Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απίστευτο παράλογο με το πόθεν έσχες μηχανικών κατασκευαστών. Είναι δυνατόν;


Recommended Posts

όταν κάποιος είναι κατ΄επάγγελμα κατασκευαστής και έχει βγάλει άδεια μετά την 1-1-2006 αυτή έχει ΦΠΑ το εργοτάξιο πρέπει να γίνει έναρξη υποκαταστήματος φορολογείται έσοδα-έξοδα

 

 

Η φορολόγηση έσοδα-έξοδα από που προκύπτει ?

 

Συνάδελφοι το θέμα της ενότητας είναι το πόθεν έσχες των κατασκευαστών..

Γνωρίζει κάποιος κάτι επί του θέματος?

 

 

Eίναι ήδη γνωστό. Υφίσταται θέμα στην περίπτωση κατασκευαστή-ατομική επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι κατασκευαστής-ατομική επιχείρηση

Από την ανέγερση μιας οικοδομής ποιο ποσό υπολογίζεται στο πόθεν έσχες?

Τα καθαρά έσοδα ή τα ακαθάριστα έσοδα από την πώληση των διαμερισμάτων?

Αν ισχύουν τα καθαρά έσοδα,το 20% δηλ. των ακαθάριστων (όπως μου είπε και ο λογιστής μου) είναι κάτι παράλογο,δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο.

Φαίνεται και από τα παραδείγματα που αναφέρθηκαν παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξαν τα 5 χρόνια και πήγαν 3 χρόνια από το τέλος της οικοδομής .

Επίσης η αυτοπαράδοση δεν γίνεται στην αντικειμενική αξία , αλλά στο απολογιστικό κόστος , αφού η αντικειμενική αξία περιλαμβάνει και κέρδος 20 % .

 

Επίσης από το ΦΠΑ που πληρώνει αφαιρείται αυτό που έχει ήδη πληρώσει .

 

έχεις απόλυτο δίκιο εγώ τα έγραψα λίγο γενικά

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατασκευαστής-ατομική επιχείρηση

Από την ανέγερση μιας οικοδομής ποιο ποσό υπολογίζεται στο πόθεν έσχες?

Τα καθαρά έσοδα ή τα ακαθάριστα έσοδα από την πώληση των διαμερισμάτων?

Αν ισχύουν τα καθαρά έσοδα,το 20% δηλ. των ακαθάριστων (όπως μου είπε και ο λογιστής μου) είναι κάτι παράλογο,δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο.

Φαίνεται και από τα παραδείγματα που αναφέρθηκαν παραπάνω..

 

1. Τα καθαρά κέρδη.

2. Είναι τόσο παράλογο όσο είναι και για τους υπόλοιπους φορολογούμενους που χτίζουν. Με το πρόσχημα του κατακευαστή-ατομική επιχείρηση ξεπερνούσαν κάποιοι τον σκόπελο του τεκμηρίου ανεγέρσεως χωρίς την καταβολή κανενός είδους φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σου απαγορεύει όμως να κάνεις το επάγγελμα του κατασκευαστή!!

Αν πουλήσεις μια πολυκατοικία και εισπράξεις 800.000 ευρώ σου λέει τα καθαρά κέρδη σου είναι 800.000*20%=160.000 !!!!

Θα έχω δηλ στην τράπεζα 800.000 και το πόθεν έσχες θα δικαιολογεί μόνο τα 160.000???

Είναι δυνατόν μετά να ξεκινήσεις καινούρια οικοδομή με 160.000?

Είναι παράλογο,δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο....

 

Στις εταιρίες ισχύει κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιποι φορολογούμενοι χτίζουν μια φορά!!!

Για τον κατασκευαστή που χτίζει συνέχεια δε μπορεί να ισχύει.Θα πρέπει να πουλάει 3 πολυκατοικίες για να δικαιολογεί τα έξοδα ανέγερσης μια καινούριας...

Link to comment
Share on other sites

Στις εταιρίες ισχύει κάτι διαφορετικό?

 

 

 

1. Οι εταιρείες δεν έχουν (μέχρι στιγμής) πρόβλημα με "πόθεν έσχες".

2. Αλλο χτίζουν , άλλοι αγοράζουν ακίνητα. Πρόκειται για την ίδια περίπτωση. Κάποια στιγμή υπήρχαν ακίνητα στην κατοχή του τα οποία με το "πρόσχημα της κατασκευής" είχαν ξεπεράσει το σκόπελο που ισχύει για τους λοιπούς φορολογούμενους.΄Δηλ. κατασκευάζουμε τώρα και πχ σε δέκα χρόνια έχουμε και δύο διαμερίσματα από την κατασκευή χωρίς το τεκμήριο (η διαδικασία έχει να κάνει με την φορολογική νομοθεσία και τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του κράτους )

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ φίλε μου το θεωρείς λογικό αυτό το μέτρο αν όντως ισχύει??

Το παράδειγμα που παρέθεσα με την πολυκατοικία που κάποιος πουλάει τα διαμερίσματα από τα σχέδια το διάβασες?

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση δόθηκε στα μηνύματα #25 και #26 στην ερώτηση ποιό είναι το πρόβλημα να ισχύει για κατασκευαστές αυτό το ευτράπελο. Οι "λοιποί φορολογούμενοι" δεν είναι επιχείρημα. Ανταπάντηση στο πως είναι δυνατό να συνεχίσουν να υπάρχουν κατασκευαστές υπάρχει; Μάλλον όχι ε; Να μείνουν μόνο τα "σούπερ μάρκετ" και σε αυτόν τον τομέα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.