Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Τα βιβλία μου τα συμπληρώνω μόνος μου, όπως μόνος μου κάνω και τις δηλώσεις...

Για βιβλία Β κατηγορίας, δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις λογιστή...άρα υπογράφεις και σφραγίζεις τη φωτοτυπία μόνος σου...

 

Αν και το σκέφτηκα να βάλω και καμιά σημείωση ότι δεν εμπλέκεται λογιστής τελικά δεν το έκανα. Όταν είπα στον υπάλληλο ότι δεν χρησιμοποιώ λογιστή δεν με πίστεψε...του φάνηκε περίεργο...

 

Τώρα, γιατί είναι περίεργο να συμπληρώνεις μόνος σου 5 γραμμές σε ένα βιβλίο το χρόνο...δεν το καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πηγα σημερα στην εθνικη τραπεζα και μου δωσαν το τηλ απο τν εταιρια που θα γινει ο ελεγχος για υτους τουλαχιστον. ειναι η planet αε. 2106905000 τους πηρα τηλ και μου δωσαν ενα τυπο για το εσπα. τα τιμολογια μου ειπε φωτοτυπια, το serial number δεν ειναι απαραιτητο, αυτοι στην ουσια θα κανουν ελεγχο στα τιμολογια, αν πληρωθηκαν με εμβασμα η μετρητοις και αν υπαρχουν τα αντιστοιχα δικαιολογητικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι τόσο δύσκολο να μαζέψουμε τα διακαιολογητικά εντός της προθεσμίας 16/09...αφήστε τον 11ο...μπέρδεμα θα γίνει...

 

Πάντως οι οδηγίες είναι σαφείς ότι λήξη ημερομηνίας υποβολής είναι 16/11 και είναι ευνόητο να υπάρχει ένα εύλογο διάστημα μεταξύ ημερομηνίας υποβολής ηλεκτρονικού αιτήματος ελέγχου και υποβολής φυσικού φακέλου.

 

Επίσης επειδή κοίταζα να δω πως θα κάνω το περίφημο βιβλίο παγίων, διαπίστωσα ότι στο τελευταίο εγχειρίδιο του www.ependyseis.gr πουθενά δεν ζητάει βιβλίο παγίων αλλά απλώς τα αντίγραφα των σελίδων των λογιστικών βιβλίων. Οπότε σύμφωνα με τον Κ.Β.Σ εμείς ως έχοντες βιβλία β κατηγορίας δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τηρούμε βιβλίο παγίων...Εντούτοις όπως έχουν αναφέρει και ορισμένοι συνάδελφοι δεν πρέπει να εστιάζουμε σε λεπτομέρειες. Εκείνο που θα εξετάσουν είναι η υλοποίηση της επένδυσης βάσει κάποιων εγγράφων και παραστατικών ασχέτως του τι φαίνεται να ζητούν οι διάφορες συμβουλευτικές εταιρείες των ΕΦΔ.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφει ακόμα το αρχείο για τον φυσικό φάκελο:

"a. Βιβλία Βʼ κατηγορίας: υπογεγραμμένα και σφραγισμένα από τον δικαιούχο και τον υπεύθυνο λογιστή αντίγραφα των σελίδων όπου έχουν καταγραφεί όλα τα παραστατικά δαπανών που αφορούν στην επένδυση στη στήλη των παγίων ή σε ειδική μερίδα για την επένδυση."

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το γράφει το κείμενο που μας έστειλε η περίφημη ΕΛΑΝΕΤ ως σύμβουλος του ενδιάμεσου φορέα. Το μόνο επίσημο κείμενο που ισχύει είναι εκείνο που υπάρχει στην σελίδα http://www.ependyseis.gr

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το βιβλίο παγίων που δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι...δεν αφορά πάντως Β΄ τάξης...

 

Άλλο η στήλη των παγίων που υπάρχει γενικά σε κάθε σελίδα εξόδων του βιβλίου εσόδων-εξόδων...

 

Άλλο η ειδική μερίδα που μπορεί να φτιάξει κανείς μόνο για τη συγκεκριμένη επένδυση...

 

Προσωπικά, πέρασα τα έξοδα στη στήλη των παγίων...δεν κάθησα να φτιάξω ειδική μερίδα...αν και θα βοηθούσε να έχει κανείς ένα καλύτερο κοντρολάρισμα...

 

maestro, αυτά που έχει γράψει ο dvdrip, τα έχει πάρει από εδώ: http://www.ependyseis.gr/sub/epag/docs.htm

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψα είναι από το αρχείο του φυσικού φακέλου που υπάρχει στο ependyseis.gr. Είναι από το επίσημο κείμενο. Είναι αυτό με ημερομηνία 1/9.

 

Ναι αυτό το γράφει το κείμενο που μας έστειλε η περίφημη ΕΛΑΝΕΤ ως σύμβουλος του ενδιάμεσου φορέα. Το μόνο επίσημο κείμενο που ισχύει είναι εκείνο που υπάρχει στην σελίδα http://www.ependyseis.gr
Link to comment
Share on other sites

a. Βιβλία Β’ κατηγορίας: υπογεγραμμένα και σφραγισμένα από τον δικαιούχο και τον υπεύθυνο λογιστή αντίγραφα των σελίδων όπου έχουν καταγραφεί όλα τα παραστατικά δαπανών που αφορούν στην επένδυση στη στήλη των παγίων ή σε ειδική μερίδα για την επένδυση.

 

Τα κλασσικά μακρόστενα (landscape) βιβλία εσόδων-εξόδων έχουν σε κάθε σελίδα στήλη "πάγια".

Όποιος έχει το "μικρό" βιβλίο (σε μορφή portrait και όχι το μεγάλο landscape) μπορεί να δημιούργήσει σε μία σελίδα την ειδική μερίδα για την επένδυση.

Δηλαδή μία σελίδα (προς το τέλος λογικά της σελίδας..?..) που να περάσει τα τιμολόγια που αφορούν την επένδυση.

 

Συνάδελφος με ΕΦΔ την ΕΤΕ δέχτηκε σήμερα τηλέφωνο από την τράπεζα, ότι η ημερομηνία κατάθεσης του φυσικού φακέλου είναι η 16.09. Με πήρε τηλέφωνο γιατί της είχα πει ότι είναι η 16.11.

Της έδειξα το αρχείο με τις διευκρινήσεις για τον φυσικό φάκελο, πήρε τηλέφωνο στον αρμόδιο υπάλληλο της ΕΤΕ και αυτός επέμενε ότι πρέπει να τον πάει έως την Πέμπτη 16.09....

Ο κάθε ένας το βιολί του δηλαδή.

Το μόνο θετικό είναι ότι της είπε ότι υπάρχει η βούληση (για αυτό και η βιασύνη) να δοθούν τα λεφτά πριν βγει το 2010.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έκανα λάθος. Ευτυχώς γι΄αυτό είναι το φόρουμ να μας διορθώνει. Οσον αφορά την ημερομηνία υποβολής του φυσικού φακέλου και το θέμα που αντιμετώπισε ο συνάδελφος με την ΕΤΕ τι να πει κανείς. Ειδικά δε όταν τα πράγματα είναι τόσο ξεκάθαρα βάσει της ανακοίνωσης που υπάρχει στην ιστοσελίδα...Προσωπικά εγώ αύριο θα προσπαθήσω να υποβάλλω και τον φυσικό φάκελο ώστε να τελειώνουμε μια και καλή...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή όπου κανείς συμπληρώνει τα στοιχεία εγγραφής των παραστατικών από τις τράπεζες, ζητάει που τα έχουμε περάσει στα βιβλία μας. στα βιβλία β κατηγορίας δεν περνιούνται όμως. πως πρέπει να το παρουσιάσουμε?

έχω ακούσει από συναδέρφους διάφορα. άλλος λέει μην γράψετε τίποτα, άλλος γράψτε διευκρίνηση στις παρατηρήσεις.... υπάρχει περίπτωση να χάσουμε τα λεφτά από κάτι τέτοιο? αναρωτιέμαι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.