Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Στην πολεοδομια δεν ξερουν τι τους γινεται και δικαιολογημενα θα μου πεις, διοτι το θεμα ειναι καθαρα της ΕΦΟΡΙΑΣ.

Επαναλαμβανω...αλλο πρωτη κατοικια, αλλο κυρια.

Ο μονος αρμοδιος να το απαντησει πολυ σωστα σου ειπαν απο την εφορια ειναι ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ. ( και η εφορια εννοειται, αλλα σιγα μη κατσουν να ψαξουν...)

 

Εσυ αυτο που θα ζητας, ειναι το συμβολαιο που κανονικα θα πρεπει να το γραφει στον τιτλο οτι προκειται για αγορα Α΄κατοικιας.

Αν το ακινητο εχει περιελθει με γονικη παροχη στον πελατη σου ή αντιπαροχη π.χ ( οχι παντως με αγορα) τοτε ρωτα τον αν εχει καποιο αλλο ακινητο στο ονομα του ειτε σαν αποκλειστικος κυριος ειτε ως ψιλος...

 

Συνοψιζοντας : Α΄κατοικια ειναι αυτο που λεει η ιδια η λεξη και ΤΕΛΟΣ....(googlαρε και λιγο...θα βρεις πληροφοριες αρκετες...)

Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζοντας : Α΄κατοικια ειναι αυτο που λεει η ιδια η λεξη και ΤΕΛΟΣ....(googlαρε και λιγο...θα βρεις πληροφοριες αρκετες...)

 

Προφανώς έχω ψάξει παντού...Απλά καλά λες ότι είναι θέμα εφορίας, όμως στην εφορία μου έδωσαν τον ορισμό και μου είπαν ότι από εκεί και πέρα το τι θα δηλώσω για τους η.χ. αφορά το τι θέλει η πολεοδομία. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ποιο είναι το δίλλημα μου. Δεν θέλω να πληρώσει κάποιος μεγαλύτερο προστιμο από λάθος δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει το τι θελει η πολεοδομια.Υπαρχει μονο το τι λεει ο νομος...και ο νομος ειναι σαφεστατος...κανει λογο για Α΄ΚΑΤΟΙΚΙΑ ( δικαιως ή αδικως δεν το εξεταζω).

Πηγαινε λοιπον ΣΤΗΝ υπαλληλο που σου ειπε : οπου μενεις αυτο ειναι και Α΄κατοικια ( γιατι γυναικα στο ειπε ειναι δεδομενο και τεκμηριωμενο....) και ενημερωσε την και αυτην οτι αλλο Α¨κατοικια και αλλο κυρια.Το οτι δεν συμπληρωνει την φορολογικη της δηλωση επειδη το κανει ο αντρας της, δεν την δικαιολογει να παιρνει στο λαιμο της και τον κοσμακη επειδη απλα αγνοει τα της εφοριας....

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερώτηση γιατί το κούρασα το θέμα... Εαν στο συμβόλαιο δεν αναγράφεται τπτ για 1η κατοικία γιατί δεν πήρε το δικαίωμα απαλλαγής επειδή λέει ο ιδιοκτήτης είχε κάτι οικόπεδα, αλλά είναι η μοναδική του κατοικία, δεν πρέπει να δηλωθεί 1η κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία εντός οικισμού με άδεια του 2000 , με τι συντελεστή βγάζω το πρόστιμο ? σαν εντός σχεδίου ή με τους αυξημένους ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λεει ο salpigoal για την πρώτη κατοικία

η εφορία ορίζει ποιά ειναι η πρώτη κατοικία

 

μην στηρίζεστε μόνο στο συμβόλαιο διότι μπορεί στο μεταξύ να έχουν αλλάξει τα περουσιακά στοιχεία του ιδιώτη

 

η πολεοδομία δεν έχει καμμία δουλειά να ασχοληθεί με το θέμα

ίσως ο υπάλληλος να έδωσε έναν απλοικό ορισμό για να βοηθήσει που στο 95% τον περιτπώσεων συμπίπτει

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερώτηση γιατί το κούρασα το θέμα... Εαν στο συμβόλαιο δεν αναγράφεται τπτ για 1η κατοικία γιατί δεν πήρε το δικαίωμα απαλλαγής επειδή λέει ο ιδιοκτήτης είχε κάτι οικόπεδα, αλλά είναι η μοναδική του κατοικία, δεν πρέπει να δηλωθεί 1η κατοικία?

 

OXI!!!!!!!!!!!!

 

όπως τα λεει ο salpigoal για την πρώτη κατοικία

 

 

μην στηρίζεστε μόνο στο συμβόλαιο διότι μπορεί στο μεταξύ να έχουν αλλάξει τα περουσιακά στοιχεία του ιδιώτη

 

Τι εννοεις μ αυτο myri?Ακομα και να χουν αλλαξει τα περιουσιακα στοιχεια του πελατη, το ακινητο που αγοραστηκε σαν Α΄κατοικια, παραμενει Α΄κατοικια και αν τυχει και τακτοποιηθει χωρος σε αυτο το ακινητο θα τακτοποιηθει σαν Α΄κατοικια, ασχετα με το αν ο πελατης εχει αγορασει απο τοτε αλλα 20 σπιτια...

Link to comment
Share on other sites

OXI!!!!!!!!!!!!

 

Νομίζω ότι το επάγγελμα του μηχανικού σημαίνει να ερευνάς όλες τις παραμέτρους ακόμα και στα οφθαλμοφανή. ΔΕν ρωτάω για να γλιτώσω εγώ κανένα πρόστιμο αλλά για να είμαι σίγουρη. Συγγνωμη αν εκνευρισα κάποιους

Link to comment
Share on other sites

skyclad δεν νομίζω πως το ΟΧΙ ήταν μομφή, μάλλον για να δώσει έμφαση το έκανε

 

γενικά ο γρατός λόγος μπορεί να γίνει παρεξηγήσιμος

ίσως έπρεπε να λέει ΟΧΙ !!!!! :)

------

salpigoal

θα πω ένα παραδειγμα που μου έτυχε κιόλας

 

1ο συμβάλαιο 60τμ υπόγειο με απαλλαγή φόρου λόγω πρώτης κατοικίας (ημερομ 1995)

2ο συμβόλαιο 100 τμ σε όροφο με απαλλαγή (ημερομ 2005) φόρου λόγω πρώτης κατοικίας , όπου πληρώνεται ο φόρος του προηγούμενου διαμερίσματος

 

αν δεν είχα το 2ο συμβόλαιο θα το δήλωνα λάθος

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι μια περιπτωση αυτη, σπανια βεβαια....

Καλα εκανες και το ανεφερες για να ξερουμε.Ομολογω οτι ουτε καν μου περναγε απ το μυαλο.Καταληγουμε στο οτι αν ο ιδιος ο πελατης δεν γνωριζει τα του οικου του, δυσκολα βγαζουμε ακρη εμεις....

 

Οσο για την συναδελφισσα που ρωταει, σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να την θιξω και συγγνωμη αν δοθηκε η εντυπωση οτι νευριασα με τις ερωτησεις σου ή οτιδηποτε αλλο.

Αλλωστε πριν λιγο καιρο και εγω την ιδια αγνοια μ εσενα ειχα....μονο ετσι μαθαινεις ομως....καλα κανεις και ρωτας....

 

Συμβουλη : Μην εμπιστευεσαι τυφλα αυτα που σου λενε στις διαφορες υπηρεσιες.Ψαξτο και μονη σου.Δοξα τω Θεω, πληροφοριες μεσω Ιντερνετ βρισκεις αφθονες....στην τελικη, προς οφελος σου θα ειναι καθως θα βελτιωνεσαι ως επαγγελματιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.