Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Βλέπω να την χάνουμε την επιδότηση για λεπτομέρειες. Και εμένα υπάρχει θέμα με το ΚΑΔ...οταν είχα κάνει έναρξη πριν 5 χρόνια είχα βάλει ως κύρια δραστηριότητα το Υπηρεσίες Εκπόνησης Μηχανολογικών Μελετών 74203304...Με την αλλαγή των ΚΑΔ έβαλα το γενικό ΚΑΔ των Μηχανικών ως κύρια δραστηριότητα (71121000 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ) αλλά δεν ξέρω αν το δεχτούν....Ιδωμεν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποτίθεται ότι η επαλήθευση του ΚΑΔ έγινε κατά το πρώτο στάδιο του ελέγχου, πριν εγκριθεί η επιδότηση.

 

Δεν έλεγε κάπου στην προκήρυξη ότι θα ελεγχθεί η ακρίβεια των στοιχείων των τυπικών προϋποθέσεων ή κάτι τέτοιο στο πρώτο βήμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από ότι φαίνεται την έχασα ήδη την επιδότητση. Δε θα μου δεχτούν ένα τιμολόγιο που είναι μετρητά πάνω από 1.500 ευρώ (1.755 ευρώ+Φ.Π.Α.) το οποίο είναι πριν τις 01/06/10 και το άλλο τιμολόγιο που μου μένει από ένα στατικό πρόγραμμα που αγόρασα είναι 4.950 ευρώ (κάτω από το όριο των 5.000 μόνο για 50 ευρώ!!). Ξέρετε μήπως υπάρχει καμία ελπίδα σε αυτή την περίπτωση; Υποθέτω ότι θα μπορώ να κάνω ένσταση..

 

Ελένη

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις 1/6 υπάρχει ο νόμος που απαιτεί από τους επιτηδευματίες για συναλλαγές άνω των 3.000€ να μην πληρώνουν για μετρητά.

 

Ζήτα τον ΝΟΜΟ που αναφέρει την απαίτηση που εξαιρεί τα μετρητά για συναλλαγές πριν τις 1/6. Εαν δεν υπάρχει τέτοιος νόμος ζήτα τον νόμο που επιτρέπει στο ΕΣΠΑ να ορίζει τέτοιους περιορισμούς.

Εαν δεν υπάρχει και τέτοιος νόμος μπορείς να διεκδικήσεις την επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με την eleniliol. Σας το παραθέτω: Στις 26/5/2010 η τράπεζα μου έκδοσε τραπεζική επιταγή στο όνομά μου. Με αυτη τη τραπεζική επιταγή πλήρωσα το τιμολόγιο αγοράς, στις 31/5/2010, και κράτησα το καταθετήριο που φαίνεται οτι η τραπεζική επιταγή εξοφλήθηκε σε λογαριασμό της εταιρίας προμηθευτή. Τώρα απο το ΕΦΔ μου λένε οτι η επιταγή έπρεπε να είναι στο όνομα του προμηθευτή και προδικάζουν οτι χάνω την επιδότηση!!;;

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημά σου δεν μοιάζει με της eleniliol.

Η τραπεζική επιταγή είναι σαν μετρητά. Δεν έχει σχέση με τις άλλες επιταγές.

 

Πες στον ηλίθιο ΕΦΔ ότι το καταθετήριο είναι υπέραρκετο. Είναι απλή κατάθεση μετρητών σε λογαριασμό.

 

Το καταθετήριο αναφέρει την τραπεζική επιταγή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι την αναφέρει και δεν το δέχεται, διότι ισχυρίζεται οτι στην αίτηση που ένα έκανα έγραψα οτι πλήρωσα με επιταγή . Επιμένει χωρίς καμία διάθεση για βοήθεια και μάλιστα με συμπεριφορά λές και είμαι κανένας λωποδύτης. Του έστειλα σήμερα όλα τα χαρτιά με courier και θα μου απαντήσει τη Δευτέρα. Πάει η επιδότηση..Αλήθεια βρε παιδιά πως κάνουμε ένσταση σε αυτή τη φάση του προγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ενστάσεις θα μπορούν να γίνουν μετά την απόφαση του αν παίρνεις την επιδότηση ή όχι. Εγώ θα κάνω οπωσδήποτε...

 

Αλλά το άλλο που σκέφτομαι είναι κατά πόσον το ΕΣΠΑ μπορεί νομικά να σου απορρίψει τιμολόγια πάνω από 1.500 ευρώ μετρητά όταν δεν υπήρχε ο φορολογικός νόμος. Κοινώς, οι οδηγίες του ΕΣΠΑ έχουν όντος νομική ισχύ;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ενστάσεις θα μπορούν να γίνουν μετά την απόφαση του αν παίρνεις την επιδότηση ή όχι.

 

Και πού ακριβώς καταθέτουμε την ένσταση; Δηλαδή σε ποιόν φορέα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.