Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δείτε τους χάρτες της Κτηματολόγιο Α.Ε. μέσα από το Google Earth


Recommended Posts

Πρίν λίγο ανέβασα ένα νέο post το οποίο περιγράφει τη διαδικασία ενσωμάτωσης των ορθοφωτοχαρτών της Κτηματολόγιο Α.Ε. στο Google Earth μέσω της υπηρεσίας WMS :)

 

Οι συναδέλφοι που ενδιαφέρονται μπορούν να διαβάσουν τη διαδικασία ή να κατεβάσουν απευθείας το Kmz αρχείο:

 

http://www.plexscape.com/blog/post/KtimatologioMapsInGoogleEarth.aspx

 

Εγώ θα πρότεινα φυσικά να ακουλουθήσετε οι ίδιοι τη διαδικασία (και να μην ακολουθήσετε τον εύκολο δρόμο) ώστε να δείτε γενικότερα τον τρόπο σύνδεσης WMS στο Google Earth και να μπορείτε να εκμεταλλευτείτε και άλλες ενδιαφέρουσες πηγές που υπάρχουν στο internet.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, όχι μόνο για το post αλλά, κυρίως, για τις απλές οδηγίες που είναι εύκολο να τις ακολουθήσουν και οι πλέον άσχετοι.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που σας είναι χρήσιμο και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

 

Για όσους ήδη το κατέβασαν, προτείνω να το ξανακατεβάσουν γιατί έχω προσθέσει τη δυνατότητα επιλογής ανάλυσης της εικόνας (με ανάλογη όμως επίπτωση στην ταχύτητα φόρτωσης) ώστε να προσαρμόζεται καλύτερα στις απαιτήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και χρήσιμο!!!

 

Στην προσπάθεια όμως να το απενεργοποιήσω, κάνοντας την διαδικασία αντίστροφα, συνεχίζει να μου προβάλει εικόνες από το Κτηματολόγιο έχοντα ένα μεγάλο κόκκινο Χ στην οθόνη.

 

Τελικά πως μπορώ να το απενεργοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Ξετσεκάροντας την επιλογή ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ή όπως αλλιώς την έχεις ονομάσει.

Έτσι, επιστρέφεις στο κανονικό Google Earth.

Link to comment
Share on other sites

Ξετσεκάροντας την επιλογή ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ή όπως αλλιώς την έχεις ονομάσει.

Έτσι, επιστρέφεις στο κανονικό Google Earth.

 

Σε ποιά επιλογή πρέπει να πάω για να το ξετσεκάρω;

 

Εγώ έχω την έκδοση 5.1 στα Ελληνικά και όπως είπα, πηγαίνοντας στο Προσθήκη - Εικόνα επικάλυψης, έκανα αφαίρεση και έπειτα διαγραφή. Αυτό όμως συνεχίζει να εμφανίζεται, με ένα μεγάλο κόκκινο Χ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.