Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Σήμερα μου ήρθε με courier πακέτο με σφραγισμένα τιμολόγια (είχα προσκομίσει τα πρωτότυπα) και επιστολή με την οποία μου γνωστοποιούσαν ότι έχω εγκριθεί για την επιχορήγηση.

 

Είχα καταθέσει αίτημα ελέγχου στις 19.08.2010, στην Marfin και δεν είχα κάποια παρατήρηση.

 

Αύριο θα μιλήσω για να μάθω τα περαιτέρω.

 

Στο http://www.ependyseis.gr φαίνεται η πρόταση μου με την ένδειξη "διαθέσιμο για τελική εκταμίευση".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέσα σε μία μέρα έγινε από "Σε τελικό έλεγχο" σε "Διαθέσιμο για τελική εκταμίευση".

 

Κατάθεση 1 Σεπτεμβρίου. ΕΦΔ Εθνική.

 

Πρωτότυπα τιμολόγια δεν μου έχουν ζητήσει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν το Διαθεσιμο προς τελικη εκταμιευση σημαινει οτι εγκριθηκε η προταση; Εχω ενα προβλημα με ενα τιμολογιο που ειναι πανω απο 1500 ευρω μετρητα και πριν απο 1/06 και αν δε μου γινει δεκτο πεφτω κατω απο το ελαχιστο οριο και χανω την επιδοτηση. Απο τον ΕΦΔ μου ειπαν οτι εχουν εισηγηθει να μην παρω την επιδοτηση και οτι η κατασταση «διαθεσιμο προς τελικη εκταμιευση» ειναι κατι γενικο που γραφουν σε ολες τις προτασεις. Σε email που εστειλα στο ΕΣΠΑ παντως μου απαντησαν οτι το «Διαθεσιμο προς εκταμιευση» σημαινει οτι «Ολοκληρωθηκε θετικα ο ελεγχος και η πιστοποιηση». Ξερεις κανεις κατι παραπανω; Οπως καταλαβαινετε στο συστημα η προταση μου εμφανιζεται και εμενα ως διαθεσιμη προς εκταμιευση. Ελενη

Link to comment
Share on other sites

"Διαθέσιμο για τελική εκταμίευση" σημαίνει ότι πέρασε από τον έλεγχο και πιστοποιήθηκε το ποσό.Περιμένεις να πιστωθεί στο υποκατάστημα που έχεις δηλώσει.

Εχθές άλλαξε και η δική μου κατάσταση σε "Διαθέσιμο για τελική εκταμίευση".Λίγο πριν μου είχαν τηλεφωνήσει από τον ΕΦΔ και στη συνέχεια με τηλεομοιτυπία (fax) με ενημέρωσαν για τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος που έχει σαν ΕΦΔ την Τράπεζα Πειραιώς? Έχω καταθέσει δικαιολογητικά από 15/09/2010 (με φωτοαντίγραφα τιμολογίων, όχι πρωτότυπα) και δεν έχω κάποιο νέο. Η επένδύσή μου είναι ακόμα "Προς Τελικό Έλεγχο''. Από την ΕΦΔ μου είπαν βέβαια πως έχουν δικαίωμα μέχρι τις 30/11 για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ΕΦΔ την Πειραιώς. Μου έχουν σφραγίσει τα πρωτότυπα εδώ και 3 εβδομάδες.

Είμαι σε "Διαθέσιμο για τελική πιστοποίηση" ακόμα.

Άλλος στην MILLENIUM που κατέθεσε μετά από εμένα είναι στο "Διαθέσιμο για τελική εκταμίευση".

Δεν τους παίρνω τηλέφωνο πριν ακούσω για πληρωμές... :)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έχει γίνει ''Διαθέσιμο για τελική εκταμίευση'' αλλά μου τηλεφωνησαν από την EUROBANK και μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα, γιατι κάποια αγορά είχε πληρωθεί με επιταγή από λογαριασμό της συζυγου μου και όχι δικιά μου, ( έχει πληρωθεί από τον 1/2010).

Βέβαια αυτος μου ζητησε, αφου υπηρχε η κίνηση του λογαριασμού από την Εθνική (αλλά δεν έγραφε όνομα δικαιούχου λογαριασμού), έγγραφο από την τράπεζα ότι ο λογαριασμός μου ανήκει.

Η Εθνική δεν μπορεί να αλλάξει τον λογαριασμό σε κοινό με το ίδιο νούμερο.

Του εξήγησα ότι η εξόφληση έγινε πριν τον 6/2010 αλλά επέμενε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτε και θα κανει ερώτημα στο Υπουργείο.

Νομίζεται ότι έχει δίκιο;

Εγώ πάντως μέχρι την εγκύκλιο 25/5/2010 δεν γνώριζα ότι δεν μπορούσα να πληρώσω με επιταγή της συζύγου μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.