Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Αυτές τις εταιρίες να τις αφήσουμε κατά μέρος. Είναι ιδιάζουσα περίπτωση με πάρα πολύ σφιχτούς χρόνους παράδοσης και τεράστιες ρήτρες. Εκεί πέρα δεν υπάρχουν ωράρια και αργίες. Πρέπει ανά πάσα στιγμή να είσαι διαθέσιμος για τις ανάγκες της εταιρίας. Γι' αυτό και οι μισθοί τους είναι υψηλοί και παρέχουν δωρεάν αρκετά πράγματα στα στελέχη τους (πχ σπίτι, αυτοκίνητο, αεροπορικά εισιτήρια κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς μένω στην επαρχία και δεν υπάρχουν σύμβουλοι Eures εδώ (αληθεια, βοηθάνε καθόλου αυτοί ή είναι ακόμα μια τυπική υπηρεσία του Eλλαδιστάν;)

 

στο τηλεφωνο δεν εχω βρει καποιον..

ειπα να παω βρω στον οαεδ της ομονοιας...λαθος μου...ο συγκεκριμενος κυριος ανηκε στους κλασσικους συμβουλους του οαεδ που κανουν ολες τις εργασιες εκει..μου ειπε οτι αυτο που θελω χρειαζεται χρονο, δεν υπαρχει περιπτωση να με εξυπηρετησει και να παω σε αλλο οαεδ, να βρω αλλον..... δε ξαναπροσπαθησα...

 

γνωρίζει κανείς πληροφορίες για Ρουμανία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Μετά από όσα διάβασα και σχετικά με την αγωνία μας για το "που θα δουλέψουμε αύριο???", αξίζει να σας παραθέσω αυτούσια 2 αγγελίες συναδέλφων που "ψάρεψα" ναπό την Χρυσή Εκαιρεία:

 

ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ενισχύσεις νέων και υφιστάμενων κατασκευών με επαναστατική ευρεσιτεχνία, πιστοποιημένη στο ΕΜΠ σε 10 ρίχτερ, από Πολιτικό Μηχανικό, γρήγορη, οικονομική, ασφαλείς, καθώς και άδειες 6936/641***

 

 

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ αναλαμβάνει, διαρρυθμίσεις, ανακαινίσεις, μονώσεις ταρατσών, υγρασίες, αποχετεύσεις, χρωματισμούς, πλακάκια, μάρμαρα 6938/781***

 

Λοιπόν, μάλλον κάτι δεν πάει καλά......

 

Δεν το βλεπω σωστο να αναπαραγουμε/παραθετουμε τηλεφωνα απο αγγελιες που δημοσιευτηκαν σε αλλες σελιδες...

Ευχαριστω, ckiriako

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρηκα μια θεση ΜΧ στη Κυπρο και σκεφτομαι να παρω το ρισκο να μεταναστευσω, επειδη εδω στη χωρα μας τα πραγματα δε πανε και τοσο καλα και για τους νεους, οχι μηχανικους μονο, ακομα χειροτερα. Δε γνωριζω ομως τιποτα για τη χωρα και τωρα ψαχνω στο διαδικτυο να βρω καποια στοιχεια.

Εχω ακουσει πως ειναι ακριβη γενικα η ζωη κ αλλα τετοια.

Γνωριζει κανεις τι γινεται εκει κατω?

Link to comment
Share on other sites

Η κυπρος ειναι φθηνοτερη απο την Ελλαδα, υπάρχουν δουλειες στο δημοσιο, κοιτα http://www.diorismos.gr

Link to comment
Share on other sites

 

ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΕΣ ενισχύσεις νέων και υφιστάμενων κατασκευών με επαναστατική ευρεσιτεχνία, πιστοποιημένη στο ΕΜΠ σε 10 ρίχτερ, από Πολιτικό Μηχανικό, γρήγορη, οικονομική, ασφαλείς, καθώς και άδειες 6936/641***

[/color]

 

Αυτός δεν μπορεί να είναι πολιτικός μηχανικός. Θα ήθελα να δώ την πιστοποίηση για τα δέκα ρίχτερ..

 

Σε εποχές ύφεσης οι μηχανικοί δεν χρειάζονται (εκτός και αν κάνει 10 ρίχτερ και αν επιβιώσουμε, θα πλουτίσουμε). Εναλλάκτικές είναι η άσκηση άλλου επαγγέλματος ή η μετανάστευση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα..πραγματικά

θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος με εμπειρία ή εάν γνωρίζει κάτι, να ενημερώσει για την τύχη των μηχανικών περιβάλλοντος στο εξωτερικό (μιάς και στην Ελλάδα δεν υπάρχει και πολύ μεγάλη ζήτηση - απορρόφηση)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καποιος που να χει εμπειρια απο Μ.Ανατολη (Καταρ συγκεκριμενα) υπαρχει?

Ετσι για να μας διαφωτισει κι εμας λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να χει εμπειρια απο Μ.Ανατολη (Καταρ συγκεκριμενα) υπαρχει?

Ετσι για να μας διαφωτισει κι εμας λιγο....

 

Τι θες να μάθεις για Qatar? Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?

 

Καποιος που να χει εμπειρια απο Μ.Ανατολη (Καταρ συγκεκριμενα) υπαρχει?

Ετσι για να μας διαφωτισει κι εμας λιγο....

 

 

Λοιπόν, η Αρχιρόδον είναι η μεγαλυτερη και παλαιοτερη απο τις υπολοιπες ελληνικες εταιριες εκει κάτω και πιο οργανωμένη σε ολους τους τομεις, πράγμα που σου δίνει μια ασφάλεια σε πολλα θεματα που στην αρχη δεν τα αντιλαμβανεσαι, παρα μονο αν δουλεψεις και στις υπολοιπες ελληνικες και δεις τα κενα που υπάρχουν. Κατά δευτερον, σε λιμενικα εργα ειναι ισως η μεγαλυτερη στην Μέση Ανατολή στο σύνολο των εταιρίων που υπαρχουν στην περιοχή. Και τρίτον, αν είσαι νεος μηχανικός (που μάλλον είσαι) θα πάρεις πολλα πραγματα απο θέμα εμπειρίας γιατί, απο πολύ νωρις στη καριερα σου θα έχεις δουλέψει με τους καλύτερους. (Δεν πληρωνομαι απο την Αρχιρόδον) :):)

 

Και βέβαια υπαρχουν αρνητικά, άλλα εφόσον πήρες την απόφαση να πας δεν υπαρχει λόγος να αναφερθώ. Κατα τη γνωμη μου, ακομα πιο σωστη απόφαση θα φανεί, αν στο μέλλον την εκμεταλλευτείς σωστά.

 

Από θέμα περιβαλλοντος τώρα... Εκεί να ξέρεις οτι δεν πας για ΔΙΑΚΟΠΕΣ... Φροντίζει η εταιρια για ολα, ετσι ώστε να έίσαι αναποσπαστος απο τη δουλεία σου. Το σύνηθες ωράριο είναι 6 μέρες/εβδομάδα, 10 ώρες/ημέρα και αναλόγως το εργο - μπορεί και παραπάνω.... :(

 

Η χώρα τώρα... δεν έχει σχέση η Μέση Ανατολή με καμμία Ευρωπαική χώρα.. αλλα σου γινεται συνήθειο με τον καιρό,εφοσον ξέρεις οτι πήγες για δουλεία... αλλιώς γυρίζεις πίσω...(αυτο πρεπει να το θυμασαι συυνεχώς).. Τα περιθώρια κοινωνικοποιησης ειναι στένα...κυρίως μέσα στα πλαισια της εταιριας με άλλους Έλληνες (δεν ξέρω αν εισαι παντρεμενος ή όχι).. Η αρχή οπουδήποτε είναι δύσκολη... Πάντως η Ντόχα (αν έισαι εκει όπως μου λες) δεν ειναι Ντουμπαι ή Αμπου Ντάμπι σε θέμα ζωής, αλλα ούτε και Ριαντ.. ειναι κάτι ενδιάμεσα...

 

Νομίζω αρκετά εργαψα... Καλή περιπέτεια... :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Ντόχα δεν είναι Ντουμπαι ή Αμπου Ντάμπι σε θέμα ζωής, αλλά ούτε και Ριαντ.. είναι κάτι ενδιάμεσα...

 

Νομίζω αρκετά έγραψα... Καλή περιπέτεια...

 

 

Μήπως έχεις στοιχεία για κόστος ζωής, γενικά

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.