Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άστο Daron. Εχεις κιλά δικιο.

 

Οταν έφυγα απο Σαουδικη Αραβια, κυνηγούσα θεςη που ταίριαζα απόλυτα στο Αμβουργο. Ακομα πονάω την απώλεια αυτη...

Καλύτερα, χωρίς γνώσεις Γερμανικών μαύρη ζωή θα έκανες στη Γερμανία
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τελικα κυνήγησα χίμαιρες γιατι χωρις γερμανικά δε πας πουθενα. Και χωρις τη γλώσσα η ζωη στο Αμβουργο θα εξελισσόταν σε Γολγοθά!

 

Άσε που η αλλαγη εργασιακού χώρου στη Γερμανία χωρις γερμανικά θα ηταν ονειρο θερινής νυχτός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το περιεργο με τη Siemens ειναι οτι χρησιμοποιει λιγο διαφορετικο format σε αυτα τα τεστ σε σχεση με αλλες εταιρειες. Τα πιο πολλα παντως που εδωσα ηταν σαν αυτα που ποσταρα πριν μερικες μερες.

 

Rootbreaker, οταν λες το HR, φανταζομαι εννοεις στη τηλεφωνικη συνεντευξη. Το κακο με αυτο ειναι οτι σε κρινουν βαση καθαρα του πως απαντας τα competency questions ψαχνοντας μονο για συγκεκριμενες συμπεριφορες. Αν κ στη Siemens με ρωταγαν κυριως για τη σχολη κ το ποσο γνωριζω τον τομεα για τον οποιο εστειλα το βιογραφικο.

 

Η εμπειρια που μαλλον μου ανοιξε τα ματια περισσοτερο, ηταν με τη Npower. Στο feedback μου ειπαν, επρεπε να πεις πιο πολλα, ακομα κ οταν μιλας για προτζεκτ στη σχολη, τους νοιαζει ποσα πραγματα εκανες συγχρονως κ ποσο proactive ησουν. Αν κοιταγες το κατα ποσο θα προλαβεις τη προθεσμια, αν ελεγχες ποσο συνεισφερει ο καθενας κτλ.  

 

Κοινως, ορεξη να βαζεις "σαλτσα" κ να πουλας τον εαυτο σου...

Edited by Gellys
Link to comment
Share on other sites

Rootbreaker, οταν λες το HR, φανταζομαι εννοεις στη τηλεφωνικη συνεντευξη. Το κακο με αυτο ειναι οτι σε κρινουν βαση καθαρα του πως απαντας τα competency questions ψαχνοντας μονο για συγκεκριμενες συμπεριφορες. Αν κ στη Siemens με ρωταγαν κυριως για τη σχολη κ το ποσο γνωριζω τον τομεα για τον οποιο εστειλα το βιογραφικο.

 

Ήταν για θέσεις στη Γερμανία αλλά οι συνεντεύξεις έγιναν στην Ελλάδα στα γραφεία της Siemens. Η πρώτη συνέντευξη ήταν στα Αγγλικά, δεν ήταν απαραίτητη η γνώση Γερμανικών (αν και η θέση ήταν στη Γερμανία) μιας και παρέχονταν μαθήματα Γερμανικών στους επιτυχόντες. Η συνέντευξη έγινε από έναν Γερμανό και έναν Έλληνα μηχανικό της Siemens, το κλίμα ήταν πολύ φιλικό τους άρεσα και με έστειλαν στο HR για τη δεύτερη συνέντευξη. Είχα προετοιμαστεί καλά, και συζητάγαμε για το NX και το Femap και ότι θα ήταν φοβερή ευκαιρία για εμένα να τα μάθω και να τα δουλέψω επαγγελματικά. Θυμάμαι είχα χεστεί από τη χαρά μου τότε.

Στο HR βέβαια οι ερωτήσεις ήταν πολύ ευθείς και το κλίμα δεν ήταν και τόσο φιλικό. Δεν είχα προετοιμαστεί και τόσο καλά αλλά η αλήθεια είναι ότι είχα σπαστεί με κάποιες ερωτήσεις που μου έκαναν (δεν θα σου λείψουν οι γονείς σου? η κοπέλα σου τι λέει που θα φύγεις?). Μου βγήκε λίγο εκνευρισμός και το έχασα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν έπρεπε να σπαστείς.
Αυτές οι ερωτήσεις ήταν για να αξιολογήσουν το ρίσκο να τους πεις μετά από 3 μήνες αφού σε πάρουν, "Γεια χαρά! Φεύγω σπίτι γιατί μου λείπει το κορίτσι μου ή τα γεμιστά της μαμάς μου"

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν έπρεπε να σπαστείς.

Αυτές οι ερωτήσεις ήταν για να αξιολογήσουν το ρίσκο να τους πεις μετά από 3 μήνες αφού σε πάρουν, "Γεια χαρά! Φεύγω σπίτι γιατί μου λείπει το κορίτσι μου ή τα γεμιστά της μαμάς μου"

Αυτό το καταλαβαίνω, πιο πολύ είχα εκνευριστεί για το γεγονός ότι το κλίμα δεν ήταν τόσο φιλικό (έως και εχθρικό, χωρίς λόγο) όσο η προηγούμενη συνέντευξη, άσε που ρώταγαν κάποιον 28 ετών (τότε) που ήδη έμενε μακρυά από το σπίτι του για 10 χρόνια (τότε), όχι ένα παιδί 16 ετών. Απλά ήταν πολύ by the book και δήθεν το υφάκι που είχαν.

Τώρα βέβαια ξέρω καλύτερα τι να περιμένω σε αντίστοιχη περίπτωση. Κρατάμε την εμπειρία.

 

Υ.Γ.

Γεμιστά, τι είπες τώρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

Γεμιστά, τι είπες τώρα...

Αφού είναι λόγος να πάρεις ρεπό... :)

 

Δεν πειράζει, το θέμα όπως είπες πολύ σωστά, είναι να μαθαίνουμε από τις εμπειρίες μας.

 

ΥΓ. Πολύ σημαντική απόφαση τι γυναίκα θα παντρευτείς..

Edited by mechatr0n
Link to comment
Share on other sites

Τα HR ειναι λιμά που θέλουν τρομερή προσοχή γιατι ειναι ικανά να σε κάνουν να χύσεις την καρδάρα με το γάλα. Σε προκαλούν με το στυλ και τις ερωτησεις τους για να βγάλουν οςο το δυνατόν τον πιο πραγματικό σου εαυτο. Τους δίνω το ελαφρυντικό οτι σε μια ωρα πρεπει να μάθουν οσα πιο πολλα γινεται για σενα. Κατα τα αλλα ηταν, ειναι, και θα ειναι λιμά. Ας εκαναν σωςτα τη δουλεια τους για να τους ειχα σε μεγαλύτερη υπόληψη.

 

Εμένα κάποτε με είχαν ρωτηςει απο την Philip Morris Ελλαδας τι θα απαντηςω στους φιλους μου αν με ρωτηςουν γιατι δουλεύω σε εταιρεία που παράγει θάνατο. Πήρε την πληρωμένη απάντηση οτι και ο νεκροθάφτης εχει κανει τον θάνατο επάγγελμα και ηςυχαςε! Δε με ένοιαζε η θεςη και φυςικα ημουν πολυ άπειρος :)

 

Τι γυναικα θα παντρευτείς... Μεγάλη κουβέντα και πολυ σωςτη παρατήρηση. Αλλα τα γεμιστά τα λιγουρεύτηκα και θα τα φτιάξω το Σ/Κ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.