Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιδράσεις κατοίκων στην εγκατάσταση φωτοβολταϊκών


vrossetos

Recommended Posts

Φίλε tsak1

 

Δεν είμαι φανατικός περιβαλλοντολόγος.Μάλιστα,είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι όλη αυτή η αγορά της ''πράσινης ανάπτυξης'' είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΦΙΑΣΚΟ που βασίστηκε εσκεμμένα σε μαγειρεμένα στοιχεία (ο Al Gore π.χ. είναι ένα από τα καθάρματα που διοργάνωσε ολόκληρη καμπάνια χρηματοδοτούμενος από συμφέροντα του κλάδου των ΑΠΕ).Όλη αυτή η ιστορία με τα αέρια του θερμοκηπίου βασίζεται στη ΓΕΝΝΗΣΗ μιας νέας αγοράς,όπως και πριν από 30 χρόνια υπήρχε η γέννηση μιας νέας αγοράς για την τρύπα του όζοντος.

 

ΔΕΝ είναι θεωρία συνομωσίας,όλη η αγορά των ΑΠΕ είναι ένα Φ=Ι=Α=Σ=Κ=Ο.

 

ΌΜΩΣ

 

Το φιάσκο το κατάπιαν αμάσητο (άλλο που δεν θέλανε) οι κυβερνήσεις και πρώτα με το Κιότο κ στη συνέχεια με το τριπλό 20άρι έχουν ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΣΕΙ την επιτάχυνση της ανάτπυξης και την καταβολή ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ποσών που απαιτούνται γι' αυτή.Αυτή τη στιγμή αυτό το κόστος ΜΕΤΑΚΥΛΙΕΤΑΙ στον κοσμάκη,ενώ είναι κρατική ευθύνη η προμήθεια βασικών αγαθών,όπως το ηλεκτρικό ρεύμα.Επομένως,θα πληρώσουμε που θα πληρώσουμε,ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΡΩΜΟΓΙΔΑ που σηκώνουν το πανό δεν έχουν ιδέα τί τρέχει,κ αν έχουν,τότε θεωρούν ότι αυτά τα βλήματα δεν τ' αγγίζει τίποτα.

 

Κλασσική νεοελληνική αντίληψη του βρεττανικού ''not in my backyard''.

 

Συμφωνώ λοιπόν στον προβληματισμό σου,από την άλλη έχω τριγύρω μου ανενημέρωτους συναδέλφους που δεν έχουν κατανοήσει το ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ και το κόστος που έρχεται............

 

Δεν είναι κινδυνολογία,μετά το 2020 θα ψάχνουμε τρόπους να παράγουμε ενέργεια ακόμα κ από την αναπνοή μας.........ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ,ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ.Ειναι ήδη υπογεγραμμένο κ ορίζεται Ξ=Ε=Κ=Α=Θ=Α=Ρ=Α.

 

Θες να ακούσεις κ το πιό μέτριο σενάριο?

 

Μέχρι το 2020,θα πρέπει ΟΛΕΣ οι κατοικίες της Ελλάδος να πέσουν στις 50 KWh / τ.μ./ έτος!!!!!Ξεκίνησε με τις ενεργειακές επιθεωρήσεις,θα συνεχιστεί δεσμευτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενδεικτικά και όχι περιοριστικά:

 

1.Κλιμακούμενα πρόστιμα μη συμμόρφωσης ανά έτος μή συμμόρφωσης επ' άπειρον.(μέχρι το έτος συμμόρφωσης,αυτά με την ισχύουσα νομοθεσία)Αυτά προφανώς μετακυλούνται στον καταναλωτή.Μια πρόχειρη εκτίμηση είναι ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ του κόστους κατανάλωσης της ηλεκτρικής ενέργειας,αλλά επισημαίνω ότι στο συνέδριο που παρακολούθησα αυτό είναι ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

 

2.Υποχρέωση αγοράς δικαιωμάτων εκπομπής αερίων θερμοκηπίου από χώρες με πλεόνασμα.

 

3.Υποχρέωση αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας από ΑΠΕ από χώρες με πλεόνασμα που έχουν αποδεχτεί το 20-20-20.

 

4.Έντοκη επιστροφή χρηματοδοτήσεων σχετιζόμενων με την ανάτπυξη των ΑΠΕ που έχουν αποδεχτεί το 20-20-20.

 

5.Επιβολή συμμόρφωσης του Ελληνικού Δημοσίου στην απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας των ΑΠΕ και στη διαδικασία αδειοδότησης της ηλεκτροπαραγωγής.(μέχρι σήμερα βασιλεύει η ΡΑΕ και το ηλίθιο και καθαρά κερδοσκοπικό χωροταξικό των ΑΠΕ)

 

6.Λαϊκό κλύσμα στους πιθηκανθρώπους κάτοικους της Ελλάδας (δεν συμφωνώ,αλλά ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ).

 

7.Υποχρέωση ενεργειακής αυτονομίας νέων κτιρίων!!!!!!!!!Άρα άρνηση της ΔΕΗ να ηλεκτροδοτήσει νέα ακίνητα ΜΗ αυτόνομα για να ρίξει τις απαιτήσεις προς επίτευξη του στόχου.Διότι,όσο αυξάνονται οι απαιτήσεις κατανάλωσης,τόσο αυξάνεται κ το απόλυτο νούμερο των TWh ΑΠΕ που απαιτούνται για το ένα 20άρι.

 

8.Απαγορευτικά τέλη κυκλοφορίας αυτοκινήτων,έτσι ώστε να μειωθεί η κυκλοφορία προς επίτευξη του στόχου,τουλάχιστον για το ένα 20άρι.Για τα άλλα 2 βλέπε παραπάνω.

 

9.Ελευθερία κυβερνητικών αποφάσεων και πρωτοβουλιών προς επίτευξη του στόχου.Μια ιδέα την πήρατε από το ΔΝΤ.............

Για περισσότερες πληροφορίες ζητήστε από το Χάρη να ανοίξει το φόρουμ του για να κατεβάσετε ΤΑ ΠΑΝΤΑ σχετικά με το θέμα.Τα είχα ανεβάσει εκεί,δεν παίζει περίπτωση να τα ξαναανεβάσω.

 

Συνοψίζοντας,επικροτώ τον **** ''χωριανό'' που υπερασπίζεται μέχρι τελευταίας ρανίδας του αίματός του τον ''κάμπο'' του.Το 2020 που θα φάει το κλυσματάκι του κ αυτός,να δεις για πόσο το βουλώνει........ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΟΥΜΕ.

 

Παρατήρηση: Να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον κανόνα υπ' αριθμό 7.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τις μελέτες απο το χωριό καταγωγής μου λόγω πολλών γνωριμιών που υπήρχαν απο γονείς συγγενείς κλπ. Οταν είχα πάει για απογευματινή μπυρίτσα στο καφενείο του χωριού και "βγήκε βρώμα" οτι είμαι αυτός με τους καθρέφτες που βγάζουνε το ρεύμα όλοι πλάκωσανε και κερνάγανε μπύρες και γώ έφυγα με τα δικαιολογητικά 10 ατόμων παραμάσχαλα 5 μέρες μετά...

 

Ασε τους λοιπούς να γράφουνε πανώ... Όλοι την κονόμα χωρίς κόπο θέλουνε... Σιγά μη θέλουνε να υπερασπιστούνε τον κάμπο, αφου και που τον έχουνε δεν τον καλλιεργούν με εξαίρεση λίγους ανθρώπους που και αυτοί είναι μεγάλοι σε ηλικία...

Link to comment
Share on other sites

1. Πολύ πρόχειρη σκέψη. Το ερώτημα είναι πόσο κοστίζει στη ΔΕΗ η παραγωγή της kWh. Είναι πολύ παραπάνω από 12c , αλλά την πουλάει ως κοινωνικό αγαθό φθηνά.

 

2. Απ' τη μια σωστό αλλά από την άλλη δεν είναι άσχημα να δουλεύουν Έλληνες κατασκευαστές και μηχανικοί σε εταιρίες ξένες με έδρα εδώ. Έχουμε και κάτι ψιλά σε βιομηχανία σιγά σιγά. Και ποια είναι οι αντιπρόταση; Να παράγουμε ρεύμα από φέτα, τσίπουρο και μαστίχα;

 

3. Κάνεις λάθος

 

 

Καλές οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας δεν λέω, αλλά αναρωτιέμαι:

 

1. Οταν η ΔΕΗ αγοράζει την κιλοβατώρα 55 λεπτά και την πουλάει 12, από ποιον θα βγάλει τη ζημιά;

 

2. Οταν ο σχετικός εξοπλισμός είναι κατά 99% εισαγόμενος, ποιός κερδίζει από την εξαγωγή συναλλάγματος;

 

3. Οταν με το καλό γεμίσουν οι κάμποι καθρεφτάκια, πού στο καλό θα φυτέψουμε τα λάχανα; Και μη μου πείτε ότι υπάρχει περιορισμός στο ποσοστό καλλιεργήσιμης γης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιατί μέχρι στιγμής δεν είδα κάποιον έλεγχο σ' αυτό το θέμα (μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Συμφωνώ λοιπόν με το πανώ, που πιστεύω απευθύνεται στους νομοθέτες και όχι σ' όποιον θέλει να εκμεταλευτεί το νόμο για να κερδίσει. Αυτός καλά κάνει. Για τις προθέσεις των διοικούντων όμως πόσο σίγουροι είστε ότι είναι αγνές; Εγώ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό που λοίπει στην χώρα μας είναι ο χωροταξικός σχεδιασμός αφού υπάρχει έλλειψη των εργαλείων που το συνοδεύουν Δεν είμαι εναντίον των επενδύσεων σε ήπιες μορφής ενέργειας (φωτοβολταικά η ανεμογενήτριες) Εδώ στην περιοχή μου υπάρχουν πολλά αιολικά πάρκα , έχω ακούσει λοιπόν απίθανα πράγματα όπως ότι θα απογειωθεί η περιοχή σαν ελικόπτερο από τις Α/Γ Ομως αυτό που φοβάμαι είναι η εγκατέλειψη ακόμα περισσότερο της γεωργικής απασχόλησης καθώς και της κτηνοτροφίας Θα πρέπει να υπάρχει ορθολογική ανάπτυξη όλων των τομέων της οικονομίας , αλλά δυστυχώς μας θέλουν γκαρσόνια και υπαλλήλους από την ευρωπαική ένωση με ότι συνεπάγεται αυτό Θέλω να δω ανάπτυξη που θα κράτήσει τον κόσμο στην περιφέρεια και θα φέρει πίσω και άλλο κόσμο και αυτά που ακούω και βλέπω δεν με πείθουν

Link to comment
Share on other sites

@vrossetos : είμαι έτοιμος τέλος Αυγούστου για μπύρες στο χωριό ... κινδυνεύουμε πολύ από τις αντιδράσεις ή υπερισχύουν οι υπέρμαχοι των ΦΒ; :P

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν μπορούμε σε forum μηχανικών να λέμε ότι θέλουμε. Τα Φ/Β (σχεδόν) απαγορεύονται να μπαίνουν σε γη υψηλής παραγωγικότητας. Που σημαίνει πως πάντα θα υπάρχει χώρος για τα "λάχανα". Όσο για το που βρίσκει τα λεφτά η ΔΕΗ, δεν έχετε ακούσει ποτέ για το "τέλος ΑΠΕ"; Όσο για τον εξοπλισμό που είναι 99% ξενόφερτος, συγνώμη αλλά στην Ελλάδα τι ΔΕΝ είναι ξενόφερτο;

 

Τα Φ/Β αυτή τη στιγμή συνδυάζουν τρομερά πλεονεκτήματα πχ δεν ρυπαίνουν, προλαμβάνουν ρύπους, ανακυκλώνονται, δεν είναι ΜΟΝΙΜΕΣ εγκαταστάσεις, βελτιώνουν την ποιότητα του ρεύματος, έχουν πραγματικά καλή απόδοση σε σχέση με το κόστος κτλ

 

Από τα λίγα χρόνια που ασχολούμαι με αυτά, η μόνη έντονη αρνητική στάση εναντίων τους ήταν

1 από άσχετους που απλά ψάχνουν κάτι για να τσακωθούν ή να εμποδίσουν οτιδήποτε δεν είναι "πατροπαράδοτο"

2 από "συνάδελφους" που επειδή δεν ήξεραν το αντικείμενο, το έθαβαν προς χάριν πιο προσιτών σε αυτούς επενδύσεων ("να σου βάλω μία τρίοδη στη θέρμανση, εκεί να δεις εξοικονόμηση χρήματος", έγινε μπροστά στα μάτια μου και μόνο δεν τον έφτυσα τον ΜΜ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.