Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Έχω ένα λίγο κουλό πρόβλημα: έχω καταθέσει μέσω λογαριασμού σε εταιρία για 3 προγράμματα ένα ποσό Α, σύμφωνα με τις τιμές που μου είχαν πει. Το θέμα είναι πως μου είπαν για κάτι εκπτώσεις για κατάθεση σε λογαριασμό επί των ποσών του καταλόγου. Εγώ έκανα τον υπολογισμό και τους έστειλα το ποσό. Όλα καλά, μου έστειλαν τα προγράμματα.

Το πρόβλημα είναι πως κάπου στον υπολογισμό των ποσοστών εμένα μου βγήκε 0,01€ λιγότερο από αυτά που βγήκαν στα τιμολόγια. Τώρα, όταν πάω να περάσω το αποδεικτικό κατάθεσης μου λέει πως πως δεν συμπληρώνεται το σύνολο του ποσού των τιμολογίων! Τόμπολα!

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ίδιο πρόβλημα με το 0,01€ αντιμετωπίζω και εγώ!! Απλά στο ένα τιμολόγιο του προμηθευτή έβαλα στην δαπάνη αγοράς το ποσό του προγράμματος και στην τιμή του τιμολογίου +0,01€ και έκλεισα την διαφορά με κατάθεση 0,01€ μετρητά -> τράπεζα ταμείο προμηθευτή και αριθμό κατάθεσης τον αριθμό της εξοφλητικής απόδειξης. Απλά για να κλείσουν οι πληρωμές με τα τιμολόγια και από ότι το έψαξα λιγάκι στην τράπεζα και σε εταιρίες που ετοιμάζουν φακέλους (όχι για ελευθέρους επαγγελματίες) μου είπαν ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα

 

όσοι έχετε κάνει κατάθεση στην εθνική τράπεζα στον αριθμό παραστατικού τι γράψατε? το Α/Α παραστατικού (εμένα γράφει 10, λίγο δεν φαίνεται μόνο αυτό??) η συμπεριλάβετε και όλα τα υπόλοιπα αριθμός υποκαταστήματος, αρχικά ταμία, αριθμός συναλλαγής κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Τελικά το κείμενο της Υπεύθυνης δήλωσης του άρθρου 8 του Ν.1599/1986 είναι αυτό:

 

• Τα στοιχεία και δικαιολογητικά που συμπληρώθηκαν στο Έντυπο Υποβολής Πρότασης είναι αληθή.

• Σύμφωνα με τα προσκομισθέντα δικαιολογητικά και με τα οριζόμενα στο σημείο 3 του Παραρτήματος Γ του Ενημερωτικού Οδηγού ΕΣΠΑ 2007-2013 Ελευθέρων Επαγγελματιών, η επιχείρηση λειτουργεί νόμιμα και ασκώ το συγκεκριμένο επάγγελμα νόμιμα.

• Η πρόταση δεν έχει ενισχυθεί και σε περίπτωση υπαγωγής της δεν θα ενισχυθεί από άλλο Εθνικό ή Κοινοτικό Πρόγραμμα για την υλοποίηση της ίδιας πρότασης ή τμήματος αυτής.

• Η ενίσχυση που θα λάβει η επιχείρηση βάσει της παρούσας προκήρυξης, αθροιζόμενη με οποιαδήποτε άλλη ενίσχυση ήσσονος σημασίας (de minimis) έχει λάβει ή θα λάβει η επιχείρηση (καθώς και οι τυχόν συνδεδεμένες με αυτήν επιχειρήσεις) δεν θα υπερβαίνει συνολικά το ποσό των 200.000 ευρώ για οποιαδήποτε περίοδο 3 οικονομικών ετών.

• Δεν εκκρεμεί εις βάρος της επιχείρησης διαδικασία ανάκτησης παλαιάς κρατικής ενίσχυσης.

• Η επιχείρηση δεν είναι «προβληματική» κατά την έννοια του κανονισμού ήσσονος σημασίας 1998/2006

• Αποδέχομαι τον έλεγχο της πρότασής μου από τον Ε.Φ.Δ. …….. σύμφωνα με τους όρους της προκήρυξης και τις οδηγίες ελέγχου για την υλοποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου και το εύλογο του κόστους των προς ενίσχυση παγίων.

• Αποδέχομαι την επεξεργασία των στοιχείων της Αίτησης και του Εντύπου υποβολής πρότασης και των φορολογικών εντύπων και λοιπών στοιχείων που απαιτήθηκαν για την αξιολόγηση της πρότασης από την Γ.Γ.Π.Σ. και το ΥΠΟΙΑΝ.

• Η επιχορήγηση δεν έχει εκχωρηθεί και δεν πρόκειται να εκχωρηθεί σύμφωνα με τους όρους του προγράμματος.

 

Ή αυτό:

 

• Τα στοιχεία και δικαιολογητικά που συμπληρώθηκαν στο Έντυπο Υποβολής Πρότασης και στην Αίτηση Ελέγχου και προσκομίζονται στον φυσικό φάκελο του ελέγχου είναι αληθή.

• Σύμφωνα με τα προσκομισθέντα δικαιολογητικά ασκώ νόμιμα το συγκεκριμένο επάγγελμα και η ατομική μου επιχείρηση λειτουργεί νόμιμα.

• Η επενδυτική πρόταση δεν έχει ενισχυθεί από άλλο Εθνικό ή Κοινοτικό Πρόγραμμα για την υλοποίηση του ίδιου φυσικού/οικονομικού αντικειμένου ή τμήματος αυτού.

• Η ενίσχυση που θα λάβει η ατομική επιχείρηση βάσει της παρούσας προκήρυξης, αθροιζόμενη με οποιαδήποτε άλλη ενίσχυση ήσσονος σημασίας (de minimis) έχει λάβει ή θα λάβει η ατομική επιχείρηση για άλλο φυσικό/οικονομικό αντικείμενο (καθώς και οι τυχόν συνδεδεμένες με αυτήν επιχειρήσεις) δεν υπερβαίνει συνολικά το ποσό των 200.000 ευρώ για οποιαδήποτε περίοδο 3 συνεχόμενων οικονομικών ετών.

• Δεν εκκρεμεί εις βάρος της ατομικής επιχείρησης καμία διαδικασία ανάκτησης παλαιάς κρατικής ενίσχυσης.

• Η ατομική επιχείρηση δεν είναι «προβληματική» κατά την έννοια του κανονισμού ήσσονος σημασίας 1998/2006

• Αποδέχομαι τον έλεγχο της επενδυτικής πρότασης μου και της αντίστοιχης υλοποίησής της από τον Ε.Φ.Δ. …………………………….. σύμφωνα με τους όρους της προκήρυξης και τις οδηγίες ελέγχου για την υλοποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου και το εύλογο του κόστους των προς ενίσχυση παγίων.

• Αποδέχομαι την επεξεργασία των στοιχείων της Αίτησης και του Εντύπου υποβολής πρότασης και των φορολογικών εντύπων και λοιπών στοιχείων που απαιτήθηκαν για την αξιολόγηση της πρότασης από την Γ.Γ.Π.Σ. και το ΥΠΟΙΑΝ.

• Η δημόσια επιχορήγηση που αναλογεί στην ατομική επιχείρηση ΔΕΝ έχει εκχωρηθεί σε κανένα φυσικό ή νομικό πρόσωπο.

 

Και σε ποιόν απευθύνεται (ΠΡΟΣ) το ΥΠΟΙΟ, τον Ε.Φ.Δ., τον ssouanis;) ;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα τρελό τιμολόγιο. 2 τεμάχια των 100,12 ευρώ έκαστο είχαν συνολική τιμή 200,23. Και ήταν μηχανογραφημένο το τιμολόγιο. Μάλλον στο συστημά τους με τις εκπτώσεις βγαίνει 100,115. Στρογγυλοποιημένο φαίνεται 100,12 αλλά στο σύνολο βγαίνει η κανονική τιμή. Επειδή τα 2 τεμάχια ήταν για διαφορετικά σημεία της πρότασης έβαλα το 1 με 100,12 και το άλλο με 100,11. Δεν νομίζω ότι θα δώσει κανείς σημασία στο 0.01.

 

Τα τιμολόγια κανονικά τα δίνουμε τώρα σε φωτοτυπίες. Κατά την εκταμίευση πάμε τα πρωτότυπα και τα σφραγίζουν. Δεν τα σφραγίζουν τώρα γιατί αν κάτι κοπεί θα μπορεί να μπει σε μια μελλοντική επιδότηση.

 

@Sakis07

Εγώ έδωσα την δεύτερη. Στο ΠΡΟΣ αυτός στην τράπεζα έβαλε την τράπεζα(ΕΦΔ).

Link to comment
Share on other sites

όσοι έχετε κάνει κατάθεση στην εθνική τράπεζα στον αριθμό παραστατικού τι γράψατε? το Α/Α παραστατικού (εμένα γράφει 10, λίγο δεν φαίνεται μόνο αυτό??) η συμπεριλάβετε και όλα τα υπόλοιπα αριθμός υποκαταστήματος, αρχικά ταμία, αριθμός συναλλαγής κλπ?

 

Εμένα στην τράπεζα μου είπαν να βάλω μόνο τον Α/Α παραστατικού και αυτό θα βάλω. Δεν υπάρχει κάτι άλλο πάνω εκεί που να χαρακτηρίζει μονοδιάστατα την τραπεζική πράξη. Επίσης συμπληρώνεις στη φόρμα ημερομηνία και τράπεζα. Ε, αρκετά θα είναι αυτά αφού θα τους πάμε και το αποδεικτικό κατάθεσης.

 

το ίδιο πρόβλημα με το 0,01€ αντιμετωπίζω και εγώ!! Απλά στο ένα τιμολόγιο του προμηθευτή έβαλα στην δαπάνη αγοράς το ποσό του προγράμματος και στην τιμή του τιμολογίου +0,01€ και έκλεισα την διαφορά με κατάθεση 0,01€ μετρητά -> τράπεζα ταμείο προμηθευτή και αριθμό κατάθεσης τον αριθμό της εξοφλητικής απόδειξης. Απλά για να κλείσουν οι πληρωμές με τα τιμολόγια και από ότι το έψαξα λιγάκι στην τράπεζα και σε εταιρίες που ετοιμάζουν φακέλους (όχι για ελευθέρους επαγγελματίες) μου είπαν ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα

 

Δεν το κατάλαβα ακριβώς βρε Πάνο. Αύξησες την τιμή του τιμολογίου στην καταχώρηση στη φόρμα ΚΑΙ έκανες κατάθεση συμπληρωματικά 0,01€; Τότε πάλι δε θα συμπληρώνεται σωστά το ποσό.

 

HELP!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια χαζή απορία, καθώς δεν εχω περάσει ποτέ ουτε εξω απο΄το ΙΚΑ....

 

η Εδρα μου ειναι ΠΑγκράτι. Σε ποιο Υποκαταστημα πρέπει να πάω για την σχετική βεβαίωση? Στο Περιφερειακό Αθηνών, ή στο τοπικό Παγκρατίου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Επειδή είμαι λίγο ταγάρι, και δεν είμαι 100% σίγουρος παρά όσα διάβασα εδώ μέσα...

 

στο αίτημα ελέγχου, στο βήμα 3 (στις γνωστές ΝΑΙ/ΟΧΙ ερωτήσεις),

κάποιος που δεν έχει μεταβολές, έχει υλοποιήσει το σύνολο της επένδυσης, δεν έχει αλλάξει έδρα κλπ απαντάει παντού ΝΑΙ;

Έτσι κατάλαβα, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος... :P

 

Ευχαριστώ πολύ!

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

@giostau,

Ναι καλα κατάλαβες, ΑΛΛΑ, θελει προσοχή στο 3.1.7 (Το φυσικό αντικείμενο που υλοποιήθηκε ταυτίζεται ......)

εδω απαντάς ναι ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ έχεις αγορασει ακριβώς τα ίδια πράγματα με αυτά που είχες και στην πρώτη προσφορά όταν είχες κάνει την αίτηση υποβολής πρότασης.

Διαφορετικά αν απο τότε αγορασες εστω και ενα αντικείμενο διαφορετικό απο την αρχική σου προταση τοτε απαντας ΟΧΙ και στις παρατηρησεις αναφερεις λεπτομερειες (τι, πως, γιατι, κλπ κλπ)

Ελπίζω να σε κατατοπίζει αυτο.

 

@Ολους,

Σε συνεχεια του ποστ #237, αναφερω εδω την επισημη απάντηση που πήρα απο το mou ([email protected])

στο ερώτημα μου για την περιπτωση που δεν μπορουν να μας δώσουν οι εμποροι αποδείξεις εισπραξης, και τι βαζουμε ως αριθμο παραστατικου στο βημα 7.

 

ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Εφόσον το τιμολόγιο είναι και απόδειξη πληρωμής και έχει εξοφληθεί με μετρητά , ας δηλώσετε ως παραστατικό τον αριθμό του τιμολογίου.

 

για το πρωτο μου ερωτημα δεν πηρα απαντηση, αν μαθω επανερχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.