Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

ΠΟΤΕ φωτογραφία

 

Πάντα μια σύντομη εισαγωγή (Mechanical engineer with experience in bla bla bla)

 

Στοιχεία επικοινωνίας (τηλέφωνα email διευθύνσεις κλπ)

 

Εκπαίδευση (όχι το σχολείο, μόνο το ΤΕΙ ή και το μεταπτυχιακό αν έχεις κάνει, καθως και τυχων σεμινάρια που μπορεί να είναι σχετικά με τη θέση)

 

Για την προυπηρεσία σου θα τονίζεις ότι είναι σχετικό με τη θέση που κάνεις αίτηση (αυτό σημαίνει ότι θα αλλάζεις το βιογραφικό σου για κάθε θέση) με την πιο πρόσφατη θέση πρώτα. Χρησιμοποίησε bullet points

 

Στο τέλος θα βάλεις computer skills, δίπλωμα οδήγησης και ότι άλλο σχετικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα,

 

θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος οδηγος ως προς την αναζητηση εργασιας στο εξωτερικο!

 

μολις τελειωσα τη σχολη .

 

τα site οπως abb.com/career , jobs.guardian.com  bayt.com και αλλα ειναι αξιοπιστα?

 

ποια ειναι η εμπειρια απο ηλεκτρολογους μηχανικους που τελειωσαν και εφυγαν εξω κατευθειαν για δουλεια?

 

τη βρηκαν απο δω ή πηγαν εκει και εψαξαν?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

 

 

τα site οπως abb.com/career ,

 

 

φιλε αυτο ειναι το site της ABB. Τι ακριβως εννοεις ρωτωντας αν ειναι αξιοπιστο?

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

οκ δεν το εθεσα σωστα. υπαρχει καποιος που τον εχουν προσλαβει με το που πηρε το πτυχιο που να μου πει την εμπειρια του απο κει ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει και μιλαω για τον εαυτο μου και τον συγκατοικο μου.

 

Σχεδον μηδαμινη εμπειρια αλλα πολυ υπομονη και επιμονη (το εννοω) μεσα απο τις ιστιοσελιδες που αναφερεις. Απλα πιθανον να μην τα καταφερεις με την πρωτη συνεντευξη και ισως να χρειαστει δευτερη κ τριτη φορα... δεν θα πρεπει να πτοηθεις. 

 

Συμβουλη μου, να ζητας οποτε μπορουνε να προσφερουν feedback.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος οδηγος ως προς την αναζητηση εργασιας στο εξωτερικο!

 

μολις τελειωσα τη σχολη .

 

τα site οπως abb.com/career , jobs.guardian.com  bayt.com και αλλα ειναι αξιοπιστα?

 

ποια ειναι η εμπειρια απο ηλεκτρολογους μηχανικους που τελειωσαν και εφυγαν εξω κατευθειαν για δουλεια?

 

τη βρηκαν απο δω ή πηγαν εκει και εψαξαν?

 

ευχαριστω!

 

Ψάξε επίσης για DONG energy, Alstom, Siemens, Atkins

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

 

@

Gellys

οι συνεντευξεις γινονται μεσω skype? εαν ναι και σου πουν οτι σε παιρνουν ειναι στανταρακι ή θα πας εκει και υπαρχει και περιπτωση να σου πουν δε μας κανεις? απο μισθο τι γινεται? μπορεις να μου πεις καποια εταιρια που να προσλαμβανει ηλεκτρολογους μηχανικους για entry level αν εχεις ακουσει?

 

Υ.Γ. δεν εχω κανενα θεμα ως προς το να παω προς τις εκει χωρες. Το θεμα μου ειναι οτι μολις τελειωσα και μου φαινονται ολα χαος ως προς το πως να βρω και που να ψαξω για  δουλεια και τι να πω στις συνεντευξεις!

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

 

Ψυχραιμία. Ψάξε σε παλιότερα posts οπου έχουμε αναρτήσει websites.

 

Οι συνέντευξεις ποικίλουν. Face to face stage συνήθως δε το γλιτώνεις, και μιας και εισαι νέος θα εχεις σίγουρα και assessment με τεστ αγγλικών, μαθηματικών και οτι αλλο ονειρευτούν στο hiring process.

 

Αν σε πάρουν, πρώτα θα παρεις το συμβόλαιο, θα το διαβαςεις, θα συμφωνήσεις, θα υπογράψεις αφού συμφωνήσεις στην ημερομηνία ξεκινήματος. Κόλπα του στυλ έλα και θα τα βρούμε με καλή καρδια ειναι ελληνικά και μείνε μακριά.

Edited by AAlex
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

 

Ψυχραιμία. Ψάξε σε παλιότερα posts οπου έχουμε αναρτήσει websites.

 

Οι συνέντευξεις ποικίλουν. Face to face stage συνήθως δε το γλιτώνεις, και μιας και εισαι νέος θα εχεις σίγουρα και assessment με τεστ αγγλικών, μαθηματικών και οτι αλλο ονειρευτούν στο hiring process.

 

Αν σε πάρουν, πρώτα θα παρεις το συμβόλαιο, θα το διαβαςεις, θα συμφωνήσεις, θα υπογράψεις αφού συμφωνήσεις στην ημερομηνία ξεκινήματος. Κόλπα του στυλ έλα και θα τα βρούμε με καλή καρδια ειναι ελληνικά και μείνε μακριά.

 

AAlex οι συμβουλές σου αποτελούν μοχλό για την εξεύρεση εργασίας

Edited by project.breeze
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.