Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Μου σφράγισαν χτες τα τιμολόγια στην Πειραιώς και περιμένω.

 

Δήλωσα την αλλαγή έδρας που έκανα μετα τις 16/9. Μου ζήτησαν και το Δελτίο Αποστολής για την μεταφορά των παγίων. Αν κάνει κάποιος αλλαγή έδρας ας το προσέξει. Το ζητάει και η εφορία αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μετάβαση από το στάδιο "Προς τελικό έλεγχο" στο "Σε τελικό έλεγχο" στο πληροφοριακό σύστημα πότε ακριβώς γίνεται;

Το δικό μου είναι ακόμη "Προς τελικό έλεγχο".

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η κοροϊδία συνεχίζεται :

 

Με ενημέρωσαν για ελλείψεις στο φάκελο και συγκεκριμένα :

 

1. Ζητάνε να επαναδιατύπωσω τη δήλωση του νόμου 105 με όλο αυτό το ποιηματάκι διότι έχει λέει ελαφρώς τροποποιηθεί σε σχέση με την αρχική.

 

2.Ζητάνε να προσκομίσω δελτίο αποστολής για το λογισμικό που έχω αγοράσει και αφορά την επενδυτική μου πρόταση, πράγμα που δεν υπάρχει και δεν ισχύει εξάλλου με βάση το νόμο (το τιμολόγιο που έχει κοπεί είναι παροχής υπηρεσιών).

 

3.Ζητάνε επιπλέον μητρώο παγίων το οποίο και δεν υποχρεούμαι να έχω καθώς τα βιβλία μου είναι Β κατηγορίας και δεν ξέρω τι να κάνω. Αυτοί σου λένε απλά φέρτο. Δεν ξέρω εάν έχει ζητηθεί σε άλλους συναδέλφους

 

4.Ζητάνε επιπλέον άδεια χρήσης για το λογισμικό, άντε πες ότι πας μια βεβαίωση και είσαι εντάξει.

 

5.Ζητάνε τέλος βεβαίωση αντιστοίχησης ΚΑΔ

 

Ενημερώθηκα δε ότι έχει γίνει μπάχαλο καθώς υπάρχουν πάρα πολλοί με ετεροχρονισμένα τιμολογία λόγω αδυναμίας αποπληρωμής της επένδυσης τους κτλ. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι νεότερο σχετικά με αυτό? και τι θα γίνει δεν θα απορροφηθούν τα κονδύλια εάν κρίνουν ότι οι δαπάνες τους δεν είναι τελικά επιλέξιμες?

Link to comment
Share on other sites

2.Ζητάνε να προσκομίσω δελτίο αποστολής για το λογισμικό που έχω αγοράσει και αφορά την επενδυτική μου πρόταση, πράγμα που δεν υπάρχει και δεν ισχύει εξάλλου με βάση το νόμο (το τιμολόγιο που έχει κοπεί είναι παροχής υπηρεσιών).

 

Σε μενα στο ενα λογισμικο που αγορασα εκαψαν τιμολογιο παροχης υπηρεσιων αλλα μου εδωσαν και δευτερο χαρτι ξεχωριστο που ανεγραφε δελτιο αποστολης. :(

Link to comment
Share on other sites

Για το λογισμικό τους προσκόμισα το τιμολόγιο αγοράς, την εξωφλητική απόδειξη και φωτοτυπία της άδειας χρήσης.

Είχα ρωτήσει και στο ΕΣΠΑ και μου είπαν ότι αντί για βεβαίωση ότι είναι καινούργιο και αμεταχείριστο, όπως γίνεται στον εξοπλισμό, για το λογισμικό τους καλύπτει η άδεια χρήσης.

Στο συγκεκριμένο λογισμικό στην άδεια χρήσης/ εγγύηση αναφέρονται τα στοιχεία μου οπότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο προμηθευτής μου μαζί με την άδεια χρήσης θα μου στείλει και το νόμο περί λογισμικών ότι δεν υπάρχει καμία υποχρέωση να κοπεί δελτίο αποστολής. Δεν ξέρω τι να κάνω πάντως με το μητρώο παγίων.

Link to comment
Share on other sites

Τι κόλλημα ειναι αυτό με το μητρώο παγίων?

 

Υποθετω σε μια απο ττις τελευταίες σελίδες του βιβλίου σου εχεις ενα χωρο που γραφεις τα πάγια σου για τις αποσβέσεις. Αυτη τη σελίδα μια φωτοτυπία και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποσβέσεις κ τα πάγια νομίζω ότι καταργήθηκαν από 1-1-2010 για τους Β' κατηγορίας.

 

Αν δείτε,ούτε στην περιοδική ΦΠΑ υπάρχει τέτοια επιλογή πλέον......Εγώ δεν έδωσα τίποτα τέτοιο,ούτε μου έχει ζητηθεί μέχρι στιγμής.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.