Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Έως 16/9 πρέπει να γίνει και η υποβολή στην τράπεζα ή μόνο η ηλεκτρονική υποβολή;

 

update

Στο ependyseis.gr αναφέρει ότι ο όρος για πληρωμή μέχω 1500 με μετρητά και από εκεί και πάνω με άλλον τρόπο μάλλον ισχύει για αγορές από 1/6 και μετά.

http://www.espa.gr/el/Pages/NewsFS.aspx?item=203

 

"Για την πιστοποίηση του οικονομικού αντικειμένου ισχύουν τα ακόλουθα, τα οποία έχουν εφαρμογή από 01/06/2010: "

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sdim, η ηλεκτρονική υποβολή γίνεται απαραίτητα μέχρι 16/09. Η υποβολή του φυσικού φακέλου μπορεί να γίνει μέχρι 16/11, σύμφωνα με τις νέες διευκρινήσεις του ΕΣΠΑ. Όμως, συνιστώ να γίνει το συντομότερο δυνατό...

 

freecat, όπως έχουμε ξαναπεί, τα παραστατικά από τις τράπεζες δεν τα περνάμε στα βιβλία...άρα δεν συμπληρώνεις τίποτα.

 

Αυτά με τα 1,500 και την απαίτηση για επιταγή ή τραπεζικό λογαριασμό, δεν έχουν να κάνουν μόνο με το ΕΣΠΑ...αναφέρονται στο καινούριο φορολογικό νόμο...ισχύουν δηλαδή για όλες τις συναλλαγές των μηχανικών...εφιστώ την προσοχή σας και παραπέμπω στον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος...

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το παραπάνω ποστ του φίλου ηρακλειδέα, τονιζω ξανά ότι οι υπάλληλοι των τραπεζών είναι εντελώς ανενημέρωτοι σε βαθμό που να γίνονται και επικίνδυνοι.

Όπως έχω ήδη αναφέρει έχω καταθέσει το φυσικό φάκελο από τις 30/8.

Τότε είχα μεγάλη διαμάχη με την υπάλληλο σχετικά με το αν θα πρέπει να της αφήσω τα πρωτότυπα τιμολόγια...με τα πολλά και αφού μάλλον ΔΕΝ θα έπαιρνε τον φάκελλο της τα άφησα.

Χτες επικοινώνησα με ΕΛΛΑΝΕΤ...εξυπηρετικότατοι...και ενημερωμένοι.Με ενημέρωσαν λοιπόν ότι τα τιμολόγια κακώς μου τα κράτησε η υπάλληλος:-x, αυτό που με εξόργισε όμως είναι το γεγονός ότι δεν είχαν παραλάβει ακόμα το φακελλό μου 2 εβδομάδες μετα...

 

Εννοείται ότι επικοινώνησα με την υπάλληλο ..εξακολουθώ να είμαι ευγενικός αλλά με έχει φτιάξει τόσο πολύ με την απάθεια και το θράσσος της που στο τέλος ούτε επιδότηση θα υπολογίσω ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι γιατί με τις Τράπεζες και το φορέα δεν μπορώ να βρω άκρη... Έκανα αγορά ενός λάπτοπ αξίας 2000 ευρώ όταν όμως το παρήγγειλα έδωσα 1000 ευρώ προκαταβολή και ο προμηθευτής μου έδωσε απόδειξη 1000 ευρώ. Επειδή ήταν κάτω των 1500 τα έδωσα μετρητά. Όταν ήρθε το λάπτοπ εξόφλησα το υπόλοιπο ποσό δηλ. άλλα 1000 ευρώ αλλά τα έδωσα πάλι μετρητοίς (δεδομένου πάντα ότι ήταν κάτω των 1500 ευρώ). Επίσης ο προμηθευτής μου έδωσε απόδειξη για τα άλλα 1000 ευρώ και επίσης το τιμολόγιο που όμως γράφει το σύνολο του ποσού γιατι φυσικά δεν έκοψε τιμολόγιο με την προκαταβολή. Συνεπώς έχω ένα τιμολόγιο προσφοράς 2000 και δύο αποδείξεις των 1000 ευρώ μετρητοίς. Επειδή έχω μια δυνατότητα να τροποποιήσω το τιμολόγιο λόγω γνωστού προμηθευτή θέλω σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου πει αν είμαι καλυμένος με τα τα λεφτά που έδωσα μετρητοις - μήπως έπρεπε να έχω κάνει την εξόφληση μέσω τραπέζης δεδομένου ότι το συνολικό ποσό ξεπερνά τα 1500???

Σας παρακαλώ επειδή τα χρονικά περιθώρια στενεύουν οποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει για να ξέρω τι θα κάνω.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε TROUF,

Νομιζω πως τα 1500 που λεμε ως οριο για μετρητα αναφερονται σε ποσο χωρις ΦΠΑ και ΑΝΑ τιμολογιο!!

Επομενως ασχετα με τις αποδειξεις, το τιμολογιο που εχεις ειναι ενα και με ποσο ανω των 1500, οποτε αυτο ειναι ενα θεμα.

Αν οπως λες μπορεις να κανεις κατι λογω γνωστου προμηθευτη τοτε καντο και γρηγορα.

Ακομα και λαθος να εχω, καλυτερα να εισαι καλυμμενος και σιγουρος (καθε τιμολογιο κατω των 1500 χωρις ΦΠΑ).

 

 

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ:

Πριν κανω την υποβολη ηθελα να σας ρωτησω αν συναντησατε το εξης προβλημα.

 

Στην ονλινε αιτηση, στο βημα 5 αφου βαλουμε τα παραστατικα, απο κατω στο χωρο παρατηρησεις, οπως εχουμε πει γραφουμε λεπτομερειες για τις αλλαγες που εχουν γινει.

Παρατηρησα πως ολο το κειμενο που γραφω το παιρνει σε μια γραμμη, δεν αλλαζει να παει απο κατω, ουτε με εντερ.

Και οπως ειναι λογικο μετα απο ενα αριθμο λεξεων δεν δεχεται αλλες στην πρωτη γραμμη.

Επομενως ειναι λιγο περιορισμενα τα πραγματα που μπορω να γραψω εκει (ειδικα για τιμολογια που περιεχουν πολλα αντικειμενα μαζι σε μια αγορα).

Ισχυει και σε σας αυτο, η καποιο κολλημα τρωει ο Browser μου?

 

Μην μπορώντας να γραψω πολλα στη βημα 5 στο πεδιο παρατηρησεις, πηγα και εγραψα τις λεπτομερειες και αιτιολογησεις για τα νεα προιοντα στο βημα 3 παλι στο πεδιο παρατηρησεις 3.2.2 οπου εχει χωρο να γραψεις πολλες γραμμές.

 

Εχει γίνει κατι λαθός?

 

Καλή συνεχεια σε ολους και καλή επιτυχια με την επιχορηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς θα έπρεπε και οι τμηματικές πληρωμές των 1000 Ευρώ να είχαν γίνει με τραπεζικη κατάθεση.

 

Το πρόβλημα είναι ότι θα στο είχε πει ο προμηθευτής σου αλλά υπάρχει διαφορά αυτή τη στιγμή μεταξύ της εφορίας και του ΕΣΠΑ.

Το ΕΣΠΑ έχει όριο τα 1500 Ευρώ ενώ η εφορία τα 3000 Ευρώ.

 

Νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι αυτή τη στιγμή. Ίσως μία ένσταση μετά, με αιτιολογία το παραπάνω.

 

Έκανα αγορά ενός λάπτοπ αξίας 2000 ευρώ όταν όμως το παρήγγειλα έδωσα 1000 ευρώ προκαταβολή και ο προμηθευτής μου έδωσε απόδειξη 1000 ευρώ. Επειδή ήταν κάτω των 1500 τα έδωσα μετρητά. Όταν ήρθε το λάπτοπ εξόφλησα το υπόλοιπο ποσό δηλ. άλλα 1000 ευρώ αλλά τα έδωσα πάλι μετρητοίς (δεδομένου πάντα ότι ήταν κάτω των 1500 ευρώ). Επίσης ο προμηθευτής μου έδωσε απόδειξη για τα άλλα 1000 ευρώ και επίσης το τιμολόγιο που όμως γράφει το σύνολο του ποσού γιατι φυσικά δεν έκοψε τιμολόγιο με την προκαταβολή. Συνεπώς έχω ένα τιμολόγιο προσφοράς 2000 και δύο αποδείξεις των 1000 ευρώ μετρητοίς. Επειδή έχω μια δυνατότητα να τροποποιήσω το τιμολόγιο λόγω γνωστού προμηθευτή θέλω σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου πει αν είμαι καλυμένος με τα τα λεφτά που έδωσα μετρητοις - μήπως έπρεπε να έχω κάνει την εξόφληση μέσω τραπέζης δεδομένου ότι το συνολικό ποσό ξεπερνά τα 1500???

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως εντός 2 μηνών από την ηλεκτρονική υποβολή θα έχει ολοκληρωθεί ο έλεγχος.

 

Αυτό αποκλείεται να τηρηθεί.

 

Αν κάποιος υπέβαλε την αίτηση ηλεκτρονικά στις 16.08 και καταθέσει τον φυσικό φάκελο μέσα στον Οκτώβριο ή Νοέμβριο, πως είναι δυνατό να ελεγχθεί έως τις 16.10 ??

 

Ιδίως με τις συνεχείς προσθήκες που ζητούν αναφορικά με τα δικαιολογητικά.

 

Το θέμα είναι πότε θα τελειώσουμε με τους ελέγχους και πότε θα πάρουμε τα χρήματά μας.

 

Για να μην αναφέρω το ΑΝ θα ξεμεπερδέψουμε ποτέ...

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αν υποθέσουμε ότι όλα πάνε καλά, τι είναι αυτό το αθεώρητο τιμολόγιο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου που πρέπει να εκδώσουμε ? Βέβαια αυτό αργεί πολύύύύ ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.