Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

Καταφερα να μαζεψω σήμερα ολα τα δικαιολογητικά. Εχω όμως το εξης πρόβλημα.:

 

Για ενα τιμολόγιο που πληρώθηκε μετρητοίς, δεν μπορώ να πάρω βεβαίωση εξόφλησης, καθώς ο προμηθευτής έκλεισε, μαζεψε τα μπογαλακια του και εφυγε από την Ελλάδα (FNAC).

 

Ti γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Σημειωτέον πως το τιμολόγιο πάνω εχει σφραγιδακι εξοφλήθη, και σφραγίδα-υπογραφή. Καλύπτομαι?Εχω στείλει και μαιλ στο ΕΣΠΑ, αλλά ακομα αναμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@dvdrip: Έχεις δίκιο, δεν πρέπει να βάλω την εκπρόθεσμη πληρωμή.

 

Η λύση που μου έδωσαν είναι να μην περιλάβω το παραστικό πληρωμής μετά την 16.08.2010 στην ηλεκτρονική αίτηση, παρά μόνο να το αναφέρω στις παρατηρήσεις. Να καταθέσω όμως το παραστατικό στον φυσικό φάκελο.

 

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να μην ληφθεί υπόψη σαν επιδοτούμενο το ποσό το οποίο κατατέθηκε εκπρόθεσμα, αλλά μόνο η προκαταβολή που είχε κατατεθεί πριν την παραλαβή του εξοπλισμού.

 

Αυτό για μένα είναι πολύ καλή είδηση, γιατί και μόνο με την προκαταβολή υπερκαλύπτεται το επιδοτούμενο τμήμα της επένδυσης (η συνολική επένδυση ξεπερνούσε αρκετά το μέγιστο επιδοτούμενο ποσό).:D

 

Ελπίζω και στην πράξη να γίνει όπως μου το περιέγραψαν.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις 2 παραστατικά για την ίδια πληρωμή (την δεύτερη) γιατί δεν καταθέτεις μόνο το εμπρόθεσμο;

 

Επίσης η αλλαγή από 1500 σε 3000 Ευρώ δεν σε βοηθάει; Είναι πάνω από 3000 το τιμολόγιο; (καθαρή αξία)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 2 καταθέσεις σε τραπεζικό λογαριασμό για το ίδιο τιμολόγιο (προκαταβολή και εξόφληση). Η προκαταβολή αντιπροσωπεύει περίπου το 90% της αξίας του τιμολογίου.

 

Η καθαρή αξία του τιμολογίου είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από 3.000 ευρώ. Για την δεύτερη πληρωμή δεν έχω 2 παραστατικά, καθώς ο προμηθευτής δεν ήξερε αν πρέπει να κόψει απόδειξη για το σύνολο του ποσού (μετρητά + τραπεζική κατάθεση) η μόνο για αυτά που είχε πληρωθεί μετρητά και μέχρι να ρωτήσει τον λογιστή του δεν έκοβε το παραστατικό. Επειδή όμως αργούσε πάρα πολύ να το κάνει αυτό τελικά το έψαξα εγώ και εκεί διαπίστωσα ότι δεν επιτρέπεται καν η πληρωμή σε μετρητά...

 

Οπότε του ζήτησα να κάνει μια κατάθεση τα χρήματα που του είχα δώσει στον λογαριασμό του εξ ονόματός μου και να μου στείλει το παραστατικό της τράπεζας (όπως και έγινε). Μέχρι να γίνει αυτό όμως μπήκαμε στον Σεπτέμβριο...

 

Σαν απόδειξη εξόφλησης μου έδωσε μια βεβαίωση ότι έχω εξοφλήσει το τιμολόγιο και ότι δεν έχω οφείλες σε αυτόν. Ελπίζω αυτό να είναι το ζητούμενο. Είδα πιο πάνω ότι αυτό καλύπτει μόνο τις περιπτώσεις αγοράς μετρητοίς σε μηχανογραφικά τιμολόγια (το τιμολόγιο που μου έχει δώσει ο προμηθευτής είναι χειρόγραφο). :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν του λες να σου κόψει μία εξοφλητική απόδειξη με ημερομηνία πριν τις 16/8;

Στα χειρόγραφα είναι πολύ εύκολο.

 

Εγώ θα σου έλεγα να μην αναφέρεις καθόλου το καταθετήριο αυτό που είναι μετά τις 16/8. Θα μπλέξει περισσότερο τα πράγματα. Θα δείξει ότι δεν είχες εξοφλήσει τα πράγματα ενώ στην άλλη περίπτωση απλά θα δείξει ότι έκανες ένα λάθος στον εμπρόθεσμο τρόπο εξόφλησης.

 

---

Πότε έγιναν αυτές οι καταθέσεις και πότε είναι το τιμολόγιο. Το ρωτάω γιατί θα έχεις πρόβλημα (και ο προμηθευτής σου) και με την εφορία αν έγιναν μετά την 1/6.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει την διαφορά την "εξοφλητικής απόδειξης" από την "απόδειξη πληρωμής" (ή μήπως λέγεται "απόδειξη είσπραξης"? ). Και αυτός όταν του την ζήτησα με κοίταξε με απορία (δεν είναι η κύρια ασχολία του η πώληση μηχανημάτων, το κάνει παράλληλα με την κύρια ασχολία του, οπότε και αυτός δεν είναι πολύ ενημερωμένος).

 

Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να του ζητήσω και ο προμηθευτής δεν καταλαβαίνει τι ακριβώς του ζητάω... Άσε που τον έχω πρήξει γιατί κάθε μέρα του ζητάω και κάτι και έχει αρχίσει να δυσανασχετεί.

 

Αν δεν αναφέρω καθόλου το 2ο (εκπρόθεσμο) καταθετήριο τότε πως θα δικαιολογήσω ότι έχω εξοφλήσει πλήρως το τιμολόγιο. Αναφέροντας μόνο την πρώτη κατάθεση μου αφήνει το 10% της αξίας του τιμολογίου ακάλυπτο.

 

Η πρώτη κατάθεση (προκαταβολή) έγινε μέσα Ιουνίου, το τιμολόγιο και το δελτίο αποστολής εκδόθηκαν μέσα Ιουλίου και η 2η κατάθεση στην τράπεζα (10% της αξίας του τιμολογίου) έγινε αρχές Σεπτεμβρίου.

 

Για την εξόφληση έχω μια βεβαίωση του προμηθευτή ότι έχει εξοφληθεί το τιμολόγιο και ότι δεν έχω οφειλές απέναντί του με ημερομηνία έκδοσης ταυτόσιμη με αυτή του τιμολογίου. Έχει τα στοιχεία της εταιρίας του, τον τίτλο βεβαίωση και από κάτω το κέιμενο και σφραγίδα υπογραφή. Αναφέρεται στον αριθμό του τιμολογίου, αλλά δεν έχει καμία αναφορά σε αξίες.

 

Μεγάλο μπλέξιμο η ιστορία. Δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ πως είναι δυνατό να προκύψει ένα τέτοιο μπέρδεμα.

 

Πως θα μπορούσα όπως λες να εμφανίσω ότι έχω "κάνει ένα λάθος στον εμπρόθεσμο τρόπο εξόφλησης";

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνεις αν εμφανίσεις μια απλή απόδειξη πληρωμής ή εξοφλητικής απόδειξης ή απόδειξη εισπράξεως. Το ίδιο πράγμα εννοούν όλοι. Είναι ένα απλό αθεώρητο μπλοκάκι.

Και τώρα μπορεί να το αγοράσει ο προμηθευτής σου και στο κόψει με παλιά ημερομηνία. (ημερομηνία τιμολογίου)

 

Άσχετο με ΕΣΠΑ: Σε πιθανό έλεγχο της αφορίας μπορείς να εμφανίσεις το 2ο καταθετήριο για να μην έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή που προτέινεις, ποιο ποσό θα πρέπει να αναφέρω σε αυτή την αθεώρητη απόδειξη με ημερομηνία έκδοσης αυτή του τιμολογίου; Το συνολικό ποσό του τιμολογίου ή το 10% της εξόφλησης που είχα δώσει αρχικά σε μετρητά (και στην συνέχεια κατέθεσα εκπρόθεσμα μέσω τραπέζης);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.