Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα! Υπάρχουνε πλέον θέσεις εργασίας για πολιτικούς μηχανικούς (~2 χρονια εμπειρία) σε έργα υποδομής στη Μέση Ανατολή και Ανατολική Ευρώπη? Έχουν αλλάξει οι συνθήκες (αμοιβές - ωράριο κλπ)? τι ακούτε ή γνωρίζετε?

 

Συνάδελφε απο οικονομικής απόψεως έχω ξαναγράψει οτι υπάρχουν νεοι μηχανικοί που πάνε Εμιρράτα με 1500 Ε...Παλιότερα σαφώς δεν ήταν έτσι.Πλέον βέβαια απ όσο γνωρίζω δεν υπαρχει ζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά και τα τελευταία γεγονότα σχετικά με τις εργασιακές σχέσεις στην Ελλάδα καθώς και παρακολουθώντας την αγορά τους τελευταίους μήνες,με μεγάλη μου λύπη σχεδιάζω την αποχώρησή μου από το τόπο μου για να βρώ συνθήκες τέτοιες που να μπορώ να κάνω παιδιά,όνειρα,να δημιουργήσω και να παράγω.Να προσφέρω και να μη πάει στο βρόντο.Τελείωσα Α.Ε.Ι. και νόμιζα ότι θα είχα κάποιο εφόδιο...Έχει απασχολήσει εσάς το θέμα?Ποιά χώρα είναι κατά τη κρίση σας η πίο καλή για να φύγει κάποιος Πολιτικός Μηχανικός για δουλειά?Όποιος γνωρίζει περισσότερα ή εχεί εμπυρία θα ήθελα πολύ να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους ενδιαφέρονται για Μ.Βρετανία ίσως μπορώ να δώσω κάποιες πληροφορίες. Τα ποσά είναι σε (£) λίρες και αναφέρονται σε πολιτικούς μηχανικούς. Φόροι 20%, ασφάλεια 11%. Οπότε πολλαπλασιάζετε με 0.69 και διαιρείτε με 12 για να δείτε καθαρά τον μήνα.

 

Πτυχιούχοι χωρίς εμπειρία: Θα ψάξετε για Graduate Jobs. Ετήσιο εισόδημα 21-24k, ανάλογα την πόλη. Κόστος ζωής πάει ανάλογα με την πόλη επίσης. Γενικά δεν μένουν λεφτά στην άκρη. Περίοδος αναζήτησης Οκτώβριος-Δεκέμβριος. Λιγότερες ευκαιρίες Ιανουάριος-Μάρτιος. Δουλειά θα πιάσετε από Σεπτέμβριο 2011. Στατιστικά τα Graduate Intakes έχουν μειωθεί τουλάχιστον 50% σε σχέση με 2 χρόνια πριν.

 

Με 2-3 χρόνια εμπειρία: 25-30k τον χρόνο ανάλογα με την πόλη και την εμπειρία. Μπορεί να φτάσει μέχρι και 32k ετησίως. Κάτι θα μένει στην άκρη για αποτεμίευση. Ευκαιρίες υπάρχουν κατά την διάρκεια όλου του έτους. Κυρίως όμως καλοκαίρι-φθινόπωρο.

 

Με 5-6 χρόνια εμπειρία: 35-45k ετησίως. Ανάλογα με την ποιότητα της εμπειρίας, τον βαθμό ευθυνών που μπορείς να αναλάβεις και την πόλη. Περιόδος ευκαιριών όλο τον χρόνο. Για απλό γραφειά μπορεί και κάτω από 35k.

 

Γενικά υπάρχει τάση προτίμησης σε χαμηλόμισθους παρά σε πολύπειρους (15+ χρόνια εμπειρία) που δεν καταδέχονται να παίρνουν κάτω από 50-100k. Απλά δεν υπάρχουν τα έργα για να τους πληρώσουν. Ως εικόνα της κατάστασης να πω ότι οι απολύσεις κυμαίνονται 25-50% του προσωπικού των εταιριών οπότε αν πάτε σαν καβαλάρηδες στο άλογο και ζητάτε αρκετά ξεχάστε το....σαν κι εσάς είναι στην ουρά πολλοί.

 

Χρήσιμη ιστοσελίδα: http://www.gradcracker.com (έχει δουλειές από όλους τους τομείς engineering).

 

Σημείωση 1: Στο Λονδίνο μπορεί να παίρνετε περισσότερα αλλά και το κόστος ζωης είναι υψηλότερο.

Σημείωση 2: Είναι η καλύτερη επιλογή για να κάνεις τα πρώτα βήματα (προσωπική άποψη). Τα έργα που μπορεί να δεις εδώ δεν τα βλέπεις ούτε με κυάλια στην Ελλάδα.

Σημείωση 3: Λένε ότι οι περισσότεροι ήρθαν για 1-3 χρόνια και τελικά έμειναν μία ζωή.

Σημείωση 4: Συγνώμη φια την φλυαρία μου αλλά νομίζω ότι το εργασιακό καίει πολλούς νέους σήμερα.

 

Καλή τύχη μέσα από την καρδιά μου!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία σε UK, US, Australia. Σαν Πολ. Μηχ γενικά δεν έχεις μεγάλες ελπίδες. Εαν κάνεις κάποια εξειδίκευση τοτε παίζεις σοβαρά. Σαν τοπογράφος πάλι είναι δύσκολο διότι τους φέρνουν οι Αμερικάνοι (μιλαω για Dubai). Τώρα απο τις παραπάνω χώρες Αυστραλία παίζει σοβαρά. Το UK έχει πεθάνει εδω και 12-14 χρόνια. Το US θα χρειαστείς εξετάσεις και εμπειρία (πολύ σοβαρή για τουλάχιστον 8 χρόνια για να υπογράφεις). Παντού βέβαια σαν υπάλληλος. Αρα βασικά ξέχνα τα χρήματα απλα θα έχεις αρκετά για να πληρώνεις τα έξοδα. Εαν καταφέρεις και μπλέξεις στο consultancy τότε ΟΚ, διαφορετικά κάνε αίτηση στην τράπεζα και θα βγάλεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γειά σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με μία δουλειά που προέκυψε στο Ηνωμένο Βασίλειο. Εγώ είμαι Ηλεκτρολόγος Τ.Ε. και Ηλεκτρονικός Τ.Ε. Έπειτα από την αποστολή βιογραφικών μου πρότειναν δουλειά στο Telford με μηνιαίο μισθό 8800 λίρες. Το συμφωνητικό μου φαίνεται εντάξει. Αλλά, πρώτον: μου ζητάνε να πληρώσω για βίζα και κάτι έγγραφα προκαταβολικά (έχω δει σχόλιο παλιότερο) και δεύτερον: αναρωτιέμαι τι δουλειά είναι αυτή για να προσφέρουν τόσα χρήματα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γειά σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με μία δουλειά που προέκυψε στο Ηνωμένο Βασίλειο. Εγώ είμαι Ηλεκτρολόγος Τ.Ε. και Ηλεκτρονικός Τ.Ε. Έπειτα από την αποστολή βιογραφικών μου πρότειναν δουλειά στο Telford με μηνιαίο μισθό 8800 λίρες. Το συμφωνητικό μου φαίνεται εντάξει. Αλλά, πρώτον: μου ζητάνε να πληρώσω για βίζα και κάτι έγγραφα προκαταβολικά (έχω δει σχόλιο παλιότερο) και δεύτερον: αναρωτιέμαι τι δουλειά είναι αυτή για να προσφέρουν τόσα χρήματα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

VIZA?

Προσεξε συναδελφε γιατι καπου ειχα διαβασει για εναν μηχανικο που του ζητησαν να πληρωσει για βιζα ,στην αυστραλια βεβαια, του πηραν τα λεφτα και εξαφανιστηκαν..ισως να μην ισχυει κατι τετοιο στην περιπτωση σου και το ευχομαι αλλα προσεχε..

εαν δεν ισχυει οτι προανεφερα τοτε εχουν κανει λαθος με το θεμα της βιζας..βεβαια πολλοι αγγλοι δεν γνωριζουν καν οτι ανηκουμε στην ευρωπαικη ενωση..

τωρα οσον αφορα την αμοιβη σου αναρωτιεσε τι δουλεια ειναι αυτη για να σου προσφερονται τοσα..δεν περασες απο καποιο interview?να σε δουν να τους δεις..να σε ρωτησουν να ρωτησεις..ειδαν το βιογραφικο και σου προσεφεραν θεση?δεν μου αρεσει αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν χρειάζεσαι visa για να δουλέψεις στο Η.Β. Τώρα δύο περιπτώσεις υπάρχουν. Η έχουν κάνει λάθος που σου ζητήσαν visa ή είναι απάτη (τα λεφτά είναι πάρα πολλά και συνήθως τα υπολογίζουν ανά χρόνο και όχι ανά μήνα). Πρόσεχε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο 1,5 χρονο υπομονης επιτελους μου δοθηκε η ευκαιρια για δουλεια σε χωρα του εξωτερικου.

Τα συναισθηματα λιγο αναμικτα καθως εσκασε λιγο ξαφνικο (μολις χθες) και σε χρονικη στιγμη που θεωρουσα δεδομενο οτι θα συνεχιζα την καριερα μου εδω.

Θα παρακαλουσα οποιον εχει εμπειρια απο εργασια στο Καταρ και στην Ντοχα συγκεκριμενα να επικοινωνησει μαζι μου μεσω π.μ...

 

ΥΓ : Επιτελους τελος οι τακτοποιησεις και τα πιστοποιητικα ενεργειακης αποδοσης για εμενα.....κυριοι των πολεοδομιων....σας χαιρετω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.