ελλ. ΑΕΙ τα τελευταία 15 χρόνια τουλάχιστον, τα ξέρετε καλύτερα, γιατί αυτός ο κανόνας ΔΥΣΤΥΧΕΣΤΑΤΑ ισχύει και μέσα στα ΑΕΙ!! Το ξέρουμε όλοι τώρα πια!)

Επίσης, για όσους το ξέχασαν να θυμίσω, τα "χρυσά κουτάλια" ήταν πολυ παλαιότερα από το '90. Τότε πού χασάπηδες κ αγρότες που είχαν 10 φράγκα σηκώνανε οικοδομές της οκάς κ γέμισαν τις πόλεις με εκτρώματα. '60, '70, και '80

Πολιτικοί μηχανικοί και κάτι υπομηχανικοί των τότε Κατε κυρίως φάγανε με αυτά τα κουτάλια.. Οι αρχιτέκτονες ήταν πολύ ελίτ και "αχρείαστοι" για τον πολύ κόσμο. Με την "αντιπαροχή" ξεφτελίστηκε το επάγγελμα του μηχ γενικά!

Ας μην αναφερθώ στο "ασυμβίβαστο" (!) του επαγγέλματος με το θηλυκό γένος, καθότι ως γνωστόν ο μισογυνισμός και σεξισμός καλά κρατεί παρόλη την ύπαρξη Υπουργείου Ισότητας φύλλων που κ μόνον η ύπαρξη τέτοιου υπουργείου επιβεβαιώνει το πρόβλημα!

 

Ναι, συμπάσχω με όσους, νέους κ γέρους θλίβονται με την απαξίωση του επαγγέλματος και των σπουδών μας, δεν συμπάσχω με όσους νέους αποφεύγουν "τα ζόρια". Ακόμα κι αν δεν πτώχευε η Ελλάδα, θα ήταν χρήσιμο για όλους τους νέους να ζήσουν και να δουλέψουν λίγα χρόνια σε μιά αξιοκρατική χώρα με Θεσμούς κ Νόμους.

 

Μερικοί "παλιοί" θα έπρεπε να κοκκινίζετε και μόνο με τη σκέψη του να γράφετε τέτοιες φαιδρότητες. Δε φτάνει που τόσα χρόνια ευτελίσατε το επάγγελμα τρώγωντας με χρυσά κουτάλια και ο κόσμος κοιτάζει ακόμα και εμάς τους νέους με καχυποψία θεωρώντας μας εξαρχής απατεώνες, δε φτάνει που γεμίσατε τα αστικά κέντρα με κτίρια κακόγουστα, χωρίς λειτουργικότητα και ίχνος περιβαλλοντικής συνείδησης · αντί να σιωπάτε, έρχεστε τώρα να μας κάνετε και υποδείξεις για το πως και που να εργαστούμε, λες και σας έβαλε κανένας κεχαγιά στα @@ μας, αντί να σας πάρουν τις άδειες και να σας κλείσουν φυλακή με τις τόσες παρανομίες σας.

 

Mike? Hello! Τις παρανομίες τις απαιτεί και τις κάνει ο εργοδότης-ιδιοκτήτης όχι ο Μηχανικός! ! Επίσης φταίει η κατάργηση των αυτοψιών κ ο χρηματισμός των πολεοδομιών τα μάλα!

 

A, τέλεια......να σηκωθεί λοιπόν ο πιο ενεργός πληθυσμος μιας χώρας οι νέοι να φύγουν...

για κανεναν δεν ειναι ντροπή να δουλεύει κάπου σε οποιαδήποτε ηλικία....

Σκέψου τωρα τον εαυτό σ, 25-30 χρονων που εκανες όνειρα....να κάνεις καποια πραγματα στη ζωή σου, να σου λενε κάτι τέτοιο.φύγε!

Πήγαινε και βαλε στη θεση των νεων που ανεφερες, το παιδί σ!!!!!!!! σαρέσει???

 

ελεος, πια σκεφτείτε λιγο, πριν γραψετε...

αν αρχισουμε μες στη κριση να αλληλοκατήγουρουμε αλλους, και να νοιαζομαστε μονο για τον εαυτό μας, απλά χαθήκαμε, αντί να πολεμαμε το κοινό "εχθρό" θα τρωγόμαστε μεταξύ μας, τέλεια!!!

 

.

 

Εκεί που είσαι ήμουν, κι εδώ που είμαι θάρθεις... :) Εύχομαι πάραυτα, να έχεις μια λαμπρή σταδιοδρομία κ τα παιδιά σου να κάνουν κρα να σε ακολουθήσουν στο επάγγελμα!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβα για ποιο λογο επιτιθεστε στην κυρια.

 

γεγονος ειναι αδιαμφισβητητο οτι ενας 25αρης μπορει ευκολοτερα να βρει δουλεια σημερα, ειτε στην ελλαδα είτε στο εξωτερικο, απο εναν 50αρη. Καλα για 50αρα γυναικα ας μην το συζηταμε. Δεν θα βρει δουλεια ακομη κι αν πληρωνει την εταιρεια εκεινη.

 

Για το εξωτερικο που παρεξηγηθηκατε, εισαστε κατα τη γνωμη μου λαθος. Τιποτα δεν θα παθετε πουλακια μου των 25 και των 30 ετων αν αποχωριστειτε τις μαμαδες σας και τους μπαμπαδες σας. Για να το παρετε στραβα κατι δεν αντιλαμβανεστε. Για τη χωρα, για τη ζωη γενικως, και για την συγκεκριμενη κατασταση.

 

Κατα τη γνωμη μου, το επιχειρημα "εξω" ισχυει ακομη και για "φτασμενους" ή πιο μεγαλους σε ηλικια. Το θεμα ειναι αν ο αλλος εχει και 2 παιδια τι γινεται. Αλλα σε αναλογες στιγμες, οι ελληνες φευγαν ναυτικοι ή μεταναστες και χωρις τις οικογενειες τους. Οποιος θελει να ξεπερασει το δικο του, προσωπικο, οικονομικο προβλημα, κανει τα κουμαντα του.

 

Η κατασταση ειναι διαμορφωμενη. Οικοδομικη δραστηριοτητα ειναι μηδενικη και χωρις οριζοντα ανατροπης της καταστασης. Μηχανικος = Οικοδομη. Στο αλλο θρεντ διαβαζουν (οσοι δεν το ξερουν, γιατι οποιος εχει κανει αλλες δουλειες πιτσιρικας τα γνωριζει) οτι ο μπαρμαν βγαζει περισσοτερα απο τον μηχανικο σημερα.

 

Διαλεξτε λοιπον, ταξιτζης? μπαρμαν? πωλητης? ντελιβερι μπόη? μηχανικός? τα εβαλα κατα σειρα μισθου και ευκολιας ευρεσης ποστου. Και αφηστε την ευθιξια και κοιταχτε να μεγαλωσετε λιγο γιατι θα σας φαν τα θηρια στη κωλοχωρα αυτη, γιατι βρηκανε παπα και θα θαψουνε πεντ - εξι, που λενε στο χωριο μου.

 

Το μονο σωστο σχολιο ηταν οτι δυστυχως δεν υπαρχει αλληλοπροστασια στο συναφι, αλλα νομιζω η κυρια μας ελεγε τον πονο της τον δικο της.

 

ΥΓ ειδε κανεις το ντοκυμαντερ εχθες για τους τουρκους επιχειρηματιες? γελιο μεχρι δακρυων οταν συγκρινεις με την ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Θενξ κ γεια στο στομα σου ! επίσης να κάνω αντίστοιχα μια λίστα για γυναικεία προσοδοφόρα επαγγέλματα

1) το αρχαιότερον (αν κι όπως είπε ο καθ. κ Τάσσιος του μηχ είναι το αρχαιότερον αλλά μιλούσε για άντρες προφανώς!)

είτε κανονικά, νόμιμα η' παράνομα, με όλα τα δεινά που συνεπάγεται,

είτε εντελώς ανώδυνα με τις πλάτες κάποιου ματσωμένου, δυκτυωμένου εραστή-σύζυγου-καθηγητή-μπαμπά-..,

ακολουθούν όλα τα επαγγέλματα που μπορούν να συνδιαστούν με αυτό, με κορυφαία τα : τηλεοπτική στάρ, τραγουδίστρια κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έχουμε ξεφυγει από το θέμα!!!!

Εντέλλει θα κανουμε κατι με τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ???Εγω δεν εχω να πληρωσω και δεν μπορώ να παρω δάνειο γιατι επισης δεν θα εχω να το πληρώσω!Αρα τι κανω?Εσεις τι κανετε?το αφήνετε να φτάσει χ0000000 ποσό?Κ αν ναι μετα πως το ξεχρεώνεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πληρωσει την 2η δοση του 2010 (ασφαλιστικων εισφορων) και πηγα σημερα να ξανανοιξω βιβλια εισοδων και εξοδων στην εφορια για εναρξη επαγγελματος διοτι τα ειχα κλεισει για καποιο χρονικο διαστημα και μου λενε δεν εχεις πληρωσει τις ασφαλιστικες σου εισφορες.Ισχυει αυτο πραγμα??Μου ζητησαν βεβαιωση απο το Τ.Ε.Ε. γΙΑ ΤΟ 2011 και ασφαλιστικη ενημερωτητα την οποια του την πηγα απο το προηγοθμενο εξαμηνο.Αν η απαντηση ειναι δεν γινεται ,τοτε γιατι να μην σου δινουν το δικαιωμα να ανοιξει καποιος τα χαρτια του στην εφορια για να βγαλει και κανα φραγκο ο μηχανικος να πληρωσει αυτες τις γαμ... εισφορες?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.