Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσο αφορα το βήμα 7 και συγκεκριμένα την ημερομηνία λογιστικής εγγραφής.

Αρχικά έβαλα μια ημερομηνία η οποία όπως διαπίστωσα είναι λάθος. Θέλω να αφήσω κενή την ημερομηνία αλλά όταν την σβήνω ή οταν πατάω απλά μηδέν και στη συνέχεια αποθήκευση μου βγάυει μήνυμα λάθους.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, μία ερώτηση - έχω κάνει αναζήτηση και δεν έχω βρει κάτι.

 

Στο βήμα 7 σε περίπτωση πληρωμής με μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό (μέσω καταστήματος τραπέζης ή e-banking) ως αριθμό παραστατικού βάζουμε τον αριθμό απ΄το αποδεικτικό συναλλαγής της τράπεζας ή τον αριθμό από την απόδειξη είσπραξης που μας έδωσε κατόπιν ο προμηθευτής; Γιατί στην περίπτωση πληρωμής μετρητοίς από ότι έχω καταλάβει βάζουμε το δεύτερο και όχι τον αριθμό τιμολογίου, οπότε γιατί να μην κάνουμε το ίδιο γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Στο βήμα 7 βάζεις τον αριθμό από το αποδεικτικό συναλλαγής της τράπεζας.

Απλά μπορείς να βάλεις και την απόδειξη είσπραξης μαζί με υπόλοιπα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

@eivlahou: Κι εμένα το ίδιο μου έβγαζε, και συμπέρανα ότι δεν μπορείς να αφήσεις κενή την ημερομηνία. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν ξαναπεράσεις την εγγραφή. Μπορείς πάντως να βάλεις την ημερομηνία του τιμολογίου στο οποίο αντιστοιχεί η πληρωμή και να το διευκρινίσεις στις παρατηρήσεις.

 

@anka: Το τηλ της ΕΛΑΝΕΤ είναι 210-3620242 και μετά πατάς 9

Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτό το αθεώρητο τιμολόγιο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου που πρέπει να εκδώσουμε ?

 

Θα πάρεις ένα μπλοκ αποδείξεων από ένα βιβλιοπωλείο...όπως είναι το επίσημο μπλοκάκι που έχεις...αλλά χωρίς να το έχεις θεωρήσει στην εφορία...και θα κόψεις μια απόδειξη για το ποσό...υπέρ του Ε.Δ. ... για το ποσό που θα εισπράξεις...με αιτιολογία υποθέτω το ΕΣΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς σας βρήκα.

 

Συνεχίζοντας θα ήθελα να ζητήσω βοήθεια από οποινδήποτε μπορεί να βοηθήσει.

 

Για μια επένδυση έκανα την πληρωμή της προκαταβολής με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριαμό. Την εξόφληση την έκανα με μετρητά. Στην συνέχεια διαπιστώνοντας ότι ο τρόπος πληρωμής αυτός δεν είναι αποδεκτός επανέλαβα την πληρωμή (της εξόφλησης) μέσω κατάθεσης σε τράπεζα. Δυστυχώς αυτό έγινε μετά την 16.08.2010. Οπότε τώρα, όταν κάνω τον έλεγχο ορθότητας της αίτησης ελέγχου μου βγάζει μήνυμα:

 

Δεν μπορείτε να υποβάλετε την αίτηση ελέγχου γιατί η πληρωμή με Αρ. Παραστατικού xxxxxxx έχει μη αποδεκτή Ημερομηνία Πληρωμής.

 

Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω τώρα, ή την πάτησα; :confused:

 

Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν έχει κανείς και κανένα τηλέφωνο που μπορώ να ρωτήσω σχετικά για το τι μπορώ να κάνω;

 

Κρίμα και άδικο είναι μετά από τόση ταλαιπωρία να την χάσω την επιδότηση. Τι να πω, προς το παρών δεν βλέπω φως στο τούνελ και τα έχω βάψει μαύρα. :(

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν την πάτησες νομίζω.

Κοίτα το post #308.

 

Βάλε όλα τα χαρτιά που πρέπει μέσα και κοίτα τι θα γίνει.

Εγώ ΔΕΝ θα έβαζα μέσα την κατάθεση μετά τις 16/8. Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο από την αρχή ότι η επένδυση έπρεπε να γίνει μέχρι 16/8. Αυτό με τις καταθέσεις άλλαξε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενημερώσω ότι βγήκε καινούρια ανακοίνωση αφενός για αύξηση του ορίου των 1500 ευρώ σε 3000 ευρώ για όσους έκαναν πληρωμές από την 01.06.2010 μέχρι και τις 16.08.2010, λόγω σύγχησης λέει που δημιουργήθηκε. Συνεπώς όσοι κάνανε αγορές μετρητοίς ακόμη και πάνω από 1500 ευρώ και έως 3000 είναι καλυμμένοι!!!!! Επίσης βγήκε καινούρια ανακοίνωση παράτασης της υποβολής ηλεκτρονικά της αίτησης ελέγχου μέχρι την 01.10.2010 λόγω υπερφόρτωσης του συστήματος!!!! ΑΥΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Μερικοί σώθηκαν, μερικοί όχι. Πάλι μπερδεμένα είναι τα πράγματα.

Τα όρια είναι:

Πριν 1/6/2010

Εφορία 15000, ΕΣΠΑ 1500

Μετά τις 1/6/2010

Εφορία 3000, ΕΣΠΑ 3000

 

Υπάρχει λογική στο "Πριν 1/6/2010"; Φυσικά και όχι.

 

Έλυσαν το προβλημα με τις εξοφλητικές αποδείξεις με μία βεβαίωση. (ΠΛΑΙΣΙΟ κτλ.)

Προκειμένου για τιμολόγια που έχουν εκδοθεί μηχανογραφικά με την ένδειξη «ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ» και για τα οποία λόγω της εσωτερικής οργάνωσης των επιχειρήσεων δεν υπάρχει η δυνατότητα έκδοσης επιπλέον απόδειξης είσπραξης (εξοφλητική) από τον προμηθευτή, γίνεται αποδεκτό, από το παρόν πρόγραμμα ενίσχυσης, η προσκόμιση βεβαίωσης του προμηθευτή που θα αναφέρει ότι δεν υπάρχει καμία απαίτηση από τον εκδότη του στοιχείου (ή ότι τα εν λόγω τιμολόγια είναι πλήρως εξοφλημένα).
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.