Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση καταγγελίας του ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Μου έτυχε κάτι παρόμοιο ευτυχώς με αίσιο αποτέλεσμα.

 

Πάω να πάρω μια ασφαλιστική και μου λένε "κύριε χρωστάτε το 2ο εξάμηνο το 2008" το οποίο είχα πληρώσει με ένταλμα στην ΕΤΕ και δεν επέστρεψα το διπλότυπο στο ΤΣΜΕΔΕ.

Τρέχω στο γραφείο και δεν το βρίσκω.

Τρέχω στην τράπεζα και εισπράττω άλλη μια αρνητική απάντηση. Χωρίς ακριβή ημερομηνία το διπλότυπο δεν μπορεί να βρεθεί. Το κακό είναι πως τα εντάλματα δεν φαίνονται στο βιβλιάριο σαν κίνηση οπότε αν δεν τραβήξεις λεφτά από τον λογαριασμό την ίδια μέρα δε μπορείς να ξέρεις πότε πληρώθηκε.

Τρέχω στο λογιστήριο και δεν υπάρχει κρατημένο μες τον φάκελλο. Μου προτείνει ο λογιστής να τσεκάρουμε τον φάκελλο της δήλωσης, μήπως είναι εκεί.

Τρέχω στην εφορία και μετά από παρακαλετό και υπό την επίβλεψη υπαλλήλου ανοίγουμε τον φάκελο (ευτυχώς τον βρήκαν) και βρίσκουμε και τα 2 αντίγραφα του εντάλματος. Πάω να πάρω το ένα και μου απαγορεύουν να πάρω έγγραφο από τον φάκελο παρά φωτοτυπία.

Βγάζω φωτοτυπία και ξανατρέχω στο ΤΣΜΕΔΕ, το οποίο ζητάει τα πρωτότυπα.

Τελικά αφού επικύρωσα την φωτοτυπία πίσω στην εφορία σαν ακριβές φωτοαντίγραφο την δέχτηκαν με την προϋπόθεση να τους πάω το πρωτότυπο όταν ελεγχθεί η δήλωση.

 

Αν δεν το έβρισκα θα έπρεπε να ξαναπληρώσω.

Ξαναρωτώ. Γιατί μας στέλνουν στην Εθνική αφου το ΤΣΜΕΔΕ έχει δική του τράπεζα;

Γιατί δεν υπάρχει σύστημα να καταχωρούνται αυτόματα;

(Αρκεί να μη ρωτήσουν: Γιατί ξέχασες να επιστρέψεις το διπλότυπο; ) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μισό λεπτάκι :mrgreen:

 

Αφού πλήρωσα στην ΕΤΕ έπρεπε να δώσω την απόδειξη στο ΤΣΜΕΔΕ?? Γιατί όταν επέστρεψα για να πάρω ενημερότητα απλά έλεγξε την απόδειξη αλλά δεν κράτησε κανένα διπλότυπο :confused:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

Για να επιστρέψω στο θέμα, έχουμε καμιά ουσιαστική κινητοποίηση σχετικά με την καταγγελία;

Συμπάσχω και εγώ (νέα μηχανικός) αφού αδυνατώ να πληρώσω τις οφειλές μου στο ΤΣΜΕΔΕ, λόγω ανεργίας για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα... Δάνειο πήρα για να συντηρηθώ όλους αυτούς τους μήνες και να παλέψω να σταθώ στον χώρο, δεν μπορώ να πάρω και δεύτερο για να συντηρήσω και το ΤΣΜΕΔΕ...!

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει αναλάβει κάποιος την σύνταξη αυτής της επιστολής ή οτιδήποτε τελωσπάντων χρειάζεται να γίνει για να δραστηριοποιηθούμε γύρω από το αυτό το ζήτημα. Τέλος ήθελα να δηλώσω την αυτονόητη στήριξη μου στην οποιαδήποτε μορφή καταγγελίας....

Η εβδομάδα που ακολουθεί είναι μια εβδομάδα στάσεων εργασίας και απεργιών. Δεν μπορεί να διαμαρτύρονται οι οδηγοί των Μ.Μ.Μ. για το επίδομα που τους κόβουν για έγκυρη προσέλευση στην εργασία και το επίδομα για αλλαγή κεραίων επειδή αναγκάζονται να κατέβουν από το όχημα.... και εμείς να καθόμαστε με τα χέρια σταυρωμένα (ζητώ συγνώμη για το παράδειγμα μου, δεν έχω κάτι με τους ανθρώπους και τον συγκεκριμένο κλάδο).

Είναι ολοφάνερο ότι είμαστε πολλοί και πρέπει να ενώσουμε τις δυνάμεις μας. Αλλά ας μην μένουμε μόνο στα λόγια....

 

Υ.Γ. (Θα έσκαγα αν δεν το έλεγα). Δεν αναφέρθηκε κανείς στο ότι και δουλειά να μας έρθει (π.χ. κάποια άδεια, υποθετικά μιλώντας στο πιο αισιόδοξο σενάριο), πώς να την αναλάβει ένας μηχανικός όταν χρωστάει της Μιχαλούς στο ΤΣΜΕΔΕ και πρέπει να παρουσιάσει ασφαλιστική ενημερότητα στην πολεοδομία? Αναγκαστικά θα μπει μέσα...... Τί να πρωτοκαλύψει με τα λεφτά της αμοιβής?

Αυτά, ελπίζω να μην σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εάν εμείς οι μηχανικοί δεν οργανωθούμε δεν γίνεται τίποτε.Ευτυχώς που υπάρχει και αυτό το φόρουμ και μπορούν να ακουστούν όλες οι απόψεις. Γράμματα και επιστολές δεν πρέπει να στείλουμε μόνο στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ αλλά και στο Υπουργείο Εργασίας, Οικονομικών, Οικονομίας και Ανταγωνιστικότητας και κυρίως στο γραφείο του Πρωθυπουργού και τα μέσα μαζικής ενημέρωσης (εφημερίδες, κανάλια).

 

Το ΤΕΕ είναι ένα όργανο απαξιωμένο που πλέον δεν μπορεί να παρακολουθήσει τις ανάγκες του μηχανικού. Το ΤΕΕ είναι μια δημόσια υπηρεσία όπως όλες οι άλλες, νοιάζεται μόνο για τις ανάγκες των υπαλλήλων του.

Το δε ΤΣΜΕΔΕ είναι το χειρότερο ταμείο από όλα με διαφορά σε όλους τους τομείς.

(εξυπηρέτηση, παροχές, νομικό πλάισιο, ασφάλιστρα)

 

Όσον αφορα τον ΟΑΕΔ μετά από πολύ ψάξιμο κατάλαβα οτι ισύει το εξής. Ένας μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας δεν μπορεί να γραφτεί στις λίστες ανέργων του ΟΑΕΔ. Ακόμη κι αν κάνει πάυση επαγγέλματος στην εφορία δεν μπορεί να γραφτεί στον ΟΑΕΔ διότι λόγω της υποχρεωτικής ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ θεωρείται ανενεργός ελεύθευρος επαγγελματίας και πρέπει να πλήρώνει στο ΤΣΜΕΔΕ εισφορές ελεύθερου επαγγελματία.

 

Αν όμως ήταν μισθωτός μηχανικός (με σύμβαση εργασίας) δηλαδή είχε ταυτόχρονα και βιβλιάριο ΙΚΑ (παροχή σε χρήμα) και απολύονταν (καταγγελία σύμβασης εργασίας από εργοδότη) τότε θα μπορoύσε να βγει Ταμείο Ανεργίας και να πάρει το σχετικό επίδομα έάν βέβαια είχε τις προυποθέσεις που ισχύουν για όλους τους μισθωτούς. Πάλι βέβαια θα έπρεπε να πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ (κατα την διάρκεια που θα είναι στο Ταμέιο Ανεργίας) αλλά για τον ΟΑΕΔ θα ήταν στις λίστες της Επιδοτούμενης Ανεργίας και όχι στις λίστες των Ανέργων. Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υπήρχε καλύτερη πληροφόρηση από το ΤΕΕ σε τέτοια θέματα (οι υπάλληλοι του ΤΕΕ είναι άσχετοι).

 

Το θέμα είναι ότι το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει την Ιδιότητα και όχι την Εργασία. Θεωρητικά κάποιος θα μπορούσε να μην δουλέψει ποτέ στην ζωή του (αν έχει άλλα εισοδήματα) και να έχει τις παροχές του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Νομίζω ότι το θέμα πρέπει να συζητηθεί εκτενώς ιδιαίτερα τώρα που η κυβέρνηση λέει

ότι θα ανοίξει το επάγγελμα του μηχανικού (δεν έχω καταλάβει ακόμη τι θέλει να κάνει).

Το θέμα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ είναι ευκαιρία να λυθεί τώρα. Το θέμα είναι εμείς οι μηχανικοί ξέρουμε την λύση;

 

Αυτό που είπες για το επίδομα ΟΑΕΔ ισχύει, ήμουνα μισθωτός μηχανικός σε πολυεθνική, και το πήρα κανονικά παρόλο που μου είπαν στην αρχή ότι δε δικαιούμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ιδέα να γίνει μια οργανωμένη κίνηση για να διεκδικήσουμε αλλαγές στο καθεστώς του ΤΣΜΕΔΕ. Είμαστε ο μόνος κλάδος που ποτέ δεν διεκδικεί. Εμείς ούτε να απεργήσουμε δε μπορούμε, κανείς δε θα το παρατηρήσει :) Όλα σ' αυτήν την χώρα είναι κομμένα και ραμένα για τους δημόσιους υπάλληλους, ο μη συντεχνιακός ιδιωτικός τομέας είναι οι είλωτες !

Αρα το μόνο που θα τραβούσε την προσοχή επάνω μας είναι η στάση πληρωμών ασφάλιστρων! Ο κλάδος μας είναι από τους βαρύτερα πληγέντες της χρεωκοπίας. Υπάρχουν σίγουρα συνάδελφοι που δεν έχουν να ταίσουν τα παιδιά τους.

Λυπάμαι που δεν συμπάσχω με τους νέους μηχ. αλλά αυτοί μπορούν να φύγουν αν θέλουν, κι αν δεν θέλουν μπορούν να δουλέψουν οπουδήποτε! Δεν είναι ντροπή στην ηλικία τους!

Για έναν 45-55-..αρη όμως?

Έχω δουλέψει κυρίως ως συνεργάτιδα γραφείων κοντά 20 χρόνια, τυπική στις πληρωμές εισφορών. Συνεχίζω να πληρώνω από οικονομίες μου πλέον, διότι ως μητερα ανήλικου και κάτω από τις σημερινές συνθήκες υπερπροσφοράς μηχανικών και δη πολύ νεώτερων κ αδέσμευτων, είναι αδύνατον να δουλέψω. Ούσα άνεργη πληρώνω στην ώρα μου με την ελπίδα να πάρω κάποτε έστω και μειωμένη σύνταξη. Και δεν είναι η σύνταξη που ενδιαφέρει τόσο, αλλά το γεγονός ότι δεν θα χρειάζεται να πληρώνω πια!

Όμως ποιός εγγυάται ότι αν πληρώνω κανονικά θα πάρω σύνταξη? Αφού κανείς δεν εγγυάται κ συνάμα συνεχώς μας τρομοκρατούν με το ενδεχόμενο να κάνουν στάση πληρωμών συντάξεων εγώ γιατί να πληρώνω? Για να παίρνουν αυτοί πού ήδη παίρνουν -όσα χρόνια παίρνουν ?

κι εγώ να ξοδεύω ώρες-μεροκάματα όρθια στην ουρά για να πάρω ένα 10% από τα έξοδα γιατρών κ νοσηλείων η' κ καθόλου?

Γιατί να μην μπορώ να κατοχυρώσω δικαίωμα σύνταξης μετά από τόσα χρόνια? Δεν έχουμε ούτε ταμείο ανεργίας ! Όπως προείπα ο κλάδος μας έχει πληγεί πιο πολύ από όλους τους άλλους ΠΕ. Οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι φαρμακοποιοί συνεχίζουν να έχουν δουλειές, δεν σταματούν τα δικαστήρια όπως οι οικοδομές, ούτε σταματήσαμε να αρρωσταίνουμε!

Ας κινητοποιηθούμε κι ο θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

.... Είμαστε ο μόνος κλάδος που ποτέ δεν διεκδικεί. ....... Λυπάμαι που δεν συμπάσχω με τους νέους μηχ. αλλά αυτοί μπορούν να φύγουν αν θέλουν, κι αν δεν θέλουν μπορούν να δουλέψουν οπουδήποτε!

μα αυτό ακριβως είναι το πρόβλημά μας ...... είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν νοιάζεται για το σύνολο

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που δεν συμπάσχω με τους νέους μηχ. αλλά αυτοί μπορούν να φύγουν αν θέλουν, κι αν δεν θέλουν μπορούν να δουλέψουν οπουδήποτε! Δεν είναι ντροπή στην ηλικία τους!

Για έναν 45-55-..αρη όμως?

 

Να φύγουν στην ξενιτιά οι "νέοι" για ποιό λόγο; Γιατί κοιμόσασταν ολόρθοι οι παλιότεροι επί δεκαετίες; Επειδή αφήσατε το επάγγελμα να απαξιωθεί σιγά σιγά; Επειδή "συνάδελφοι" 55 και 60 ετών, κάνουν αβέρτα "εκπτώσεις" ακόμα και στα 300 ευρώ για τις "τακτοποιήσεις ημιυπαίθριων", πράγμα το οποίο έχουμε την αξιοπρέπεια να μην σκεφτόμαστε καν μεγάλο ποσοστό ακόμα και όσων είμαστε 25, 30, 35;

Να μου συγχωρεθεί το offtopic αλλά αρχίζω να φορτώνω άσχημα με αυτά που διαβάζω, ακούω και βλέπω από κάποιους "παλιούς".

Σπείρατε ανέμους και θερίζετε τις θύελλες τώρα κυρίες και κύριοι.

Link to comment
Share on other sites

Myri και να συμβαίνει αυτό σε νέους, ας πούμε ότι έχουν κάποιο ελαφρυντικό (δεν ξέρουν-κάνουν αγώνα να σταθούν στα πόδια τους). Ο 50άρης με το γραφείο στα νότια προάστεια και ο 60άρης με το γραφείο στα Μεσόγεια τι σ*ατά δικαιολογία έχουν;;; Ξεπληρώνουν "χάρες" στους επί 20ετία πελάτες τους (λες και εκεί δεν τους είχαν κάνει "έκπτωση");

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.