Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων για αγρότες


Dimi12

Recommended Posts

Η όλη ιστορία με τα Φ/Β είναι εμπαιγμός.

 

Τι άνοιξαν τις αιτήσεις χωρίς να ξέρουν ποιο είναι το περιθώριο?

 

Για να μην καταλήξω στο: Από που και ως που οι αγρότες προτεραιότητα?

 

Και να κλέισω με: Έχουν συναίσθηση οι 10.000 αγρότες που ετοιμάζουν αίτηση πόσα χρήματα απαιτούνται? Τι επιτόκια παίζουν? Αν "βγαίνει" η επένδυση με 8% leasing που δίνει η Αγροτική?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ συνάδελφε, στο κάτω κάτω και πριν ένας αγρότης αν είχε χρήματα μπορούσε σαν επενδυτής να καταθέσει φάκελο για φ/β πάρκο σε δικό του γήπεδο είτε σε κάποιο το οποίο θα νοικιαζε, αλλά όχι να έχουν ειδική προταιρεότητα ? Οι έμποροι που βάζουν λουκέτο π.χ. γιατί να μην έχουν προταιρεότητα στις αιτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πραγματικά να ακούω συναδέλφους μηχανικούς να εκφράζονται με αυτό τον τρόπο...και η ευαισθησία μου δεν έχει να κάνει με το οτι ο πατεράς μου είναι αγρότης αλλά ναι έχετε δίκιο ρε παιδιά!γιατι πως να καταλάβουν οι αγρότες τα χρήματα που απαιτούνται?μόνο κάποιοι σαν και εσάς ίσως τα καταφέρουν!και για το επιτόκιο,πιστέυω πως δεν έχουν ακούσει κάν ποτέ ξανά τη λέξη!για να λύσω και την απορία του συναδέλφου που αναρρωτιέται γιατί οι αγρότες και οχι οι έμποροι..για έναν πολύ απλό λόγο,έχεις αναρρωτηθεί πόσο χρεωμένος μπορεί να είναι ένας βαμβακοπαραγωγός ή ενας καπνοπαραγωγός σε σχέση με ένα έμπορο?οποιασδήποτε κατηγορίας?αν το σκεφτείς και βγάλεις άκρη θα πάρεις την απάντησή σου απο μόνος σου.Συν του ότι η Ελλάδα είναι αγροτική χώρα,ήταν μάλλον ,τουλάχιστον παραδοσιακά και ο σχεδιασμός έχει να κάνει με τον πρωτογενή τομέα,νομίζω!Ας μη το πάμε παραπέρα,είπαμε αν μπορούμε να βοηθηθούμε εδώ να βγάλουμε άκρη σε αυτό το χάος που ανοίγεται μπροστά μας...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Icecut συμφωνώ εν μέρη σε όσα αναφέρεις, απλά το κράτος προώθησε λίγο άτσαλα τα αγροτικά Φ/Β και ουσιαστικά τους έσπρωξε για άλλη μια φορά σε απατεώνες καθώς και στους συναιτερισμούς όπου το παιχνίδι δεν είναι και πολύ καθαρό.

Σαφώς και ξέρουν για τα επιτόκια οι άνθωποι απλά αυτό που δεν έχουν κατανοήσει είναι η πολυπλοκότητα ένος τεχνικού εργου καθώς και το ότι με 5κ εισόδημα το χρόνο δεν μπορείς να κάνεις επένδυση των 300κ (και βέβαια αυτό δεν ισχύει για όλους)

Δεν μπορείς να ανοίγεις την όρεξη σε 500.000 άτομα και τελικά να γίνεται απένδυση απο 2000 άτομα, ξεκινάς κοινωνικές αναταραχές

 

Δεν νομίζω ότι οι συνάδελφοι παραπάνω τα έχουν με τους αγρότες αλλά με το κράτος μας:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία λογική στην επίθεση απο τους παραπάνω συναδέλφους.Το κράτος στην ουσία καλό πήγε να κάνει,απλά όπως πάντα υπάρχουν οι καλοθελητές οι οποιοι να βοηθήσουν πάνε με το αζημίωτο εις βάρος πάντα των αδυνάτων.Στην προκειμένη οι αδύναμοι είναι οι αγρότες όχι για άλλο λόγο αλλα γιατί ειναι πολύ έυκολο να καθοδηγηθούν καθώς δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση αλλά και τεχνογνωσία,απο κανέναν πόσο μάλλον απο τους ίδιους.Επίσης νομίζω οτι κάπου κάνεις λάθος όταν μιλάς για 5κ εισόδημα για επένδυση 300κ...νομίζω οτι πρέπει να είναι 50κ τουλάχιστον.Εκτός αν μιλάς για την περίπτωση στεγών που είναι 30-35κ επένδυση και σου αποδίδει περι τα 5κ καθαρά αν αφαιρεσεις κόστη συντήρησης λειτουργικά έξοδα κ.α.Και για να κλείσει το θέμα με την αγροτική που ανέφερε κάποιος πρίν απο εμένα,υπάρχει και χρηματοδοτικό απο την Πειραιώς με επιτοκιο 3.49(euribor+3%) και 6% για περιπτώσεις που γίνεται μόνο εκχώρηση της σύμβασης με το ΔΕΣΜΗΕ.Σε αυτή την περίπτωση βγαίνει η επένδυση?Εκτός αν κάνουμε διαφήμιση μόνο στην ΑΤΕ Leasing ...

Link to comment
Share on other sites

τα 5κ είναι τα εκαθαριστικά πολλών αγροτών απο αυτά που εχω δει

 

Με την ΓΗ Υψηλής παραγωγικότητας τι γίνεται

πάμε με βάση το Δ.Τ του ΥΠΕΚΑ ή κάτι άλλο?

Αν για ΕΜΚ απαιταίται γνωστοποίηση τι γίνεται με δασαρχεία αρχαιολογίες κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το 5κ ,εγω το μπέρδεψα...τέσπα,το θεμα είναι οτι με την 3η της ανακοίνωση η ΔΕΗ μας αφήνει εκτός προγράμματος επομένως εγκαταλείπουμε την ιδέα όσοι βρισκόμαστε σε ΜΔΝ...κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι?Στην αιτηση για τη ΔΕΗ υποβαλλουμε και υπευθηνη δηλωση που περιγραφουμε οτι ο σταθμος εξαιρειται απο εκδοση αποφασης ΕΠΟ και οτι το αγροτεμαχιο χαρακτηριζεται ή οχι ως αγροτικη γη υψηλης παραγωγικοτητας.Σωστα?

Αυτες τις αποφασεις πρεπει να τις εχουμε παρει απο πριν ή τις παιρνουμε μετα την καταθεση του φακελου στη ΔΕΗ?

Ποσο καιρο κανουν να βγουν αυτες οι αποφασεις?

Link to comment
Share on other sites

Τις παίρνεις πολύ μετα την κατάθεση φακέλου στη ΔΕΗ.Απο ότι μου έχουν πέι εμένα,οι 2 μήνες είναι μίνιμουμ χρονος αναμονής!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.