Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχουν ιδιαιτερότητες στην τοποθέτηση φωτοβολταϊκών;


corsakias

Recommended Posts

Αναρωτιεμαι τι το ιδιαιτερο πρέπει να γνωρίζει καποιος για να τοποθετησει φωτοβολταικα, εφοσον φυσικα είναι ηλεκτρολογος μηχανικος-εγκαταστατης κλπ...

Φανταζομαι αν εχει καποιος όλα τα εξαρτηματα-μηχανισμοι αν εχει καποια εμπειρια απο ηλεκτρολογια/μηχανολογια απο βιομηχανια αλλά και απο ηλεκτρικες εγκαταστασεις δεν θα είναι δύκσολο να τα τοποθετησει μονος του. Θα λείπει φυσικα η πιστοποιηση, αλλα απο δουλεια δεν νομιζω να εχει κατι το παραξενο.

Δεν εχω δει καποια εγκατασταση απο κοντα ούτε στη φαση κατασκευης αλλά με αυτα που βλέπω ολοκληρωμενα δεν μου φαινεται κάτι το ιδιαιτερο, μιας και προσωπικα εχω δουλεψει τοσο σε ηλεκτρικε εγκαταστασεις αλλα και σε βιομηχανια με Plc, inverters κλπ.

 

κανεις δεν εχει δει λη γνωριζει κατι σχετικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάθε τι έχει και τα μυστικά και τους κινδύνους του.

 

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό στα Φ/Β είναι ο κίνδυνος ηλεκτροπληξίας. Κάποιος που δεν ξέρει μπορεί να νομίζει πως όταν το σύστημα είναι εκτός δικτύου ΔΕΗ ενώ στην πράξη ΟΛΕΣ τις μέρες το δίκτυο είναι υπό τάση τόσο ΠΡΙΝ όσο και ΜΕΤΑ την σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι τι το ιδιαιτερο πρέπει να γνωρίζει καποιος για να τοποθετησει φωτοβολταικα, εφοσον φυσικα είναι ηλεκτρολογος μηχανικος-εγκαταστατης κλπ...

Φανταζομαι αν εχει καποιος όλα τα εξαρτηματα-μηχανισμοι αν εχει καποια εμπειρια απο ηλεκτρολογια/μηχανολογια απο βιομηχανια αλλά και απο ηλεκτρικες εγκαταστασεις δεν θα είναι δύκσολο να τα τοποθετησει μονος του. Θα λείπει φυσικα η πιστοποιηση, αλλα απο δουλεια δεν νομιζω να εχει κατι το παραξενο.

Δεν εχω δει καποια εγκατασταση απο κοντα ούτε στη φαση κατασκευης αλλά με αυτα που βλέπω ολοκληρωμενα δεν μου φαινεται κάτι το ιδιαιτερο, μιας και προσωπικα εχω δουλεψει τοσο σε ηλεκτρικε εγκαταστασεις αλλα και σε βιομηχανια με Plc, inverters κλπ.

 

κανεις δεν εχει δει λη γνωριζει κατι σχετικο?

 

Ακριβώς έτσι είναι και ας λένε οι διάφοροι στην αγορα τις σοφιστίες τους. Ενας έμπειρος ηλεκτρολόγος στις κατασκευές που θα κάτσει να μελετήσει λίγο τα manaul των συνδέσεων κλπ, μια χαρά μπορεί να τα τοποθετήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος θα υπογράψει π.χ. την υπεύθυνη δήλωση του εγκαταστάτη, σφραγισμένη από Δ.Ο.Υ. και όλα τα σχετικά, για τη σύνδεση με τη ΔΕΗ;

 

Δεν είναι μόνο η ηλεκτροπληξία ή οι ηλεκτρολογικές συνδέσεις, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτές οι εγκαταστάσεις οι επενδυτικά μοντέλα των 20 και 25 χρόνων.

Ούτε και η αγορά των φ/β είναι μία λαϊκή αγορά, που ο καθένας πουλάει την πραμάτια από τους κήπους του.

Link to comment
Share on other sites

Corsakias, δεν έχω μπλέξει με ανάλογο έργο. Αυτό τον καιρό όμως παρακολουθώ ένα που γίνεται. Δεν υπάρχει κάτι δύσκολο, απλά υπάρχουν κάποια θεματάκια που πρέπει να μελετηθούν, όπως σε κάθε εγκατάσταση.

 

Από συνδεσμολογία πάντως πιστεύω ότι έχεις μπλέξει με πολύ πιο δύσκολες. Απλή διανομή ή μάλον "μάζεμα" έχουν τα φωτοβολταικά. Η πλάκα είναι ότι οι πίνακες ΑC έχουν τάση και από τις δυο μεριές. Ποια να θεωρήσεις είσοδο και ποια έξοδο...

 

Με την επιφύλαξη της άγνοιάς μου φυσικά, όπως είπα δεν είχα ποτέ σε βάθος επαφή με τέτοιο έργο.

 

Edit:

Δεν είναι μόνο η ηλεκτροπληξία ή οι ηλεκτρολογικές συνδέσεις, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτές οι εγκαταστάσεις οι επενδυτικά μοντέλα των 20 και 25 χρόνων.

Εντάξει, δεν είναι οι μόνες εγκαταστάσεις που φτιάχνονται με αυτή τη λογική.
Link to comment
Share on other sites

Είναι οι μόνες εγκαταστάσεις που σε ενδιαφέρει τόσο η ακρίβεια (ή έστω πρέπει να σ ενδιαφέρει) εκτός απ' την ασφάλεια σε βάθος 25ετίας. Δεν υπάρχει άλλη ηλεκτρολογική εγκατάσταση - επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Νομίζω ότι η αρχική ερώτηση ήταν για το καθαρά τεχνικό κομμάτι της εγκατάστασης. Κι εκεί δεν νομίζω να αντιμετωπίσει πρόβλημα κανείς ηλεκτρολόγος με εμπειρία και σύννεση στην εργασία του.

Προσωπικά έχω δει ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη που στο πρώτο του ΦΒ είχε το μηχανικό από πάνω του και μετά παρέδωσε με την ομάδα των τεχνικών του, ένα πάρκο 100 kW άρτιο σε όλα του ! Πιστεύω ότι στο 2ο πάρκο θα αναλάβει ΣΧΕΔΟΝ όλη την εργασία μόνος του.

Τη χαρτούρα μπορεί να την αναλάβει ο μηχανικός του έργου, όχι ο τεχνίτης εγκαταστάτης. Βέβαια το καλύτερο είναι ο εγκαταστάτης να είναι ο ίδιος ο μηχανικός.... αν δεν θέλει να λερώσει λίγο τα γόνατα του :???:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.