Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Καλημέρα Deltamarin,

 

Θα μπω κατευθείαν στο ζουμί, μιας και το είδος της εταιρείας που εργάζεσαι με ενδιαφέρει προσωπικά. Γνωρίζεις αν υπάρχουν ανάγκες σε προσωπικό (μηχανολόγους)? Ή αν τυχόν γνωρίζεις άλλες φιλανδικές εταιρείες στο αντικείμενο αυτό με ανάγκες σε προσωπικό? Με ενδιαφέρει σοβαρά η εγκατάσταση στη Φιλανδία.

 

Σε έχουμε ζαλίσει στις ερωτήσεις, αλλά απ' οτι καταλαβαίνω σου δίνει ευχαρίστηση να απαντάς. :)

 

Να 'σαι καλά.

 

yiannisikk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου και εσένα yiannisikk !:P

 

Σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου.

 

Αυτήν την στιγμή η Deltamarin δεν είναι σε φάση προσλήψεων και οι ανάγκες για πλήρωση θέσεων μηχανικών και ειδικά μηχανολόγων που ενδιαφέρουν εσένα έχουν ήδη καλυφθεί.

 

Από ότι είμαι σε θέση να ξέρω το ίδιο ισχύει και για την συντριπτική πλειοψηφία των εταιρείων του μελετητικού και κατασκευαστικού κλάδου.

 

Για την ακρίβεια ακριβώς το αντίθετο ισχύει έχουν δηλαδή ανακοινωθεί πολλά lay-offs σε εργαζόμενους μέχρις ότου να ξαναυπάρξει το ίδιο επίπεδο workload με τα προ οικονομικής κρίσης δεδομένα.

 

Το λίνκ που έδωσα στον συνάδελφο μας CostasV αναφορικά με το ΤΕΚ είναι πλέον πολύτιμο όπως είπα και στα άλλα δύο παιδιά που με ρώτησαν για εργασιακά και ασφαλιστικά ζητήμαστα στην Φινλανδία και θα το πρότεινα για άλλη μια φορά.

 

Διατηρεί στατιστικά στοιχέια εργασίας και ανεργίας μηχανικών και από ενημέρωση από αυτό θα μπορείς εσύ και ο οποιοσδήποτε να πάρει μια τουλάχιστον πιο καλή ιδεά του τι επικρατεί αυτή την στιγμή στο εργασιακό τοπίο της Φινλανδίας.

 

Και είναι απαραίτητο να ξαναυπενθυμίσω ότι στην Φινλανδία όπως και σε όλες τις άλλες χώρες του πλανήτη επιθυμούν να δέχονται αιτήσεις εργασίας από ήδη εργαζόμενους και ήδη καταξιωμένους μηχανικούς και γενικότερα επιστήμονες και επαγγελματίες. Η χώρα έχει παρά το σαφώς μεγαλύτερο γεωγραφικό της μέγεθος ένα πεπερασμένο πλυθησμιακό μέγεθος (όσο η μισή Ελλάδα περίπου) και υπάρχουν κάποια κριτήρια για το ποιος μπορεί και πρέπει να έρχεται στην Φινλανδία.

 

Αυτό θα ήθελα να το συγκρατήσετε ιδιαίτερα. Πρέπει να είναι το πραγματικό ενδιαφέρον για την Φινλανδία και όχι η ανάγκη που σε οδηγεί να κάνεις αίτηση εκεί για να έχεις ρεαλιστικές πιθανότητες αποδοχής.

 

Κατά συνέπεια θα συνιστούσα όποιος και όποια ενδιαφέρεται σοβαρά για να κάνει την μεγάλη κίνηση και να έρθει όχι μόνο στην Φινλανδία αλλά και στις άλλες χώρες των Nordics, ήτοι Σουηδία, Νορβηγία, Δανία να έρθει κατ' ιδίαν και μάλιστο το συντομότερο δυνατό σε επαφή με τις εταιρείες που τον ενδιαφέρουν και να περάσει αυτό το μήνυμα που προανέφερα :

 

Ότι δηλαδή κοιτάξτε έχω ένα πραγματικό ενδιαφέρον για την χώρα σας και την εταιρεία γενικότερα (Kαι αυτό θα έλεγα να το δείξετε όσο το δυνατόν περισσότερο στο Cover Letter σας όσο και στο CV σας, αν είχατε πάει μέσω ERASMUS για παράδειγμα και παρακολουθήσατε κάποιο εξάμηνο σε πανεπιστήμιο εδώ, αν είχατε κάνει μια εργασία ή διατριβή σχετική με τον Σκανδιναβικό χώρο κλπ.)

 

Να εστιάσετε το selling του εαυτού σας στα λεγόμενα Interpersonal Skills δηλ. Διαπροσωπκά Προσόντα, όπως ήδη ανέφερα οι Φινλανδοί δείνουν κορυφαία σημασία στον παράγοντα Προσωπικότητα και θα επιθυμούν να δουν πώς θα μπορέσει κάποιος να ενταχθεί ομαλά στην χώρα τους. Όπως αντιλαμβάνεσται ένας όχι και τόσο κοινωνικός χαρακτήρας ή ένας άνθρωπος με όχι και τόσο καλές δυνατότητες επικοινωνίας των ιδεών και ικανοτήτων του στους άλλους δεν θα μπορεί να θεωρηθεί καλός συνεργάτης.

 

Τα τελευταίο σχόλιο είναι πλέον κρίσιμο γιατί πρέπει να απεμπολισθεί αυτό το σαφώς πιο ατομικό way of thinking που είναι δυστυχώς τυπικό χαρακτηριστικό των περισσοτέρων Ελλήνων από ένα πιο συλλογικό αντίστοιχα τρόπο σκέψης και δράσης.

 

Εν συνεχεία να τονισθεί η όποια εργασιακή εμπειρία έχετε και ειδικά αν κάνατε και κάποιο project εδώ σε Σκανδιναβική χώρα θα θεωρηθεί plus.

 

Τέλος για το ακαδημαικό υπόβαθρο μπορεί να πραγματοποιηθεί φυσικά μνεία χώρις όμως τάσης επίδειξης και προβολής, bragging. Οι Φινλανδοί δίνουν βάση επίσης στην Εκπαίδευση και δεν το παρακάμπτω αυτό αλλά όπως επίσης αναφέρθηκε την αξία κάποιου την κρίνουν και την αναλύουν με βάση το λεγόμενο actual work record δηλαδή τι έχετε κάνει στη Βιομηχανία και του πώς και πόσο αποδόσατε κάτω από συνθήκες πραγματικών έργων και το κυριότερο ποιες ήταν οι σχέσεις σας με τους συναδέλφους σας.

 

Πιστεύω με το παρών ποστ να εδόθησαν κάποια ακόμη πολύτιμα συμβουλευτικά στοιχεία για συναδέλφους μηχανικούς που θα επιθυμούσαν να δραστηριοποιηθούν επαγγελματικά σε αυτόν τον γεωγραφικό χώρο.

 

Κλείνω παρέχοντας και ένα πολύ ενδιαφέρον λινκ από τα πολλά που υπάρχουν στο Διαδίκτυο αναφορικά με το θέμα της έρευνας αγοράς εργασιάς σε διαφορετικές χώρες :

 

http://www.justlanded.com/

 

Και πιο ειδικά και για την Φινλανδία :

 

http://www.justlanded.com/english/Finland

 

Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλους και όλες σας όπως πάντα ! :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Ονομάζομαι Νίκος και ειμαι απόφοιτος Μηχανολογίας (Ενεργειακός τομέας) στο ΤΕΙ Πάτρας. Στην Ελλάδα πλέον η δύνατότητα ανάπτυξης είναι περιορισμένη και αυτό είναι ένα σημαντικό κίνητρο το οποίο με ωθεί να φύγω εξωτερικό.

 

Είχα σκοπό να κάνω το μεταπτυχιακό μου Ελλάδα και μετά να δούλευψω εδώ, μιας και έχω αρκετή εμπειρία στο τομέα "Φωτοβολταϊκα" τόσο σε μελετητικό όσο και σε κατασκευαστικό τομέα.

 

Τώρα πλέον σκέφτομαι να κάνω το μεταπτυχιακό μου εξωτερικό σκεφτόμενος οτι θα είναι καλή ευκαιρία τα 2 αυτά χρόνια που θα κρατήσουν οι σπουδές μου να εξικοιωθώ με τη γλώσσα, το περιβάλλον και τους ανθρώπους και στη συνέχεια να αναζητήσω δουλειά εκεί.

 

Αυτό που με απασχολεί και θα ήθελα τη συμβούλη όσων έχουν ανάλογη εμπειρία για δουλεία στο εξωτερικό στον ενεργειακό τομέα είναι :

 

Να προτιμήσω την Ελλάδα η να φύγω έξω???

 

Θα ήθελα να τονίσω οτι έχω ταξίδεψει πολύ στο εξωτερικό και σε γενικές γραμμές ξέρω οτι η ζωή διαφέρει πολύ με τη δικία μας. Στη προκειμένη περίπτωση λοιπόν ενδιαφέρομαι καθάρα για τον επαγελματικό τομέα και συγκεκριμένα στο τομέα ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

σε αναλογη φαση με αυτη που βρισκεται ο συναδελφος Νικολάκης θα ηθελα και εγω μια γνωμη ...

 

εχω τελειωσει Πατρα Μηχανικος Η/Υ με Μαστερ και ηδη δουλευω 3 χρονια σε πολυ γνωστη ΙΤ/telecom εταιρεια....

 

παντα ομως ειχα την ιδεα του εξωτερικου να με απασχολει και θα ηθελα να ρωτησω αν το βρισκετε καλη ιδεα να φυγω για 2-3 χρονια εξω με σκοπο ομως να ξανα γυρισω...

 

πιστευετε οτι καποιος που γυριζει απο εξω (ασχετως αν του κακοφανει να ζει σε ενα κρατος-μπαχαλο) δυσκολευεται να βρει δουλεια στον χωρο του IT ?

 

ηλικια που ειμαι τωρα ειναι 30 παρα 1 μηνα....

 

thanks ;)

Link to comment
Share on other sites

να γραψω και εγω την ταπεινη μου αποψη..

θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο, οχι ομως αδυνατο, να βρει δουλεια στο εξωτερικο καποιος που εχει τελειωσει ελληνικο πανεπιστημιο και δεν ειχε καμια μα καμια επαφη με το εξωτερικο..προτιμοτερο να κανετε ενα μεταπτυχιακο στην χωρα που θελετε να εργαστειστε και μετα κανετε αιτησεις για δουλεια.

εξωτερικο και κυριως ευρωπη η εργασιακη αγορα κουβαλαει ακομη τα καταλοιπα της κρισης..πολλοι μηχανικοι ειναι ανεργοι και στελνουν συνεχως βιογραφικα..οποτε ειναι προτιμοτερο σ αυτη την κορεσμενη αγορα μια εταιρεια να προσλαβει καποιον που ανηκει ηδη σ αυτην και εχει προσαρμοστει παρα καποιον που δεν εχει ενταχθει ακομη..

εαν ειστε πραγματικα αποφασισμενοι να εργαστειτε εξωτερικο να στησετε την ζωη σας εκει και το τονιζω αυτο, οχι παω 3-4 χρονια και επιστρεφω, τοτε διαλεξτε την χωρα που σας αρεσει, νοικιαστε ενα σπιτακι εκει, γραφτειτε στον τοπικο ΟΑΕΔ και αρχιστε το ψαξιμο..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι όντως δύσκολη η εύρεση εργασίας στο εξωτερικό εάν δεν υπάρχουν κάποιες βάσεις, αυτός ειναι και ο λόγος που θα κάνω το μεταπτυχιακό έξω.

 

Αυτό που δε ξέρω είναι αν στο τομέα της ενέργειας στο εξωτερικό απο άποψη εργασίας (θέσεις εργασίας, μισθοί κτλ.) είναι καλύτερα σε σχέση με την Ελλάδα. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η άποψη απο ανθρώπους με ανάλογη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καποιος συνθήκες εργασίας στην Ρουμανία?

 

Περασα μια συνεντευξη απο την ΜΕΤΚΑ που εχει εργοταξιο και στην Ρουμανία σε ενεργειακό εργο και με ενημερωσαν πως θεση εργασίας αφορά εργασία στην Ρουμανία αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Εφιστώ την προσοχή σε συναδέλφους και ιδιαίτερα τους νέους που αναζητούν εργασία στο εξωτερικό μέσω γνωστών site.Υπάρχουν απατεώνες που ζητούν προκαταβολικά χρήματα (για έκδοση βίζα (ς) ή άδεια παραμονής στη χώρα) και αφού έχετε συμφωνήσει στα υπόλοιπα οικονομικά με κάνα 6 χίλιαρο το μήνα.Σοβαρές εταιρείες και εργοδότες δεν λειτουργούν έτσι, οπότε αν σας ζητήσουν λεφτά μπροστά για οτιδήποτε μιλάμε για ΑΠΑΤΗ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καποιος συνθήκες εργασίας στην Ρουμανία?

 

Περασα μια συνεντευξη απο την ΜΕΤΚΑ που εχει εργοταξιο και στην Ρουμανία σε ενεργειακό εργο και με ενημερωσαν πως θεση εργασίας αφορά εργασία στην Ρουμανία αρχικά.

 

Καποιος με εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος με εργασιακη εμπειρια στο Κουβειτ?

Κυριως με ενδιαφερει απο αποψη συνθηκων ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.