Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

50 βαθμοί ναι, αλλά δεν θα πάει στο εργοτάξιο να δουλέψει. Σε ένα γραφείο θα είμαι με το αιρ-κοντίσιον και όλα τα κομφόρ.....

 

 

μην το παίρνεις δεδομένο.......ειδικά για νέος :smile:. Μέτα θάνατον βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Didonis, αυτά που λες για τις γυναίκες ισχύουν κατά βάση στην Σαουδική Αραβία. ...

Γιάννη ναι οι πληροφορίες που είχα ήταν για Σαουδική Αραβία.

Έχω και μια μικρή ιστορία από εκεί… ζευγάρι φιλικό που ήταν εκεί (όχι κατασκευαστικό κλάδο έμεναν σε ειδικά διαμορφωμένη περιοχή για ξένους.

Οπότε εκεί όλα οκ αλλά όταν έπρεπε η σύζυγος να πάει αλλού πάντα την πήγαινε ένας οδηγός που είχαν διότι δεν επιτρεπόταν να οδηγήσει.

Μια φορά λοιπόν σε ένα φανάρι με τον οδηγό μπροστά, σταματά δίπλα τους μια λιμουζίνα, κατεβαίνει ο οδηγός από εκεί πάει στον οδηγό της συζύγου και του λέει κάτι και του αφήνει μια κάρτα.

Τον ρώτα η φίλη τι ήθελε και της λέει με ενημέρωσε ότι θέλει να κάνει μια καλή οικονομική προσφορά το αφεντικό του στον άνδρα σου για να σε αποκτήσει.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

.... θέλει να κάνει μια καλή οικονομική προσφορά το αφεντικό του στον άνδρα σου για να σε αποκτήσει.

 

Ωχ ωχ!!!! μην τα λες έτσι αυτά γιατί θα νομίζουν οι "δυτικοι" ότι μπορούν να κινηθούν αντίστοιχα....:)

 

Η Αλήθεια είναι ότι εδώ κάτω υπάρχει απαράβατη ιεραρχία ακόμα και ...στον δρόμο: Πάνω απ'όλα οι Άραβες!

Χρήστο, η κοπέλα είπε ότι έχει εμπειρία σε στατικές μελέτες. Οπότε θα ψάχνει δουλειά σε μελετητικό τομέα.

Ακόμα και οι επιβλέποντες όμως κάνουν δουλειά γραφείου πιο πολύ. Οι site engineers είναι έξω περισσότερο (από μηχανικούς λέμε) και οι inspectors. 

Να σας το πω απλά: Το έξω δεν παλεύεται....Τέλος.

Άλλο οι σκουρόχρωμοι (Άραβες, Ινδοί, Αφρικανοί) έχουν άλλες αντοχές στον ήλιο και την ζέστη.

Ούτε την νύχτα μπορείς να βγεις έξω (με θερμοκρασίες λίγο κάτω από 40 μεν αλλά και 80% υγρασία....δεν παίρνεις ανάσα).

Εγώ ειλικρινά σας λέω, έχω δουλέψει σε Ελληνικό καύσωνα τοπογραφικά. Άλλο όμως το 40 με ξηρό κλίμα και άλλο το 48-50 με υγρασία....Τεράστια η διαφορά, πιστέψτε με...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για Ευρώπη ενδιαφέρομαι να εργαστώ και κυρίως ψάχνω προς Αγγλία, καλή η δουλειά και τα λεφτά αλλά δεν είναι μόνα αυτά.

Και κυρίως σκέφτομαι την εργασία σε ευρωπαϊκή χώρα με το σκεπτικό ότι στην Ελλάδα δεν έχω σκοπό να γυρίσω μετά από καμία πενταετία..... :smile: :-) :smile:

Οι περισσότερες αγγελίες που βρίσκω είναι για έργα υποδομών με τα οποία δεν είχα ποτέ καμιά επαφή και είπα να ρωτήσω αν κανείς με τη εμπειρία του ξέρει για την προϋπηρεσία που έχω κάτι παραπάνω να βοηθήσει προς τα που να εστιάσω.

Link to comment
Share on other sites

... αν κανείς με τη εμπειρία του ξέρει για την προϋπηρεσία που έχω κάτι παραπάνω να βοηθήσει προς τα που να εστιάσω.

Αν κατέχεις και ιταλικά δες και προς τα εκεί.

Έχουν μεγάλο έργο κτιριακό με μεταλλικές κατασκευές οπότε η εμπειρία σου είναι χρήσιμη.

Δουλεύουν και τους ευροκώδικες αλλά και τον ιταλικό κώδικα για μεταλλικές και υπάρχουν ακόμα και σε περιβάλλον Autocad ιδιαίτερα καλά και εξειδικευμένα προγράμματα για μεταλλικά.

Από σχεδιασμό (μονογραμμικό, 2D, 3D), με όλα τα αναγκαία εργαλεία, επίλυση μέχρι διαχείριση κοπής στο εργοστάσιο κλπ.

 

 

υ.γ.

Επικουρικά 2 ώρες αεροπορικό ταξίδι (Μιλάνο, Ρώμη, Μπολόνια) για Ελλάδα, με τιμές αν διαλέξεις ριανερ στα 50Ε πήγαινε έλα.

ή μια βραδιά στο καράβι Πάτρα Ανκόνα ή Μπάρι… 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Βαρβάρα θα σου απαντήσω σαν μετανάστης 21 ετων. Πουθενά και παντού. Το θέμα είναι τυχηματικό καθαρά. Δεν υπάρχουν προδιαγραφές. Αν δουλέψεις σε μεγάλο μαγαζί για 3 χρόνια......στην Ελλάδα θα γυρίσεις μετά απο πολλά χρόνια. Άμα κάνεις και παιδάκια θα έρχεσαι για διακοπές κάθε χρόνο. Άμα τα αρπάξεις καλά θα έρχεσαι για διακοπές κάθε 3 χρόνια και για καμιά κηδεία.

 

To work-life balance εχει να κάνει με το πόσο κολλημένος στην δουλειά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και ξερω ανθρωπους που αφιέρωσαν τα παντα στην καριέρα... Πέτυχαν πολλα με τη δουλεια τους. Σημερα οι περισσότεροι ειναι μεσα στην κατάθλιψη αρκετοί ακολουθούν θεραπεία. Ο λογος, δεν κατάφεραν και δεν έδωσαν σημασία να κανουν οικογένεια ούτε οταν χτύπησε το καμπανάκι πατρότητας, μητρότητας. Δυστυχώς ο χρονος δεν γυρίζει πίσω όσα λεφτα και αν εχεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.