Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες από ΤΕΙ σε Πολυτεχνείο


stefk

Recommended Posts

Ναι υπάρχει και μάλιστα μεγάλη. Στην κρίση του εκάστοτε καθηγητή είναι, το πόσα μαθήματα θα σου αναγνωριστούν.

 

Η διαφορά είναι, στον θεωρητικά ελάχιστο χρόνο που μπορείς να αποφοιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν περάσεις θα πας την αναλυτική σου βαθμολογία και ορισμένα μαθήματα που έχεις διδαχθεί θα σου αναγνωριστούν.Πρόσεξε όμως γιατι τα μαθήματα που σου αναγνωρίζουν συμμετέχουν στην βαθμολογία σου με βαθμό 5 οπότε εάν κυνηγάς τους βαθμούς για μεταπτυχιακό ή το δημόσιο καλό είναι να τα ξαναδώσεις

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα αυτό δε το γνώριζα.

 

Πάντως πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν ότι ισχύει η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης που είναι 5 χρόνια.

 

Αν όμως κάποιος έχει τελειώσει πιο νωρίς , μπορεί απ' ότι μου είπαν να κάνει αίτηση και να πάρει χαρτί - βεβαίωση περάτωσης σπουδών στα χέρια του ένα εξάμηνο νωρίτερα δηλαδή στα 4.5 χρόνια. Κάτι είναι κι' αυτό.

 

Αναφέρομαι για τη σχολή μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ. Για τις υπόλοιπες δεν γνωρίζω.

 

Όσο για τα μαθήματα αν δεν προέρχεται κάποιος από άλλη πολυτεχνική σχολή νομίζω καλό είναι να τα ξαναδώσει, εφόσον ξέρει περί τίνος πρόκειται και δεν θα δυσκολευτεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σίγουρα ένα πτυχίο του πολυτεχνείου βοηθάει στην συνέχεια .Αλλά το βασικότερο είναι και η εκπαίδευση που παρέχει καθώς και οι φιλίες και το κλίμα του χώρου .

Έπειτα τα χρήματα στην δουλειά θα είναι καλύτερα σαν μηχανικός . Το βασικότερο είναι όμως να το θέλεις εσύ , να το έχεις…. απωθημένο ….. και φυσικά να έχεις όρεξη για διάβασμα .

Βέβαια ο ρόλος του υπομηχανικού είναι σημαντικός ειδικά στα εργοτάξια , η έτσι πρέπει να είναι . Ακόμη μέσα στον χαμό που υπάρχει στα έργα δεν νομίζω ότι όλα είναι τακτοποιημένα . Κυριαρχούν οι παρέες και οι συγκυρίες της τύχης .

Τέλος βλέποντας πως περνούν τα χρόνια κάνοντας τα ίδια και τα ίδια, σκέφτεσαι ότι μεταξύ δεκαοχτώ και τριάντα κάτι μπορείς να ασχοληθείς με τον εαυτό σου χωρίς να έχεις ενοχές των πρέπει να τελειώσω νωρίς να μπω νωρίς στο καθήκον ….

Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος υπομηχανικός αποφοίτησε το 1974 νομίζω. Μάλλον δύσκολο να βρεις κάποιον να εργάζεται ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

stayros, δε σας εβρισε, υπομηχανικους σας ειπε... και ο πατερας μου τον τιτλο του υπομηχανικου ειχε... σταματηστε να ειστε τοσο περιεργοι, δε σας τιμα...

Link to comment
Share on other sites

Υπομηχανικοί δεν υπάρχουν πια. Όπως και ο πατέρας σου είναι όλοι συνταξιούχοι πλέον. Το να χρησιμοποιεί κάποιος αυτή την ορολογία, όπως και το "τεχνολόγος" είναι είτε επειδή είναι ανενημέρωτος, είτε για να δημιουργηθούν εντυπώσεις. Και στις 2 περιπτώσεις χρειάζεται επισήμανση. Εν πάση περιπτώση αν δεν μιλήσω εγώ ποιος θα μιλήσει; Ο ΠΜ για χάρη μου;

 

Επίσης πολύ κακώς τον πατέρα σου, μηχανικό από Γερμανία, τον βάφτισαν υπομηχανικό. Το θέμα είναι τότε ο άνθρωπος δεν είχε περιθώρια αντίδρασης. Σήμερα όμως δεν είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

πρωτον, καλυτερα που ο πατερας μου "βαφτιστηκε" υπομηχανικός, είδα και γω που λέγομαι μηχανικός τι ωραία αντιμετώπιση έχω...

Τέλος, τι σημασία εχει ρε Σταύρο πως αποκαλείστε? Άσε που πλεον μη τολμήσει κάποιος να πει κάτι, καλό ή κακό, για τους απόφοιτους ΤΕ, αμέσως να τον φάτε ζωντανό... Δλδ αν εγώ σε πω τεχνολόγο, είμαι άσχετη? Άσε λοιπόν τις ταμπέλες και τις ονομασίες... Μια χαρά καλά πράγματα σας είπε ο pdk, αμέσως να πεσεις να του την πεις...

(τελικά ήμουν ηλίθια, τι καθόμουν και διάβαζα, έπρεπε να είχα περάσει σε κανά ΤΕΙ σε κάποιο κατσικοχώρι με βάση 10, μόνο τότε θα μπορούσε η γνώμη μου να μετράει...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως μία κόσμια διατυπωμένη παρατήρηση σημαίνει πέφτω να σε φάω. Αν ήταν έτσι χθες και προχθές με τον vasileiompizios και τους κλώνους του, τι θα έπρεπε να λέω; Πως δεχόμαστε πυρηνικό πόλεμο;

 

Εγώ ως επι το πλείστον εργάζομαι σε γραφείο και όχι σε εργοτάξιο. Δεν μπορεί κάποιος να ακυρώνει τις δυνατότητες μου εκεί. Όχι στους σημερινούς/παλαιότερους εργοδότες μου. Αυτοί ξέρουν. Τους μελλοντικούς σκέφτομαι. Και ειδικά σήμερα, που είναι ζόρικα, οι εντυπώσεις έχουν ακόμα μεγαλύτερη σημασία.

 

Δεν ξέρω προσωπικά τι δυσκολίες περνάς, όμως να ξέρεις πως δεν περνάς μόνο εσύ δύσκολα. Μην νομίζεις πως οι Μηχανικοί ΤΕ τη περνούσαμε ποτέ ζάχαρη πάντως. Σήμερα μάλλον φυτοζωεί το 90%...

Link to comment
Share on other sites

stayros, εδω δε τολμαει καποιος να πει τη γνωμη του για τους αποφοιτους ΤΕΙ, αμέσως να πέσετε να τον φάτε... Θεωρείσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα αποφοίτου ΤΕΙ? Εγώ σε θεωρώ φωτεινή εξαίρεση, η πλειοψηφία (>85%) είναι άσχετοι... και ας πέσουν όλοι οι απόφοιτοι ΤΕΙ να βρίσουν...

Τέλος, είπες κανείς ότι δε κάνετε για γραφείο η για εργοτάξιο? Νομίζω ότι βλέπετε παντού εχθρούς...

Τέλος, άσε τα προσωπικά μου ζόρια... Όπως οι απόφοιτοι ΤΕΙ αδιαφορούν για τις δυσκολίες των ΑΕΙ, έτσι και γω αδιαφορώ για τις δυσκολίες των ΤΕΙ... Δίκαια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.