Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Deltamarin πολύ ενδιαφέροντα αυτα που μοιράζεσε μαζί μας.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ χωρίς να θέλω να βγώ εκτός θέματος είναι τι είδους εργασίες μπορεί να αναθέτουν σε ένα νέο μηχανικό εταιρίες με τόσο μεγάλα project.

Μπορείς να μας πείς πρακτικά τι είδους μελέτες η έρευνα έκανες στα πρώτα χρόνια σου? Για παράδειγμα διαστασιολόγηση κοχλιών η συγκολήσεων η κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου συνάδελφε ariss και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :D

 

Να έρθω στο ερωτημά σου που είναι άκρως ενδιαφέρον.

 

Κατά την διάρκεια των πρώτων μου χρόνων έκανα την ίδια ακριβώς δουλειά που κάνω και τώρα, και που βλέπεις και στο προφίλ μου. Δηλαδή μελέτες και έρευνα στους τόμεις της Ευστάθειας και Υδροδυναμικής σαν Ναυπηγός και στον τομέα της Ενέργειας και Πρόωσης σαν Ναυτικός Μηχανολόγος.

 

Η διαφορά μεταξύ τότε και τώρα είναι ότι τότε είχα ειδικό επιβλέποντα μηχανικό σε ρόλο mentor ο οποίος μου ανέθετε τις μελέτες και αφού μου έδινε ένα δεδομένο task εγώ το έφερα σε πέρας και εκείνος μετά έλενχε τους υπολογισμούς και τις εισηγήσεις μου και εκείνος μετά αποφάσιζε πώς θα έπρεπε να προχωρήσει το design του πλοίου.

 

Τώρα είμαι εγώ στην θέση του, μπορώ να εκπληρώσω την μελέτη μόνος μου και να αναθέσω σε νεότερους μηχανικούς να με βοηθήσουν με μέρος των υπολογισμών.

 

Σαν νέος μηχανικός λοιπόν σε τέτοια έργα κάπως έτσι θα ξεκινήσεις, θα σου δώσουν ένα task και θα δοκιμάσουν τις δυνάμεις σου στην πράξη.

 

Για να μην πανικοβάλεσαι βέβαια προφανώς και αντιλαμβάνονται ότι ένας πιο νέος συνάδελφος δεν μπορεί ούτε κατά διάνοια να κάνει από μόνος του όλους τους απαραίτητους υπολογισμούς ή ότι θα κάνει κάποια λάθη. Και φυσικά θα σε βοηθήσουν. Αλλά όπως ανέφερα και στο αρχικό μου ποστ σε αυτό το νήμα θέλουν να δουν να παίρνεις ουσιαστικές πρωτοβουλίες και να αντιλαμβάνεσαι τι λάθος έκανες και το κυριότερο τι επιπτώσεις μπορεί αυτό να έχει στο έργο.

 

Όπως είδες να συμφωνώ και με τον συνάδελφο μας Topap τα ίδια που ισχύουν στην Ελλάδα ισχύουν και εκεί απλά θα έλεγα ότι λόγω μεγέθους και καλύτερης οργάνωσης των εταιρειών εκεί έχεις σαν νέος μηχανικός ένα πιο ευνοικό περιβάλλον να ξεκινήσεις την καριέρα σου.

 

Ελπίζω να βοήθησα και Καλή Τύχη και Κουράγιο στην όποια σου προσπάθεια για δουλειά οπουδήποτε ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως, εαν εξαιρεσεις τις απολαβές, αυτό απαιτούν και οι Ελληνες εργοδότες...;)

 

Όπως είδες να συμφωνώ και με τον συνάδελφο μας Topap τα ίδια που ισχύουν στην Ελλάδα ισχύουν και εκεί απλά θα έλεγα ότι λόγω μεγέθους και καλύτερης οργάνωσης των εταιρειών εκεί έχεις σαν νέος μηχανικός ένα πιο ευνοικό περιβάλλον να ξεκινήσεις την καριέρα σου.

 

Καλα, το σχόλιο μου είχε και μια δόση ειρωνίας... Εκει στη Φιλανδια χρησιμοποιουν μαστίγιο ή οχι? ;)

 

Αστειεύομαι...:P

Link to comment
Share on other sites

Deltamarin, οι ετήσιες αποδοχές (καθαρά από φόρους και κρατήσεις) ενός 35χρονου μηχανικού, κατά μέσο όρο, πόσο είναι περίπου στην Φιλανδία;

Οπωσδήποτε θα υπάρχει διασπορά τιμών, αλλά ας πούμε ότι στην Ελλάδα το 90% είναι από 15.000 έως ... (τι να πώ; ) 60.000 ευρώ, με μέση τιμή τα 25.000.

 

Στην Φιλανδία πού κυμαίνονται;

 

ΥΓ. Ας μην κολλήσουμε στο να υπάρχουν πολλοί μηχανικοί με λιγότερα από ... 10.000.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου CostasV και σε ευχαριστώ πολύ για το ερωτημά σου :grin:

 

Μέσες απόλαβες για mid-thirties μηχανικούς τουλάχιστον για εμάς τους Ναυπηγούς και Ναυτικούς Μηχανολόγους κυμαίνονται από 45-60 χιλιάδες ευρώ μικτά, προ φόρων και κρατήσεων.

 

Αυτό βέβαια έχει να κάνει κυρίως με το επίπεδο και τύπο εμπειρίας και τα έργα τα οποία συμμετέχει και η εταιρεία.

 

Για τις ειδικότητες του Τομέα των Κατασκευών δυστυχώς δεν το έχω ψάξει για να ξέρω με ακρίβεια αλλά αυτό που μπορώ να κάνω για να σε βοηθήσω περισσότερο είναι να σου δώσω το λίνκ για έναν εκ των Τεχνικών Επαγγελματικών Συλλόγων εκεί, το ΤΕΚ, το οποίο μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες για το ζήτημα αυτό καθώς και αλλά εργασιακής φύσης ζητήματα που μπορέι να ενδιαφέρουν κάποιον που επιθυμεί να εργαστεί στην Φινλανδία. Το site διατηρεί και ιστοσελίδα στα Αγγλικά.

 

Το λίνκ είναι : http://www.tek.fi/

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο ;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα ήθελα να αναφέρω, αν και είναι περισσότερο από απλώς εμφανές, ότι η προσωπική μου περίπτωση αποτελεί Top Success Story και δεν μπορεί να επαναληφθεί παρά κάτω από απίστευτα ειδικές συνθήκες.

Συγχαρητήρια που μοιράζεσαι τη τεράστια εμπειρία σου και τεράστια γνώση σου με εμάς. Θέλω να μάθω πως να καταφέρω ένα μικρό κομμάτι από τα τεράστια που έχεις καταφέρει.

 

Οι τρέχουσες οικονομικές μου απολαβές δεδομένης και της συμμετοχής μου πλέον ως κατόχου ποσοστού της εταιρείας ανέρχονται σε περίπου 100,000 Ευρώ μηνιαίως ή 1,2 Εκ. Ευρώ και με επιπρόσθετα bonus μέχρι και τα 1,5 Εκ. Ευρώ ετησίως μετά φόρων και άλλων τύπων κρατήσεων.
Μακάρι να φτάσω και εγώ τις δικές σου τεράστιες απολαβές. Να ρωτήσω κάτι. Εδώ στην Ελλάδα πρέπει να πληρώνουμε ένα ποσό τσμεδε. Ας πούμε για τους νέους βγαίνει περίπου 150 ευρω το μήνα και ανεβαίνει 250.....

Στο εξωτερικό υπάρχει αντίστοιχο ποσό? Μέσα στα 100,000 Ευρώ μηνιαίως είναι και τα 150 ευρω το μήνα ή ταχεις αφαιρέσει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Perustum !:P

 

Σου εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία και είμαι σίγουρος ότι με πολύ και επίπονη προσπάθεια οι κόποι σου θα ανταμειφθούν και οι φιλοδοξίες σου θα εκπληρωθούν αντίστοιχα.

 

Για τις ασφαλιστικές εισφορές εδώ στην Φινλανδία υπάρχει ένα σύνθετο σύστημα αλλά στην δική μου περίπτωση τις πληρώνει ο εργοδότης.

 

Επιπλέον και για πιο μικρά εισοδήματα έχεις ένα ποσό γύρω στο 3-4% που αφαιρούνται για να πληρώσουν τα Unemployment Fund Fees.

 

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα με ένα πιο down to earth επίπεδο εισοδήματος γιατί η περίπτωση μου είναι κάτι παραπάνω από απλώς ειδική αν είχες say ένα εισόδημα 3000 € θα είχες τον εργοδότη να πληρώνεί το ασφαλιστικό σου ταμείο άρα δεν έχεις μείον από εκεί μετά για φόρο με ένα τυπικό rate της τάξης του περίπου 27.5% και ένα rate κοντά στο 4% όπως προανέφερα θα κατέληγες με καθαρές απολαβές γύρω στα 2200 €.

 

Το σάιτ για την Eφoρία εδώ στην Φινλανδία είναι το ακόλουθο :

 

http://www.vero.fi/

 

Αντίστοιχα για Ασφαλιστικά Θέματα και Συντάξεις :

 

https://www.varma.fi/fi/Pages/Etusivu.aspx

 

Και όπως έγραψα και στον συνάδελφο μας CostasV αμέσως πριν από τι δικό σου ποστ δες και το ΤΕΚ και έλα σε επαφή μαζί του για περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος και πάλι και Good Job Hunting για όσους και όσες θέλουν να ανέβουν στα Nordics ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα με ένα πιο down to earth επίπεδο εισοδήματος γιατί η περίπτωση μου είναι κάτι παραπάνω από απλώς ειδική
Επειδή η περίπτωση σου είναι παραπάνω από ειδική έχει τεράστιο ενδιαφέρον. Ευχαριστώ για την απάντηση για το ασφαλιστικό.
Link to comment
Share on other sites

Εχω να πω οτι ειμαι εντυπωσιασμενος απο την ευγενεια του DELTAMARINE αλλα και την 'τομη στο κοκκαλο' εκφραση του.Τετοιοι ανθρωποι απλα ειναι σπανιο ειδος στην Ελλαδα και θα επρεπε να κυρηχθουν προστατευομενο ειδος.

Ευχαριστως να ειχα ενα τετοιο ανθρωπο για supervisor...Ακομα και το βρισιμο θα γινοταν με τακτ!

Εισαι παραδειγμα προς μιμηση για μας τους νεους μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

kusta80,

Σε ευχαριστώ απεριόριστα για αυτά που έγραψες.

 

Να αναφέρω με την σειρά μου ότι το να έχω νέους συναδέλφους να με επαινούν με αυτό τον τρόπο είναι κάτι που με κάνει πιο πλούσιο από οποιαδήποτε άλλης μορφής καταξίωση διότι δείχνει την αληθινή αγάπη και σεβασμό των ανθώπων προς εσένα.

 

Και αυτή η ηθική καταξίωση και αναγνώριση είναι κάτι που δεν μπορεί να κοστολογηθεί.

 

Εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο και είμαι πάνω από 100% σίγουρος ότι ότι και να βάλεις στο νου σου θα το καταφέρεις.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι απεριόριστα για αυτήν την ανιδιοτελή εκδήλωση αληθινής ανθρωπιάς.

 

Με απόλυτη εκτίμηση και σεβασμό,

 

DELTAMARIN.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.