Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Ο πρώτος μισθός για απόφοιτου πανεπιστημίου είναι κάπου στα 23000 εκτός Λονδίνου και 25000 εντός Λονδίνου. Όσο καλύτερο το πανεπιστήμιο τόσο περισσότερα λεφτά πέρνουν συνήθως. Μέσος πρώτος μισθός για απόφοιτο ιμπεριαλ είναι κάτι λιγότερο από 30.000 λίρες τον χρόνο.. Καθόλου άσχημα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλει πολύ σκληρή δουλειά (κατανοητό) σαββατοκύριακα, αργίες, ξενύχτια .

Εχω την εντυπωση οτι τα σαββ/κα ειναι καπως ιερα και στην Βρεττανία, δεν νομιζω οτι ειναι συνηθησμενο να υποχρεωνεσε να δουλευεις ΣΚ κ αργίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά για να μένεις Λονδίνο, τουλάχιστον 35.000 λίρες αλλιώς ξεχάστε το. Ένα υποφερτό σπίτι στο κεντρικό Λονδίνο (να μένει κανείς μόνος, χωρίς συγκατοίκηση) είναι 1200 με 1500 λίρες/μήνα.

Το κακό είναι ότι έχω μάθει από φίλους εκεί, ότι όταν ακούνε "Έλληνας" σου δίνουν το ελάχιστο που μπορούν (μας πήραν χαμπάρι για πεινάλες), καθώς όλοι θεωρούν ότι είμαστε σε άνάγκη με αυτά που διαβάζουν και ακούνε στις ειδήσεις. Κοινώς γίναμε οι Αλβανοί της Ευρώπης. Ευχαριστούμε ΠΑΣΟΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τα παραλέμε...Δεν είναι ανάγκη να μένει κανένας στο Bayswater για να πίνει φράπε απέναντι από την Αγία Σοφία, ούτε γενικά στις "in" περιοχές του West End. Μπορεί κάλλιστα να πάει βορειο ή ανατολικό Λονδίνο με τα μισά χρήματα. Ετσι και αλλιώς με το μετρό θα κινήσαι όπου και αν είσαι. Αυτό που ξέρω για δουλειές είναι ότι οι Αγγλοι δίνουν πολύ μεγάλη έμφαση στο βαθμό του πτυχίου για κάποιον που ξεκινάει. Δεν ξέρω για μισθούς μηχανικών, πάντως φίλος μου οικονομολόγος που "ξέμεινε" μετά τις σπουδές, ξεκίνησε ικανοποιητικά στις απολαβές αλλά μετά ξέφυγε κατά πολύ προς τα πάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα απο 1,5 χρονο υπομονης επιτελους μου δοθηκε η ευκαιρια για δουλεια σε χωρα του εξωτερικου.

Τα συναισθηματα λιγο αναμικτα καθως εσκασε λιγο ξαφνικο (μολις χθες) και σε χρονικη στιγμη που θεωρουσα δεδομενο οτι θα συνεχιζα την καριερα μου εδω.

Θα παρακαλουσα οποιον εχει εμπειρια απο εργασια στο Καταρ και στην Ντοχα συγκεκριμενα να επικοινωνησει μαζι μου μεσω π.μ...

 

ΥΓ : Επιτελους τελος οι τακτοποιησεις και τα πιστοποιητικα ενεργειακης αποδοσης για εμενα.....κυριοι των πολεοδομιων....σας χαιρετω....

Salpigoal καλημέρα! Έχει προκύψει μια πρόταση για Middle East και θα ήθελα, αν θέλεις, να μου γράψεις για την εμπειρία σου στο Qatar (εταιρεία, συνθήκες ζωής, έργο και ότι άλλο νομίζεις). Έχεις καιρό που βρίσκεσαι εκεί?

Θα με βοηθήσεις παρα πολύ. Σε ευχαριστώ.

 

Όσοι εργάζονται στην μέση ανατολή, θα ήθελα να γράψουν για την εμπειρία τους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε αυτό.

Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου.

Αυτή τη στιγμή είμαι φαντάρος και θα απολυθώ όπως όλα δείχνουν το Νοέμβρη. Δουλειά έχω για όταν θα βγω αλλά δεν με ικανοποιεί ούτε σαν αντικείμενο ούτε σαν απολαβές. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να φύγω στο εξωτερικό. Κοιτάω κυρίως για Δανία ή Ολλανδία και κατά δεύτερο λόγο για Αγγλία. Έχει κανείς εμπειρία από αυτές τι χώρες?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή γνώση υπολογιστών( υπάρχουν πολλοί Ασιάτες οι οποίοι δε σηκώνουν κεφάλι και για κάποιο λόγο έχουν γεννηθεί με το manual του Autocad στον εγκέφαλο).!

 

:lol::lol::lol:

Όντως κάποιοι Κινέζοι και Ινδοί , δεν παίζονται........

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο spy, ειδικα οι Ινδοί έχουν ανέβει πάρα πολύ, τα πανεπιστήμια τους συναγωνίζονται κορυφαία Αμερικανικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωριζει κανεις πως ειναι τα πραγματα στην αγορα εργασιας στην γερμανια για μηχανολογους? Εχοντας 4-5 χρονια εμπειριας καποιος εδω σε μελετητικα γραφεια θα μπορεσει να βρει κατι εκει?Σε επιπεδο γλωσσας που πρεπει να βρισκεσε?Το πτυχιο Β1 τους αρκει για να κανεις αιτησεις για δουλεια?

 

παρακαλω μονο υπευθυνες απαντησεις απο μηχανικους που εχουν εργαστει εκει εχουν εμπειρια και γνωριζουν καλα την αγορα εργασιας στην γερμανια.

 

Αγγλια παντως που το εψαξα τα πραγματα ειναι depressing οπως μου ειπε και ενας αγγλος agent.Το 20% των εταιρειων προσλαμβανει και εννοειται οτι θα προτιμησουν τους chartered engineers.

Link to comment
Share on other sites

@ANEMONA

 

Θα σου πω την δική μου εμπειρία - το Β1 με τίποτα δεν είναι αρκετό για τα γερμανόφωνα γραφεία. Εγώ έχω το C1 και ζορίζομαι ΠΑΡΑ πολύ με τη γλώσσα. Προσωπική μου άποψη είναι στείλε κανα 2 βιογραφικά για να δεις την κατάσταση (αλλά να στοχεύεις σε αγγλόφωνα γραφεία) αλλά παράλληλα κάτσε διάβασε γιατί δεν θα μπορέσεις σε καμία περίπτωση να ανταπεξέλθεις με το Β1.

 

 

Αυτά τα λίγα :)

 

Καλή τύχη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.