Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Oχι ρε συναδελφισσα....σφραγισμενο και υπογεγραμμενο ειναι το φυλλο υπολογισμου...κανε την παπια...

Την ευθυνη την εχουν αλλοι.Ενημερωσε απλα και τους πελατες σου να ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

ε, δεν υπάρχουν και πολλές "άλλες απόψεις"...

ή αυτήν που σου πρότεινε ο συνάδελφος θα υιοθετήσεις :wink: ή την ακριβώς αντίθετη (να βάλεις τους ιδιοκτήτες να κάνουν ...χαρακίρι:lol::lol:)

 

κράτα αυτήν, καλή είναι...8-)

 

υγ συγχαρητήρια! τέτοια τιμιότης...

 

(εννοείται ότι κάνω πλάκα... μην παρεξηγηθώ κιόλας...!) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εμ, δίκιο έχουν οι συναδέλφοι. Απλά πες τους το να είναι εν γνώση τους, σε περίπτωση που κανένας φωστήρας εκεί μέσα, το πάρει χαμπάρι και ζητάνε και τα υπόλοιπα μετά. Μην σου πουν κ οι πελάτες : "καλά, τι μηχανικός είσαι ; Δεν το πήρες χαμπάρι ;" (προσπαθώ να μπω στη λογική του απλού κοσμάκη)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Ανέβασα το ανανεωμένο αρχείο υπολογισμού προστίμων εδώ: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1393

 

Χρήσιμο και για κολπάκια Excel.

Οι μακροεντολή μπορεί να απενεργοποιηθεί χάνοντας τον αυτοματισμό να βγάζει εμβαδόν από πράξη υπολογισμού, για όσους προσέχουν.

 

τελευταίες αλλαγές:

5/10/2010:

Αλλαγή στο Trap (sheet"DATA") ώστε να μην κολλάει η μακροεντολή από προσθαφαίρεση ακριανής γραμμής

Υπολογίζει παράβολα και βγάζει αναλυτική πληρωμή!!

6/9/2010:

Δόση: 1/6 από 1/16

Αμοιβή Μηχανικών και >10ετίας

Αλλαγή α/α (A3) σε ΟΚ για σωστή μέτρηση αμοιβών (και πριν σωστά μέτραγε αλλά το α/α ήθελε διόρθωση μετά από προσθήκη γραμμών...)

13/12/2010:

Προσθήκη κρατήσεων μηχανικού (ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ-Χαρτ/μο). Δυνατότητα αλλαγής δόσεων αν επιτραπεί από νομοθέτη

Μερικές μορφοποιήσεις στα αποτελέσματα και στα σχόλια

Διόρθωση ρουτίνας VBA ώστε όταν σβήνουμε την περιγραφή να μην σβύνεται το εμβαδό στο διπλανό κελί

 

Χαιρετώ συναδελφικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου έχει στην ιδιοκτησία του δυο διαμερίσματα στον δήμο ά και β της αττικής. Θέλει να τακτοποιήσει η.χ. του διαμερίσματος β στο οποίο και μένει. Ανήκει όμως στην εφορία του δήμου α. Εγω θεωρώ ότι για την εφορία 1η κατοικία είναι το ακίνητο στον δήμο α και τον η.χ του β τον χαρακτήριζω αλλης κατοικίας?Είναι ορθό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δε νομίζω ότι είναι σωστό. Δεν έχει σημασία σε ποια ΔΟΥ ανήκει ο πελάτης σου. Μπορεί να αλλάξει 10 ΔΟΥ κάποιος επαγγελματίας λόγω μεταφοράς της έδρας του. Ο αδερφός μου για παράδειγμα αν και μένει στο ίδιο κτίριο με εμένα, υπάγεται σε διαφορετική ΔΟΥ από μένα, γιατί έχει έδρα σαν ελ. επαγγελματίας σε άλλη ΔΟΥ. Η κατοικία του παραμένει Α' κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές είναι λογικό, αλλά όταν δεν πρόκειται για έδρα αλλά για δύο ιδιοκτησίες τότε πως διαχωρίζεται ποια είναι η πρώτη? Γιατί ρωτάω τους πελάτες ποια είναι η πρώτη τους κατοικία και οι ίδιοι δεν γνωρίζουν την έννοια του όρου.

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου έχει στην ιδιοκτησία του δυο διαμερίσματα στον δήμο ά και β της αττικής. Θέλει να τακτοποιήσει η.χ. του διαμερίσματος β στο οποίο και μένει. Ανήκει όμως στην εφορία του δήμου α. Εγω θεωρώ ότι για την εφορία 1η κατοικία είναι το ακίνητο στον δήμο α και τον η.χ του β τον χαρακτήριζω αλλης κατοικίας?Είναι ορθό?

 

Προφανως και μπερδευεις τον ορο Α΄κατοικια με αυτον της ΚΥΡΙΑΣ κατοικιας.Αλλο το ενα, αλλο το αλλο...

 

Το πιο σωστο παντως θα ηταν οπως εχουμε ξαναπει, η εκτπωση στο προστιμο να αφορουσε την κυρια και οχι την Α΄κατοικια...

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία μου είπαν ότι 1η κατοικία είναι αυτή που παίρνει απαλλαγή από φόρο και ότι φαίνεται μόνο στο συμβόλαιο. Στην πολεοδομία μου είπαν να χαρακτηρίσω 1η κατοικία αυτή στην οποία διαμενουν.Εσείς με ποια λογική χαρακτηρίζεται την κατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.