Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

φορολογικη ενημεροτητα εβγαλα απο το gsis.gr ηλεκτρονικα γρηγορα και ωραία . Απο το ΙΚΑ μηπως γνωρίζει κανεις αν υπάρχει αντίτοιχη δυνατότητα ?

 

εννοούσα αν υπάρχει δυνατότητα να βγει ηλεκτρονικα η βεβαιωση μη οφειλής .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενική ερώτηση.....

 

Αν αγοράσω πχ 3 προιόντα από έναν προμηθευτή και μου κόψει 3 διαφορετικά τιμολόγια (συνεχόμενης όμως αρίθμησης) τα οποία είναι κάτω των 1500ευρώ το καθένα ξεχωριστά, αλλά αθροιζόμενα είναι >1500ευρώ, απαιτείται η πληρωμή μέσω τραπέζης/επιταγής;

 

 

 

ΥΓ: Για το ΙΚΑ δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα ηλεκτρονικής έκδοσης της βεβαίωσης, αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω πχ 3 προιόντα από έναν προμηθευτή και μου κόψει 3 διαφορετικά τιμολόγια (συνεχόμενης όμως αρίθμησης) τα οποία είναι κάτω των 1500ευρώ το καθένα ξεχωριστά, αλλά αθροιζόμενα είναι >1500ευρώ, απαιτείται η πληρωμή μέσω τραπέζης/επιταγής;

 

'Oχι φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

@thanos32

πηγαίνεις στο ΙΚΑ της γειτονιάς σου με την πρώτη σελίδα από την έναρξη επαγγέλματος (φωτοτυπία), κάνεις μία αίτηση "ασφαλιστική ενημερότητα - μη οφειλή", βγαίνει σε 2 λεπτά και ισχύει για 1 χρόνο.

 

Για να βγάλεις μέσω Internet, πρέπει να είσαι εργοδότης (να έχεις ΑΜΕ).

 

@anka

όχι δε χρειάζεται. Το ποσό των 1500€ είναι για κάθε τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

@thanos32

πηγαίνεις στο ΙΚΑ της γειτονιάς σου με την πρώτη σελίδα από την έναρξη επαγγέλματος (φωτοτυπία), κάνεις μία αίτηση "ασφαλιστική ενημερότητα - μη οφειλή), βγαίνει σε 2 λεπτά και ισχύει για 1 χρόνο.

 

Εγώ απλά πήγα με την ταυτότητα στο ΙΚΑ και συμπλήρωσα εκέι μία αίτηση και την πήρα σε 5 λεπτάκια αλλά για κάθε ενδεχόμενο καλό θα είναι να έχεις και την έναρξη μαζί σου. Απο υπηρεσία σε υπηρεσία δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να σου ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

file cosygatos!

π.χ. έχεις ένα τιμολόγιο 100,00 € και πας να αντιστοιχίσεις μιας απο τις αγορές σου (πρόγραμμα) τοτε σε ρωτάει: αντιστοιχεί ολο το ποσο? εσυ λές οχι αλλά 99,99 €

οπότε στη στήλη έχεις αξία αγοράς 99,99 και δίπλα αξία τιμολογίου 100,00!

 

πηγαίνοντας τώρα στις πληρωμές βάζεις τα 99,99 που έχεις από το αποδεικτικό κατάθεσης και τα υπόλοιπα κάνεις μια νέα εισαγωγή μετρητά 0,01 στον αριθμό πράξης βάζεις τον αριθμό της απόδειξης του προμυθευτή και στο τράπεζα ταμείο προμυθευτή έτσι ια σου κλείσει και η πληρωμή του τιμολογίου 99,99 + 0,01 = 100,00 και θα φαίνεται εξωφλημένο.

 

ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Μπαχαλο με αριθμο εγραφης & σελιδα βιβλιου. Αλλα λεει το InfoESPA αλλα η ΜΟΝΑΔΑ Δ – Ανταγωνισμού και Κρατικών Ενισχύσεων. Διαβάστε την αλληλογραφία με προσοχή

 

Η απαντηση μου στο μηνυμα που ελαβα απο INFOESPA πριν απο λιγο.

 

Σας ευχαριστω για την απαντηση αλλα η ΜΟΝΑΔΑ Δ – Ανταγωνισμού και Κρατικών Ενισχύσεων μου υπεδειξε στον αριθμο εγγραφης να βάλω τον αριθμο της σελιδας. Για το θέμα έχω δυο επικοινωνίες μέσω e-mail στο αρχείο μου. Πλεον τουτου εχω κανει ηδη υποβολη της προτασης και το συστημα δεν δεχεται καμια αλλαγη πλεον. Καλο και ορθοτερο ειναι οι υπηρεσιες να συνεργαζονται μεταξυ τους σε τοσο σοβαρα θεματα και να μην αντικρουει η μια την αλλη.

 

***************

 

Παρακάτω ακολουθεί η επικοινωνία με τη ΜΟΝΑΔΑ Δ – Ανταγωνισμού και Κρατικών Ενισχύσεων

 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΜΟΝΑΔΑ Δ – Ανταγωνισμού και Κρατικών Ενισχύσεων

 

 

ΕΙΔΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ: Βιβλιο Εσόδων Εξόδων

 

ΕΙΔΟΣ ΕΓΡΑΦΗΣ: Βιβλιο Εσόδων Εξόδων

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ίδια με αυτή του Παραστατικού

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Τη σελίδα του βιβλίου

 

ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ: Ο αριθμός της σελίδας του Βιβλίου που έχει καταχωρηθεί το παραστατικό.

 

 

ΜΟΝΑΔΑ Δ – Ανταγωνισμού και Κρατικών Ενισχύσεων

 

Υπουργείο Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας

 

Γενική Γραμματεία Επενδύσεων και Ανάπτυξης

 

Γενική Διεύθυνση Αναπτυξιακού Προγραμματισμού

 

Περιφερειακής Πολιτικής και Επενδύσεων

 

Εθνική Αρχή Συντονισμού

 

Ειδική Υπηρεσία Συντονισμού της Εφαρμογής των Επιχειρησιακών Προγραμμάτων

 

Νίκης 5-7, 10180 Αθήνα

 

Τ:+302103742077 F:+302103742063 e-mail: [email protected]

 

 

 

 

----- Original Message -----

 

From: *******************

 

To: [email protected]

 

Sent: Thursday, August 26, 2010 9:42 PM

 

Subject: FW: Αλλαγή σε σχετικό ερώτημα 19549

 

 

 

Παρακαλώ όπως απαντήσετε στο παρακάτω μήνυμα σχετικά με το βήμα 5 της διαδικασίας ελέγχου του Προγράμματος Ενίσχυσης Ελευθέρων Επαγγελματιών.

 

 

 

Στο Βήμα 5 καλούμαστε να συμπληρώσουμε στοιχεία λογιστικής έγγραφης. Ως Πολιτικός Μηχανικός με βιβλία Β Κατηγόριας συμπληρώνω:

 

 

 

ΕΙΔΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ: Βιβλιο Εσοδων Εξοδων

 

ΕΙΔΟΣ ΕΓΡΑΦΗΣ: Βιβλιο Εσοδων Εξοδων

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ιδια με αυτη του Παραστατικου (ειναι σωστο?)

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ο αυξων αριθμος της γραμμης στη σελιδα του Βιβλιου οπου εχει καταχωρηθει το παραστατικο (δεν υπαρχει τυπωμενος στο βιβλιο, μετραω μονος μου τις γραμμες - ειναι σωστο?)

 

ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ: Ο αριθμος της σελιδας του Βιβλιου που εχει καταχωρηθει το παραστατικο.

 

 

 

Παρακαλώ να με ενημερωσετε αν κανω καπου λάθος.

 

Απάντηση:

 

To helpdesk του Πληροφοριακού Συστήματος Κρατικών Ενισχύσεων είναι αρμόδιο να απαντά σε ερωτήματα τεχνικής φύσεως που άπτονται της λειτουργίας του. Για τα ερωτήματα που μας θέσατε αρμόδιοι να σας απαντήσουν είναι είτε η τράπεζα είτε στο [email protected] Σας ευχαριστούμε

 

Ενέργεια: Απάντηση

Χρήστης: mouadmin

 

 

 

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟ INFOESPA ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ

 

 

 

 

__________ NOD32 5397 (20100825) Information __________

 

This message was checked by NOD32 antivirus system.

http://www.eset.com'>http://www.eset.com

 

 

 

 

 

-----Original Message-----

From: InfoESPA [mailto:[email protected]]

Sent: Thursday, September 09, 2010 12:56 PM

To: **************

Subject: Re: Αλλαγή σε σχετικό ερώτημα 19549

 

 

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την επίσημη ιστοσελίδα για το Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς (ΕΣΠΑ) http://www.espa.gr'>http://www.espa.gr.'>http://www.espa.gr.

 

Ενημέρωση για την εξέλιξη του προγράμματος Ενίσχυση Επιστημόνων / Ελευθέρων Επαγγελματιών παρέχεται μέσα από το http://www.espa.gr με αναρτήσεις ανακοινώσεων στα Νέα του ΕΣΠΑ και στην ιστοσελίδα http://www.ependyseis.gr.

 

 

 

Σχετικά με το ερώτημα που θέσατε για το Πρόγραμμα για την ενίσχυση Επιστημόνων/Ελευθέρων Επαγγελματιών του Υπουργείου Οικονομίας, σας πληροφορούμε τα εξής:

 

 

ΕΙΔΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ: Βιβλίο Εσόδων Εξόδων.

 

ΕΙΔΟΣ ΕΓΡΑΦΗΣ: Βιβλίο Εσόδων Εξόδων.

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Η ημερομηνία καταχώρησης του παραστατικού.

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Αν υπάρχει αύξοντος αριθμός της εγγραφής συμπληρώνετε αυτόν, αλλιώς συμπληρώνετε 0 (μηδέν). Δεν μετράτε μόνος σας τις γραμμές.

 

ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ: Ο αριθμός της σελίδας του Βιβλίου που έχει καταχωρηθεί το παραστατικό.

 

 

 

Πιστεύουμε οι παραπάνω πληροφορίες να σας φανούν χρήσιμες. Θα χαρούμε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας και να σας εξυπηρετήσουμε. Το http://www.espa.gr θα σας ενημερώνει για οτιδήποτε νεότερο προκύπτει.

 

 

 

INFOESPA

 

 

 

----- Original Message -----

 

From: *********************

 

To: [email protected]

 

Sent: Thursday, August 26, 2010 9:42 PM

 

Subject: FW: Αλλαγή σε σχετικό ερώτημα 19549

 

 

 

Παρακαλώ όπως απαντήσετε στο παρακάτω μήνυμα σχετικά με το βήμα 5 της διαδικασίας ελέγχου του Προγράμματος Ενίσχυσης Ελευθέρων Επαγγελματιών.

 

 

 

-----Original Message-----

From: [email protected] [mailto:[email protected]]

Sent: Thursday, August 26, 2010 1:23 PM

To: [email protected]; [email protected]

Subject: Αλλαγή σε σχετικό ερώτημα 19549

Importance: High

 

 

 

Μήνυμα:

 

Το Ερώτημα που υποβάλατε έχει απαντηθεί. Η τελευταία τροποποίηση της απάντησης έγινε στις 26/8/2010 1:23:10 μμ.

 

Κατηγορία: Τεχνικά Θέματα

Περιγραφή του ερωτήματος:

 

Στο Βημα 5 καλουμαστε να συμπληρωσουμε στοιχεια λογιστικης εγγραφης. Ως Πολιτικος Μηχανικος με βιβλια Β Κατηγοριας συμπληρωνω:

 

 

ΕΙΔΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ: Βιβλιο Εσοδων Εξοδων

 

ΕΙΔΟΣ ΕΓΡΑΦΗΣ: Βιβλιο Εσοδων Εξοδων

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ιδια με αυτη του Παραστατικου (ειναι σωστο?)

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ο αυξων αριθμος της γραμμης στη σελιδα του Βιβλιου οπου εχει καταχωρηθει το παραστατικο (δεν υπαρχει τυπωμενος στο βιβλιο, μετραω μονος μου τις γραμμες - ειναι σωστο?)

 

ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ: Ο αριθμος της σελιδας του Βιβλιου που εχει καταχωρηθει το παραστατικο.

 

 

 

Παρακαλώ να με ενημερωσετε αν κανω καπου λάθος.

 

Απάντηση:

 

To helpdesk του Πληροφοριακού Συστήματος Κρατικών Ενισχύσεων είναι αρμόδιο να απαντά σε ερωτήματα τεχνικής φύσεως που άπτονται της λειτουργίας του. Για τα ερωτήματα που μας θέσατε αρμόδιοι να σας απαντήσουν είναι είτε η τράπεζα είτε στο [email protected] Σας ευχαριστούμε

 

Ενέργεια: Απάντηση

Χρήστης: mouadmin

 

 

 

__________ NOD32 5397 (20100825) Information __________

 

This message was checked by NOD32 antivirus system.

http://www.eset.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω διαβάσει όλο το θέμα, αλλά για να βεβαιωθώ, έχω την εξής ερώτηση:

Έχω κάνει αλλαγή μοντέλου στο φορητό υπολογιστή (από sony σε mac). Πέρα από την ερώτηση 3.1.7 και την τεκμηρίωση στο βήμα 3.2.2 στις παρατηρήσεις, μπορώ να αλλάξω με κάποιο τρόπο τον πίνακα στο βήμα 4, όπου εξακολουθεί να αναγράφεται το sony αντί για το mac (γιατί δεν βρίσκω πως)?? Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο βήμα 4 δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα.

 

Θα τους προσκομίσεις:

αρχική προσφορά (sony)

τελική προσφορά (mac)

και τα υπόλοιπα σε τιμολόγια, Δελτίο Αποστολής, κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.