Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους σας σαν καινουργιο μέλος στην κοινότητα. Είμαι απόφοιτος μηχανολόγος μηχανικός ,στρατιώτης αυτη τη στιγμή ψάχνω για δουλεια στο εξωτερικό εχω μια Α προυπηρεσια ενος χρονου και με ένα χρόνο πρακτική στην γερμανία. Έχω δύο σκέψεις και θέλω τις αντίστοιχες γνώμες από εσάς πρώτον σκέφτομαι κάποιο μεταπτυχιακό στη Σουηδία και έπειτα δουλειά εκεί ή κατευθείαν εύρεση εργασίας όπως Ρουμανία πχ όπου ακούω καλά λόγια για νέους μηχανικούς και συνθήκες ζωής.Ευχαριστώ εκ των προτέρων8-)

 

Συνάδελφε επειδή ανέφερες την Ρουμανία, έχεις απλά ακούσει για καλές συνθήκες, ή το έχεις ψάξει περαιτέρω? Αν έχεις βρει κάποια σελίδα για δουλείες εκεί πέρα όσον αφορά μηχανολόγους, πόσταρε το και εδώ πέρα γιατί και εγώ ψάχνω για διέξοδο στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αχχ δυστυχώς είμαι και εγώ είμαι αρκετά προβληματισμένη με το επαγγελματικό θέμα και την γενικότερη κατάσταση στην Ελλάδα.

 

Έχοντας σπουδάσει Αγγλία και έχοντας γνωστούς εκεί, που με προειδοποιούν οτι η κατάσταση για τους αρχιτέκτονες είναι τουλάχιστον τραγική, το έχω αποκλείσει για Μ.Β.

 

Τον τελευταίο χρόνο τον επένδυσα στο να μάθω μια 2η ξένη γλώσσα (Γερμανικά) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αρχίσω σιγά σιγά να στέλνω βιογραφικά σε Γερμανία και Ελβετία. Είμαι αρχιτέκτων μηχανικός με περίπου 1.5 χρόνο πρακτική σε γραφείο και διατηρώ γραφείο δικό μου, εδώ και ένα περίπου χρόνο (ασχολούμαι κυρίως με τα εξής: βαράω μύγες.. πίνω καφέδες.. ενίοτε μου έρχονται διάφορες αυθαιρεσίες και στο τσακίρ κέφι έχω και να υποβάλλω κανέναν ημιυπαίθριο).

 

Το ενδεχόμενο της Μ. Ανατολής το έχω ψιλοαποκλείσει, καθώς θεωρω οτι εκεί μάλλον θα με φάνε ζωντανή..

 

Έχει ψάξει κανείς για Γερμανία/Ελβετία? Δεν έχω ιδέα που να ψάξω, για το κόστος ζωής και τι είδους μισθούς να περιμένω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Έχω μερικές ερωτήσεις να σας κάνω και θα ήθελα αν μπορείτε να με συμβουλέψετε.

Τέλειωσα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο ΕΜΠ και τώρα είμαι φαντάρος. Σκέφτομαι μόλις απολυθώ να ψάξω δουλειά στο εξωτερικό. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνω?

Μεταπτυχιακό και μετά να ψαχτώ από εκεί?

Κατευθείαν αποστολή βιογραφικού σε εταιρίες που ζητάνε graduate-junior engineers? Ή λέτε να μην υπάρχει ελπίδα με αυτό τον τρόπο?

Τέλος ποια είναι η γνώμη σας για τα graduate programs που έχουν αρκετές μεγάλες εταιρίες?

θεωρείτε ότι αξίζουν?

Γιατί κάπου πήρε το αυτί μου ότι γενικώς δέχονται κυρίως πολύ νέους απόφοιτους, εγώ όταν τελειώσω το στρατό θα έχω πατήσει τα 25.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερασ πιαδια ειμαι νεος στο foroum.Ψαχνω να θεσω το ερωτημα μου καπου και δεν μπορω ελπιζω να με βοηθησετε ειμαι πτυχιουχοσ του τει καβαλασ ηλεkτρολογοσ μηχανικοσ και επιθυμω να εργαστω στην αγγλια. τι διαδικασια και τι χαρτια πρεπει να κανω ωστε να εργαστω στην αγγλια !!ι μετραει to πτυχιο που εχω ..και αν ναι πια ειναι η αντιστοιχη αναγνωριση του.an γνωριζεται κατι ενημερωστεμε στο οτιδιποτε !που μπορω να απευθυνθω!!!ευχαριστω πολυ για το χρονο σασ.!!!αναμενω στοιχεia.

Link to comment
Share on other sites

δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης. Θα γραφτείς στο IEEE σαν μέλος και μετά απο κάποια χρόνια μπορείς να γίνεις Chartered.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κατ'αρχας καλως ηρθες. Εχε υποψη σου οτι δεν ειναι σωστο να ρωταμε το ιδιο πραγμα σε διαφορετικα topics παρολη την αγωνια σου να απαντηθει γρηγορα κ απο πολλους το ερωτημα σου.

Η αντιστοίχιση του πτυχιου σου ειναι BSc (bachelor in science) στην Αγγλια κ αναγνωριζεσε κανονικα σαν μηχανικός, επομενως μην φοβασαι τιποτα σε διαβεβαιώ. Στο εξωτερικο μπορει καποιος μηχανικος (κ οχι μονο φυσικά) να δουλεψει στο αντικειμενο που θελει κ να εξελιχθεί σαν επαγγελματιας αφου εχεις ολες τις προϋποθεσεις απο το κρατος κ υπαρχει η επιζητούμενη αξιοκρατεία. Οπως ειπε κ συναδελφος βρισκεις δουλεια, γραφεσε στο αντιστοιχο τεχνικο επιμελητηριο κ αναλογα με την εμπειρια σου κ τα πτυχια σου ανεβαινεις βαθμίδες. Κατι αναλογο παει να κανει τωρα κ η Διαμαντοπουλου αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιοκρατικα θα διαχωρισει τις βαθμιδες...:idea:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με εργασία στο ΗΒ ! Δέν είναι και τόσο εύκολο όσο μπορεί να φαντάζεστε!

 

Τελείωσα τις σπουδές μου εκεί και εργάστηκα για 5 χρόνια προτού πάρω την απόφαση να επιστρέψω στα πάτρια εδάφη για την μαμά πατρίδα !

 

Πρώτον χρειάζονται πολύ καλά αγγλικά γραπτά και προφορικά, όχι του στυλ

me tarzan u jane !

 

Επίσης ένα καλογραμμένο βιογραφικό με δουλειές τις οποίες μπορείτε να στηρίξετε και με επιχειρήματα, portfolio σχεδίων, φωτορεαλιστικά, κ.α.

 

Το σύνηθες είναι να ψάξεις για εργασία μέσω ατζέντη ο οποίος δε χρεώνει κάτι για τις υπηρεσίες του, αλλά θέλει πίεση από την πλευρά σας για να βρει κάτι, καλό και γρήγορα ! Αρχικά θα μπορούσατε να κάνετε contract εργασία, αποφέρει πιο πολλά χρήματα, και είναι για συγκεκριμένο διάστημα μόνο. Το καλό αυτού είναι οτί μπορεί να δουν τα ταλέντα σας και να σας προτείνουν μόνιμη συνεργασία !

 

Από απόσταση δε θα σας δώσουν δουλειά, πρέπει να είστε εκεί για να μπορέσετε να περάσετε από interviews.

 

Να ξέρετε πόσο κοστολογείτε τον εαυτό σας και με πόσα θα είσαστε ευχαριστημένοι !

 

Οι μισθοί για νέους απόφοιτους ξεκινούν από τις 15.000 και φτάνουν στις 19.000 λίρες, χρήματα τα οποία μπορεί να φαντάζουν αρκετά, αλλά δεν είναι αρκετά για να μένεις κεντρικό Λονδίνο και να ξοδεύεις στο Ηarrods και στο Selfridges !

 

Οπότε συγκατοίκηση για να μπορείς να τα φέρεις βόλτα.

 

Ανεβαίνοντας βαθμίδα με 2 -3 χρόνια προϋπηρεσίας χτυπάτε μεταξύ 19000 και 23000 που κάνουν την ζωή φυσικά πιο εύκολη !

 

Φυσικά αυτά τα ποσά πέφτουν όσο φεύγεις από το Λονδίνο !

 

Θέλει πολύ σκληρή δουλειά (κατανοητό) σαββατοκύριακα, αργίες, ξενύχτια .

 

Η εμπειρία στο εξωτερικό τους ενδιαφέρει αλλά την κοιτάνε πάντα με λίγη καχυποψία αφού δεν μπορούν εύκολα να πάρουν πληροφορίες για αυτή !

 

Καλό θα είναι να έχετε και κάποια references, από παλιούς εργοδότες, καθηγητές της σχολής σας, character references από κάποιον που σας γνωρίζει χρόνια, στην Αγγλική κουλτούρα μετράνε αρκετά !

 

Διαθεσιμότητα και όρεξη για συνεχή μάθηση, πολύ καλή γνώση υπολογιστών( υπάρχουν πολλοί Ασιάτες οι οποίοι δε σηκώνουν κεφάλι και για κάποιο λόγο έχουν γεννηθεί με το manual του Autocad στον εγκέφαλο).

 

Ελπίζω να βοήθησα και καλή σας τύχη !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.