Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Καθαρό εμβαδόν χώρου


ge_liakos

Recommended Posts

Archthanos Εγώ πιστεύω ότι το τμήμα προς τακτοποίηση είναι το κίτρινο με κάποια επιφύλαξη επειδή γράφεις Η/χ που προσμετράτε στον Σ.Δ. Παρομοια περίπτωση στο περιστέρι που σε ίδιο χώρο όμως υπήρχε ντουλάπα, ρωτώντας τον μηχανικό της υπηρεσίας μου είπε ότι δεν μετρά αυτό το κομμάτι στο χώρο προς τακτοποίηση. Δηλαδή στην δική σου περίπτωση ο χώρος προς τακτοποίηση θα ήταν ο μπλε χωρίς τον αριστερό κάθετο τοίχο .

Αν μπορείς να μας ενημερώσεις για τυχόν εξελίξεις.

 

 

Dix e6 Νομίζω αφαιρούμε μόνο τις εξωτερικές τοιχοποιίες ( μαζί με το τμήμα των κολόνων που εφάπτονται με τις εξωτερικές τοιχοποιίες ) και δεν αφαιρούμε οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, λίγο αφού το έγραψα βρήκα και το σημείο που μου έστειλε ο jeann...

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

σε μια πυλωτή που έκλεισε δεν υπολογίζουμε στο εμβαδόν τα υποστυλώματα. έτσι δεν είναι?

 

 

Εγώ στη θέση σου θα τα μετρούσα. Η εγκύκλιος εξαιρεί τοιχοποιίες και όχι φέροντα στοιχεία. Παράλογο ή όχι, αν πάμε με το γράμμα του νόμου έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η κάτοψη που έβαλες είναι της αδείας;

 

Την ντουλάπα δηλαδή την έχει μετρήσει στην δόμηση;

 

Αν ναι, τότε βάσει τις εγκυκλίου μπορείς να βάλεις μόνο το καθαρό εμβαδόν (αφαιρείς δηλαδή την ντουλάπα κάτω, την τοιχοποιία αριστερά και πάνω) αλλά προσθέτεις το στηθαίο δεξιά.

Αν η διαφορά στο πρόστιμο δεν είναι μεγάλη βάλε τα τετραγωνικά του Δ.Κ. να είσαι υπέρ της ασφαλείας

 

 

 

 

 

Επανέρχομαι στο προηγούμενο θέμα γιατί φοβάμαι μήπως δεν κατάλαβα τα ( ψιλά γράμματα ). Όταν λες ((αφαιρείς δηλαδή την ντουλάπα κάτω,) εννοείς όλο τον χώρο από την ντουλάπα και κάτω και όχι ότι μετράς στον χώρο προς τακτοποίηση το μικρό χώρο εισόδου στο υπνοδωμάτιο αριστερά της ντουλάπας ( αυτός έχει μετρήσει στην δόμηση).

Βλέποντας το σχήμα δηλαδή ο προς τακτοποίηση χώρος είναι ( κάθετη διάσταση 3,30 * οριζόντια διάσταση 3,20 ).

Link to comment
Share on other sites

εν τέλει λογικά στη πιλοτή μάλλον δεν αφαιρούμε τα υποστυλώματα διότι αυτά δεν έχουν μετρήσει στη δόμηση όπως π.χ. οι υπάρχουσες τοιχοποιίες σε έναν η/χ.

:???:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καθαρό εμβαδό σίγουρα εννοεί χωρίς την εξωτερική τοιχοποιία.Στην περίπτωση που έχουμε χώρο με εσωτερικό κλιμακοστάσιο εννοείται χωρίς και το κλιμακοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα τα μετρούσα. Η εγκύκλιος εξαιρεί τοιχοποιίες και όχι φέροντα στοιχεία. Παράλογο ή όχι, αν πάμε με το γράμμα του νόμου έτσι είναι.

 

Να επαναλάβουμε: στην ίδια εγκύκλιο στην Παράγραφο 2 του Άρθρου 5 μιλάει για καθαρό εμβαδό, όπου στο εμβαδόν δαπέδου δε συμπεριλαμβάνονται οι τοιχοποιΐες, βάσει της Οικοδομικής Άδειας. Το εμβαδόν όμως που καταλαμβάνει μια τοιχοκολώνα δεν μπορείς να το "πατήσεις". Δεν είναι βατός, "καθαρός" και αξιοποιήσιμος χώρος. Αναφέρεστε φαντάζομαι σε περιπτώσεις τοιχείων που βγαίνουν μέσα στο χώρο; Που κάνουν "δόντι" ας πούμε;

 

ΥΓ. Αυτό που με προβληματίζει είναι το "βάσει της οικοδομικής άδειας". Αν ήταν να μη μετράνε γενικά οι τοιχοποιΐες, θα είχαν σταματήσει τη φράση πιο πριν. Γιατί διατυπώθηκε όμως έτσι; Άρα τελικά για να καταλήξω σε απορίες που είχα σε προηγούμενα post σχετικά με την προσθήκη του στηθαίου στον υπολογισμό του Η/Χ: Μήπως συμπεριλαμβάνουμε τοιχοποιΐες που ΔΕΝ φαίνονται στην άδεια;

 

Είναι λοιπόν σωστά υπολογισμένο το εμβαδόν του χώρου που θέλω να τακτοποιήσω (Μπλε περίγραμμα); Με διακεκομμένη είναι ο τοίχος στην πιλοτή που προστέθηκε για να μεγαλώσει ο εσωτερικός χώρος που είναι χαρακτηρισμένος ως κλειστή θέση σταθμευσης.

 

paradeigma

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν η οικοδομή που βρίσκετε ο χώρος ανήκει σε πολλούς ιδιοκτήτες λογικά θα χρειαστείς 2 φακέλους.

ένα για τον κλειστό χώρο στάθμευσης (ιδιοκτησία ενός) και ένα για της πιλοτή με συνυπογραφές συνιδιοκτητών και λοιπά....

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν ανήκει...είναι ιδιόκτητη οπότε όλα καλά σε αυτό τον τομέα. Απλά δεν είμαι σίγουρος για το συλλογισμό μου ως προς το μπλε περίγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Μερικές ερωτήσεις σχετικά με τον υπολογισμό των προς τακτοποίηση Η/Χ.

 

1. Σε περίπτωση Η/Χ που συνορεύει με μεσοτοιχία, συνυπολογίζουμε στην καθαρή επιφάνεια τη μεσοτοιχία και τον αυθαίρετο τοίχο, σωστά?

 

2. Γενικά αν δηλώσουμε σαν επιφάνεια αυτή που αναφέρει το Δ.Κ., είμαστε 100% καλυμμένοι?

 

Και μερικές πιο πρακτικές ερωτησούλες:

 

3. Στο σχέδιο πάνω σχεδιάζουμε τοίχους και προσθέτουμε και διαστάσεις όπου χρειαστούν? Με στυλό ή μπορούμε και με μολύβι για πιο εύκολες διορθώσεις τη στιγμή του ελέγχου?

 

4. Στα λοιπά έγγραφα που αναφέρεται η επιφάνεια του χώρου (Τεχνική έκθεση, Υ.Δ. ιδιοκτήτη), γίνεται να αφήσουμε την επιφάνεια ασυμπλήρωτη και να τη συμπληρώσουμε επι τόπου την στιγμή του ελέγχου?

 

────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

 

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία για να σχολιάσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.