Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως έχει μια δόση χιούμορ η κουβέντα, "ψάχνω για εργασία", "κάνε οικογένεια"  :smile:  :smile:

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παντως δεν πήρες απο εμένα το -1

Δεν το ειδα καν οτι πήρα -1. Σου απάντησα απλά γιατί υποστηρίζω την απάντηση μου.

 

Γενικά για γυναίκες σ αυτές τις αραβικές χώρες έχουν ιδιαίτερα πιο έντονα πρόβλημα να εργαστούν.

Πολλά περισσότερα από όσα οι άντρες συνάδελφοι.

 

Πρώτα πρώτα σε αρκετές απ αυτές τις χώρες δεν μπορεί καν να οδηγήσει αυτοκίνητο γυναίκα και πολλά άλλα.

Με 50 βαθμούς θερμοκρασίες λοιπόν και να ψάχνεις ποιος θα σε πάει σπίτι σου ή να αγοράσεις κάτι δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Τελευταία επιλογή λοιπόν και με αυτοκτονικές τάσεις η επιλογή αυτή για γυναίκες μηχανικούς.

 

Πέραν του αρχικού αποτυχημένου «σεξιστικού» σχολίου σου, για αναζήτηση γαμπρού, δεν νομίζω ότι θα ήταν μια επιλογή άξια να την υποστηρίζεις έντονα.

Συνάδελεφε, με όλο τον σεβασμό:

1) Είσαι άσχετος σε οτι αφορά την ζωή στα εμιράτα οπότε καλό είναι να μην δινεις συμβουλές για κάτι που απλά έχεις ακούσει απο εδώ και απο εκεί...

2) Έχεις στοιχειώδη άγνοια της έννοιας των λέξεων που εσυ ο ίδιος χρησιμοποιείς

 

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Ο σεξισμός θεωρείται κοινώς η διάκριση εναντίον ανθρώπων βασισμένη στο φύλο τους ή τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό παρά στα ατομικά τους λάθη, αλλά μπορεί επίσης να αναφέρεται οποιαδήποτε ή σε όλες τις διαφοροποιήσεις που βασίζονται στο φύλο ή τον σεξουαλικό προσανατολισμό.Ο όρος προέρχεται από τη λατινική λέξη sexus=φύλο και -ισμός. Ο σεξισμός μπορεί να αναφέρεται σε τρεις λεπτά διαφοροποιημένες πίστεις ή συμπεριφορές:

  • Την πίστη πως το ένα φύλο είναι ανώτερο του άλλου
  • Την πίστη πως οι άντρες και οι γυναίκες είναι πολύ διαφορετικοί και ότι αυτό πρέπει να αντανακλάται έντονα στην κοινωνία, τη γλώσσα, τα σεξουαλικά δικαιώματα, και το νόμο.
  • Μπορεί επίσης να αναφέρεται απλά στο μίσος απέναντι στις γυναίκες (μισογυνισμό) ή λιγότερο κοινά, μίσος απέναντι στους άντρες (μισανδρισμός)
Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Τον ρώτα η φίλη τι ήθελε και της λέει με ενημέρωσε ότι θέλει να κάνει μια καλή οικονομική προσφορά το αφεντικό του στον άνδρα σου για να σε αποκτήσει.

 

Βρείτε μου την κάρτα γρήγορα!!! Θα του στείλω την πεθερά μου με όλα τα έξοδα αποστολής πληρωμένα από εμένα!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από συνάδελφο που έζησε και δούλεψε στην Σαουδική Αραβία γνωρίζω πως όντως απαγορεύεται η οδήγηση στις γύναικες και μάλιστα σε οικογένεια στην οποία έχει πεθάνει ο πατέρας, επιτρέπεται σε αγόρι άνω των 8 ετών να οδηγήσει αντί να επιτραπεί σε γυναίκα. Οπότε που το παράλογο στο να δεχτεί κάποιος πως σε κοινωνίες με τόσο υποβαθμισμένη την θέση της γυναίκας, δεν θα ήταν καλή ιδέα να εργαστεί μία γυναίκα σε τέτοιο περιβάλλον? 

Επίσης, το σχόλιο ήταν όντως ελαφρώς σεξιστικό, σύμφωνα με τους ορισμούς που παρέθεσες..

Link to comment
Share on other sites

Δες και για Ολλανδία. Πολύ καλή χώρα, όλοι μιλάνε αγγλικά και έχεις απίστευτο work-life balance.

Μια μα*** κια και μισή είναι η Ολλανδία σύμφωνα με τα βιώματα μιας φίλης μου. Ξενέρωσε από την ξενοφοβία, την εργασιακή εκμετάλλευση και το γεγονός οτι οι Ολλανδοί για να φερθούν σαν ανθρωποι και όχι σαν κρυόκ*λα αγγούρια πρέπει να έχουν κατεβάσει πολύ πιώμα. Ευτυχώς βρήκε δουλειά  Ηνωμένο Βασίλειο και είναι ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Μια μα*** κια και μισή είναι η Ολλανδία σύμφωνα με τα βιώματα μιας φίλης μου. Ξενέρωσε από την ξενοφοβία, την εργασιακή εκμετάλλευση και το γεγονός οτι οι Ολλανδοί για να φερθούν σαν ανθρωποι και όχι σαν κρυόκ*λα αγγούρια πρέπει να έχουν κατεβάσει πολύ πιώμα. Ευτυχώς βρήκε δουλειά  Ηνωμένο Βασίλειο και είναι ευχαριστημένη.

Daron

Τώρα τι ποστ είναι αυτό ρε φίλε;

 

Θέλεις να μου πεις σε ποια πόλη έζησε, τι background έχει η φίλη σου, για ποιο λόγο ήρθε Ολλανδία, σε τι ηλικία ήρθε και με ποιους συναστρεφόταν;

 

Γιατί οι λόγοι που μου περιγράφεις, σαν λίγο επιφανειακοί από κάποιον που δεν βρήκε την αγάπη από μακριά..  

 

Μου θύμησες την φράση "μην ακούς ποτέ φοιτητές.." και την "επίκληση στην αυθεντία".. :)

 

Η δική μου γνώμη μέσα από τα δικά μου μάτια σε 3 χρόνια που είμαι εδώ..

Θετικά:

-Η φορολογία είναι ευνοϊκή αν έχεις δυνατό backgound (από 42%=>12% για 10 χρόνια).  

-Παίρνεις δάνειο και σπουδάζεις σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια της ευρώπης.

-Σημαντικές επιστροφές από την εφορία για σπουδές.

-Τώρα που έγινα πατέρας μπορώ μέχρι να μεγαλώσει ο μπόμπιρας, να δουλεύω μια ή μισή μέρα την εβδομάδα και να την περνάω με την οικογένεια, για τα επόμενα 2,5 χρόνια ή 5 χρόνια αντίστοιχα, κανονίζοντας το όπως θέλω.

-Φαντασικές συνθήκες εργασίας, δικαιοσύνη απίστευτα γρήγορη στις αδικίες (πχ κανείς μήνυση και θα έχεις δικαστήριο σε έναν μήνα και θα αποζημιωθείς αμέσως), δυνατό κοινωνικό κράτος.

-Τυπικοί σχεδόν σε όλα, ξέρεις ακόμα και τι σύνταξη θα πάρεις από την πρώτη μέρα εργασίας εάν μείνεις στην ίδια εταιρεία.

-Θέλεις να δουλεύεις 2 μέρες την εβδομάδα; 3; Θέλεις 10 μήνες να δουλεύεις σαν το σκύλο και 2 μήνες διακοπές; Θέλεις να δουλεύεις 4 μέρες την εβδομάδα; Όλα αυτά γiνονται..

-Ιδανικό μέρος για να κανείς οικογένεια και να εξελιχθείς επαγγελματικά, χωρίς να στερηθείς χρόνο, αφού γενικά δεν δουλεύει κανείς μετά τις 5.

-Μάθε ολλανδικά, και θα έχεις φίλους ολλανδούς. Μείνε με ολλανδικά, και θα έχεις λιγότερους φίλους ολλανδούς. Κάτσε μόνο με Έλληνες και θα έχεις φίλους μόνο έλληνες.

 

Edit:

Εταιρείες στην USA και UK γενικά στοχεύουν σε κεφαλαιακά οφέλη πρωτίστως και λιγότερο στον υπάλληλο, στην ανάπτυξη της κοινωνίας και στην ολιστική ευημερία. Στην Ολλανδία είναι ποιο σφαιρική η αντιμετώπιση.

 

Και μεταξύ μας κάποιοι στην Αγγλία ζουν για το αλκοόλ το σκ και της δευτέρες κουστούμι πάλι..

Φυσικά όχι παντού, όχι όλοι και όχι υπεργενίκευση.

Edited by mechatr0n
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από συνάδελφο που έζησε και δούλεψε στην Σαουδική Αραβία γνωρίζω πως όντως απαγορεύεται η οδήγηση στις γύναικες και μάλιστα σε οικογένεια στην οποία έχει πεθάνει ο πατέρας, επιτρέπεται σε αγόρι άνω των 8 ετών να οδηγήσει αντί να επιτραπεί σε γυναίκα. Οπότε που το παράλογο στο να δεχτεί κάποιος πως σε κοινωνίες με τόσο υποβαθμισμένη την θέση της γυναίκας, δεν θα ήταν καλή ιδέα να εργαστεί μία γυναίκα σε τέτοιο περιβάλλον? 

Επίσης, το σχόλιο ήταν όντως ελαφρώς σεξιστικό, σύμφωνα με τους ορισμούς που παρέθεσες..

 

1) Οσοι αναφέρεστε στα "στραβα" των εμιράτων φέρνετε ως παράδειγμα την Σαουδική Αραβία. Τυχαίο? Δεν νομίζω....Τα εμιράτα ομως αποτελούνται από καμια 10 κράτη...

Αληθεια γνωρίζει κανείς να μας πεις ας πούμε τι ισχύει με την οδήγηση (επειδη μιλήσατε για οδήγηση) στο dubai? Μηπως επιτρέπεται? Μήπως το πρώτο πράγμα που βλέπεις οταν κατεβαίνεις από το αεροπλάνο είναι γυναίκες ταξιτζήδες!?!

Για πάτα στον συνδεσμο που στελνω παρακάτω που απλα googlara dubai fotoes και μέτρα πόσες γυναικες βλέπεις με μπούρκα και πόσες με κλασσικό δυτικό τρόπο ένδυσης?

 

https://www.google.gr/search?q=dubai+mall&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIsKP1qeDpxwIVibUUCh0OUw2Z#imgrc=y9qOBTAzrxPb_M%3A

 

Λοιπον το είπα ξανα, οταν δεν γνωρίζουμε κάτι δεν είναι κακο να πούμε δεν γνωριζω.

 

2)Συμφωνα με τον ορισμό σεξισμός είναι οταν υπάρχει ΔΙΑΚΡΙΣΗ των ανθρώπων βάση του φύλου ή σεξουαλικού προσανατολισμού. Αντε να σου προσθέσω και το πείραγμα ενος ανθρώπου (π.χ. τι κωλος είναι αυτός μανιτσα και τέτοια).

Που στα κομμάτια εκανα οποιαδήποτε διάκριση ή πείραξα την συναδέλφισα με σχολια αντιστοιχου στυλ??

Εγω απλά της εδωσα εναν ακόμα λογο για τον οποίο αν ημουν γυναικα θα επέλεγα εμιράτα...

 

Και στην τελική αν ρωτούσε ενας άνδρας την ιδια ερώτηση και απαντούσα

π.χ. πήγαινε στην Χ χώρα εχει φουλ δουλειά και αρκετές ομορφες γυναίκες δεν θα ήταν ενα + στην επιλογή του?

 

Οταν μεταναστεύει κανείς το μονο που κοιτά είναι η δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.