Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση καταγγελίας του ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Για πληροφορίες από συνάδελφο που κατάφερε να ξεφύγει από την μαφία του ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ δείτε τα post του "mixanikara000" εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=6389&page=12

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι παρ'όλη την γκρίνια για το νταβατζηλίκι (πληρώνεις είτε είσαι άνεργος είτε όχι, αν πας να διαγραφείς σε απειλούν ότι μετά δε σε ξαναγράφουν, δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις διακοπή/παύση), δεν υπάρχει καμία πρωτοβουλία διαμαρτυρίας! Εκτός και αν υπάρχει και δεν το γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως κι εμένα θα με ενδιέφερε να κόψω το ΤΣΜΕΔΕ για ένα διάστημα!

Αυτή τη στιγμή είμαι ανεργη με δυο παιδια και ΔΕΝ έχω να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ!

Θα μπορουσε να με ασφαλίσει ο άντρας μου στο ΙΚΑ ως προστατευόμενο μέλος!

Τι παει να πει αμα διαγραφεις δεν ξαναγράφεσαι?Που αλλού υπάρχει αυτό?

Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πολύ χλώμο αυτό που λέτε. Ανοίγονται κάτι ωραία παραθυράκια αν τυχόν επιτραπεί πάυση πληρωμών των ασφαλίστρων!... Θα ανθίσει η μαύρη εργασία και οι κερδισμένοι θα είναι πάλι οι δυνατοί. Πολύ χλωμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε στάση πληρωμών, ίσως να καταφέρουμε να κάνουνε και αυτοί στάση πληρωμών...

 

Ήδη η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη. Κοιτάνε να κόψουν ότι μπορούν. Εμένα μου κόψανε εμβόλιο του παιδιού σήμερα (μιλάμε για βαρβάτο ποσό) επειδή λέει άργησα 20 μέρες να πάω στο ταμείο. Είχα ξανακατέβει Αθήνα και έφυγα άπραγος... Σήμερα περίμενα από τις 10 παρά μέχρι τις 2 (4 ώρες και βάλε) και είχα τύχη γιατί πέτυχα έναν γνωστό και μου έδωσε "χαρτάκι" διότι ως γνωστόν 9-9:15 τελειώνουν τα "χαρτάκια"

 

Μιλάμε για:

1) Απαράδεκτη επξυπηρέτηση

2) Τοκογλυφική λογική στις καθυστερούμενες εισφορές και

3) "Σταγονομετρική" λογική στις πληρωμές

 

δηλαδή τι άλλο χειρότερα...;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα πολύ σημαντικό θέμα είναι αυτό της επιδοτούμενης εργασίας από τον ΟΑΕΔ.

 

Είμαι άνεργος εδώ και ένα χρόνο. Συμφωνώ ότι είναι καλό να πληρώνω τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ για διαφόρους λόγους. Αλλά προς το παρόν δεν βρίσκω δουλειά σαν μηχανικός. Γιατί να μην μπορώ να μπω σε κάποιο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, ίσως και με επιδοτούμενες εισφορές, όπως όλοι οι υπόλοιποι άνεργοι Έλληνες; Δηλαδή εγώ είμαι λιγότερο παραγωγικός από όλους αυτούς; Φίλος είχε κενή θέση σε κατάστημά του και δεν μπορούσε να με προσλάβει, γιατί δεν μπορώ να γραφτώ στον ΟΑΕΔ. Δηλαδή, σαν νέος μηχανικός ούτε σαν μηχανικός μπορείς να βρεις δουλειά, ούτε σαν υπάλληλος, ούτε σαν χαμάλης.

Αν δεν έχω μπαμπά, τι κάνω; Μπαίνω φυλακή; Και όσο είμαι στη φυλακή, τοκίζονται οι εισφορές μου;

 

Τώρα θα μου πείτε, τί τα λέω σε σας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί μηχανικός είσαι, είναι δυνατόν να είσαι άνεργος? Κάποια μελέτη θα κάνεις, κάπου θα κόψεις ΑΠΥ. Φωτοβολταικά,ημιυπαίθριοι τόσα πράγματα να ασχοληθείς. Και αν δεν σου πάνε καλά οι δουλειές, έχεις απόθεμα μηχανικός είσαι.

Φαντάζομαι κάπως έτσι σκέφτονται οι του ΟΑΕΔ,ΤΣΜΕΔΕ και εγώ δεν ξέρω ποιος άλλος φωστήρας που νομίζει ότι ο μηχανικός του 2010 είναι πλούσιος και δεν ξεμένει ποτέ από δουλειά. Δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νεότερο απο τις προσφυγές? Αυτό μας ενδιαφέρει όλους. Στο κάτω κάτω αν είναι βάζουμε απο 10 ευρώ όλοι μας για να κινηθεί η διαδικασία. Τόσοι χιλιάδες είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρεται να διαγραφεί, θα καταθέσει αίτηση στο ΤΕΕ και θα πάρει αριθμό πρωτοκόλου (Ξεχάστε τί θα σας πει η καθεμιά εκεί μέσα που πληρώνεται απο τις εισφορές των μηχανικών). Θέλω να με διαγράψετε απο το ΤΕΕ διότι π.χ. "έχω σταματήσει να ασκώ το επάγγελμα του μηχανικού", ή "θα μεταναστεύσω στο εξωτερικό". Το ΤΕΕ ΔΕΝ διαγράφει αν κάποιος είναι άνεργος και/ή δεν μπορεί να πληρώσει τις εισφορές του.

 

Μέσα σε 50 ημέρες το ΤΕΕ θα στείλει απάντηση. Μην δεχτεί κανείς επεξηγήσεις και συζητήσεις απο τηλεφώνου, ή απαντήσεις με υπεκφυγές.

 

Αν το ΤΕΕ δεν εγκρίνει τη διαγραφή, τότε κάντε μια γραπτή καταγγελία στο FEANI.ORG που είναι ο Ευρωπαικός σύλλογος Μηχανικών και του οποίου το ΤΕΕ είναι μέλος. Αλλά πρέπει να έχετε γραπτά στοιχεία στα χέρια σας (αντίγραφο της πρωτοκολλημένης αίτησης και της απάντησης). Η εξαναγκαστική εγγραφή σε επαγγελματικό σύλλογο για την άσκηση επαγγέλματος και η αδυναμία διαγραφής είναι μόνο Ελληνική πρωτοτυπία και αντίθετη με το Ευρωπαικό δίκαιο.

 

Εναλλακτικά, αντί να φωνάζετε εδώ μέσα και να βρίζετε το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ (καθόλου άδικα), ας κάνετε εναν συνδυασμό "Διαγραφή απο το ΤΕΕ" ή κάτι ανάλογο, και ας κατεβεί κάποιος υποψήφιος στις επόμενες εκλογές του ΤΕΕ. Θα δείτε πόσες ψήφους θα πάρετε, πόσοι μηχανικοί επηρεάζονται απο το πρόβλημα, και αν μη τί άλλο θα τραβήξετε την προσοχή στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Σε όσους ανησυχούν οτι αν διαγραφούν απο το ΤΕΕ δεν θα μπορέσουν να ξανα-ασκήσουν το επάγγελμα: Με το άνοιγμα του επαγγέλματος του μηχανικού δεν θα είναι υποχρεωτική η εγγραφή σε ΤΕΕ και άλλες ανοησίες.

 

Τέλος, τα παλιά μέλη θα σας πούνε "να μείνετε γραμμένοι, να βρείτε τρόπο να τα πληρώσετε κλπ.". Προφανώς αυτά θα σας πούνε γιατί αν δεν πληρώνετε οι νέοι με αιματηρό τρόπο δεν μπορούν να πάρουν αυτοί την σύνταξή τους.

 

Και για όποιον τυχόν νομίζει οτι πληρώνοντας εισφορές χωρίς να εργάζεται μετρά συντάξιμα χρόνια, ας κοιτάξει τί αλλαγές έρχονται με βάση την Ευρωπαική νομοθεσία και τα επερχόμενα μνημόνια και τα ξαναλέμε.

 

Καλή επιτυχία και εδώ είμαστε πάλι για τυχόν απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρεται να διαγραφεί, θα καταθέσει αίτηση στο ΤΕΕ και θα πάρει αριθμό πρωτοκόλου (Ξεχάστε τί θα σας πει η καθεμιά εκεί μέσα που πληρώνεται απο τις εισφορές των μηχανικών). Θέλω να με διαγράψετε απο το ΤΕΕ διότι π.χ. "έχω σταματήσει να ασκώ το επάγγελμα του μηχανικού", ή "θα μεταναστεύσω στο εξωτερικό". Το ΤΕΕ ΔΕΝ διαγράφει αν κάποιος είναι άνεργος και/ή δεν μπορεί να πληρώσει τις εισφορές του.

 

Όχι Κατερίνα. Δεν μας ενδιαφέρει να διαγραφούμε από το ΤΕΕ οριστικά. Δεν αποτελεί επιλογή αυτό. Θα διεκδικήσουμε το αυτονόητο σε οποιονδήποτε άλλο κλάδο: Να μπορούμε να κάνουμε "παύση" για όσον καιρό κρίνουμε ότι δεν θα έχουμε δουλειά.

 

 

Με το άνοιγμα του επαγγέλματος του μηχανικού δεν θα είναι υποχρεωτική η εγγραφή σε ΤΕΕ και άλλες ανοησίες.

 

Μη γράφεις ανακρίβειες και παραπλανείς ενδεχομένως τους λιγότερο έμπειρους.

Κατά πρώτον, το πιθανότερο είναι να μην υπάρξει κανένα "άνοιγμα" του επαγγέλματος του μηχανικού, γιατί απλά δεν είναι ...κλειστό.

Κατά δεύτερον, το όποιο "άνοιγμα" κυκλοφορεί στον αέρα, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι θα γίνουμε μπάτε σκύλοι αλέστε και θα αρχίσουν να παριστάνουν τους μηχανικούς και ...οι κομμώτριες. Αντίστοιχα επιμελήτήρια (οι "επαγγελματικοί φορείς" όπως λανθασμένα ανέφερες), υπάρχουν παντού στον κόσμο, είναι δεδομένο πως θα συνεχίσουν να υπάρχουν και επιβάλλεται να υπάρχουν. Αυτό θα μπορούσε (έπρεπε μάλλον) απλά να μην είναι σε άμεση σύνδεση με τις ασφαλιστικές εισφορές μας...

 

Υ.Γ. Γράψε την ειδικότητά σου στο profile σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.