Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Breeze - Ρουμανία δεν έκατσε λόγω επαγγελματικών και μη υποχρεώσεων.

 

Rootbreaker - Κερνάω το φαγητό, βάλε το κρασί!

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καταλαβαίνω, πιο πολύ είχα εκνευριστεί για το γεγονός ότι το κλίμα δεν ήταν τόσο φιλικό (έως και εχθρικό, χωρίς λόγο) όσο η προηγούμενη συνέντευξη, άσε που ρώταγαν κάποιον 28 ετών (τότε) που ήδη έμενε μακρυά από το σπίτι του για 10 χρόνια (τότε), όχι ένα παιδί 16 ετών. Απλά ήταν πολύ by the book και δήθεν το υφάκι που είχαν.

Τώρα βέβαια ξέρω καλύτερα τι να περιμένω σε αντίστοιχη περίπτωση. Κρατάμε την εμπειρία.

 

Υ.Γ.

Γεμιστά, τι είπες τώρα...

Όλες οι εμπειρίες είναι καλές...

Το ζήτημα είναι να μην υποτιμήσεις κάποιες ερωτήσεις (ως γελοίες) και να απαντήσεις εκνευρισμένα ή υπεροπτικά...

Δεν σε ξέρουν, περνάνε χιλιάδες από μπροστά τους και πρέπει να αξιολογήσουν σε 20 λεπτά αν θα τους βγάλεις ασπροπρόσωπους ή όχι. Αν μπεις στην δική τους θέση ίσως μερικές φορές βοηθάει ώστε να δώσεις πιο εύστοχες απαντήσεις, ψύχραιμα και κυρίως αποτελεσματικά.....;)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο... HR τι μου θυμισατε..

Απο τις πλέον βιζματουχες θέσεις στην ελλαδα (δεν ξερω για εξω) αλλα με τρελλα λεφτα και κύρος, γνωριμίες και εργασιακό περιβάλλον άψογο. Αν ειχα μυαλό μικρός θα σπούδαζα το αντιστοιχο για να ειχα πιθανότητες για μια θέση εκει..

Οπως είπα άσχετο αλλα μου εχει μείνει αποθυμενο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις ότι και έξω είναι όλα τέλεια ikaros13. Το ΗR είχε προσλάβει design manager για το design department που με ρώτησε την πρώτη του μέρα: How can I open this .dwg file?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα σας,

 

Αυτό τον καιρό ψάχνομαι για εργασία στο εξωτερικό και θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω.Στην αναζήτηση εργασίας έπεσα στην παρακάτω αγγελία μέσω του προφίλ μου στο Linkedin:


 

Σήμερα το πρωί έλαβα ένα e-mail το οποίο μου έλεγε ότι μου προσφέρουν εργασία δύο ετών με δυνατότητα ανανέωσης για τα γραφεία στην Αμερική στο Χιούστον με μισθό 10000 Dollars US,δωρεάν στέγη,ασφάλιση, αεροπορικά και εργασία για 9 μήνες το χρόνο. Μου ζήτησαν να τους στείλω αν δέχομαι την πρόταση για να συνεχίσουν τη διαδικασία και να τους απαντήσω όσο γίνεται πιο σύντομα.Να διευκρινίσω ότι δεν έχω δώσει κάποια συνέντευξη σε αυτή την εταιρία. Το site της συγκεκριμένης εταιρίας είναι: http://forbuildingcc.com/.

 

Θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας για όλη αυτή την υπόθεση ως προς την αξιοπιστία κυρίως όσων εργάζονται στο εξωτερικό και ιδίως Αμερική.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.