Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

φίλε μου να ξερες πόσο μετάνιωσα που εγκατέλειψα το Εδιμβουργάκι μου το 1999 και γύρισα στη χώρα που δε σέβεται κανείς τίποτα για να βγάζω.....άδειες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως τους νέους!!!!

 

Νικόλα μην αγχλωνεσαι με την ορολογία, δε νομίζω πως είναι κάτι τόσο φοβερό!

Προς το παρόν και εγώ θα σε συμβούλευα να μη βιαστείς να επιστρέψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Από Καναδά έχει ακούσει καποιος κάτι?Το 50' κ 60' οι οικονομικοί μετανάστες της Ελλάδας ήταν τα εργατικά χέρια,τώρα έγιναν οι πτυχιούχοι.Χωρίς να θέλω να υποβιβάσω τους πρώτους. Ο νοών νοειτω...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα

Στην εφημερίδα "ΒΗΜΑ", το Σάββατο 1/5/2010 στα οικονομικά φύλλα είχε μία συνέντευξη του προέδρου του Ελληνογερμανικού συνδέσμου, όπου ανέφερε οτι αυτήν τη στιγμή στην Γερμανία εκτός των άλλων ειδικοτήτων, υπάρχει έλλειψη απο πολιτικούς μηχανικούς. Υπάρχει κάποιος συνάδερφος που εργάζεται στην Γερμανία ή έχει γνώση του θέματος να το επιβεβαιώσει? Και μια δεύτερη απορία γενικότερη: Σε χώρες που δεν έχουν ως μητρική γλώσσα τα αγγλικά απαιτείται πάντα η γνώση της αντίστοιχης μητρικής και αν ναί σε τί επίπεδο(καλό, άριστο, μέτριο κτλ)? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να ζησεις και να εργαστεις μονιμα σε μια χωρα χωρις να μαθεις καποτε να μιλας οπως οι ντοπιοι...

Μην κολλας στη δυσκολια εκμαθησης της γλωσσας ομως. Εχω γνωστο που εφυγε πριν χρονια για Αυστρια, δεν ηταν κανενα τερας μορφωσης ή ο πιο μελετηρος ανθρωπος, ουτε ειχε τιποτα ιδιαιτερες σπουδες.

Ο ανθρωπος εμαθε καλα γερμανικα ομως και συννενοειται με τα αφεντικα του και τον κοσμο εκει.

Η καθημερινη τριβη με τη γλωσσα και το κοσμο κανει θαυματα!

 

Για το αλλο που ειπες, για την ελλειψη ΠΜ στη Γερμανια δεν ξερω να σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν θα μπορούσε κάποιος να δώσει πληροφορίες για εργασία στην Κύπρο θα το εκτιμούσα (μέσος μισθός για νέο απόφοιτο, συνθήκες-έξοδα διαβίωσης, προοπτικές για μηχανολόγους μηχανικούς εκεί). Δυστυχώς μένω στην επαρχία και δεν υπάρχουν σύμβουλοι Eures εδώ (αληθεια, βοηθάνε καθόλου αυτοί ή είναι ακόμα μια τυπική υπηρεσία του Eλλαδιστάν;)

Για την κουβέντα θα ήθελα να πώ οτι μάλλον δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεις κάποια δουλειά σε μεγάλη ελληνική εταιρία που δραστηριοποιείται στο εξωτερικό. Φίλος που δουλεύει σε μια τέτοια εταιρία (φυσικά και δε θα αναφέρω το όνομα της εταιρίας) μου είπε επί λέξη οτι "τις πιο πολλές φορές πρέπει να ξέρεις κάποιον από μέσα". Εξάλλου για τους νέους απόφοιτους είναι ακόμα πιο δύσκολα. Έχετε δει τις προΰποθέσεις που θέτουν στις αγγελίες τους ; (τουλάχιστον 5 χρόνια εργασιακή εμπειρία). Καλό είναι να κάνουμε όνειρα αλλα ας μην τρέφουμε αυταπάτες.

Πάντως συνάδελφοι τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα. Ψάχνω μισό χρόνο για δουλειά και δεν έχω δει ακόμα φως στον ορίζοντα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Daron δεν εισαι ο μονος. Το ίδιο και εγώ και όλοι σίγουρα οι νέοι μηχανικοί. Τις δουλειές τις παίρνουν όλες οι μεγάλοι και αυτοί που έχουν γνωστούς. Δεν ειναι κανείς χαζός να δώσει δουλειά σε κάποιον άγνωστο ή και νέο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και με τον Sirus και με τον Daron και εγώ ψάχνω 3 μήνες και ως νέος ηλ.μηχανικός βρίσκω πόρτες κλειστές.Η δικαιολογία είναι έλλειψη εμπειρίας,αλλά αν δεν αρχίσουμε να δουλεύουμε πως θα την αποκτήσουμε ε;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το θέμα αυτό έχει πολλές παραμέτρους. Μπορεί να σου αναφέρουν έλλειψη εμπειρίας για να σε αναγκάσουν να μειώσεις τις όποιες απαιτήσεις τους. Μια άλλη παράμετρος όμως είναι, και αυτό που συνήθως συμβαίνει θα έλεγα εγώ, να προσλαμβάνει η εταιρία άπειρους μηχανικούς και μόλις αυτοί καταλάβουν, μετά από κάποιο διάστημα εργασίας, ότι μπορούν να σταθούν και μόνοι τους στο επάγγελμα να τα παρατούν. Όλη αυτή η διαδικασία όμως εκπαίδευσης του στελέχους υποκρύπτει κάποιο κόστος για την εταιρία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που ειδα και καποιες θεσεις γνωστης εταιρειας για την Μ.Ανατολη ζητανε τεραστια εμπειρεια 10+χρονια. Δεν μπορω να καταλαβω πως θα αποκτησει καποιος εμπειρεια βγαινοντας απο το Πολυτεχνειο αν δεν εργαστει. Καταλαβα αν εχει βισμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.