Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας παντοπωλείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Χριστός ανέστη!

Έχω αναλάβει μια νομιμοποίηση ισόγειου καταστήματος που θα λειτουργήσει σαν παντοπωλείο. Το πρόβλημα είναι το εξής: το κατάστημα νομιμοποιήθηκε με τον 4178 το 2014 αλλά εκεί ο μηχανικός που έκανε τη ρύθμιση γράφει ότι είναι 37τμ ενώ στην πραγματικότητα είναι 31 + μια τουαλέτα στο μεσοπάτωμα 13τμ, η οποία επίσης είναι δηλωμένη, Εγώ τώρα τι να κάνω με τα σχέδια? Με τι εμβαδό να τα κάνω? Μιλησα με πολεοδομία και μου είπαν ότι από αυτούς είναι εντάξει το κατάστημα. Επίσης ο μηχανικός που είχε κάνει τη ρύθμιση είχε καταθέσει τα αρχικά σχέδια που υπήρχαν στον φάκελο στην πολεοδομία, τα οποία όμως ήταν λάθος. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Edited by vstarch
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχεις αναλάβει νομιμοποίηση ή έκδοση άδειας λειτουργίας παντοπωλείου απ'το δήμο?

 

-Αν έχεις αναλάβει νομιμοποίηση σε κάτι που νομιμοποιήθηκε λάθος απ'ότι είδα το 2014 υπάρχει θέμα...

 

-Αν έχεις αναλάβει άδεια λειτουργίας είναι λίγο πιο απλό.Η διαδικασία για παντοπωλεία κλπ έχει απλοποιηθεί από το 2014 και δεν περνάνε τα σχέδια από αρχικό έλεγχο,υγειονομικά,πυροσβεστικές κλπ ΑΛΛΑ υποχρεούται ο ιδιοκτήτης να τα φυλάει σε φάκελο εντός του καταστήματος σε περίπτωση μελλοντικού ελέγχου.

Προσωπικά θα ζήταγα απ'το μηχανικό που έκανε το λάθος?? να υπογράψει την υ.δ μηχανικού  στο 5φυλλο της αίτησης προς το δήμο(ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις κτιριοδομικού ,πυρασφάλειας κλπ) και εσύ να αποτυπώσεις στα σχέδια σου την πραγματική κατάσταση.

 

Δυστυχώς βέβαια έχω δει και αρκετούς άλλους που δεν το ψάχνουν τόσο...(δεν το συμβουλεύω)

 

*Ξαναδιάβασα το Post σου & είδα πως τελικά δε σου λείπουν αλλά σου περισσεύουν τ.μ.

-Αποτύπωσε την υπάρχουσα κατάσταση,δε νομίζω πως έχεις θέμα!

Edited by Oddball
Link to comment
Share on other sites

Έχω αναλάβει άδεια λειτουργίας. Αλλά ο μηχανικός που έκανε τη νομιμοποίηση δεν υπογράφει αν δεν το αναλάβει εξ ολοκλήρου. Οπότε εγώ τι να κάνω? Να υπογράψω την υπεύθυνη δήλωση και να κάνω τα σχέδια με τις σωστές διαστάσεις και να ελπίζω ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Προτού υπογράψεις τη ΒΧΚΧ έλεγξε τουλάχιστον αν παραβιάζονται λοιπά πολεοδομικά μεγέθη (ύψος αποστάσεις κτλ), αλλά και θέματα συνιδιοκτησίας (πχ κατάληψη κοινοχρ. χώρων). Αν ο συνάδελφος έχει καταφέρει να βγάλει τέτοια διαφορά, όλα παίζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Για άδεια λειτουργίας παντοπωλείου, χρειάζεται να διαμορφωθούν χώροι υγιεινής

μέσα στο κατάστημα;

Ποιά είναι η ανάλογη νομοθεσία που μπορώ να ανατρέξω για τα απαιτούμενα στοιχεία που αφορούν την άδεια;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

Για άδεια λειτουργίας παντοπωλείου, χρειάζεται να διαμορφωθούν χώροι υγιεινής

μέσα στο κατάστημα;

Ποιά είναι η ανάλογη νομοθεσία που μπορώ να ανατρέξω για τα απαιτούμενα στοιχεία που αφορούν την άδεια;

Ευχαριστώ πολύ

 

Νέα Υγειονομική Διάταξη "φεκ 2718/β/2012" (στην οποία βέβαια δεν αναγράφονται συγκεκριμένες απαιτήσεις τετραγωνικών - θα χρειαστεί να κάνεις μια ερώτηση στην αρμόδια Δ/νση Υγείας της περιοχής).

 

Σε γενικές γραμμές θα χρειαστείς στο w.c ένα προθάλαμο (ελάχιστου καθαρού πλάτους 1,20 αν θυμάμαι καλά) με  αυτόματο νιπτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα

θες wc και προθ/μο με καθαρές διαστάσεις 1.2χ1.0χ2.20 

 

και ένα εξτρά νιπτήρα κοντά στο ψυγείο   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.