Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς χαρακτηρίζεται ένα σπίτι παραδοσιακό προκειμένου να μπεί σε επιδότηση;


andreaspele

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω για την περίπτωση που εχω ένα πάλιο τούρκικο σπίτι που θέλω να το επισκευάσω με το LEADER και να μετατραπεί σε ξενώνα , πώς θα το χαρακτηρίσω ώς παραδοσιακό ? Επίσημα δεν έχει κάποιο χαρακτηρισμό. Για να το δεχτούν στο πρόγραμμα τι χρειάζεται? απλά κάποια τεκμηρίωση ? γιατί για να γίνει επίσημη έγκριση δεν προλαβαίνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν "παραδοσιακοί" οικισμοί και "διατηρητέα" σπίτια... Αν ανήκει σε παραδοσιακό οικισμό, νομίζω δεν μπαίνει στο leader...

Link to comment
Share on other sites

Στο LEADER μπαίνει σίγουρα αν είναι σε παραδοσιακό οικισμό. Το θέμα είναι αν δεν είναι σε τέοιο οικισμό και δεν έχει κάποιο επίσημο χαρακτηρισμό μέχρι σήμερα τι γίνεται...

Έχω ακούσει οτι γίνεται να μπέι , αρκεί να τεκμηριωθεί...Τώρα..πώς?αυτό ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα τηλ στο ΥΠ.ΠΟ.

 

δες αν λέει κάτι και εδώ:

 

ΦΕΚ προστασίας αρχαιοτήτων πολιτιστικής κληρονομιάς

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=390

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είχα δει για τους παραδοασιακούς οικισμούς. Νομίζω δεν χρηματοδοτεί την ανακάίνιση όψεων, δεν θυμάμαι! Ας κοιτάξει τους οδηγούς του άξονα 4 ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το θέμα είναι ότι με τα προγράμματα δεν ξεκαθαρίζουν από ποιον φορέα ζητούν χαρακτηρισμό ως παραδοσιακού τύπου. Γενικά για κτήρια άνω των 100 χρόνων αρμόδιο ειναι το Υπουργείο Πολιτισμού.

 

Υπάρχει όμως διαδικασία και στην οικεία Πολεοδομία με αίτηση σου, μαζί με φωτογραφίες, τεχν. έκθεση, και μια σειρά αρχιτεκτονικών σχεδίων που αποτυπώνουν την υπάρχουσα κατάσταση, να γνωμοδοτήσει η ΕΠΑΕ για τον χαρακτηρισμό του κτηρίου ως παραδοσιακού τύπου. Πιο εύκολη και πιο γρήγορη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Για να χαρακτιριστεί ένα κτίριο ως "παραδοσιακό" απαιτείται αίτηση προς την αρμόδια ΕΠΑΕ με φωτογραφίες και τεχνική έκθεση μηχανικού η οποία να τεκμηριώνει τους λόγους που είνια παραδοσιακό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.